TdF: Posledný šprint pre Ewana, historický Sagan skončil desiaty, Bernal oslavuje žltý dres

28.7.2019, 16:15 | Preteky vo svete | Tomáš Šandor
tour 19
21. 28.7. rovinata etapa ciel rovina Rambouillet > Champs-Élysées 128 km Ewan
 
etapa 21
profil etapy, 639 nastúpaných metrov (© letour.fr)
 
 
Slávnostná etapa prinášala už len jednu otázku, ktorý zo šprintérov sa dokázal najlepšie zotaviť po horských etapách a zvládne všetky nástrahy pomerne technického parížskeho okruhu. Na trati pribudla ešte jedna nepríjemnosť, keď na méte flamme rouge čakala na pelotón zúžená cesta, ale počas ôsmich okruhov si to mali pretekári dobre naštudovať.

Majitelia všetkých dresov už boli známi. Dva vrchárske body nerobili starosti Romainovi Bardetovi a aj Peter Sagan už mal vytvorený rozhodujúci náskok. Stále ho však lákalo uspieť aj v záverečnej previerke TdF. Finišovalo sa vo večerných hodinách a etapa mala prebehnúť v ideálnych podmienkach s teplotami cez dvadsať stupňov.
 
 
kratka sprava ikonkaRambouillet (štart)
Rambouillet je subprefektúrou departmentu Yvelines  v regióne Ile-de-France. V tomto peknom  meste nájdeme veľa historických budov, napríklad Palác rímskeho kráľa, Vládny dom a Národný zámok v Rambouillete. Pri zámku je ešte národná ovčiareň. V dobe svojho vzniku (1785) mala byť ukážkovou farmou, kvôli tomu sem zo Španielska prišlo 366 merino oviec. Peši aj so štyrmi pastiermi.
  
 
Pelotón sa rozbiehal pomaly a ponúkol tímu Ineos, aby oslávil úspech Egana Bernala so spoluhráčmi s pohármi šampanského. V jednom momente sa zjavil za nimi Peter Sagan a vmiešal sa im do televíznych záberov. Potom musel dokonca víťaz Tour meniť bicykel kvôli defektu. Na čele balíka sa ukazovali Barguil, Geschke, Politt alebo Burghardt a na trati sa svorne diskutovalo.
 
 
video v clanku ikonka ciernaPeter Sagan asistuje pri oslavách tímu Ineos
 
 
Sto kilometrov pred páskou v balíku pokračovali družné debaty a situácia sa mala zmeniť len po príchode do Paríža, kde už každý jazdec musel jazdiť pozorne. Na pripravenom okruhu sme očakávali útoky. Ešte predtým sa objavili na trati dve malé horské prémie. Na tej prvej sa presadil s úsmevom Tim Wellens, ktorý nosil v tomto ročníku najdlhšie bodkovaný dres. Druhý vrchársky bodík si pripísal Xandro Meurisse z Wanty Gobert, ktorý dlho bojoval o Top 20 a napokon finišoval na 21. pozícii.
 
Postupný príjazd do Paríža si zobral pod patronát tím Ineos, ktorý sa postavil na čelo balíka. Britský celok si musel užívať túto pozíciu, a to nielen kvôli tomu, že vybojoval siedmy žltý dres za posledných osem rokov. Tentoraz sa dostal do žltého len na konci devätnástej etapy, takže najcennejší dres musel obraňovať len jeden deň a jeho pretekári tak neboli umorení z jazdy na čele hlavnej skupiny ako v minulosti.
 
 
kratka sprava ikonkaVersailles (80 km pred cieľom)
Azda jeden z najslávnejších francúzskych zámkov, postavený v 1682 pre Ľudovíta XIV. (Kráľ Slnko), stal sa hlavným sídlom francúzskych kráľov. Pre Ľudovíta XIV. boli navrhnuté fontány, z nich najvýznamnejšia je Apolónova fontána. História sa tu, v Zrkadlovej sieni, písala aj počas 19. a 20. storočia. V 1870 počas prebiehajúceho nemecko-francúzskeho nepriateľstva sa tu vyhlasovalo Nemecké cisárstvo. Sú tu dva zámočky, Petit Trianon a Grand Trianon.
  
 
Po príchode do predmestia vítali pretekárov davy fanúšikov a s blížiacim sa záverečným okruhom si už cyklisti začali budovať pozíciu. Na čele balíka sa ukazoval aj obhajca prvenstva Geraint Thomas. Päťdesiat kilometrov pred páskou sme stále čakali na to, kto sa odváži atakovať. Najskôr to vyskúšali Fraile (Astana) a Scully (EF Education), ku ktorým sa pridali aj Tratnik (Bahrain Merida) a Politt (Kaťuša-Alpecin).
 
To bol signál pre šprintérske celky, aby začali kontrolovať situáciu. Utečencov sledovali Deceuninck - Quick-Step, Jumbo - Visma a Lotto - Soudal, teda známa aliancia, ktorá spolupracovala najmä v prvom týždni. Vedúca skupinka nedostala viacej ako 25 sekúnd, keďže obsahovala dobrých tempárov ako Tratnik alebo Politt. Brejk si podelil aj rýchlostnú prémiu a podmanil si ju práve Nils Politt. V pelotóne sa nebojovalo a šprintéri čakali výlučne na záverečný šprint. Thomas musel riešiť defekt.
 
 
kratka sprava ikonkaElyzejské polia (cieľ)
Najprestížnejšia a najširšia ulica v Paríži s dĺžkou 1880 metrov a šírkou 70 metrov, zároveň je to jedna z najznámejších a najdrahších ulíc sveta. Meno dostala podľa Élysionu, čo je miesto v raji v gréckej mytológii. Je predĺžením námestia Charlesa de Gaulle. V minulosti sa tu konali vojenské prehliadky a veľkolepé oslavy ako napríklad pri oslobodení v roku 1944 alebo po víťazstve futbalistov na Majstrovstvách sveta 1998 a 2018.
 
 
Vedúca skupina bola dobrým protivníkom pre šprintérske zoskupenia a nevideli sme striedanie sa útočníkov na čele pretekov, ako tomu bolo niekedy v minulosti. V balíku pracoval aj UAE Emirates.  Do šprintérskej koncovky sa chcel zapojiť aj Boasson Hagen, ktorý zvyčajne dosahuje dobré výsledky v Paríži, a únik kontroloval aj Dimension Data. Vpredu zostali najdlhšie bojovať Tratnik a Scully. Dvanásť kilometrov pred páskou bol únik zlikvidovaný a práve v tom momente sa nachádzal za balíkom Sonny Colbrelli, ktorý sa vracal po defekte. O čosi neskôr musel riešiť rovnaké problémy aj Michael Matthews a deväť kilometrov pred páskou mal mizivú šancu, že sa dokáže dostať v dobrej kondícii do dnešnej koncovky. Potom sa ešte ukázal na chvíľu pred balíkom Greg van Avermaet, ale rozbehnutý pelotón už nebolo možné zaskočiť.
 
V hektickej koncovke sa najlepšie zorientoval Caleb Ewan. Druhý skončil Dylan Groenewegen, tretí finišoval Niccolo Bonifazio. Peter Sagan obsadil desiatu priečku.
 
 
video v clanku ikonka ciernaZáverečný šprint
 
 
Aj dnes sa len potvrdilo, že parížsky šprint nie je jednoduchý a na konci sa museli šprintéri spoliehať len sami na seba ako na vytvorené lead-outy. Ďaleko pred páskou vyletel dopredu Boasson Hagen, potom to skúsil Richeze, keďže Viviani stratil svojich kolegov, skoro vyrazil aj Bonifazio, ale všetko urobil správne až Caleb Ewan.
 
Austrálsky jazdec ako jediný vyhral na podujatí tri etapy a nadviazal na svoju silnú koncovku zo šestnástej etapy. Tentoraz si počkal na ten správny moment, chvíľu sa vyviezol za Groenewegenom, a keď nasadil svoje zrýchlenie, bol nedostihnuteľný. Vyhral posledné tri hromadné šprinty a na Tour nikto nezískal viac etapových triumfov. Dylan Groenewgen nebol vo finále taký svieži ako jeho austrálsky súper a dnes vybojoval svoj najlepší výsledok na TdF Niccolo Bonifazio.
 
Na parížsky trón sa postavil Egan Bernal a vzhľadom na jeho talent a vek je pravdepodobné, že na tejto pozícii ho ešte uvidíme. Stal sa prvým kolumbijským pretekárom, ktorý vyhral Tour de France, no Bernal nie je iba vrchárom, ale už aj vyzretým, komplexným cyklistom. Preteky ovládol bez toho, aby získal etapu, a podobne si viedlo na Tour iba osem predchádzajúcich víťazov. Naposledy Chris Froome v sezóne 2017. Zároveň vybojoval aj biely dres a toto dokázali len Fignon, Ullrich, Contador a Andy Schleck.
 
 
bernal 19 tour zlty pariz podium asofpb
Egan Bernal a jeho prvý triumf na Tour (© A.S.O. / Pauline Ballet)
 

Na druhom mieste skončil Geraint Thomas a aj obhajca prvenstva sa musel skloniť pred svojím mladším kolegom, ktorý bol v kopcoch objektívne silnejší. Tím Ineos zároveň druhýkrát dobyl prvé dve miesta na Tour, predtým v roku 2012 Wiggins s Froomom, a pred nimi sme to videli na francúzskej GT už iba trikrát. Na stupňoch víťazov pokračovala holandská stopa. Po minuloročnom druhom mieste sa objavil medzi najlepšími Steven Kruijswijk a stal sa len deviatym holandským pretekárom, ktorému sa to podarilo.

Výborné preteky majú za sebou Emanuel Buchmann, ktorý sa stáva silným hráčom na GT, a Julian Alaphlippe. Ten nosil žltý dres až štrnásť dní, vyhral dve etapy a za parádnu jazdu bol určený za najaktívnejšieho cyklistu celých pretekov. A zaslúžene sa objavil pri vyhlasovaní výsledkov na parížskom pódiu. V najlepšej desiatke vybojoval jeden etapový triumf už len Nairo Quintana. Kolumbijskému pretekárovi robili spoločnosť aj dvaja jeho spolujazdci a Movistar tak ovládol tímovú súťaž. Kolumbijskú cyklistiku zastupoval aj Rigoberto Urán a skúsený jazdec si určite užíval úspech Egana Bernala.
 
 
video v clanku ikonka ciernaVšetky cenné dresy na pódiu
 
      
Peter Sagan skončil v poslednej etape desiaty a na konci sa nedostal do želanej pozície. Stavil na Vivianiho, ale ten nezvládol koncovku, a doplatil na to aj náš zástupca. Sagan predviedol na Tour presne taký výkon, aký sme mohli u neho sledovať v predchádzajúcich edíciách a vďaka tomu nemal konkurenciu v bodovacej súťaži. Vyhral jednu etapu, trikrát sa dostal na stupne víťazov a deväťkrát pri tom nechýbal v Top 5. Znovu ničil záujemcov o zelený dres svojou vytrvalosťou a neomylnosťou, a práve preto ovládol druhú najhodnotnejšiu súťaž na TdF už po siedmy raz, čo nikto pred ním nedokázal. Prvýkrát pri svojom víťaznom ťažení sa nedostal cez štyristo bodov (doteraz získal najmenej v sezóne 2013, 409 bodov) a zelený dres obhájil s náskokom 68 bodov. V sezóne 2015 porazil Greipela v bodovacej súťaži o 66 bodov.
 
 
vyjadrenie ikonky ciernaVyjadrenie Caleba Ewana (víťaz)
"Je to neuveriteľný triumf. Keď som preťal cieľovú pásku, mal som slzy v očiach. Nemôžem tomu uveriť, že som zvíťazil v Paríži. Tour nezčala pre mňa dobre, ale jej druhá časť bola o niečom inom. Vyhral som všetky tri hromadné dojazdy. Vo finále sme sa pohybovali trochu vzadu, ale bol som trpezlivý. Nevdel som, koľko ľudí bolo predo mnou, ale keď som otvoril svoj šprint po pravej strane, bol to ten najlepší moment."
 
 
V nasledujúcich dňoch pripravujeme sedem sumárov Tour de France...
 
 
Výsledky etapy
1. EWAN Caleb link ikonka Lotto Soudal link ikonka 3:04:08 120
2. GROENEWEGEN Dylan Team Jumbo - Visma link ikonka 00:00 50
3. BONIFAZIO Niccolo Team Total Direct Energie 00:00 25
4. RICHEZE Maximiliano Deceuninck - Quick-Step link ikonka 00:00 15
5. BOASSON HAGEN Edvald link ikonka Team Dimension Data link ikonka 00:00 5
6. GREIPEL André link ikonka Team Arkéa Samsic 00:00  
7. TRENTIN Matteo Mitchelton - Scott link ikonka 00:00  
8. STUYVEN Jasper Trek - Segafredo link ikonka 00:00  
9. ARNDT Nikias Team Sunweb link ikonka 00:00  
10. SAGAN Peter BORA - hansgrohe link ikonka 00:00  
 
Zobraziť kompletné výsledky etapy


yellow ineos
Konečné poradie Tour de France 2019
1. BERNAL Egan Team Ineos link ikonka 82:57:00 1000
2. THOMAS Geraint link ikonka Team Ineos link ikonka 01:11 800
3. KRUIJSWIJK Steven Team Jumbo - Visma link ikonka 01:31 675
4. BUCHMANN Emanuel BORA - hansgrohe link ikonka 01:56 575
5. ALAPHILIPPE Julian link ikonka Deceuninck - Quick-Step link ikonka 04:05 475
6. LANDA Mikel link ikonka Movistar Team link ikonka 04:23 400
7. URÁN Rigoberto EF Education First Pro Team link ikonka 05:15 325
8. QUINTANA Nairo link ikonka Movistar Team link ikonka 05:30 275
9. VALVERDE Alejandro link ikonka Movistar Team link ikonka 06:12 225
10. BARGUIL Warren link ikonka Team Arkéa Samsic 07:32 175
80. SAGAN Peter BORA - hansgrohe link ikonka 2:44:24  
 
Zobraziť kompletné priebežné poradie pretekov po etape
 
 
tour 2
Konečné poradie bodovacej súťaže
1. SAGAN Peter BORA - hansgrohe link ikonka 309
2. EWAN Calkkkeb link ikonka Lotto Soudal link ikonka 248
3. VIVIANI Elia link ikonka Deceuninck - Quick-Step link ikonka 224
4. COLBRELLI Sonny Bahrain Merida Pro Team link ikonka 209
5. MATTHEWS Michael link ikonka Team Sunweb link ikonka 201
6. TRENTIN Matteo Mitchelton - Scott link ikonka 192
 

tour 3
Konečné poradie vrchárskej súťaže
1. BARDET Romain link ikonka Ag2r La Mondiale link ikonka 86
2. BERNAL Egan Team Ineos link ikonka 78
3. WELLENS Tim Lotto Soudal link ikonka 75
4. CARUSO Damiano Bahrain Merida Pro Team link ikonka 67
5. NIBALI Vincenzo link ikonka Bahrain Merida Pro Team link ikonka 59
6. YATES Simon link ikonka Mitchelton - Scott link ikonka 59
 
 
tour 4
Konečné poradie súťaže do 25 rokov
1. BERNAL Egan Team Ineos link ikonka 82:57:00
2. GAUDU David Groupama - FDJ link ikonka 23:29
3. MAS Enric Deceuninck - Quick-Step link ikonka 57:35
4. DE PLUS Laurens Team Jumbo - Visma link ikonka 1:02:44
5. MÜHLBERGER Gregor BORA - hansgrohe link ikonka 1:04:40
6. CICCONE Giulio Trek - Segafredo link ikonka 1:20:20
 
 
video v clanku ikonka ciernaPosledný kilometer etapy
 
 

 
 
Všetky prémie na trase etapy:
4-20 94 km - Côte de Saint-Rémy-les-Chevreuse: dĺžka 1,3 km; sklon 6,1 % (1 bod)
4-20 90 km - Côte de Châteaufort: dĺžka 900 m; sklon 4,9 % (1 bod)
79,5 km - Côte de l'Homme Mort: dĺžka 1,9 km; sklon 4,4 %
sprint-20 38,5 km - Paríž - Haut des Champs-Élysées (20-17-15-13-11-10-9-8-7-6-5-4-3-2-1)
ciel Cieľ (50-30-20-18-16-14-12-10-8-7-6-5-4-3-2) + bonusové sekundy 10-6-4
 
 
Krátke preview etapy:
Šprintéri sa dostanú na dokonale známu trasu a všetci budú presne vedieť, čo majú na konci urobiť. Dôležité bude prejsť cez poslednú zákrutu na potrebnej pozícii a potom už len predviesť maximálnu rýchlosť, ktorú ešte dokážu dostať zo svojich nôh na konci pretekov. V šestnástej etape predviedol veľmi silnú koncovku Caleb Ewan a austrálsky jazdec sa len utvrdil v tom, že dokáže poraziť kohokoľvek. Jeho nevýhodou môže byť len to, že konkurenti sú lepšie oboznámení s parížskym okruhom. Dylan Groenewegen tu zvíťazil pred  dvomi rokmi. Práve on by sa mal vyrovnať v rýchlosti Ewanovi a jeho silový šprint má šancu uspieť aj v samotnom závere Tour. Predchádzajúce dojazdy ukázali, že Elia Viviani nemá takú vysokú rýchlosť ako uvedení dvaja šprintéri, ale s kvalitným lead-outom sa môže objaviť v ideálnej pozícii po kľúčovej zákrute a potom už nebude jednoduché dostať sa cez neho. Víťazstvo obhajuje Alexander Kristoff a bude dúfať, že jeho hlavní súperi budú cítiť väčšiu únavu, a šprintérsku konkurenciu doplnia Bonifazio, Trentin, Colbrelli alebo Matthews. Zelený dres má vo vrecku Peter Sagan a po bodovej stránke nemusí cítiť žiadne napätie. Určite však túži presadiť sa v parížskej etape, čo sa mu ešte nepodarilo, preto si bude želať hektický dojazd na cieľovú pásku, ktorý môže rozhodiť klasických šprintérov.
 
 
Krátky opis trasy etapy:
Preteky nemôžu končiť inde ako na Champs-Élysées. Oslava žltého dresu a iných úspechov skončí tesne pred príchodom do Paríža, ale ešte predtým sa objavia na trati dve horské prémie a ďalšie dve nehodnotené stúpania, kde sa pelotón mierne zapotí. V samotnom hlavnom meste Francúzska bude pripravených osem tradičných okruhov, na ktoré sa budú špeciálne sústrediť najrýchlejší šprintéri. Triumf na Elyzejských poliach je mimoriadne prestížnou záležitosťou. Úspech v poslednej etape vedie cez potrebnú pozičnú jazdu a prechod cez známu záverečnú zákrutu nachádzajúcu sa tesne pred páskou.        
 
 
 
Vysielanie na Dvojke RTVS:
online na webe tdf.rtvs.sk (kompletný prenos etapy od 17:40)
na Dvojke od 18:00 štúdio, následne živý prenos
moderátor štúdia: Ľuboš Hlavena
komentátor RTVS: Vladimír Genda
spolukomentátor: Martin Velits
štúdio + info texty: Lukáš Timko
 
 
 
 

Diskusia

Diskusia neobsahuje príspevky.
 
Náš eshop