4. 10.9. rovinata etapa ciel rovina Terni > Cascia 194 km Hamilton
Etapy tohto ročníka pretekov:
12345678
 
etapa 4
profil etapy, 3285 nastúpaných metrov (© tirrenoadriatico.it)
 
 
V stredu pokračovali preteky vrchárskou previerkou, ktorá mala otestovať najmä favoritov na celkové poradie. V hre bol aj zaujímavý počet bodov na vrchárskych premiách, o ktorý chcel zabojovať najmä únik. Z pohľadu boja o víťazstvo v etape bolo rozhodujúce najmä stúpanie Ospedaletto (5,1km; 7,1%), ktoré vrcholilo iba jedenásť a pol kilometra pred páskou. Ponúkalo tak priestor na zaujímavé útoky. Odtiaľ nasledoval už len zjazd do cieľovej destinácie Cascia. Medzi najväčších favoritov sa radili Jakob Fuglsang, Alexandr Vlasov, Geraint Thomas, Rafal Majka, Wilco Kelderman a včerajší víťaz Michael Woods.
 
Odštartovalo sa o jedenástej hodine v príjemnom slnečnom počasí. Tempo pelotónu bolo hneď od začiatku veľmi vysoké. Priemerná rýchlosť pelotónu v prvej hodine presahoval 48 km/h. Množstvo cyklistov sa dnes snažilo dostať do úniku, a preto sa veľmi veľa útočilo. Napokon sa dopredu dostala až jedenástka cyklistov - Mathias Frank, Geoffrey Bouchard (AG2R), Davide Gabburo (Androni), Manuele Boaro (Astana), Jan Tratnik (Bahrain), Alessandro Tonelli (Bardiani), Davide Ballerini (Quick-Step), Marco Canola (Gazprom), Kobe Goossens (Lotto), Samuele Battistella (NTT) a Michael Matthews (Sunweb). Pred pelotónom si udržiavali konštantný náskok na úrovni troch minút. Tam pracovali najmä jazdci EF Education.
 
V prvej polovici pretekov sa nič podstatné neudialo. Jazdilo sa po rovine a pelotón po vytvorení úniku značne spomalil. Jeho rýchlosť po dvoch hodinách dosahovala 43km/h.
 
 

 
 
 
 
Útočiť sa začalo hneď na prvom kategorizovanom stúpaní Forca di Gualdo (10,1km; 7,5%). Ako prvý to vyskúšal Matthias Frank, ktorého nasledoval iba Héctor Carrettero. Kontakt s únikom medzičasom stratili rovinári Bouchard a Ballerini. Pri druhom menovanom to však bolo najmä kvôli defektu zadného kolesa. Onedlho sa k vedúcej dvojici pridal aj Michael Matthews, ktorý zatiaľ v kopcoch predvádzal slušné výkony. Boaro a Tonelli strácali pol minúty. Tempa v hlavnej skupine sa medzitým chopil tím Alepcin-Fenix. 
 
3 kilometre pred vrcholom stúpania zaútočil Carrettero. Bolo to v čase, keď sa k čelnej trojici priblížil Alessandro Tonelli. V hlavnej skupine zatiaľ atakoval Luis Meintjes (NTT). Zareagovali na neho iba Benjamin Thomas (FDJ) a Rui Costa (UAE Emirates).
 
Kilometer pred vrcholom kopca sa trojica vpredu opäť spojila. Vrchársku prémiu po súboji s Matthewsom predsalen ovládol Carrettero, ktorý sa virtuálne dostal do čela vrchárskej súťaže. Michael Matthews následne ukoristil plný počet bodov na šprintérskej prémii. Bolo to v čase, keď sa k čelnej trojici po tuhom boji pripojil Tonelli. Zaujímavý, polminútový náskok si pred peolotónom udržovala trojica Meintjes, Costa a Navarro z Izraelu. Thomas z tejto skupiny medzičasom vypadol. Unikajúca štvorica mala pred touto skupinou náskok dvoch minút.
 
V zjazde sa na čelo pelotónu predral Van der Poel. Na klzkom teréne nechcel risovať prípadný pád v skupine. Matthews bral následne plný počet bodov na stúpaní Rifugio Perugia. Pelotón, v ktorom začal diktovať tempo Trek, strácal okolo minúty. Medzičasom pohltil všetkých z pôvodného okrem Franka, Tonelliho, Carrettera a austrálskeho klasikára.
 
Costa a Meintjes sa napokon dotiahli do čela. Navarro z tejto skupiny vypadol kvôli defektu predného kolesa. Hlavná skupina na nich strácala štyridsať sekúnd a zrýchľovala. Nasledovalo rozhodujúce stúpanie Ospedaletto, kde sa mal lámať chlieb. V pelotóne sa chopil tempa tím EF Education, ktorý vystriedal Ineos. Ako prvý odtiaľ zaútočil Bruno Armirail z FDJ. Pokryl si ho Antonio Nibali, ale táto dvojica pelotónu nikam neušla. Na čele medzitým opäť pracoval tím Ineos, vrátane Chrisa Frooma, ktorý sa po chvíli stiahol. Tempu už nestačili ani Van der Poel a ďalší cyklisti. Dopredu sa zatiaľ posunuli jazdci Mitcheltonu, ktorý dokonale pripravili pozíciu Simonovi Yatesovi. Ten následne zaútočil približne dva kilometre pred vrcholom stúpania.
 
Na vrchol Ospedaletto prišla pohromade iba pätica najsilnejších favoritov. Nechýbali Thomas, Vlasov, Majka, S. Yates a priebežný líder Woods, ktorý ako prvý prešiel cez vrchol a ukoristil plný počet bodov do vrchárskej súťaže. Dostal sa vďaka tomu aj na čelo priebežného poradia v tejto súťaži.
 
V druhej skupine jazdili De La Parte, Knox, Hamilton, Masnada, Hindley a Oomen s minimálnou stratou. V zjazde predná pätica nešla úplne naplno, čo využili Masnada s Hamiltonom. Podarilo sa im dolepiť si ich a následne obaja zaútočili. Tri kilometre pred cieľom mali sľubný 15-sekundový náskok pred päticou prenasledovateľov.
 
Rovnako ako včera, aj dnes sa rozhodlo v záverečnom špurte dvojice. Najsilnejším bol napokon mladík tímu Mitchelton-Scott Lucas Hamilton, ktorý v cieli predbehol skúsenejšieho Fausta Masnadu a mohol sa tešiť z etapového víťaztva. Na treťom mieste sa s desaťsekundovou stratou umiestnil Michael Woods, ktorý bral zároveň aj 4 bonusové sekundy. Skupina favoritov prišla nakoniec do cieľa pohromade. Z favoritov tam chýbal len Vincenzo Nibali. Malú stratu si pripísal aj Sam Oomen. Ten tu však jazdí len v roli super domestika pre Wilca Keldermana.
 
 
 
 
V dnešnej etape zaskočil favoritov 24-ročný jazdec Mitcheltonu Lucas Hamilton. Stal sa len siedmym austrálskym pretekárom, ktorému sa podarilo triumfovať na Tirreno-Adriatico. Pre druhého muža celkového poradia minuloročnej Czech Tour to je zatiaľ určite najväčšie a najcennejšie víťazstvo v jeho kariére. Na druhom mieste sa umiestnil Fausto Masnada. Čerstvá posila Quick-Stepu môže byť, napriek prehre, so svojim výkonom spokojná.
 
Favoriti prišli do cieľa pohromade. Chýbal medzi nimi iba Vincenzo Nibali, ktorý sa zatiaľ na týchto pretekoch hľadá. Po včerajšku, aj dnes v cieli stratil väčšiu časovú porciu. Dobrým výkonom v kopcoch sa zatiaľ prezentuje Michael Woods, ktorý sa po dnešku oblečie hneď do dvoch dresov. Okrem toho modrého, pre lídra celkového poradia, sa oblečie aj do toho pre najlepšieho vrchára. Pred druhým Carreterom má dvojbodový náskok. V celkovom poradí dnes predsa len nastali nejaké zmeny. Na priebežné tretie miesto sa po dnešnom výbornom výkone dostal Fausto Masnada. Na Woodsa stráca 18 sekúnd. Dopredu sa posunul aj Lucas Hamilton, konkrétne na štvrté miesto. Stráca 27 sekúnd. Zajtra je na programe kráľovská etapa s cieľom na vrchole stúpania Sassotetto, ktorá výrazne prehovorí do boja o modrý dres.
 
 
Výsledky etapy
1. HAMILTON Lucas Mitchelton - Scott link ikonka 4:46:22 60
2. MASNADA Fausto Deceuninck - Quick-Step link ikonka 00:00 25
3. WOODS Michael EF Pro Cycling 00:10 10
4. VLASOV Aleksandr Astana Pro Team link ikonka 00:10  
5. THOMAS Geraint link ikonka INEOS Grenadiers 00:10  
6. KELDERMAN Wilco link ikonka Team Sunweb link ikonka 00:10  
7. HAIG Jack Mitchelton - Scott link ikonka 00:10  
8. MAJKA Rafal link ikonka BORA - hansgrohe link ikonka 00:10  
9. KNOX James Deceuninck - Quick-Step link ikonka 00:10  
10. YATES Simon link ikonka Mitchelton - Scott link ikonka 00:10  
 
Zobraziť kompletné výsledky etapy


Priebežné poradie pretekov po etape
1. WOODS Michael EF Pro Cycling 18:05:52 10
2. MAJKA Rafal link ikonka BORA - hansgrohe link ikonka 00:09  
3. MASNADA Fausto Deceuninck - Quick-Step link ikonka 00:18  
4. HAMILTON Lucas Mitchelton - Scott link ikonka 00:27  
5. KELDERMAN Wilco link ikonka Team Sunweb link ikonka 00:30  
6. THOMAS Geraint link ikonka INEOS Grenadiers 00:34  
7. YATES Simon link ikonka Mitchelton - Scott link ikonka 00:34  
8. VLASOV Aleksandr Astana Pro Team link ikonka 00:34  
9. HAIG Jack Mitchelton - Scott link ikonka 00:47  
10. KNOX James Deceuninck - Quick-Step link ikonka 00:47  
 
Zobraziť kompletné priebežné poradie pretekov po etape