TdF: Peter Sagan využil kopcovitú etapu a v okresanom balíku nedal šancu súperom

10.7.2019, 11:25 | Preteky vo svete | Tomáš Šandor
tour 19
5. 10.7. rovinata etapa ciel rovina Saint-Dié-Vosges > Colmar 175 km Sagan
 
etapa 05
profil etapy, 2267 nastúpaných metrov (© letour.fr)
 
 
Pelotón sa dostáva do kopcov, ale tie ešte neboli také náročné ako v šiestej etape, aby zaujímali jazdcov na celkové poradie. A keďže posledné dva výstupy museli byť otáznikom aj pre odolných jazdcov ako Peter Sagan a Michael Matthews, bola to ideálna šanca presadiť sa v úniku.

Obidvaja jazdci mali šancu prejsť cez záverečné kopce v hlavnej skupine, ale nikto im nemohol zaručiť, že na konci etapy nenasadia konkurenčné celky zdrvujúce tempo. Do vývoja chcel prehovoriť aj Deceuninck - Quick-Step s Julianom Alaphilippom a žltý dresom, ktorého sa neplánoval vzdať bez boja, preto sme sa mohli tešiť na zaujímavú etapu. Aj dnes sa malo jazdiť v prajných podmienkach s teplotami do 25 stupňov a bez silného vetra.
 
 
kratka sprava ikonkaSaint-Dié-des-Vosges (štart)
Patrón Katedrály sv. Diého je mních Dié (Déodat), ktorý mesto založil. Tento kostol sa považoval za katedrálu už v 15. storočí, no pápež mu udelil tento status až v 18.storočí. Táto  románska stavba prežila tri požiare a výbuch dynamitu v roku 1944. Kostol Notre-Dame de Galilée, prezývaný aj „malý kostol“, je len 40 metrov dlhý a 19 metrov široký. Stavali architekti  z Lotrinskej školy v čistom románskom slohu. Mladšiu udalosť - Veľkú francúzsku  revolúciu - oslavuje Veža slobody v tvare lietadla, lode či vtáka. Tento moderný návrh mal svojich  priaznivcov a aj kritikov. V srdci pohoria Vogézy leží Skala sv. Martina, z ktorej je pekný výhľad na mesto.
 
 
Na začiatku etapy sa skutočne bojovalo o vytvorenie brejku. Aktívne pôsobili farby Lotto - Soudal, v prvej malej skupine sa objavili De Gendt alebo Naesen s Kingom, no pelotón nechcel takto chytro nikoho pustiť dopredu. Atakovalo sa aj na krátkom, nehodnotenom stúpaní, ale záujemcov o brejk bolo veľmi veľa a nikto nechcel premeškať ten rozhodujúci moment. Sľubný pokus predviedli De Gendt, Cosnefroy a Tratnik, ale ani toto nevyšlo.
 
Naháňačka trvala dvadsať kilometrov a napokon sa dostali dopredu štyria jazdci. Úspešnými pretekármi boli Mads Würtz Schmidt (Kaťuša-Alpecin), Toms Skujinš (Trek-Segafredo), Simon Clarke (EF Education) a Tim Wellens (Lotto-Soudal). Pelotón bol spokojný, že dynamické momenty skončili a že dopredu sa dostali len štyria pretekári.
 
 
video v clanku ikonka ciernaÚnik tvorený z pretekárov z WT tímov
 
 
Svoju prvú dnešnú úlohu splnil tím Lotto - Soudal, keď sa mu podarilo dostať do brejku svojho zástupcu. Tim Wellens tak mohol nerušene obhajovať bodkovaný dres a pri tom tajne dúfať, že aj takáto malá skupina to môže dnes dotiahnuť do cieľa. Belgický jazdec mal pri sebe dobrých tempárov a skúsených jazdcov, všetko z WT celkov, preto šanca žila. Dánsky univerzálny borec Mads Würtz Schmidt sa ukázal v úniku už v úvodnej etape a aj tentoraz mal pomôcť úniku svojím silným ťahom. Simon Clarke sa hodil na dnešné kopcovité finále, keďže na svojom konte má dve víťazné etapy na Vuelte a v tomto roku skončil druhý na Amstli, takže obľubuje hektické koncovky. Toms Skujinš, víťaz troch etáp z únikov na Okolo Kalifornie, sa dokáže statočne pohybovať na čele pretekov a určite chcel čo najlepšie prezentovať svoj dres národného šampióna.
 
Ak sa pred etapou hovorilo o úspechu brejku, len štvorica utečencov držala v pohotovosti všetkých odolných cyklistov s kvalitnou koncovkou, ktorí zostali v pelotóne a verili v záverečný šprint. Situáciu okamžite začal kontrolovať Bora - hansgrohe a nemecká zostava nepustila brejk ďalej ako na dve minúty. Peter Sagan mohol prejsť cez posledné stúpania v hlavnej skupine a potom v okresanom balíku predviesť na páske svoju rýchlosť. Na tento scenár, s tvrdším prejazdom cez záverečné dve horské prémie, mal Bora k dispozícii Maxa Schachmanna.
 
 
bora 19 tahaju peloton 2 bohfb
Bora pracovala na čele pelotónu (© BORA - hansgrohe / Sprintcycling)
 
 
Stúpanie Côte de Grendelbruch si podľa predpokladov podmanil Tim Wellens. Pelotón vedený dvojicou z Bory strácal dve minúty. Nemecký celok dostal pomoc od Sunwebu a aj Michael Matthews chcel získať dnešnú etapu. Obidve zostavy prejavili záujem bojovať o výhru a čakal ich náročný deň, aby zariadili záverečný šprint. Spolupráca týchto celkov fungovala dobre a na rýchlostnej prémii strácal balík necelé dve minúty.
 
Vo vedúcej skupine uchmatol dvadsať šprintérskych bodov Simon Clarke a bolo zaujímavé, že na pelotón nečakalo len jedenásť bodov, ale aj krátky šprint do mierneho kopca. Elia Viviani dostal tradičnú podporu od Richezeho a tretíkrát za sebou zobral na prémii maximum zvyšných bodov, ktoré nechali utečenci. Peter Sagan skončil hneď za ním, keď si pekne postrážil pozíciu a získal desať bodov. Za slovenským jazdcom finišoval Michael Matthews.
 
 
video v clanku ikonka ciernaPeter Sagan na rýchlostnej prémii
 
 
V balíku stále pracovali Bora a Sunweb a postupne sa k nim pridal aj Quick-Step. Belgický celok nemusel nevyhnutne kontrolovať brejk, pretože najvyššie postaveným utečencom v GC bol Clarke s mankom päť minút, ale možno aj oni mysleli na etapový triumf. Líder pretekov Julian Alaphilippe by bol dobrou stávkou. Pred druhou horskou prémiou náskok vedúcej skupiny prekročil dve minúty. Od začiatku sa išlo veľmi rýchlo a priemerná rýchlosť presahovala 45 km/h. Takéto vysoké tempo si mohlo vyžiadať svoju daň na posledných dvoch kopcoch.
 
Aj cez stúpanie Côte du Haut-Kœnigsbourg sa prešlo v dobrej intenzite a pre balík bolo dôležité, že únik tu nedokázal navýšiť svoj náskok. Práve naopak. Tim Wellens vybojoval ďalších päť vrchárskych bodov a pelotón zmenšil odstup na minútu a pol. Bora so Sunwebom sa snažili dostať do problémov šprintérov a doplatil na to Caleb Ewan, ktorý stratil kontakt s hlavnou skupinou. Ale v klesaní sa mohol vrátiť späť. Hlavná skupina neochvejne tlačila na 4-člený únik a s blížiacimi sa kľúčovými stúpaniami mala ešte zvýrazniť svoju aktivitu.
 
Pred stúpaním Côte des Trois-Épis musel riešiť mechanické problémy Daniel Martin a podarilo sa mu to bez problémov. Potom sa už cyklisti dostávali na kľúčové úseky etapy a v pelotóne sa posúvali dopredu viaceré celky. Na tomto kopci sa už prejavovala únava. Z úniku vypadol Schmidt a pelotón opúšťali šprintéri, plus z tempa si vystúpil aj Simon Yates. Následne atakoval Toms Skujinš. Lotyšský pretekár dobyl kopec ako prvý, s  menšou stratou ho nasledoval Wellens a Clarke sa už blížil k pelotónu. Ten zaostával jednu minútu. V hlavnej skupine zostalo okolo päťdesiat jazdcov a nechýbal v nej ani Peter Sagan.
 
 
kratka sprava ikonkaColmar (cieľ)
Mesto, ktoré prezývajú aj Hlavné mesto alsaského vína, vzniklo v 9.storočí, kedy Ľudovít Pobožný, syn Karla Veľkého, udelil munsterskému opátstvu toto územie. V 13. storočí malo status slobodného mesta a patrilo do Spolku desiatich alsaských slobodných miest. V Colmare stojí aj tá istá Socha slobody, aká bdie nad New Yorkom. Hlavným námestím je Rappovo námestie, nesúce názov po Jeanovi Rappovi - politikovi z dôb Napoleona a tunajšiemu rodákovi. Katedrála sv. Martina je dvojloďový gotický kostol a má na severnej veži nápis a takisto bránu sv. Mikuláša, ktorá pripomína legendu miestneho biskupa zo  4. storočia. Štvrť „Petite  Venise“ (Malé  Benátky) tvoria typické farebné domčeky obložené drevenými trámami, ktoré sú zoradené pozdĺž rieky Lauch.
 
 
Na predposlednom kopci výrazne okresali pelotón najmä Sunweb a Quick-Step, Wellens s Clarkom sa vrátili späť a bolo len otázkou času, kedy bude chytený aj Skujinš. Zatiaľ to vyzeralo na šprint pelotónu, ale na ceste bolo ešte jedno stúpanie. Posledný utečenec bol napokon chytený na Côte des Cinq Châteaux, kde odvádzal výbornú prácu Sunweb. Peter Sagan sa držal hneď za nimi. Pre horskú prémiu si vybehol Xandro Meurisse z Wanty Gobert a na čele pretekov zostalo približne päťdesiat jazdcov.
 
Po záverečných dvoch kopcoch zostali na čele pretekov len odolní šprintéri a tieto prémie sa snažil využiť najmä Sunweb. Michael Matthews sa tak zaradil medzi hlavných favoritov na etapový triumf a v hlavnej skupine sa pohybovali aj Trentin, Colbrelli, Avermaet alebo Van Aert a na koncovku si mohol trúfať aj Alaphilippe. Etapa prebiehala ideálnym spôsobom aj pre Petra Sagana a v okresanej šprintérskej konkurencii stúpala šanca na víťazstvo.
 
Potom Sunweb kontroloval aj samotný príjazd do cieľa a musel si dať pozor na prípadné ataky. Na rovine to skúsil Rui Costa. Portugalský jazdec vystrašil hlavnú skupinu a musel sa pridať aj tím Bora, aby bol eliminovaný jeho nástup. Podarilo sa to len dva kilometre pred cieľom.
 
Záverečný šprint sa odohral bez tradičných vláčikov a favoriti na výhru ani nemali pri sebe početnú tímovú podporu. Špecifický dojazd zvládol najlepšie Peter Sagan a vyhral svoju prvú etapu v tohtoročnej edícii. Druhý finišoval Wout van Aert, tretie miesto získal Matteo Trentin.
 
 
sagan 19 tour triumf podium asopfab
Peter Sagan a jeho triumf (© BORA - hansgrohe / Sprintcycling)
 
 
video v clanku ikonka ciernaParádny šprint Petra Sagana
 
 
Neistotu ohľadom vývoja dnešnej etapy veľmi rýchlo rozlúskli celky Sunweb a Bora - hansgrohe, ktoré od začiatku dávali jasne najavo, že posledné dva kopce nevystrašia ich šprintérov, a boli pripravené celý deň jazdiť na čele balíka, aby si poradili s únikom. Pomohlo im, že do brejku naskočili len štyria borci, ale za svoju aktivitu boli právom odmenení.
 
Po záverečnej horskej prémii zostali v balíku len odolní šprintéri a na túto situáciu čakali najmä Michael Matthews a Peter Sagan. Kým austrálsky borec nezvládol koncovku podľa predstáv, Sagan urobil na konci všetko perfektne. Zoradil sa za líniu Daryla Impeyho, ktorý to rozbiehal pre Trentina, a keď sa dostal na potrebnú vzdialenosť pred páskou, jednoducho vyštartoval dopredu a na jeho zrýchlenie nemal nikto zo súperov nárok. Na konci ťažkého dňa si udržal v nohách potrebnú sviežosť, čo je dobré znamenie ohľadom jeho výkonnosti, a len potvrdil, prečo dokáže bojovať aj s klasickými šprintérmi v hromadných dojazdoch. Stále sa môže pochváliť vysokou rýchlosťou a v skupine odolných šprintérov sa mu v tomto smere aktuálne nikto nevyrovná. A dnešný úspech mu zaručila aj tradičná vynikajúca pozičná jazda v závere etapy.
 
 
sagan 19 tour triumf podium asopfab
Peter Sagan na pódiu (© A.S.O. / Alex Broadway)
 
 
Vybojoval svoju dvanástu etapu na Tour a od roku 2016 sa mu vždy podarilo získať aspoň jeden triumf na francúzskych cestách. Po dnešnom úspechu zvýšil svoje vedenie v bodovacej súťaži. Pred druhým v poradí Matthewsom si užíva 47-bodový náskok. Výborný výkon predviedli aj jeho spolujazdci, ktorí mu stopercentne dôverovali a celý deň robili všetko preto, aby bol úspešný. Podarilo sa im eliminovať brejk a na konci okresať hlavnú skupinu, plus v samotnom finále výrazne prispeli k tomu, aby Rui Costa neprekazil očakávaný šprint. V piatej etape náramne fungovala symbióza medzi Petrom Saganom a jeho kolegami.
 
Veľmi dobrý finiš vytiahol aj Wout van Aert, ale belgický jazdec si nevybudoval na konci želanú pozíciu, a preto jeho rýchlosť ešte viac nevynikla. Pekne sa však posunul dopredu, ale rozbehnutého Sagana nemal šancu prekonať. Sklamaný musel byť Matteo Trentin. Pred páskou mal pri sebe kolegu, ktorý mu pripravil šprint, ale potom sa musel zmieriť s tým, že s držiteľom zeleného dresu sa nemohol rovnať v rýchlosti. Vyrazili dopredu približne v rovnakom čase, ale slovenský jazdec bol oveľa dynamickejší. Šancu nevyužili ani Colbrelli s Avermaetom a celodennú prácu svojich spolujazdcov nezakončil potrebným spôsobom Michael Matthews. Sunweb predvádzal výborný tímový výkon a až do samého konca kontroloval dianie na trati, lenže v samotnom šprinte už zostal austrálsky borec osamote a nedokázal získať viac ako nedostatočné siedme miesto.
 
Vo vrchárskej súťaži dokázal navýšiť svoj náskok Tim Wellens, ale už zajtra bude v ponuke množstvo ďalších bodov. Jazdci na celkové poradie prekonali etapu bez problémov a určite mysleli na tú nasledujúcu, ktorá bude mimoriadne tvrdá a vytvorí medzi nimi rozdiely.
 
 
vyjadrenie ikonky ciernaVyjadrenie Petra Sagana (víťaz)
"Musíte zostať len trpezliví a víťazstvo príde. Musím poďakovať všetkým mojim kolegom, odviedli skvelú prácu. Kontrolovali sme preteky od začiatku až do samého konca. Nakoniec sme získali etapu na Tour a je to pekný pocit. Nechal som na trati všetko a prišlo to. Ak nevyhrám, každý sa má pýta, čo mi chýbalo. Môžete vidieť, nič mi nechýba. Každý potrebuje mať kúsok šťastia a dobrý deň, aby sa mu podarilo zvíťaziť."
 
 
Pripravujeme súhrn reakcií hlavných aktérov etapy...
 
 
Výsledky etapy
1. SAGAN Peter BORA - hansgrohe link ikonka 4:02:33 120
2. VAN AERT Wout Team Jumbo - Visma link ikonka 00:00 50
3. TRENTIN Matteo Mitchelton - Scott link ikonka 00:00 25
4. COLBRELLI Sonny Bahrain Merida Pro Team link ikonka 00:00 15
5. VAN AVERMAET Greg link ikonka CCC Team link ikonka 00:00 5
6. SIMON Julien Cofidis, Solutions Crédits 00:00  
7. MATTHEWS Michael link ikonka Team Sunweb link ikonka 00:00  
8. POLITT Nils Kaťuša - Alpecin link ikonka 00:00  
9. STUYVEN Jasper Trek - Segafredo link ikonka 00:00  
10. ALAPHILIPPE Julian link ikonka Deceuninck - Quick-Step link ikonka 00:00  
 
Zobraziť kompletné výsledky etapy
 

gc quickstep
Priebežné poradie pretekov po etape
1. ALAPHILIPPE Julian link ikonka Deceuninck - Quick-Step link ikonka 18:44:12  
2. VAN AERT Wout Team Jumbo - Visma link ikonka 00:14  
3. KRUIJSWIJK Steven Team Jumbo - Visma link ikonka 00:25  
4. BENNETT George Team Jumbo - Visma link ikonka 00:25  
5. MATTHEWS Michael link ikonka Team Sunweb link ikonka 00:40  
6. BERNAL Egan Team Ineos link ikonka 00:40  
7. THOMAS Geraint link ikonka Team Ineos link ikonka 00:45  
8. MAS Enric Deceuninck - Quick-Step link ikonka 00:46  
9. SAGAN Peter BORA - hansgrohe link ikonka 00:50  
10. VAN AVERMAET Greg link ikonka CCC Team link ikonka 00:51  
 
Zobraziť kompletné priebežné poradie pretekov po etape
 

tour 2
Priebežné poradie bodovacej súťaže po etape
1. SAGAN Peter BORA - hansgrohe link ikonka 144
2. MATTHEWS Michael link ikonka Team Sunweb link ikonka 97
3. VIVIANI Elia link ikonka Deceuninck - Quick-Step link ikonka 92
4. COLBRELLI Sonny Bahrain Merida Pro Team link ikonka 88
5. TRENTIN Matteo Mitchelton - Scott link ikonka 75
6. TEUNISSEN Mike Team Jumbo - Visma link ikonka 64
 
 
tour 3
Priebežné poradie vrchárskej súťaže po etape
1. WELLENS Tim Lotto Soudal link ikonka 17
2. SKUJINŠ Toms Trek - Segafredo link ikonka 9
3. MEURISSE Xandro Wanty - Gobert Cycling Team 6
4. CLARKE Simon EF Education First Pro Team link ikonka 4
5. VAN AVERMAET Greg link ikonka CCC Team link ikonka 2
6. KELDERMAN Wilco link ikonka Team Sunweb link ikonka 1
 
 
tour 4
Priebežné poradie súťaže do 25 rokov po etape
1. VAN AERT Wout Team Jumbo - Visma link ikonka 18:44:26
2. BERNAL Egan Team Ineos link ikonka 00:26
3. MAS Enric Deceuninck - Quick-Step link ikonka 00:32
4. GAUDU David Groupama - FDJ link ikonka 00:43
5. BENOOT Tiesj Lotto Soudal link ikonka 01:05
6. CICCONE Giulio Trek - Segafredo link ikonka 01:29
 
 
video v clanku ikonka ciernaPosledný kilometer etapy
 
 

 
 
Všetky prémie na trase etapy:
3 20 131,5 km - Côte de Grendelbruch: dĺžka 3,4 km; sklon 4,9 % (2-1)
sprint-20 104,5 km - HEILIGENSTEIN (20-17-15-13-11-10-9-8-7-6-5-4-3-2-1)
2 20 66 km - Côte du Haut-Kœnigsbourg: dĺžka 5,9 km; sklon 5,9 % (5-3-2-1)
2 20 35 km - Côte des Trois-Épis: dĺžka 5 km; sklon 6,7 % (5-3-2-1)
3 20 19,5 km - Côte des Cinq Châteaux: dĺžka 4,6 km; sklon 6,1 % (2-1)
ciel Cieľ (30-25-22-19-17-15-13-11-9-7-6-5-4-3-2) + bonusové sekundy 10-6-4
 
Krátke preview etapy:
V piatej etape sa už ponúka šanca pre utečencov - ak sa vytvorí dobrý únik, ktorý nebude ohrozovať žltý dres, a v pelotóne sa nenájde nikto, kto bude ochotný celý deň míňať energiu na kopcovitej trase. Hlavným momentom etapy budú dve záverečné horské prémie. Jazdci na GC sa budú šetriť na nasledujúcu etapu zakončenú ťažkým kopcom a odolní cyklisti s rýchlou koncovkou môžu cítiť neistotu z oboch stúpaní druhej kategórie. Najmä posledný kopec obsahuje pomerne dlhé pasáže s priemerom v okolí osem percent. Uvidíme, či niekto zvýši tempo a naplánuje útok na posledných kopcoch ako Quick-Step s Astanou v tretej etape. Ak sa tam pôjde tvrdo, v balíku uvidíme peknú selekciu. Pozornosť môže smerovať na Boru a Sunweb, či si vybrali túto previerku pre Petra Sagana a Michaela Matthewsa. Slovenský pretekár už mnohokrát dokázal, že podobné stúpania na Tour zvláda, a keď sa mu to podarí aj tentoraz, na čele pretekov nezostane veľa jazdcov, ktorí budú na páske rovnako rýchly ako on. Podobným štýlom sa môže presadiť aj Matthews, ktorý počas úvodných dní získal sebavedomie, a na kopcovitej trase ho čaká ďalšia príležitosť na víťazstvo. Cez pripravené kopce dokáže prejsť aj Van Avermaet, ktorý je vždy silný v šprinte okresaného balíka, a bez šance nebudú ani Colbrelli s Trentinom, takže v balíku by sa mohla nájsť spolupráca na kontrole vedúcej skupiny. Pobyt v úniku so šancou ovládnuť etapu si môže vyskúšať niekto z tímu Lotto - Soudal a profil bude vhodný napríklad pre De Marchiho alebo Calmejana.
 
 
Krátky opis trasy etapy:
Pretekári sa dostanú do pohoria Vogézy a prvýkrát si vyskúšajú relevantné kopce. Na začiatku etapy spomalia pelotón dve menšie stúpania, potom sa bude pokračovať na jednoduchej trase a situácia sa začne dramatizovať až na kopci Côte du Haut-Koenigsbourg. Po úvodnej horskej prémii sa už pôjde svižným tempom na kľúčové výstupy, ktoré rozprúdia svižnú bitku o etapový triumf. Côte des Trois Épis určite oslabí zloženie balíka so 7-percentnými sklonmi. V krátkom slede sa bude stúpať na Côte des Cinq Châteux (4,6 km; 6,1 %), ktorý vrcholí devätnásť kilometrov pred páskou a z toho dôvodu poskytne pekný priestor na útok. Nasledovať bude prudký zjazd a posledných desať kilometrov prebehne na rovine. Mesto Colmar môže uvidieť finiš okresanej hlavnej skupiny, kde bude hrať prím rýchly vrchár alebo klasikár, ale bez šance na úspech nebudú ani neskoré útoky či utečenci.
 
 
etapa 01 mapa dojazdu
mapa dojazdu etapy (© letour.fr)
 
 
Vysielanie na Dvojke RTVS:
na Dvojke od 14:15 štúdio, následne živý prenos
moderátor štúdia: Ľuboš Hlavena
komentátor RTVS: Vladimír Genda
spolukomentátor: Martin Velits
štúdio + info texty: Lukáš Timko
 
 

 
 
TERMINATOR CALCULATOR (kariérna bilancia Petra Sagana):
 
VÍŤAZSTVÁ: 113
VÍŤAZSTVÁ v rátane iných disciplín (body, vrchy, U23, U25): 147
 
CELKOVÉ VÍŤAZSTVÁ: 3
Tour de Pologne (WT) 2011
Tour of California (2.HC) 2015
Giro di Sardegna (2.1) 2011
 
VÍŤAZSTVÁ V JEDNORAZOVKÁCH: 24
Majstrovstvá sveta v pretekoch (WCH) 2015-2017
Gent-Wevelgem (WT) 2013, 2016, 2018
GP Québec (WT) 2016, 2017
Okolo Flámska (WT-M) 2016
Paríž - Roubaix (WT-M) 2018
GP Montreal (WT) 2013
E3 Harelbeke (WT) 2014
Majstrovstvá Európy v pretekoch (CC) 2016
Brabantse Pijl (1.HC) 2013
Kuurne - Brusel - Kuurne (1.HC) 2017
GP di Prato (1.1) 2011
GP Camaiore (1.1) 2013
MSR v pretekoch 2011-2015, 2018
MSR v časovke 2015

BODOVACIA SÚŤAŽ: 35
Tour de Suisse (WT) 8x 2011-2015, 2017-2019
Tour of California (2.HC) 7x 2010-2014, 2016, 2017
Tour de France (WT) 6x 2012-2016, 2018
Tirreno-Adriatico (WT) 4x 2014 - 2017
Tour de Pologne (WT) 2x 2011, 2017
Eneco Tour (WT) 2x 2016, 2017
Paríž - Nice (WT) 2010
Tour Down Under (WT) 2018
Tour of Oman (2.HC) 2012
USA Pro Challenge (2.HC) 2013
Tour of Alberta (2.1) 2013
Giro di Sardegna (2.1) 2011
 
SÚŤAŽ DO 23/25 ROKOV: 2
Tour of California 2010
Tour of Qatar 2015
 
TOP 5 v etapách / jednorazových pretekoch: 315
TOP 10 v etapách / jednorazových pretekoch: 365
 
BODY V REBRÍČKU WORLD TOUR: 9583
Rok 2010: 111 bodov / 44. miesto
Rok 2011: 198 bodov / 22. miesto
Rok 2012: 351 bodov / 8. miesto
Rok 2013: 491 bodov / 4. miesto
Rok 2014: 263 bodov / 15. miesto
Rok 2015: 257 bodov / 17. miesto
Rok 2016: 669 bodov / 1. miesto
Rok 2017: 4251 bodov / 2. miesto (zmena bodovania)
Rok 2018: 2992 bodov / 2. miesto
Rok 2019: 2012 bodov / 16. miesto (svetový rebríček, rotovaný)

VÍŤAZSTVÁ PODĽA ROKOV:
Rok 2010 - 5 (vrátane iných disciplín 8)
Rok 2011 - 15 (vrátane iných disciplín 19)
Rok 2012 - 16 (vrátane iných disciplín 20)
Rok 2013 - 22 (vrátane iných disciplín 27)
Rok 2014 - 7 (vrátane iných disciplín 9)
Rok 2015 - 10 (vrátane iných disciplín 14)
Rok 2016 - 14 (vrátane iných disciplín 18)
Rok 2017 - 12 (vrátane iných disciplín 17)
Rok 2018 - 8 (vrátane iných disciplín 11)
Rok 2019 - 4 (vrátane iných disciplín 5)
 
UMIESTNENIA V TOP 10 PODĽA ROKOV:
Rok 2010: 20 (39 % z 51 odjazdených dní)
Rok 2011: 35 (47 % z 75 odjazdených dní)
Rok 2012: 39 (51 % z 77 odjazdených dní)
Rok 2013: 48 (53 % z 90 odjazdených dní)
Rok 2014: 43 (47 % z 91 odjazdených dní)
Rok 2015: 50 (63 % z 79 odjazdených dní)
Rok 2016: 42 (60 % z 70 odjazdených dní)
Rok 2017: 36 (60 % z 60 odjazdených dní)
Rok 2018: 43 (54 % z 80 odjazdených dní)
Rok 2019: 26 (55 % z 47 odjazdených dní)
- tímové časovky nerátame
 
ETAPOVÉ VÍŤAZSTVÁ PODĽA PRETEKOV (min. 2):
Tour of California, WT (2010-2017, 2019): 17 (historicky najviac na týchto pretekoch)
Tour de Suisse, WT (2011-2019): 17 (historicky najviac na týchto pretekoch)
Tour de France, GT (2012, 2013, 2016, 2017, 2018, 2019): 12
Tirreno - Adriatico, WT (2012-2015, 2017): 7
Vuelta a Espaňa, GT (2011): 4
Eneco Tour, WT (2016, 2017): 4
USA Pro Challenge, 2.HC (2013): 4 (historicky najviac na týchto pretekoch)
Tour of Oman, 2.HC (2012-2014): 4
Tour de Pologne, WT (2011, 2017): 3
De Panne - Koksijde, 2.HC (2012, 2014): 3
Giro di Sardegna, 2.1 (2011): 3
Tour of Alberta, 2.1 (2013): 3
Paríž - Nice, WT (2010): 2
Tour Down Under, WT (2018-2019): 2

SAGANOVE ŠPECIÁLY:
Tour of California (2010-2019): 17 víťazstiev z 76 etáp (22,4%), 7x bodovacia súťaž (70%), 7 dní v žltom drese
Tour de Suisse (2010-2019): 17 víťazstiev z 82 etáp (20,7%), 8x bodovacia súťaž (80%), 6 dní v žltom drese
 
POČET DNÍ V DRESE LÍDRA PRETEKOV: 41
Tour de Pologne, WT (2011, 2017): 7
Tour of California, 2.HC (2012, 2015, 2016, 2019): 7
Tour de Suisse, WT (2012, 2016, 2019): 6
Tour de France, GT (2016, 2018): 4
Giro di Sardegna, 2.1 (2011): 4
De Panne - Koksijde, 2.HC (2012, 2013, 2014): 3
Tour of Oman, 2.HC (2013, 2014): 3
Tour of Alberta, 2.1 (2013): 3
Eneco Tour, WT (2016, 2017): 2
Tour de Romandie, WT (2010): 2
USA Pro Challenge, 2.HC (2013): 1
Tour Down Under, WT (2018): 1
 
 
 
 

Diskusia

Diskusia neobsahuje príspevky.
 
Náš eshop