5. 11.9. rovinata etapa ciel rovina Norcia > Sassotetto 202 km Yates
Etapy tohto ročníka pretekov:
12345678
 
etapa 5
profil etapy, 4429 nastúpaných metrov (© tirrenoadriatico.it)
 
 
V piatok si organizátori pre pretekárov pripravili kráľovskú etapu s atraktívnym cieľovým stúpaním Sassosetto (11,9km; 7,1%). Celý priebeh etapy bol s mnohými kopcami a 4429 nastúpanými metrami náročnou skúškou pre tých najsilnejších vrchárov na podujatí. V cieli sa medzi favoritmi očakávali väčšie rozdiely. Najväčšie šance na etapové víťazstvo živili Alexandr Vlasov, Simon Yates, Geraint Thomas, Rafal Majka, Jakob Fuglsang, Wilco Kelderman a Michael Woods.
 
Odštartovalo sa už o pol jedenástej. Medzi štartujúcimi chýbali Kevin Rivera, Nicola Bagioli, Mark Padun, Phil Bauhaus, Luca Pacioni, Umberto Orsini, Rüdiger Selig, Rein Taaramäe a Eddie Dunbar. Už traja z celkových siedmych pretekárov chýbalo celku Androni Giocattoli.
 
Do úniku sa aj dnes chcelo dostať viacero pretekárov z rôznych tímov. Odišlo napokon až desať jazdcov. Boli to Giovanni Visconti, Eduardo Zardini (2x Vini Zabú), Mathias Frank (AG2R), Mathieu Van der Poel (Alpecin-Fenix), Jhonatan Restrepo (Androni), Marco Canola (Gazprom), Carl Fredrik Hagen (Lotto), Héctor Carretero (Movistar), Amanuel Gebreigzabhier (NTT) a Julien Bernard (Trek).
 
 

 
 
 
Na prvej vrchárskej prémií HC kategórie Santa Margherita (3,4km; 7,5%) ukoristil najvyšší počet bodov Marco Canola. Druhý preťal vrchol Héctor Carretero a posunul sa do čela vrchárskej súťaže s 28 bodmi. Druhý Canola na neho strácal iba päť bodov. Čakal nás tak ešte zaujímavý súboj medzi týmito dvoma pretekármi.
 
Prvé dve hodiny sa aj vďaka rýchlemu vytvoreniu úniku nešlo priveľmi rýchlo. Priemerná rýchlosť pelotónu dosahovala 38 km/h. Technické problémy riešil medzičasom Marco Canola. V pelotóne zatiaľ stále pracoval tím EF Education. 
 
Na šprintérskej prémii bol najrýchlejší Giovanni Visconti pred Bernardom a Van der Poelom. Nasledovala horská prémia San Ginesio. Tú si opäť podmanil Marco Canola pred Héctorom Carreterom. Taliansky cyklista v službách Gaspromu strácal na vedúceho Carretera už len 3 body. V zjazde z San Ginesia sa na zemi ocitol Chris Froome. Nebolo to však nič vážne a štvornásobný víťaz Tour De France sa po výmene bicykla onedlho vrátil späť do balíka. Tam stále pracovali iba jazdci EF Education. Ostatné tímy sa zatiaľ nepridávali, vyčkávali skôr na samotný zaver etapy.
 
 

 
 
 
42 kilometrov pred cieľom zaútočil z úniku Visconti. Nasledovali ho iba Van der Poel a Bernard. Ich pokus však nemal dlhé trvanie. Pelotón v tom čase strácal približne 2 minúty. 25 kilometrov pred cieľom zaútočil z čela Bernard. Chytil sa ho iba Gebreigzabhier a táto dvojica odišla. Onedlho sa k ním v stúpaní dotiahli ďalší jazdci. Menovite Van der Poel, Visconti a Frank. Pelotón každým kilometrom zrýchľoval a bola len otázka času, kedy únik pohltí.
 
Stalo sa tak 10 kilometrov pred cieľom, kedy sa práce v balíku chopila Astana. V úvode cieľového stúpania zaútočil Rui Costa, ale jeho útok nemal potrebnú razanciu. Po ňom to skúšal aj Luca Wackerman, ale ani jeho útok nemal dlhé trvanie. 7 kilometrov pred cieľom počítala hlavná skupina už iba 35 členov, postarala sa o to najmä Astana. Ako ďalší zaútočil Vincenzo Nibali, ktorý sa v predchádzajúcich etapách iba hľadal, Astana si však aj tento útok postrážila.
 
Ďalší útok predviedol Jakob Fuglsang. Vincenzo Nibali aj Lucas Hamilton zatiaľ stratili kontakt s hlavnou skupinou. Ďalší útok prišiel zo strany Gianlucu Brambillu. Nasledoval ho okamžite Simon Yates a britskému pretekárovi sa následne podarilo Brambillu odpárať. Následne zaútočil Alexandr Vlasov. Chytili sa ho len Thomas, Majka a Masnada. Táto štvorica strácala na Yatesa približne 15 sekúnd. 
 
Simon Yates napokon svoju snahu úspešne dotiahol až do cieľa a pripísal si na svoje konto cenné etapové víťazstvo. Obliekol sa zároveň aj do modrého dresu priebežného lídra tohto podujatia. Na druhej priečke prišiel do cieľa s vyše polminútovou stratou Geraint Thomas. Na treťom mieste sa umiestnil Majka s totožnou stratou. Podobnú stratu zaknihoval aj Vlasov. Ostatní už stratili väčšiu časovú porciu.
 
 
 
 
 
S dnešnou náročnou horskou previerkou si najlepšie poradil britský cyklista v službách Mitcheltonu Simon Yates. Jeho tím mu v záverečnom stúpaní pripravil dokonalú pozíciu a na jeho razantný útok následne nik nedokázal patrične zareagovať. Slušný náskok má momentálne aj v celkovom poradí. Druhý Majka stráca 16 sekúnd a tretí Thomas už 39. Vo výbornom svetle sa v kopcoch zatiaľ prezentuje líder Bory Rafal Majka, ktorý, zdá sa, po menej vydarenom období, nabral nový dych. Pred Girom je to pre nemecký celok výborná správa. Do dresu lídra vrchárskej súťaže sa po dnešnom dni strávenom v úniku oblečie Héctor Carretero, ale v tejto súťaži nás ešte v najbližších dňoch čaká zaujímavý súboj, keďže druhý Canola stráca len tri body. Cez víkend sú na programe dve zvlnené etapy, v ktorých dostanú príležitosť opäť šprintéri. Pred rozhodujúcou pondelkovou časovkou sa tak pre hlavných favoritov ponúka príležitosť na chvíľu si vydýchnuť.
 
 
vyjadrenie ikonky ciernaVyjadrenie víťaza Simona Yatesa
"Už včera som sa cítil veľmi dobre a aj dnes som mal dobré nohy. Môj tím dnes odviedol skvelú prácu a v závere mi pripravil dobrú pozíciu prv než som zaútočil. Som preto veľmi rád za víťazstvo aj za modrý dres. Je to moje prvé víťazstvo v tomto roku, jazdím v psychickej pohode a dobrej forme, ktorá sa smerom k Giru bude ešte ďalej zlepšovať. Čakajú nás ešte ťažké dni, ale sme na správnej ceste."
 
 
Výsledky etapy
1. YATES Simon link ikonka Mitchelton - Scott link ikonka 5:30:43 60
2. THOMAS Geraint link ikonka INEOS Grenadiers 00:35 25
3. MAJKA Rafal link ikonka BORA - hansgrohe link ikonka 00:35 10
4. VLASOV Aleksandr Astana Pro Team link ikonka 00:39  
5. KELDERMAN Wilco link ikonka Team Sunweb link ikonka 00:54  
6. KNOX James Deceuninck - Quick-Step link ikonka 00:58  
7. MASNADA Fausto Deceuninck - Quick-Step link ikonka 01:00  
8. HINDLEY Jai Team Sunweb link ikonka 01:05  
9. BRAMBILLA Gianluca Trek - Segafredo link ikonka 01:11  
10. MEINTJES Louis NTT Pro Cycling 01:46  
 
Zobraziť kompletné výsledky etapy


Priebežné poradie pretekov po etape
1. YATES Simon link ikonka Mitchelton - Scott link ikonka 23:36:59  
2. MAJKA Rafal link ikonka BORA - hansgrohe link ikonka 00:16  
3. THOMAS Geraint link ikonka INEOS Grenadiers 00:39  
4. VLASOV Aleksandr Astana Pro Team link ikonka 00:49  
5. MASNADA Fausto Deceuninck - Quick-Step link ikonka 00:54  
6. KELDERMAN Wilco link ikonka Team Sunweb link ikonka 01:00  
7. KNOX James Deceuninck - Quick-Step link ikonka 01:21  
8. WOODS Michael EF Pro Cycling 01:22  
9. BRAMBILLA Gianluca Trek - Segafredo link ikonka 02:28  
10. HAIG Jack Mitchelton - Scott link ikonka 02:44  
 
Zobraziť kompletné priebežné poradie pretekov po etape