2. 8.9. rovinata etapa ciel rovina Camaiore > Follonica 201 km Ackermann
Etapy tohto ročníka pretekov:
12345678
 
etapa 2
profil etapy, 1452 nastúpaných metrov (© tirrenoadriatico.it)
 
 
V utorok bola na programe rovinatá etapa s dĺžkou 201 kilometrov. Finále bolo opäť určené pre najrýchlejších jazdcov v balíku, avšak nato aby sme aj dnes videli hromadný špurt, museli šprintérske celky najskôr ukočírovať utečencov. Tí si dnes brúsili zuby najmä na jediné kategorizované stúpanie Castellina Marittima (4,9km; 4,3%). Medzi hlavných favoritov na zisk etapového vavrínu sa radili tí istí cyklisti čo včera, čiže Fernando Gaviria, Tim Merlier, Michael Matthews, Davide Ballerini, Mathieu Van der Poel a samozrejme včerajší víťaz etapy Pascal Ackermann.
 
Odštartovalo sa krátko po jedenástej hodine z včerajšej cieľovej destinácie Camaiore. Na štarte panovali príjemné podmienky, ale v priebehu dňa mohlo aj zafúkať. Vytvorenie úniku nebolo dlhou záležitosťou. Pomerne rýchlo sa dopredu dostala pätica Geoffrey Bouchard (AG2R), Nicola Bagioli (Androni), Umberto Orsini (Bardiani), Marco Canola (Gazprom) a Edoardo Zardini (Vini Zabú). Ich náskok sa vyšplhal na päť minút. Pelotón im teda doprial o niečo viac času ako včerajším utenčencom. Situáciu však mali počas celého dňa pevne pod kontrolou.
 
 

 
 
 
Už po dvadsiatich kilometroch sa menila situácia na čele. Z tempa úniku si vystúpil Geoffrey Bouchard. Rozhodol sa radšej počkať na pelotón a ušetriť sily na nasledujúce etapy. Tempo v balíku diktovali zatiaľ iba cyklisti Bory.
 
Pod jedinú vrchársku prémiu dnešného dňa prišla štvorica pohromade. Na jej vrchole sa o body pobili Nicola Bagioli a Marco Canola. Úspešnejší bol prvý menovaný, ktorý si pripísal päť bodov. Canola ukoristil iba dva (dokopy mal osem) a tak mal aj po dnešnom dni zostať priebežným vrchárskym lídrom Nathan Haas s desiatimi bodmi.
 
Canola sa následne rozhodol pošetriť sily na ďalšie etapy, a tak sa onedlho vrátil späť do balíka. Vpredu teda pokračovala už len trojica s náskokom na úrovni niečo vyše dvoch minút. Nicola Bagioli medzičasom zvíťazil aj na rýchlostnej prémii. Technické problémy musel v tom čase riešiť priebežne druhý muž poradia Fernando Gaviria, ale pelotón zatiaľ nešiel príliš rýchlo. Cyklista Spojených arabských emirátov sa preto onedlho vrátil späť do hlavnej skupiny.
 
V nasledujúcich kilometroch sa na tempe pelotónu okrem Bory začal podieľať aj tím UAE Emirates a náskok únikajúcej trojice naďalej klesal. Spredu si preto nastúpil Umberto Orsini a pokračoval ďalej osamotene. Zvyšná dvojica sa vrátila naspäť do balíka. Jazdec tímu Bardiani si pred hlavnou skupinou udržiaval náskok na úrovni pol minúty. Pre šprintérske celky bol ľahkým terčom a čakalo sa len na vhodný moment, kedy ho pohltiť.
 
 

 
 
 
15 kilometrov pred cieľom sa Orsiniho púť skončila. Pelotón jazdil pohromade. Dopredu sa posunuli aj ďalšie tímy, ktoré si dnes verili do šprintérskej koncovky. Okrem Bory a UAE Emirates tam nechýbali ani CCC, Israel, Alpecin-Fenix a Sunweb. Na méte piatich kilometrov zaútočil Paul Martens (Jumbo-Visma), ale šprintérske celky ho nikam nepustili. Na čele balíka zapracoval pre svojho lídra aj Mathieu Van der Poel.
 
Podľa očakávania sa rozhodlo až v záverečnom šprinte. Kľúčová bola záverečná ostrá zákruta vpravo menej ako kilometer do cieľa, pri ktorej prejazde sa značne natiahol balík. Vo finále bol napokon už podruhýkrát tesne najrýchlejší Pascal Ackermann, ktorý sa tak v cieli mohol znova tešiť z víťazstva. Na druhej priečke preťal pásku rovnako ako aj včera Fernando Gaviria. Tretie miesto vybojoval pre izraelský celok Rick Zabel.
 
 

 
 
Vo vypätej šprintérskej koncovke sa napokon presadil Pascal Ackermann, ktorý vyťažil z celodennej vynikajúcej práce svojho tímu. Bora s prehľadom zvládla rozhodujúce momenty. Pascala Ackermanna dostali do čelných pozícií v pelotóne. Ten v samom závere ešte dokonale využil leadout Floriana Sénéchala z Quick-Stepu a potom mu už stačilo len predviesť svoju rýchlosť. Výborne však zašprintovali aj ďalší cyklisti, vrátane Gaviriu a Zabela. Pre Ackermanna boli napriek prehre zdatnými súpermi.
 
Oproti včerajšku sme našťastie neboli svedkami žiadnych väčších pádov, ktoré by ovplyvnili priebeh etapy. V stredu pokračujú preteky kopcovitou previerkou, na ktorej konci dostanú príležitosť najmä výbušní cyklisti a klasikári. Tam už môžu nastať aj menšie rozdiely medzi hlavnými favoritmi celkového poradia. Aj v zajtrajšej etape sa do modrého dresu priebežného lídra oblečie Pascal Ackermann. Fernando Gaviria si opäť oblečie ten oranžový, i keď lídrom bodovačky naďalej zostáva nemecký pretekár. Najlepším vrchárom je stále Nathan Haas, zajtra ho však čaká ťažký deň.
 
 
Výsledky etapy
1. ACKERMANN Pascal BORA - hansgrohe 5:01:53 60
2. GAVIRIA Fernando link ikonka UAE-Team Emirates 00:00 25
3. ZABEL Rick Israel Start-Up Nation 00:00 10
4. BALLERINI Davide Deceuninck - Quick Step 00:00  
5. MERLIER Tim Alpecin-Fenix 00:00  
6. CIMOLAI Davide Israel Start-Up Nation 00:00  
7. MANZIN Lorrenzo Team Total Direct Energie 00:00  
8. PACIONI Luca Androni Giocattoli - Sidermec 00:00  
9. VERMEERSCH Florian Lotto Soudal 00:00  
10. TEUNISSEN Mike Team Jumbo-Visma 00:00  
 
Zobraziť kompletné výsledky etapy


Priebežné poradie pretekov po etape
1. ACKERMANN Pascal BORA - hansgrohe 7:59:28 10
2. GAVIRIA Fernando link ikonka UAE-Team Emirates 00:08  
3. CORT Magnus EF Pro Cycling 00:16  
4. ZABEL Rick Israel Start-Up Nation 00:16  
5. BAGIOLI Nicola Androni Giocattoli - Sidermec 00:17  
6. MARTENS Paul Team Jumbo-Visma 00:17  
7. PELLAUD Simon Androni Giocattoli - Sidermec 00:18  
8. MATTHEWS Michael link ikonka Team Sunweb 00:19  
9. CIMOLAI Davide Israel Start-Up Nation 00:20  
10. MANZIN Lorrenzo Team Total Direct Energie 00:20  
 
Zobraziť kompletné priebežné poradie pretekov po etape