1. 7.9. rovinata etapa ciel rovina Lido di Camaiore 133 km Ackermann
Etapy tohto ročníka pretekov:
12345678
 
etapa 1
profil etapy, 946 nastúpaných metrov (© tirrenoadriatico.it)
 
 
Druhý septembrový týždeň boli na programe talianske sedemdňové preteky Tirreno - Adriatico. Miesto tradičného marcového termínu si tento rok našli miesto až v prvej polovici septembra. Napriek tomu sa tu zišla kvalitná štartová listina, tvorená najmä pretekármi pripravujúcich sa na Giro. Keďže pred jeho štartom už mnoho ďalších kvalitných previerok, na ktorých by si cyklisti mohli otestovať svoju formu nebude, stretlo sa tu viacero kvalitných šprintérov, vrchárov aj klasikárov.
 
Už po šiestykrát po sebe sa odštartovalo z prímorskej destinácie Lido di Camaiore. Oproti predchádzajúcim ročníkom sa nešla tímová časovka, ale miesto toho zvlnená etapa s hromadným štartom. Pretekárov privítalo príjemné slnečné počasie. Ručička na teplomere ukazovala 27 stupňov Celzia a nemal fúkať ani vietor. Medzi hlavných favoritov na zisk etapy sa zaradili tí najrýchlejší závodníci. Vyčnievali najmä Pascal Ackermann (Bora), Fernando Gaviria (UAE Emirates) a Tim Merlier (Alpecin-Felix). Slušnú šancu mali tiež Michael Matthews (Sunweb), Mike Teunissen (Jumbo), Davide Ballerini (Quick-Step) či Mathieu Van der Poel (Alpecin-Fenix).
 

 
 
Odštartovalo sa krátko pred 13. hodinou. Do úniku si po chvíli zaskočilo kvarteto cyklistov - Simon Pellaud (Androni), Daniel Savini (Bardiani), Nathan Haas (Cofidis) a Paul Martens (Jumbo-Visma). S touto situáciou však neboli spokojné najmä prokontinentálne tímy, ktoré vpredu nemali svoje zastúpenie. Preto sa dopredu vydala ešte trojica Veljko Stojnic (Vini Zabú), Marco Canola (Gazprom) a Julien Simon (Direct Energie), ktorá sa na méte 90 kilometrov pred cieľom spojila s čelnou štvoricou. Pri tejto naháňačke však stratili veľmi veľa síl, ktoré im neskôr ešte mohli chýbať. Medzičasom prvú vrchársku prémiu ovládol ešte z pôvodného štvorčlenného úniku Nathan Haas. Hlavná skupina tejto sedmičke veľa času nedopriala. Museli sa uspokojiť len s niečo vyše dvoma minútami.
 
Pri druhom prejazde stúpaním Pitoro (3,9km; 5,1%) sa únik niekoľkokrát spojil a rozdelil. Plný počet bodov napokon ukoristil Marco Canola. Následne sa dopredu vydala dvojica Simon Pellaud a Paul Mertens. Podarilo sa im okamžite vyracovať slušný náskok. Pätica za nimi strácala viac ako pol minúty a nožnice sa stále roztvárali.
 
Pred tretím prejazdom Pitoro mala dvojica vpredu náskok už rovnú minútu pred skupinkou prenasledovateľov. Pelotón na úplné čelo strácal približne dve a pol minúty. Viedli ho najmä jazdci Bory pracujúci pre Pascala Ackermanna. Na poslednej tretej vrchárskej prémii získal bez boja plný počet bodov Pellaud. Nestačilo mu to však na vedenie vo vrchárskej súťaži, keďže po dva body si prišiel Nathan Haas. Práve on sa mal po dnešnej etape s celkovo desiatimi bodmi obliecť do dresu pre najlepšieho vrchára.
 
Pelotón každým ďalším šliapnutím zrýchľoval a onedlho úspešne pohltil uniknutú päticu. Vpredu tak zostávali už len osamotení Mertens s Pellaudom s približne 40-sekundovým náskokom. V hlavnej skupine mali šprintérske tímy všetko pod kontrolou. Na jej čele sa ukazovali najmä dresy Bory, Quick-Stepu a Sunwebu.
 
Pri predposlednom prejazde cieľom bol už únik minulosťou. Postarali sa o to šprintérske tímy. Technické problémy následne hasil Jonathan Caicedo (EF Education), ale netrvalo dlho a vrátil sa naspäť do balíka. Pelotón medzičasom jazdil pohromade a pripravoval sa na hromadný dojazd. 8 kilometrov pred cieľom skúsil zaútočiť Manuele Boaro z Astany. Pokryli to však aktívne jazdiaci pretekári NTT. Medzičasom začal fúkať nepríjemný protivietor, ktorý v cieli mohol zamiešať kartami. Dôležité teda bolo správne načasovanie šprintu.
 
Etapa podľa predpokladov skončila hromadným dojazdom. Ten však na konci ešte ovplyvnil pád, ktorý sa udial približne jeden a pol kilometra pred cieľom. Rozdelil aj hlavnú skupinu. Vpredu chýbal líder Alpecinu Merlier, ale aj Van der Poel. So všetkým sa napokon najlepšie vysporiadal líder Bory Pascal Ackermann, ktorý v cieli porazil Fernanda Gaviriu. Ten to skúsil na dlhší šprint povedľa beriér, ale nemecký cyklista ho predbehol a v cieli mohol dvíhať ruky nad hlavu. Na treťom mieste sa umiestnil Magnus Cort.
 
 

 
 
 
Pascal Ackermann predviedol na konci vynikajúci špurt. V závere však vôbec nemal dobrú pozíciu. Musel sa nepríjemne a hlavne nebezpečne, popri pravej beriére, predierať cez niekoľko ďalších cyklistov a napokon sa mu tesne pred páskou podarilo preskočiť aj Fernanda Gaviriu, ktorý to mal inak do poslednej možnej chvíle veľmi dobre rozohraté. Ohromná demonštrácia sily v podaní nemeckého šprintéra.
 
Samotný záver poznačil pád, do ktorého sa nešťastne zaplietol aj líder Alpecinu-Fenix a uradujúci belgický šampión Tim Merlier. Stiahol so sebou ešte niekoľko ďalších cyklistov, vrátane dvoch z Bahrainu. Ostatní to našťastie stihli ubrzdiť. Dres priebežného lídra pretekov si na seba zajtra oblečie dnešný hrdina Pascal Ackermann. Patrí mu zároveň aj dres lídra bodovačky, ale ten si zajtra oblečnie priebežne druhý Fernando Gaviria. Dres najlepšieho vrchára si pre seba vybojoval Nathas Haas. Preteky pokračujú zajtrajšou 200-kilometrovou etapou s cieľom v meste Follonica.
 

 
 
Výsledky etapy
1. ACKERMANN Pascal BORA - hansgrohe link ikonka 2:57:55 60
2. GAVIRIA Fernando link ikonka UAE Team Emirates link ikonka 00:00 25
3. CORT Magnus EF Pro Cycling 00:00 10
4. SAJNOK Szymon CCC Team link ikonka 00:00  
5. CIMOLAI Davide Israel Start-Up Nation 00:00  
6. VENDRAME Andrea Ag2r La Mondiale link ikonka 00:00  
7. RICKAERT Jonas Alpecin-Fenix 00:00  
8. SEIGLE Romain Groupama - FDJ link ikonka 00:00  
9. ALLEGAERT Piet Cofidis, Solutions Crédits 00:00  
10. EENKHOORN Pascal Team Jumbo - Visma link ikonka 00:00  
 
Zobraziť kompletné výsledky etapy


Priebežné poradie pretekov po etape
1. ACKERMANN Pascal BORA - hansgrohe link ikonka 2:57:45 10
2. GAVIRIA Fernando link ikonka UAE Team Emirates link ikonka 00:04  
3. CORT Magnus EF Pro Cycling 00:06  
4. SAJNOK Szymon CCC Team link ikonka 00:10  
5. CIMOLAI Davide Israel Start-Up Nation 00:10  
6. VENDRAME Andrea Ag2r La Mondiale link ikonka 00:10  
7. RICKAERT Jonas Alpecin-Fenix 00:10  
8. SEIGLE Romain Groupama - FDJ link ikonka 00:10  
9. ALLEGAERT Piet Cofidis, Solutions Crédits 00:10  
10. EENKHOORN Pascal Team Jumbo - Visma link ikonka 00:10  
 
Zobraziť kompletné priebežné poradie pretekov po etape