7. 13.9. zvlnena etapa ciel rovina Pieve Torina > Loreto 181 km Van der Poel
Etapy tohto ročníka pretekov:
12345678
 
etapa 7
profil etapy, 2736 nastúpaných metrov (© tirrenoadriatico.it)
 
 
V nedeľu pokračovali preteky kopcovitou previerkou. Na jej konci stálo krátke stúpanie s cieľom v meste Loreto, ktoré mohlo vytvoriť drobné rozdiely aj medzi hlavnými favoritmi celkového poradia. Očakával sa súboj medzi vrchármi a výbušnými cyklistami, ktorým takýto profil etapy mohol vyhovovať. Medzi favoritov sa radili najmä Mathieu Van der Poel,  Michael Matthews, Dylan Theuns, Simon Yates, Michael Woods a Alexandr Vlasov.
 
Odštartovalo sa o pol dvanástej v príjemnom slnečnom počasí. To zatiaľ cyklistom počas všetkých doterajších etáp veľmi prialo. Únik sa tvoril veľmi dlho. Chcelo sa doň dostať množstvo cyklistov. Po prvej hodine sa to nikomu nepodarilo. Najbližšie k tomu bola pätica García Cortina (Bahrain), Restrepo (Androni), Iljo Keisse (Quick-Step), Nikolas Maes (Lotto) a Kenneth Vanbilsen (Cofidis). Pelotón im najprv doprial menší náskok, ale napokon sa znovu začalo útočiť a zase bolo všetko pohromade. Rýchlosť pelotónu za prvú hodinu dosiahla 49 km/h.
 
Napokon odišla až 14-členná skupina, kde bolo aj niekoľko zaujímavých mien. Vyskúšali to Mathieu Van der Poel, Dries De Bondt (2x Alpecin-Fenix), Silvan Dillier (AG2R), Alessandro Tonelli (Bardiani), Matteo Fabbro (Bora), Will Barta (CCC), Julien Vermote (Cofidis), Davide Ballerini (Quick-Step), Ruben Guerreiro (EF Education), Sergio Samitier (Movistar), Victor Campenaerts (NTT), Martijn Tusveld (Sunweb), Julien Bernard (Trek) a Giovanni Visconti (Vini Zabú). Pred hlavnou skupinou si postupne vypracovali náskok na úrovni piatich minút. V nej zatiaľ pracovali najmä jazdci Mitcheltonu a Astany, ktorým sa nepodarilo nikoho dostať dopredu.
 
 

 
 
 
89 kilometrov pred cieľom bolo naplánované hodnotené stúpanie na Osimo, dobre známe aj z Gira 2018. Končila tam vtedy jedenásta etapa a z víťazstva sa radoval Simon Yates. Dnes sa tadiaľ len prechádzalo a najvyšší počet bodov bral Dries De Bondt pred Willom Bartom a Davide Ballerinim. 
 
 
- ponuka z nášho eshopu -
bidony update2020
- ponuka z nášho eshopu -
 
 
50 kilometrov pred cieľom zaútočili z balíka Samuele Battisella a Karl Fredrik Hagen. Bolo to v čase, keď únik začal strácať pôdu pod nohami a balík na neho každým šliapnutím znižoval svoj rozostup. Hagen to po chvíli vzdal, ale Battisella pokračoval ďalej. Na čelnú skupinu strácal už len minútu a pomaly sa približoval. Strata pelotónu na úplné čelo bola na úrovni dvoch minút.
 
Na prašnom úseku následne zaútočil z čelnej skupiny Guerreiro. Na jeho útok zareagovali len Van der Poel, De Bondt, Fabbro a Ballerini. Veľkú stratu však nemali ani Tusveld, Samitier a Visconti.
 
 

 
 
 
Na začiatku posledného kola zaútočil Van der Poel. Jeho pokus síce úspešný nebol, ale aspoň sa mu podarilo zbaviť niekoľkých súperov, ktorí neudržali kontakt so skupinou. Vpredu tak zostávala šestica - Van der Poel, Fabbro, Tusveld, Samitier, Visconti a Guerreiro. Pelotón strácal približne dve a pol minúty. Aj z neho sa začalo nastupovať a napokon sa z neho vzdialili Fuglsang, Rogríguez (2x Astana) a Konrad (Bora). Z čelnej šestice si, pre zmenu, nastúpil Matteo Fabbro a pokračoval ďalej sám. Pred skupinkou prenasledovateľov, kde sa už veľmi dobre nespolupracovalo, si vytvoril polminútový náskok.
 
 
 
 
 
V nasledujúcich kilometroch sa dopredu neustále približovala skupina Jakoba Fuglsanga, z ktorej medzičasom vypadli Rogríguez aj Konrad. K dánskemu pretekárovi sa však pridali Holmes (Lotto) a Thomas (FDJ). Matteo Fabro si zatiaľ udržiaval stabilný, polminútový náskok pred druhou skupinou prenasledovateľov, kde sa stále nachádzal aj Mathieu Van der Poel.
 
Kilometer pred cieľom sa skupina s Van der Poelom spojila so skupinou, kde bol Jakob Fuglsang. Vpredu stále zostával osamotený mladík z Bory. Matteo Fabbro bol veľmi blízko svojho prvého profesionálneho víťazstva, ale napokon ho oň pripravil Mathieu Van der Poel, ktorý si nastúpil a počas svojho dlhého šprintu si suverénne poradil so všetkými súpermi. Predbehol aj Fabbra. V cieli tak mohol dvíhať ruky nad hlavu. Na druhom mieste napokon finišoval Ruben Guerreiro a tretie miesto sa ušlo dnešnému smutnému hrdinovi Matteovi Fabbrovi. Favoriti celkového poradia ku koncu značne zrýchlili a do cieľa prišli spoločne s odstupom desiatich sekúnd za víťazom.
 
 
 
 
 
Siedmu etapu si napokon po tuhom boji podmanil Mathieu Van der Poel. Pre holandského majstra to však ešte dva kilometre pred cieľom nevyzeralo vôbec dobre, pretože jeho skupina strácala na vedúceho Fabbra približne dvadsať sekúnd. V záverečnom kopci však ukázal najlepšie nohy a svojim suverénnym šprintom si napokon zabezpečil cenné etapové víťazstvo. Spokojný so svojim výkonom musí byť aj Ruben Guerreiro, ktorý vyzeral byť v kopcoch veľmi silný. Na Van der Poela to však napriek tomu nestačilo. Životné víťazstvo si na svoje konto mohol pripísať Matteo Fabbro. Delilo ho od neho len niekoľko stoviek metrov. Napokon to však nevyšlo. Mladý taliansky pretekár si na týchto pretekoch zatiaľ robí meno a ukazuje, že s ním súperi do podobných typov etáp musia počítať.
 
Napokon len s desaťsekundovou stratou finišovala vyselektovaná skupina favoritov, z ktorej sa na poslednom kopci útočilo. Tí najväčší favoriti však na koniec prišli docieľa pohromade. Päť sekúnd stratil iba James Knox (Quick-Step), čoho dôsledkom sa prepadol o jednu pozíciu nižšie v celkovom poradí na úkor Michaela Woodsa. Žiadne iné zmeny už nenastali. V modrom drese sa teda aj v zajtrajšej kľúčovej časovke predstaví Simon Yates, a bude mať ešte čo robiť, aby ho ubránil. V oranžovom drese lídra bodovačky zostáva Pascal Ackermann a ten bodkovaný napokon prekvapivo bez boja ubránil Héctor Carretero.
 
 
Výsledky etapy
1. VAN DER POEL Mathieu Alpecin-Fenix 4:19:23 60
2. GUERREIRO Ruben EF Pro Cycling 00:04 25
3. FABBRO Matteo BORA - hansgrohe link ikonka 00:04 10
4. KELDERMAN Wilco link ikonka Team Sunweb link ikonka 00:09  
5. ARANBURU Alex Astana Pro Team link ikonka 00:10  
6. YATES Simon link ikonka Mitchelton - Scott link ikonka 00:10  
7. WOODS Michael EF Pro Cycling 00:10  
8. THOMAS Geraint link ikonka INEOS Grenadiers 00:10  
9. VLASOV Aleksandr Astana Pro Team link ikonka 00:10  
10. MAJKA Rafal link ikonka BORA - hansgrohe link ikonka 00:10  
 
Zobraziť kompletné výsledky etapy


Priebežné poradie pretekov po etape
1. YATES Simon link ikonka Mitchelton - Scott link ikonka 31:56:02  
2. MAJKA Rafal link ikonka BORA - hansgrohe link ikonka 00:16  
3. THOMAS Geraint link ikonka INEOS Grenadiers 00:39  
4. VLASOV Aleksandr Astana Pro Team link ikonka 00:49  
5. MASNADA Fausto Deceuninck - Quick-Step link ikonka 00:57  
6. KELDERMAN Wilco link ikonka Team Sunweb link ikonka 00:59  
7. WOODS Michael EF Pro Cycling 01:22  
8. KNOX James Deceuninck - Quick-Step link ikonka 01:26  
9. BRAMBILLA Gianluca Trek - Segafredo link ikonka 02:33  
10. HAIG Jack Mitchelton - Scott link ikonka 02:47  
 
Zobraziť kompletné priebežné poradie pretekov po etape