6. 12.9. rovinata etapa ciel rovina Castelfidardo > Senigallia 175 km Merlier
Etapy tohto ročníka pretekov:
12345678
 
etapa 6
profil etapy, 1460 nastúpaných metrov (© tirrenoadriatico.it)
 
 
Preteky pokračovali zvlnenou sobotňajšou etapou. Jej samotný záver bol opäť určený pre najrýchlejších jazdcov v balíku, avšak šprintérske celky si najskôr museli ustrážiť utečencov. Prvá polovica etapy bola zvlneného charakteru. Malo sa ísť neustále hore a dole. Jedinou vrchárskou prémiou bol kopec s vrcholom v starorímskom meste Ostra (0,9km ; 10%), kde sa očakával súboj úniku o body do vrchárskej súťaže. Za tým nasledovala už len rovinatá pasáž. Medzi favoritov na zisk etapového vavrínu sa preto radili Fernando Gaviria, Tim Merlier, Michael Matthews, Davide Ballerini, Mathieu Van der Poel a samozrejme víťaz dvoch predchádzajúcich šptrintérskych koncoviek Pascal Ackermann.
 
Vo včerajšej etape odstúpili Daniel Savini a Romain Seigle. Dnes sa teda na štarte neukázali. Nechýbali tam však dvaja narodeninoví oslávenci, menovite Benjamin Thomas (FDJ) a Rafal Majka (Bora). 
 
Do úniku sa krátko po štarte vydali Simon Pellaud, Josip Rumac (Androni), Axel Domont (AG2R), Karl Fredrik Hagen (Lotto) a Veljko Stojnic (Vini Zabú). Pred pelotónom si vypracovali náskok troch minút. Jeho priemerná rýchlosť v prvých dvoch hodinách dosahovala 41 km/h.
 
 

 
 
 
Na vrchárskej prémii Ostra brala plný počet bodov nová posila Izraelu Karl Fredrik Hagen. Priebeh etapy bol zatiaľ pokojný. Na čele pelotónu pracovali najmä jazdci Bory. Na rýchlostnej prémii sa, pre zmenu, presadil Axel Domont. Náskok úniku medzičasom klesol na minútu a pol. Šprintérske celky to zatiaľ mali pevne pod svojou kontrolou.
 
 
- ponuka z nášho eshopu -
banner slovakia dres aktualny
- ponuka z nášho eshopu -
 
 
25 kilometrov pred cieľom vypadol z čelného kvinteta Simon Pellaud. Vpredu tak zostávala už len štvorica utečencov s približne minútovým náskokom. Pelotón však každým ďalším šliapnutím zrýchľoval a bolo to len o správnom načasovaní dostihnutia úniku.
 
16 kilometrov pred cieľom prešli pretekári predposlednýkrát cieľom. Únik mal už len minimálny náskok pred veľkým pelotónom, na ktorom čele už usilovne pracovali takmer všetky šprintérske zostavy. Jeho priemerná celodenná rýchlosť sa vyšplhala na 42,5 km/h. 13 kilometrov pred cieľom bol už únik minulosťou. Naplno sa nám tak rozprúdil súboj o etapové víťazstvo. V nasledujúcich kilometroch sa značne zrýchlilo. Do čela balíka sa snažilo posunúť množstvo tímov a pretekárov. Jeho rýchlosť vyskočila na 65 km/h.
 
Podľa očakávania sa rozhodlo až v záverečnom šprinte. Ako prvý ho započal tím Deuceuninck - Quick-Step pre Davide Balleriniho. Ukázalo sa to však byť priskoro. Najlepší výkon napokon predviedol belgický šampión Tim Merlier, ktorý sa v cieli mohol tešiť z víťazstva. Na druhom mieste skončil Pascal Ackermann a tretie miesto ukoristil Magnus Cort.
 
 

 
 
 
V dnešnej etape sa konečne dočkal tím Alepcin-Fenix. Tim Merlier patrí v cyklistickom pelotóne k tým najpodceňovanejším šprintérom, hoci dnes svojim výkonom všetkým ukázal, že sa s ním pri podobných dojazdoch musí počítať. Na druhom mieste prišiel Pascal Ackermann, ktorý v závere takisto predviedol veľmi dobrý šprint, zásluhou čoho sa udržal v oranžovom drese vedenia v bodovacej súťaži. Smutní dnes budú v tíme UAE Emirates, ktorí celý deň pracovali na čele balíka a aj v závere poskytli Fernandovi Gaviriovi kvalitný lead-out. Aj on však, rovnako ako Ballerini, započal svoj šprint priskoro. Ešte sto metrov pred cieľom sa nachádzal na prvej pozícii, ale následne cez neho preletela trojica ďalších pretekárov, ktorí svoj šprint, pre zmenu, započali v správny čas. Pre Gaviriu to preto znamenalo "len" štvrté miesto.
 
V celkovom poradí žiadne zmeny nenastali. Napriek komplikovanému a miestami nebezpečnému záveru sa našťastie v pelotóne neudial žiaden hromadný pád. V modrom drese lídra pretekov zostáva Simon Yates s rovnakým náskokom pred Rafalom Majkom. Na čele vrchárskej súťaže zostáva naďalej Héctor Carretero. Zajtra je na programe zvlnená etapa s dojazdom na krátky kopec. Príležitosť teda opäť dostanú vrchári a výbušní jazdci.
 
 
Výsledky etapy
1. MERLIER Tim Alpecin-Fenix 3:59:30 60
2. ACKERMANN Pascal BORA - hansgrohe link ikonka 00:00 25
3. CORT Magnus EF Pro Cycling 00:00 10
4. GAVIRIA Fernando link ikonka UAE Team Emirates link ikonka 00:00  
5. TEUNISSEN Mike Team Jumbo - Visma link ikonka 00:00  
6. BALLERINI Davide Deceuninck - Quick-Step link ikonka 00:00  
7. MANZIN Lorrenzo Team Total Direct Energie 00:00  
8. ALLEGAERT Piet Cofidis, Solutions Crédits 00:00  
9. GARCÍA CORTINA Iván Bahrain - McLaren 00:00  
10. ARANBURU Alex Astana Pro Team link ikonka 00:00  
 
Zobraziť kompletné výsledky etapy


Priebežné poradie pretekov po etape
1. YATES Simon link ikonka Mitchelton - Scott link ikonka 27:36:29 10
2. MAJKA Rafal link ikonka BORA - hansgrohe link ikonka 00:16  
3. THOMAS Geraint link ikonka INEOS Grenadiers 00:39  
4. VLASOV Aleksandr Astana Pro Team link ikonka 00:49  
5. MASNADA Fausto Deceuninck - Quick-Step link ikonka 00:54  
6. KELDERMAN Wilco link ikonka Team Sunweb link ikonka 01:00  
7. KNOX James Deceuninck - Quick-Step link ikonka 01:21  
8. WOODS Michael EF Pro Cycling 01:22  
9. BRAMBILLA Gianluca Trek - Segafredo link ikonka 02:28  
10. HAIG Jack Mitchelton - Scott link ikonka 02:44  
 
Zobraziť kompletné priebežné poradie pretekov po etape