8. 14.9. rovinata etapa ciel rovina San Benedetto del Tronto 10 km Ganna
Etapy tohto ročníka pretekov:
12345678
 
etapa 8
profil etapy, 9 nastúpaných metrov (© tirrenoadriatico.it)
 
 
Preteky Tirreno-Adriatico tradične ukončila krátka jazda proti chronometru, ktorá ešte mohla zamiešať kartami v celkovom poradí. Medzi lepších časovkárov na tomto podujatí patrili najmä Geraint Thomas a Wilco Kelderman, ktorí chceli využiť túto možnosť na posun v celkovom poradí. Medzi tretím Thomasom a prvým Yatesom pritom bolo len 39 sekúnd. Pretekár Ineosu mal tak o motiváciu postarané. Medzi hlavných favoritov na zisk etapového vavrínu sa okrem Thomasa a Keldermana radili aj Filippo Ganna, Victor Campeanerts, Rohan Dennis, Maciej Bodnar či Jos Van Emden.
 
Hneď na začiatku sa objavili na trati kvalitní časovkári. Najskôr dosiahol najrýchlejší čas Matthias Brändle (Izrael). Desať kilometrov dlhú trať prekonal za jedenásť a pol minút. Krátko za ním odštartoval aj jeho tímový kolega Alex Dowsett (Izrael), ktorý sa síce na prvom medzičase umiestnil na druhom mieste hneď za Brändlom, ale v druhej polovici trate stratil rytmus, čo ho napokon katapultovalo až na priebežnú 14. priečku. Na vedúceho Brändla stratil takmer dve minúty.
 
Maciej Bodnar patril do hlavnej skupiny favoritov, čo dokázal hneď na prvom medzičase. Ten ovládol s časom 4:48, pri priemernej rýchlosti 55 km/h. Poľský časovkársky špecialista štartoval počas svojej kariéry na 121 časovkách, z ktorých sa až 45-krát dostal do TOP 10. Do cieľa napokon prišiel s časom 11:34, čiže štyri sekundy za Brändlom.
 
 

 
 
 
Za ním štartovala ďalšia favorizovaná dvojica Filippo Ganna a Victor Campeanerts. Taliansky pretekár si v cieli pripísal najrýchlejší čas. Rovinatú trať preletel za 10:42, čo vyzeralo veľmi nádejne vzhľadom na etapový úspech. Campeanerts bol napokon od svojho súpera pomalší. Do cieľa prišiel za 11:02, čo ho priebežne radilo na druhé miesto.
 
Nasledovali Rohan Dennis a Jos Van Emden. Dennis strácal na Gannu na medzičase až 25 sekúnd a nepredpokladalo sa, že by ho mal v cieli poraziť. Napokon prišiel s časom 11:08 na priebežnom treťom mieste. Van Emden stratil na koniec ešte o trinásť sekúnd viac ako Dennis, čo ho zaradilo hneď za neho na priebežnú štvrtú priečku.
 
 
- reklama -
- reklama -
- reklama -
560 467 Vstupny bonus
- reklama -
 
 
Slušný výkon následne predviedla dvojica Nathan Van Hooydonck (CCC) a Tobias Ludvigsson (FDJ). Van Hooydonck preťal cieľovú pásku v čase 11:22 a Ludvigsson bol od neho dokonca ešte o sedem sekúnd rýchlejší. Priebežne sa tak zaradili na štvrté, respektíve piate miesto. Totožný čas, aký mal pretekár CCC, zaknihoval v cieli aj víťaz Okolo Slovenska z roku 2017 Jan Tratnik.
 
Potom si vynútila pozornosť dvojica Michael Matthews a Benjamin Thomas. Obaja sa solídne prezentovali už na medzičase a v cieli napokon dosiahli čas 11:24, respektíve 11:16. Pre oboch to znamenalo priebežné umiestnenie v TOP 10.
 
Z hlavných favoritov v boji o celkové poradie odštartoval ako prvý Michael Woods. Kanadský pretekár sa však veľmi trápil a v cieli zaknihoval obrovskú stratu s časom 12:22. O poznanie lepšie zajazdil Wilco Kelderman. Od neho sa to aj čakalo. V cieli bol za jedenásť minút a 29 sekúnd.
 
Solídne šli aj obaja favoriti na celkové prvenstvo. Geraint Thomas bol na medzičase siedmy s časom 4:45. Simon Yates na neho priebežne strácal iba jednu sekundu a šiel si tak po celkové víťazstvo na tomto podujatí. Fausto Masnada medzičasom preťal cieľovú pásku v čase 11:53. O niečo lepšie zajazdil Alexandr Vlasov, ktorý v cieli získal dvanásť sekúnd na svojho talianskeho súpera.
 
Geriant Thomas predviedol dosiaľ najrýchlejší čas zo všetkých favoritov celkového poradia. S časom 11:10 sa napokon zaradil na štvrté miesto. Rafal Majka zajazdil solídne, no čas 11:45 ho katapultoval z druhého miesta na tretie. Čakalo sa už len na posledného, britského pretekára Mitcheltonu. Ten napokon prišiel do cieľa v čase 11:32, čím si zaručil celkové víťazstvo na tomto podujatí. Etapovým víťazom sa po dlhom čakaní v cieli stal Filippo Ganna, ktorý dnes triumfoval úplne suverénne. Iba jemu jedinému sa dnes podarilo stlačiť svoj čas pod hranicu jedenástich minút.
 
 

 
 
O celkové poradie sa napokon bojovalo až do poslednej etapy. Modrý dres si udržal Simon Yates, ktorý ukázal, že časovka pre neho už nie je takou slabinou ako kedysi. Výborným výkonom sa počas celého podujatia prezentoval aj Geraint Thomas, ktorý sa posunul cez Rafala Majku na druhé miesto a pred prichádzajúcim Girom jednoznačne zaujal so svojou vrcholiacou formou. V celkovom poradí si po dnešku najviac polepšil favorizovaný Wilco Kelderman, ktorý preskočil hneď dvojicu svojich súperov a usadil sa na konečnom štvrtom mieste. Naopak, zhodne o jednu priečku sa prepadli Rafal Majka, Alexandr Vlasov, Fausto Masnada a aj Michael Woods, pred ktorého sa dostal mladučký jazdec Deceunincku James Knox.
 
Oranžový dres, za víťazstvo v bodovacej súťaži, si z Tirrena odnáša po dvoch vyhratých etapách Pascal Ackermann. Vrchársku súťaž si, pre zmenu, podmanil Héctor Carretero z Movistaru. Pre väčšinu pretekárov teraz nasleduje vytúžená pauza a za ňou dlhoočakávané trojtýždňové preteky Giro d'Italia. Tirreno-Adriatico nám ukázalo, že sa máme na čo tešiť.
 
 
yates 20 tirreno podium rcsff
Simon Yates (© LaPresse/Fabio Ferrari)
 
 
Výsledky
1. GANNA Filippo INEOS Grenadiers 10:42 60
2. CAMPENAERTS Victor NTT Pro Cycling 00:18 25
3. DENNIS Rohan link ikonka INEOS Grenadiers 00:26 10
4. THOMAS Geraint link ikonka INEOS Grenadiers 00:28  
5. LUDVIGSSON Tobias Groupama - FDJ link ikonka 00:33  
6. THOMAS Benjamin Groupama - FDJ link ikonka 00:34  
7. VAN EMDEN Jos Team Jumbo - Visma link ikonka 00:39  
8. VAN HOOYDONCK Nathan CCC Team link ikonka 00:40  
9. TRATNIK Jan Bahrain - McLaren 00:40  
10. MATTHEWS Michael link ikonka Team Sunweb link ikonka 00:42  
 
Zobraziť kompletné výsledky
 
 
Konečné poradie pretekov
1. YATES Simon link ikonka Mitchelton - Scott link ikonka 32:07:34 500
2. THOMAS Geraint link ikonka INEOS Grenadiers 00:17 400
3. MAJKA Rafal link ikonka BORA - hansgrohe link ikonka 00:29 325
4. KELDERMAN Wilco link ikonka Team Sunweb link ikonka 00:56 275
5. VLASOV Aleksandr Astana Pro Team link ikonka 00:58 225
6. MASNADA Fausto Deceuninck - Quick-Step link ikonka 01:18 175
7. KNOX James Deceuninck - Quick-Step link ikonka 01:41 150
8. WOODS Michael EF Pro Cycling 02:12 125
9. BRAMBILLA Gianluca Trek - Segafredo link ikonka 03:02 100
10. HAIG Jack Mitchelton - Scott link ikonka 03:10 85
 
Zobraziť kompletné poradie