giro 19
17. 29.5. rovinata etapa ciel rovina Val di Sole > Anterselva 181 km Peters
 
etapa 17
profil etapy, 3841 nastúpaných metrov (© giroditalia.it)
 
 
V druhej horskej etape tretieho týždňa sa núkala šanca pre utečencov, ale vývoj etapy držali v rukách jazdci na celkové poradie. Niektorí z nich mohli mať záujem získať etapový triumf a pekný súboj sa mohol medzi nimi odohrať už na kopci Terento.
 
Pretekári si už zvykli, že na začiatku náročných etáp prebiehal tvrdý súboj o vytvorenie brejku, a inak tomu nebolo ani dnes. Ešte pred stúpaním Passo della Mendola sa pod vplyvom veľkej rýchlosti rozdelil pelotón na tri časti, ale pred samotným kopcom sa všetko spojilo. Na dlhom výstupe sa oddelilo od hlavnej skupiny niekoľko pretekárov, no útoky pokračovali. Na vrchole získali minútový náskok Peters (Ag2r), Antunes, De La Parte (obaja CCC), Kangert (EF Education), De Gendt (Lotto-Soudal), Cháves (Mitchelton-Scott), Conci (Trek-Segafredo), Bouwman (Jumbo-Visma), Masnada, Vendrame (obaja Androni) a Neilands (Cycling Academy).
 
 
giro 19 etapa 17 ilustrak rcsff
Scenéria etapy (© LaPresse/Fabio Ferrari)
 
 
V klesaní nemohol pelotón spomaliť, pretože na čelo pretekov sa chceli dostať aj Jungels (Deuceninck - Quick-Step), Brambilla (Trek-Segafredo), Conti (UAE Emirates) Maestri (Bardiani), Formolo (Bora-hansgrohe), Bakelants (Sunweb) a Hamilton (Sunweb). A Davide Formolo sa nachádzal na dvanástej priečke v GC. Táto skupina v zjazde vedená Jungelsom predviedla úspešný pohyb a vpredu sa razom nachádzalo sedemnásť jazdcov. Movistar napokon prestal tlačiť na pílu a silný brejk začal pracovať na tom, aby vo finále mohol bojovať o etapový triumf.
 
Sto kilometrov pred cieľom náskok brejku prekročil päť minút a v tom momente už jazdil na čele balíka aj Bahrajn - Merida. V úniku sa dostal do dobrej pozície Formolo, ktorý mohol využiť svoju formu na získanie etapy a aj na posun v klasifikácii. V prípade úspechu úniku sa mohli vo finále vytiahnuť aj Cháves, Jungels, Brambilla, Masnada alebo Kangert. Bahrajn - Merida postupne prestal pracovať a zostalo to len na Movistare, aby sledoval utečencov. Španielsku zostavu mohol trápiť jedine Formolo, ale ten strácal v poradí necelých dvanásť minút, takže Movistar mal k dispozícii pomerne peknú časovú rezervu.
 
 
nibali 19 giro v skupine 2 rcsff
Vincenzo Nibali v pelotóne (© LaPresse/Fabio Ferrari)
 
 
Prvá rýchlostná prémia skončila v rukách Mirca Maestriho a rozdiel medzi skupinami v tom čase atakoval sedem minút. V pelotóne panoval pokoj zbraniam, nikto okrem Movistaru nechcel míňať energiu. Hneď potom nasledovala prvá horská prémia, čo využil Jan Bakelants na útok, a v pelotóne už začal pracovať Ineos. Britskej zostave sa nepáčil Formolov vysoký náskok, ktorý ohrozoval v poradí Pavla Sivakova. Bakelants pokoril kopec Elvas na čele pretekov s polminútovým náskokom na ostatných utečencov. Po tejto prémii sa zvýšilo tempo v balíku, keď si opäť vysúkal rukávy Bahrajn - Merida.
 
Na kopci Terento sa vedúca skupina rozdelila a Bakelantsa chytili iba Masnada, Neilands, Brambilla, De Gendt, Formolo, Hamilton a Peters. Prémiu vybojoval Masnada a táto partia tak prekonala poslednú prekážku pred cieľovým stúpaním. Stále mala k dobru vyše šesť minút na hlavný balík a Davide Formolo sa pevne usádzal v najlepšej desiatke. V klesaní doplnili vedúcu skupinu aj Conti a Conci. Pelotón išiel stabilným tempom a výrazne neznižoval svoju stratu. Pred záverečným výstupom sa únik kompletne spojil a na etapový triumf si mohlo robiť zálusk osemnásť pretekárov. Druhú rýchlostnú prémiu ovládol Fausto Masnada.
 
 
peters 19 giro detail detail rcsff
Nans Peters s etapou poriadne bojoval (© LaPresse/Fabio Ferrari)
 
 
Vo finále zabrali v hlavnej skupine Astana a Ineos, ktorých ohrozoval v poradí Davide Formolo, a na oficiálnom začiatku cieľového kopca znížili stratu na päť minút. Na čele pretekov sa miestami nastupovalo a na sólový atak vsadil Nans Peters. Vybudoval si až minútový náskok a za ním to následne skúšali Conti, Cháves a Neilands. Rozhodujúce momenty sa odohrali na záverečných štyroch kilometroch a cez tieto pasáže prebehol vo výbornej kondícii Peters, ktorý už mohol ťažiť so svojho pekného náskoku pred prenasledovateľmi. Snažil sa najmä Cháves. Na najťažších sklonoch sa vytiahla v balíku Astana, keď Jan Hirt poriadne zrýchlil a v skupine zostali len favoriti s niekoľkými pomocníkmi. A do problémov sa dostal aj samotný López a útočili Landa s Carthym.  
 
Nans Peters si už nenechal vziať etapový triumf a po šikovnom ťahu v početnom úniku vybojoval svoj prvý triumf v kariére. Druhé miesto získal Esteban Cháves a o tretiu priečku bojovali Formolo, Masnada a Neilands. Bonusové sekundy ešte vybojoval jazdec tímu Bora - hansgrohe.
 
Na samom konci sa rozbila aj skupina favoritov. Úspešný pokus vytiahol Mikel Landa, ktorý získal v cieli dôležité sekundy. Potom preťali pásku Carapaz s Lópezom a líder pretekov finišoval pred Nibalim, Rogličom a Mollemom o sedem sekúnd skôr. Majka, Yates a Zakarin znovu v cieli niečo stratili.
 
 
peters 19 giro triumf detail rcsfp
Triumf Petersa (© LaPresse/Massimo Paolone)
 
 
video v clanku ikonka ciernaVíťazstvo Nansa Petersa
 
 
Pelotón neprejavil záujem nad etapovým triumfom a ak by sa v úniku nenachádzal Davide Formolo, mohol zvoliť ešte pokojnejšiu jazdu do Anterselvy. V silnom brejku sa nachádzali kvalitní vrchári, ale všetkým vypálil rybník 25-ročný Nans Peters, ktorý neváhal zaútočiť sólovým spôsobom vyše pätnásť kilometrov pred páskou. Francúzsky borec si v miernych častiach vybudoval rozhodujúci náskok a v tých tvrdých pasážach to dokázal udržať. Nezľakol sa, že za ním bojujú silnejší vrchári, a to ešte umocňuje jeho dnešný parádny finiš.
 
Po dlhšom čase sa ukázal Esteban Cháves. V zaujímavej koncovke mohol bojovať o výhru, ale ešte sa neukázal vo svojej top forme. V každom prípade mu to môže pomôcť pred nasledujúcimi náročnými previerkami. Spokojný bude Davide Formolo, ale podarilo sa mu splniť len jeden zo svojich cieľov. V klasifikácii sa dostal do najlepšej desiatky, ale etapový triumf mu unikol. Na konci patril medzi najviac sledovaných cyklistov v úniku, kvôli svojim vrchárskym kvalitám, a preto sa viacerí na neho spoliehali, že bude najviac ťahať skupinu.
 
 
formolo 19 giro ciel rcsfp
Davide Formolo v cieli (© LaPresse/Massimo Paolone)
 
 
Favoriti na titul prežili etapu v pokoji, vyčkávali až na samotný dojazd a na prudkých finálnych pasážach bolo vidno, že prečo. Po včerajšku boli všetci unavení a na konci stačila len malá aktivita Astany, aby sa rozdelila hlavná skupina. Svoj silný tandem opäť využil Movistar a Mikel Landa si polepšil o dôležité sekundy, čím sa priblížil k stupňom víťazov. Španielsky jazdec mal opäť veľmi silné nohy a to isté môžeme povedať aj o Richardovi Carapazovi. Aj líder pretekov dokázal vo finále zrýchliť, čím dostal pod tlak Vincenza Nibaliho. Hoci sa medzi nimi nevytvoril veľký rozdiel, z psychologického hľadiska bude na tom lepšie majiteľ ružového dresu. Taliansky borec ukázal prvýkrát známky únavy.
 
Primož Roglič má po dnešku náskok pred Landom už len 47 sekúnd a v dvoch zvyšných horských predstaveniach ho čaká náročná úloha. Do najlepšej päťky mieri Miguel López, no Bauke Mollema stále dokáže predvádzať silné výkony aj v treťom týždni. Naopak, druhýkrát v rade zaostal Rafal Majka a záver pretekov ho zatiaľ nezastihol v najlepšom rozpoložení. Ani Simon Yates si neužil posledné prudké kilometre, jeho výkonnostný progres neprichádza, a vo finále musel bojovať aj Pavel Sivakov, no stále sa pohybuje v Top 10.
 
 
vyjadrenie ikonky ciernaVyjadrenie Nansa Petersa (víťaz)
"Je to magický pocit, že som vybojoval svoju prvú výhru v kariére na Grand Tour. V úniku som sa snažil jazdiť pokojne, aby som sa nezničil, pretože som chcel ušetriť čo najviac energie na samotné finále a mohol sa vyrovnať veľkým menám, ktoré boli na čele pretekov. Pracoval som len toľko, koľko bolo treba. Na konci som predviedol silný nástup, súperi sledovali jeden druhého a ja som získal pekný náskok. Uvoľnil som sa len na poslednom kilometri, keď som vedel, že do cieľa už vedie jednoduchá cesta."
 
 
Výsledky etapy
1. PETERS Nans Ag2r La Mondiale link ikonka 4:41:34 100
2. CHAVES Esteban Mitchelton - Scott link ikonka 01:34 40
3. FORMOLO Davide BORA - hansgrohe link ikonka 01:51 20
4. MASNADA Fausto Androni Giocattoli - Sidermec 01:51 12
5. NEILANDS Krists Israel Cycling Academy 01:51 4
6. KANGERT Tanel EF Education First Pro Team link ikonka 02:02  
7. CONTI Valerio UAE Team Emirates link ikonka 02:08  
8. BRAMBILLA Gianluca Trek - Segafredo link ikonka 02:08  
9. HAMILTON Chris Team Sunweb link ikonka 02:22  
10. VENDRAME Andrea Androni Giocattoli - Sidermec 02:34  
 
Zobraziť kompletné výsledky etapy
 

giro 1
Priebežné poradie pretekov po etape
1. CARAPAZ Richard Movistar Team link ikonka 74:48:18 20
2. NIBALI Vincenzo link ikonka Bahrain Merida Pro Team link ikonka 01:54  
3. ROGLIČ Primož link ikonka Team Jumbo - Visma link ikonka 02:16  
4. LANDA Mikel link ikonka Movistar Team link ikonka 03:03  
5. MOLLEMA Bauke link ikonka Trek - Segafredo link ikonka 05:07  
6. LÓPEZ Miguel Ángel Astana Pro Team link ikonka 06:17  
7. MAJKA Rafal link ikonka BORA - hansgrohe link ikonka 06:48  
8. YATES Simon link ikonka Mitchelton - Scott link ikonka 07:13  
9. SIVAKOV Pavel Team Ineos link ikonka 08:21  
10. FORMOLO Davide BORA - hansgrohe link ikonka 08:59  
 
Zobraziť kompletné priebežné poradie pretekov po etape

 
giro 2
Priebežné poradie bodovacej súťaže po etape
1. DÉMARE Arnaud Groupama - FDJ link ikonka 200
2. ACKERMANN Pascal BORA - hansgrohe link ikonka 187
3. CARAPAZ Richard Movistar Team link ikonka 83
4. MASNADA Fausto Androni Giocattoli - Sidermec 81
5. CIMOLAI Davide Israel Cycling Academy 50
6. ROGLIČ Primož link ikonka Team Jumbo - Visma link ikonka 49
 

zgiro sutaz vrchy
Priebežné poradie vrchárskej súťaže po etape
1. CICCONE Giulio Trek - Segafredo link ikonka 229
2. CARAPAZ Richard Movistar Team link ikonka 66
3. MASNADA Fausto Androni Giocattoli - Sidermec 57
4. CATTANEO Mattia Androni Giocattoli - Sidermec 53
5. CARUSO Damiano Bahrain Merida Pro Team link ikonka 48
6. ZAKARIN Ilnur link ikonka Kaťuša - Alpecin link ikonka 42
 
 
zgiro sutaz u25
Priebežné poradie súťaže do 25 rokov po etape
1. LÓPEZ Miguel Ángel Astana Pro Team link ikonka 74:54:35
2. SIVAKOV Pavel Team Ineos link ikonka 02:04
3. CARTHY Hugh EF Education First Pro Team link ikonka 08:25
4. MADOUAS Valentin Groupama - FDJ link ikonka 13:28
5. CICCONE Giulio Trek - Segafredo link ikonka 19:00
6. DUNBAR Eddie Team Ineos link ikonka 31:03
 
 

 
 
Kopce na trase etapy:
4 20 modre 67 km - Elvas: dĺžka 3,4 km; sklon 7,6 %
3 20 45,7 km - Terento: dĺžka 6,6 km; sklon 7,6 %
3 20ciel Cieľ - Antholz-Anterselva: dĺžka 9,6 km; sklon 5,5 %
 
 
Krátke preview etapy:
Etapa nemusí obsahovať skutočne ťažkú koncovku, aby vytvorila selekciu medzi jazdcami na GC, ale všetko bude závisieť od toho, aké náročné si to urobia jazdci priamo na trati. Medzi favoritmi sa nachádzajú pretekári, ktorí chcú získať etapový triumf (López, Yates), a záverečný šprint do kopca na úrovni necelých deväť percent je pre nich vhodná príležitosť. Alebo bude chcieť niekto udržať náročnosť tretieho týždňa (Bahrain Merida) a od stúpania Terento sa pôjde rýchlo až do cieľa, čo nemusí byť dobrá správa pre utečencov. V prípade, že na cieľovom kopci budú bojovať o výhru jazdci na GC, potrebnou akceleráciou sa vyznačujú Miguel López alebo Simon Yates, ktorým takáto koncovka presne vyhovuje. Výborné nohy stále ukazujú Nibali, Carapaz alebo Landa, vďaka čomu môžu ukoristiť v cieli dôležité sekundy. Ak si potrebuje Primož Roglič zvýšiť sebavedomie, špurt na kratšom stúpaní môže byť presne to miesto, kde sa mu to podarí. Zvedaví budeme na Hugha Carthyho, či dokáže zopakovať svoj výkon z Mortirola. Ak áno, dobrý výsledok môže dosiahnuť aj v sedemnástej etape. Na jej konci sa neočakávajú veľké rozdiely medzi kandidátmi na titul, ale môže sa z nej stať ďalšia zaujímavá bitka o pozície v klasifikácii. Etapa bude lákať aj kvalitných vrchárov, aby vybojovali výhru v úniku. V tomto smere disponujú potrebnými pretekármi v Astane, Mitcheltone a dopredu by mohol vyraziť aj Ineos.          
 
 
Krátky opis trasy etapy:
Zostávame v Alpách a v južnom Tirolsku sa navštívi známe biatlonové stredisko v Anterselve. Etapa šitá na mieru pre utečencov sľubuje ostrý štart pri vytváraní brejku, Passo della Mendola (14 km; 4 %) bude vhodným miestom pre silných vrchárov, aby sa dostali do vedúcej skupiny. Potom bude nasledovať jednoduchých šesťdesiat kilometrov, aby sa mohla stabilizovať situácia na trati. Kľúčovú fázu odpália stúpanie Naz (4,7 km; 6,8 %) a náročnejší kopec Terento  (8,4 km; 6 %), ktorý obsahuje aj dlhšie deväťpercentné úseky, ale je situovaný ďaleko pred cieľom, aby vyzval do hry favoritov na titul. Etapa sa rozhodne len na cieľovom kopci Anterselva (9,6 km; 5,5 %), no ten ponúkne želané sklony len pred cieľom. Je to mierne stúpanie, ale záverečné štyri kilometre vyskočia na 8,5 % a práve sem budú smerovať svoj záujem jazdci na celkové poradie. Po predchádzajúcej devastačnej etape sa zostáva v kopcoch, nie však na vyzývavom profile, ale značná únava môže vytvoriť aj na tejto trase prekvapenie.
 
 
etapa 01 finis
profil cieľového kopca (© giroditalia.it)