3. 9.9. zvlnena etapa ciel rovina Follonica > Saturnia 217 km Woods
Etapy tohto ročníka pretekov:
12345678
 
etapa 3
profil etapy, 3097 nastúpaných metrov (© tirrenoadriatico.it)
 
 
V stredu bola pre pretekárov pripravená najdlhšia etapa na tomto podujatí. Mala zvlnený charakter a najmä v jej druhej polovici sa nachádzala séria malých kopcov, ktoré mali zamiešať kartami v boji o etapové víťazstvo aj celkové poradie. Cyklistov na 217 kilometroch čakalo prevýšenie 3097 metrov. Na štarte sa skloňovali mená ako Mathieu Van der Poel, Michael Matthews alebo Jacob Fuglsang, ktorých zdobí kvalitný šprint do kopca a podobné typy klasikárskych etáp im zvyknú svedčať. Medzi ďalších favoritov sa radili aj Michael Woods, Alexander Vlasov a Alex Aranburu.
 
V príjemnom slnečnom počasí sa krátko po štarte vydalo do úniku päť jazdcov. Herman Pernsteiner (Bahrain), Nathan Van Hooydonck (CCC), Benjamin Thomas (FDJ), Matthew Holmes (Lotto) a Pascal Eenkhoorn (Jumbo) si dnes trúfali poriadne potrápiť pelotón. Napokon sa k nim pripojili aj Marco Frapporti (Vini-Zabú), Alessandro Tonelli (Bardiani) a Dimitri Claeys (Cofidis), ktorí však so svojim únikom dlhšie váhali. Pred pelotónom si vypracovali až osem minút náskoku, ale etapa bola pridlhá a žiaden náskok nemusel byť dostačujúci.
 
 

 
 
 
 
Šprintérsku prémiu si po 91 kilometroch podmanil Pascal Eenkhoorn. Zaujímavejší bol však až prvý prejazd prudkého kopca Poggio Murella (1,6km; 10,8%), ktorý dnes pretekári mali prejsť až dvakrát, pričom vrchol druhého prejazdu sa mal nachádzať iba osem a pol kilometrov pred cieľovou páskou. Na vrchole čakali na pretekárov body do vrchárskej súťaže, o ktorý bol v úniku veľký záujem. Ako prvý zvýšil tempo Matthew Holmes, ale Eekhorn, Thomas, Pernsteiner i Frapporti nemali problém na toto zareagovať. V problémoch sa ocitol iba klasikár poľského celku Van Hooydonck, ale do cieľa bolo ešte stále ďaleko.
 
Následne zaútočil aj Benjamin Thomas a ten napokon prešiel vrchárskou prémiou ako prvý. Ukoristil preto cenných päť bodov. Holmes si pripísal tri, Eekhorn dva a Pernsteiner jeden. Marco Frapporti medzičasom stratil kontakt, ale nebol ďaleko. Pretekárov prišla k ceste povzbudiť aj talianska cyklistická legenda Mario Cipollini.
 
V pelotóne medzičasom pracoval najmä tím Trek pre Vincenza Nibaliho. Tempu Gianlucu Brambillu nestačilo množstvo cyklistov. Za hlavnou skupinou sa ocitol aj Chris Froome, ale to kvôli pádu jedného pretekára jazdiaceho tesne pred ním. Štvornásobný víťaz Tour sa v zjazde poľahky vrátil naspäť.
 
Vpredu medzičasom jazdil osamotený Benjamin Thomas so štyridsaťpäť sekundovým náskokom pred zvyšnou sedmičkou, ktorá sa v zjazde z Murella spojila dokopy. Pelotón strácal niečo vyše štyroch minút. Tempo v ňom diktovali najmä jazdi Ineosu. Dopredu sa však postupne posúvali aj EF Education a Trek. Dôležitou správou bolo, že už v tomto čase v hlavnej skupine nejazdil líder pretekov Pascal Ackermann. Spoločne s Gaviriom a ďalšími rýchlymi pretekármi jazdili so stratou v groupette.
 
34 kilometrov pred cieľom bol dostihnutý Benjamin Thomas. Na úplnom čele sa tak nachádzalo osem pretekárov. Pelotón strácal približne dve minúty. Únik sa v tom čase nachádzal pred neklasifikovaným stúpaním Manciano (2,1km; 5,6%), ktoré malo byť po ťažkých predchádzajúcich kilometroch zdatnou previerkou pred záverečným kľúčovým stúpaním Poggio Murella. Únik pod neho prišiel pohromade, no už vo svojou úvode sa rozdelil. Zaútočil Matthew Holmes a na vrchol kopca pokračoval sám. Za ním sa sformovala trojica Pernsteiner, Frapporti a Eenkhoorn. Ostatní už stratili tempo a čakali kým ich pohltí balík, ktorý každým kilometrom zrýchľoval. Na vrchole kopca sa obe skupiny spojili a v zjazde následne zaútočil Marco Frapporti.
 
Podľa očakávania sa lámal chlieb na druhom, a teda aj poslednom stúpaní Poggio Murella. Veľká časť úniku bola už pod kopcom pohltená. Vpredu zostával s minimálnym náskokom Holmes, avšak hlavná skupina ho už mala na dohľad. Na jeho čele jazdil aktívny Ineos, výbornú pozíciu mal aj Quick-Step a Mathieu Van der Poel.
 
Ako prvý zaútočil Florian Sénnéchal z Quick-Stepu. Postrážil si to však Tao Geogeghan Hart, ktorý zvýšil tempo a Sénéchala zakrátko dobehol. Van der Poel medzičasom stratil kontakt a s tým aj šancu pobiť sa dnes o etapové víťazstvo. Následne bol pohltený aj posledný člen pôvodného úniku. Matthew Holmes sa statočne držal až do deviateho kilometra pred cieľom. Hneď potom zaútočil Michael Woods. Na jeho tempo zareagovali hlavní favoriti, vrátane Jakoba Fuglsanga a Gerainta Thomasa.
 
Na vrchol kopca prišiel ako prvý Michael Woods a v zjazde pokračoval sám. Za ním sa sformovala štvorčlenná skupina. Boli tam Vlasov, Sénéchal, Fuglsang a Kelderman. Pred nimi jazdil ešte jeden pretekár a ním bol líder Bory Majka. Nibali, Van der Poel aj Thomas strácali.
 
V zjazde Michael Woods dvakrát zaváhal, čo dokonale využili Rafal Majka. Pripojil sa ku kanadskému pretekárovi a do cieľa pokračovali vo dvojici. Druhá skupina sa medzitým rozrástla o ďalších členov. Bolo ich tam dokopy jedenásť, vrátane Konrada, Fuglsanga, Vlasova, Keldermana, Masnadu a Yatesa. Na čelnú dvojicu strácali dvadsať sekúnd. Strata Vincenza Nibaliho a Van der Poela už bola priepasných 40 sekúnd.
 
O víťazstve sa napokon rozhodlo v záverečnom špurte čelnej dvojice. Rýchlejší bol presvedčivo Michael Woods, ktorý sa tak mohol tešiť z prvého, vytúženého víťazstva po svojom zranení. Na druhom mieste sa po výbornom výkone umiestnil líder Bory na celkové poradie Rafal Majka. Tretí prišiel do cieľa s dvadsaťsekundovou stratou Wilco Kelderman.
 
 

 
 
Piata etapa narobila problémy aj najsilnejším jazdcom na podujatí a medzi nimi predviedli najlepšie výkony Michael Woods a Rafal Majka. Po razantnom útoku na Poggio a záverečnom šprinte triumfoval Michael Woods, ktorý po sezóne opúšťa svoj tím EF Education a mieri do Izraelu ku Chrisovi Froomovi. Rafal Majka predviedol úctyhodný výkon. Na Poggio sa udržal medzi najsilnejšími a v následnom zjazde, ktorý inak nebýva jeho parketa, sa mu podarilo docvaknúť si kanadského pretekára. V špurte proti ťažšiemu a lepšie stavanému Woodsovi nemal šancu. Nemecký tím však bude po dnešku určite spokojný. Podarilo sa mu tiež nabrať peknú porciu sekúnd náskoku na ostatných favoritov pred kľúčovými etapami.
 
Medzi najsilnejšími sa napokon nepodarilo udržať Van der Poelovi, ktorý si na dnešnú etapu brúsil sily a na štarte patril určite k hlavným favoritom. Doplatil však na nastolené vysoké tempo na Poggio. To ho stálo lepšie umiestenie. Medzi favoritmi nastali väčšie rozdiely. Najviac času stratil Nibali, ktorý prišiel v skupine s Van der Poelom, a to až 33 sekúnd. Ostatní favoriti počítali dvadsaťsekundovú stratu na víťaza etapy. Do modrého dresu lídra sa v zajtrajšej etape oblečie Michael Woods s päťsekundovým náskokom pred Rafalom Majkom. Tretí Kelderman stráca 26 sekúnd. V oranžovom drese pretekárov v bodovacej súťaži zostáva Pascal Ackermann. Najlepším mladíkom je tohtoročný objav Alexandr Vlasov z Astany. Zajtra je naplánovaná náročná horská previerka so zaujímavými stúpaniami v blízkosti cieľa.
 
 
vyjadrenie ikonky ciernaVyjadrenie víťaza Michaela Woodsa
"Ešte pred samotným štartom pretekov som si vyhliadol túto etapu. Páčil sa mi jej náročný a vyzývajúci profil. Môj tím dnes predviedol úžasný výkon a veľmi im vďačím za svoje víťazstvo. Preteky v Taliansku sa mi veľmi páčia, lebo vždy ponúknu ťažké profily. Verím, že sa mi zadarí aj na svetovom šampionáte v Imole. Zajtra je na programe ďalší ťažký deň. Celkovo všetky dni budú náročné, ale máme tu veľmi dobrý tím a veríme si."
 
 
Výsledky etapy
1. WOODS Michael EF Pro Cycling 5:19:46 60
2. MAJKA Rafal link ikonka BORA - hansgrohe link ikonka 00:01 25
3. KELDERMAN Wilco link ikonka Team Sunweb link ikonka 00:20 10
4. KONRAD Patrick BORA - hansgrohe link ikonka 00:20  
5. VLASOV Aleksandr Astana Pro Team link ikonka 00:20  
6. HENAO Sergio UAE Team Emirates link ikonka 00:20  
7. KANGERT Tanel EF Pro Cycling 00:20  
8. MASNADA Fausto Deceuninck - Quick-Step link ikonka 00:20  
9. FUGLSANG Jakob Astana Pro Team link ikonka 00:20  
10. THOMAS Geraint link ikonka INEOS Grenadiers 00:20  
 
Zobraziť kompletné výsledky etapy


Priebežné poradie pretekov po etape
1. WOODS Michael EF Pro Cycling 13:19:24 10
2. MAJKA Rafal link ikonka BORA - hansgrohe link ikonka 00:05  
3. KELDERMAN Wilco link ikonka Team Sunweb link ikonka 00:26  
4. THOMAS Geraint link ikonka INEOS Grenadiers 00:30  
5. KONRAD Patrick BORA - hansgrohe link ikonka 00:30  
6. HENAO Sergio UAE Team Emirates link ikonka 00:30  
7. MASNADA Fausto Deceuninck - Quick-Step link ikonka 00:30  
8. KANGERT Tanel EF Pro Cycling 00:30  
9. YATES Simon link ikonka Mitchelton - Scott link ikonka 00:30  
10. VLASOV Aleksandr Astana Pro Team link ikonka 00:30  
 
Zobraziť kompletné priebežné poradie pretekov po etape