13. 20.5. rovinata etapa ciel rovina Palmanova > Cividale del Friuli 170 km Nieve
 
 
Na trinásty deň pripravili organizátori 170 kilometrov cez štyri náročné stúpania. Cieľ však bol zasadený do mesta Cividale del Friuli, ktoré sa nachádzalo až 14 kilometrov od vrcholu posledného zo stúpaní. Nasledoval sedemkilometrový zjazd a rovnako dlhá rovina.
 
Etixx - Quick-Step odštartoval etapu s mimoriadnou pozornosťou a nechcel púšťať žiadnu skupinu, kým si presne nezistil, akí pretekári sú v nej. V úvodnej hodine sa preto nedostal žiadny únik nad minútový náskok. Skúšali to aj známe mená ako Alessandro De Marchi (BMC), Maarten Tjallingii (LottoNL) a viacerí ďalší. Obrovský záujem o únik mal Damiano Cunego a bolo jasné, že Nippo - Vini Fantini nepustí žiadnu skupinu bez neho.
 
Na 42. kilometri využilo situáciu FDJ, zvýšilo tempo, zlikvidovalo vtedajšiu čelnú skupinu a Arnaud Démare si prišiel po 20 bodov na rýchlostnej prémii. Po odstúpení Greipela je na najlepšej ceste pobiť sa o bodovačku s Giacomom Nizzolom (Trek).
 
Pred úvodným a aj najťažším stúpaním Montemaggiore (8,3 km; 9,3 %) sa vytvorila vpredu obrovská skupina s mnohými veľkými menami, aj z poradia, keďže tam bol Diego Ulissi (Lampre-Merida). Tiež Visconti, Trentin, Montaguti, De Marchi, Kolobnev, Modolo, Mohorič, Rojas, Betancur, Seb. Henao, Nizzolo, Cunego a ďalší.
 
V kopci viacerí borci z čela vypadli a zaútočil Stefan Denifl. Rakúšan z IAM vyhral aj prémiu. Druhý prišiel na vrchol Damiano Cunego. Za ním roztrúsená skupina. Pelotón strácal zhruba 1:50 na Denifla a minútu na Ulissiho, pri ktorom sa situácia menila.
 
Vpredu sme za Deniflom evidovali tieto mená: Giovanni Visconti, Carlos Betancur, Jasha Sütterlin a Joaquim Rojas (4x Movistar), Diego Ulissi, Ilja Koševoj a Matej Mohorič (3x Lampre-Merida), Simon Clarke, Moreno Moser a Joseph Dombrowski (3x Cannondale), Sebastian Henao, Mikel Nieve (2x Sky), Davide Malacarne a Andrej Zeits (2x Astana), Jacobus Venter a Johan Van Zyl (2x Dimension Data), Enrico Battaglin a Maarten Tjallingii (2x LottoNL), Grega Bole a Damiano Cunego (2x Nippo), Matteo Montaguti (Ag2r), Alessandro De Marchi (BMC), Lukasz Wisniowski (Etixx), Arnaud Démare (FDJ), Alexander Foliforov (RusVelo), Pim Ligthart (Lotto Soudal), Bert De Backer (Giant), Manuele Boaro (Tinkoff), Giacomo Nizzolo (Trek) a Matteo Busato (Southeast).
 
Veľmi dobre to mal rozbehnuté Movistar, ale aj Astana a z hľadiska boja o etapové víťazstvo Lampre-Merida či Cannondale.  Etixx to mal v pelotóne veľmi náročné. Sila unikajúcich pretekárov bola rozhodne väčšia ako ich. A dokumentoval to aj čoraz zvyšujúca sa strata. Bolo jasné, že ak Etixxu nikto nepomôže, bude mať dnes veľké prolémy sami so sebou aj Ulissim, ktorý strácal 2:47.
 
Prvé dve vrchárske prémie zákonite vyhral Denifl, ale doteraz nemal žiadne body, takže nepredstavoval pre Cunega hrozbu. Celkový víťaz Gira z roku 2004 bol na Montemaggiore aj Crai druhý. Po zjazde z druhého klasifikovaného kopca nasledovala tridsaťkilometrová rovina, kde Denifl a jeho tím logicky usúdili, že proti tridsiatke ľudí za ním nebude mať šancu a nechal sa dobehnúť.
 
75 kilometrov pred cieľom mala 31-členná skupina náskok 2:30 na pelotón. Medzera sa znížila. Vpredu bolo viacero pretekárov kazičov, ťahali drvivú väčšinu času iba borci Lampre-Merida a Cannondalu. Ostatní vyčkávali, čo sa bude diať. Rovinatý úsek etapy bol pokojný. Vpredu to vyzeralo úplne rovnako ako v pelotóne. Dvaja-traja pracujúci na tempe, ostatní sa viezli.
 
39 kilometrov pred cieľom sa začalo stúpať na predposledný kopec Cima Porzus (8,7 km; 8,2 %). Ešte pred ním bola rýchlostná prémia, ktorú Ulissimu vyfúkol Battaglin z LottaNL, ktorý celý deň nepotiahol ani sekundu, ale to je cyklistika. Ulissi bral dve sekundy. 31 ľudí prišlo pod kopec s náskokom ľahko cez tri minúty. Cunego mal na čele vrchárskej súťaže virtuálne 26-bodový náskok na Denifla.
 
Najmä kvôli budovaniu si pozície pod stúpaním sa na čelo balíka dostali aj ďalšie tímy ako Orica, LottoNL a Kaťuša, čím znížili stratu o dvadsať sekúnd. Pre únik kľúčové bolo skôr to, ako sa budú správať favoriti a kedy sa začne útočiť. Na smolu Ulissiho, Cunega a spol to vzala Astana od podlahy hneď v úvode kopca. Scarponi s Kangertom rozbili pelotón.
 
Vpredu nastala panika a veľmi skoro sa 31 ľudí rozdelilo takmer na prvočinitele. Podľa očakávania mali dobré nohy Joe Dombrowski (Cannondale) s Mikelem Nievem (Sky). Za nimi šli Giovanni Visconti (Movistar) s Damianom Cunegom (Nippo). Ulissi začal mať problémy.
 
Skúsený Nieve usúdil, že sa nemôže zdržiavať s mladým Američanom a v prudkej pasáži mu nastúpil. Potom ho dobehol Visconti. Všetko pred sebou sledoval Cunego. V poradí Nieve, Visconti, Dombrowski, Cunego prešli vrcholom Cima Porzus, takže všetko vo vrchárskej súťaži ostávalo v rukách talianskeho veterána, hoci Visconti tiež chcel modrý dres.
 
Z pelotónu sa stala skupina favoritov, kde ostalo 15 ľudí. Z Top 10 tam až na Brambillu nechýbal nikto, iba trápiaci sa Ulissi bol ešte pred nimi, ho už zrejme na dosah. V zjazde, ako vždy, nastúpil Andrej Amador (Movistar). Druhý muž celkového poradia znova provokoval ostatných. Predpokladal to Vincenzo Nibali (Astana) a nemal problém sa za neho zavesiť. Ich "únik" trval asi dva kilometre a 15 ľudí bolo znova pokope. Nieve mal výhodu 2,5 minúty. Zdalo sa, že by to mohol zvládnuť.
 
Scarponi, Fuglsang, Nibali, Amador, Valverde, Jungels, Zakarin, Majka, Kruijswijk, Cháves, Formolo, Boaro, Pozzovivo, Hesjedal, Urán a už aj Ulissi prišli spolu pod posledný kopec Valle (6,2 km; 7,8 %). Ten už privádzal do kómy lídra pretekov Boba Jungelsa (Etixx), ktorý spolu s Ulissim odpadol ako prvý.
 
 
jungels amador 2016 giro movf
Prví dvaja muži GC to dnes zachraňovali v zjazdoch (© Movistar Team)
 
 
Nasledoval atak Vincenza Nibaliho, ktorý odstránil viacerých konkurentov a dobehla ho už iba partia Kruijswijk, Valverde, Cháves, Majka, Scarponi, Fuglsang, Urán a Pozzovivo a s vypätím všetkých síl aj Zakarin. Chýbal tam Amador!
 
Nieve vyhral záverečnú prémiu a mal zhruba 40-sekundový náskok na Viscontiho. Obaja Cunegovi poriadne zamotali vrchársku súťaž.
 
Vyššie spomínaná partia favoritov už bez Scarponiho preťala vrchol kopca s náskokom asi 20 sekúnd na Amadora a minútu na Jungelsa. Obaja predviedli v predchádzajúcich dňoch výborné zjazdárske schopnosti, takže sme ich nemohli odpísať. Kostaričan mal na Valverdeho pred etapou náskok 41 sekúnd, takže vedel, že ak si favoritov dorazí, pôjde on do ružovej. A napokon to aj v poslednej zákrute zjazdu dokázal. Jungels v zjazde stratu zmenšil na 45 sekúnd a dokonca ho dobehol ďalším bravúrnym zjazdom Brambilla, ale dvaja boli málo proti favoritom, kde pracovali Amador aj Fuglsang.
 
Po Gire 2011 vyhral Mikel Nieve druhú etapu na talianskej Grand Tour a tím Sky konečne zažije pekný večer. Giovanni Visconti dnes šiel taktiež výborne, ale rozhodujúci atak Nieveho zmeškal. Tratí už finišoval Vincenzo Nibali z partie favoritov. Stratili 1:17. Jungels dostal 2:05 a klesol na druhé miesto GC pred Nibaliho, ktorý vďaka dnešnému špurtu a bonifikácii predbehol Valverdeho s Kruijswijkom.
 
Amador sa stal piatym držiteľom maglia rosa počas tohtoročného Gira. Je to bezosporu najväčší deň pre kostarickú cyklistiku. Vyplatila sa mu veľmi aktívna cyklistika i výborný výkon v časovke. To všetko mu doprialo 41-sekundový náskok na Nibaliho s Valverdem. Top 10 sa mierne poprehadzovala. Vymenili sa teda prví dvaja, Nibali poskočil z piatej na tretiu priečku a Urán s Fuglsangom sú jej novými členmi, keď nahradili Brambillu s Ulissim.
 
Po vyčistení bodovacej súťaže sa dostal na prvé miesto Giacomo Nizzolo z Treku. Má 19-bodový náskok na Arnauda Démara (FDJ), ktorý sa bude zrejme niečo snažiť vymyslieť aj v náročnejších etapách na prémiách. Vrchársku súťaž vedie Damiano Cunego (Nippo). Má 85 bodov, 67 Visconti, 54 Denifl a 50 Nieve. V klasifikácii do 25 rokov to možno ešte bude súboj medzi Jungelsom a Formolom. Talian bol dnes v kopci mierne lepší, ale ocitol sa sám na záverečnej rovine, tak ho Luxemburčanova skupina dobehla.
 
 
 
vyjadrenie ikonky ciernaVyjadrenie Mikela Nieveho (víťaz)
"Všetci sme boli veľmi sklamaní po odstúpení Mikela Landu, ale zároveň sme vedeli, že Giro je pred nami a budeme sa snažiť niečo ukázať - vyhrať etapu. Dnes som to skúsil a celkom jednoducho som sa dostal do úniku, v prvých kopcoch zistil, že som na tom dobre a už som mal v sebe pokoj, že budem mať na to, aby som sa pobil o víťazstvo. V posledných dvoch kopcoch som si šiel svoje tempo a vyšlo to, za čo som rád."
 
 
vyjadrenie ikonky ciernaVyjadrenie Andreja Amadora (nový líder pretekov)
"Nikdy som si nemyslel, že si oblečiem ružový dres. Máme tu Alejandra, veril som, že v ňom bude on, čo sa ešte, samozrejme, môže stať. Dnes som s tým veľmi bojoval, nemal som dobré nohy, našťastie som sa vrátil späť na konci zjazdu. Som veľmi šťastný a vnímam podporu Kostariky, fanúšikov, ktorí mi držia palce. Je to úžasné a dúfam, že ich nesklamem v ďalších etapách. Budem sa snažiť dres držať.
Chceli sme dnes mať ľudí v úniku a Giovanni šiel skvele, málo mu chýbalo k víťazstvu, takže celkom dobre to dopadlo. Aj Alejandro si počínal dobre."
 
 
Výsledky
1. NIEVE Mikel Team Sky 4:31:49 100
2. VISCONTI Giovanni Movistar Team 00:43 40
3. NIBALI Vincenzo Astana Pro Team 01:17 20
4. VALVERDE Alejandro Movistar Team 01:17 12
5. MAJKA Rafal link ikonka Tinkoff 01:17 4
6. DENIFL Stefan IAM Cycling 01:17  
7. KRUIJSWIJK Steven Team LottoNL - Jumbo 01:17  
8. URAN Rigoberto Cannondale Pro Cycling Team 01:17  
9. MONTAGUTI Matteo AG2R La Mondiale 01:17  
10. POZZOVIVO Domenico AG2R La Mondiale 01:17  
11. FUGLSANG Jakob Astana Pro Team 01:17  
12. FOLIFOROV Alexander Gazprom-RusVelo 01:17  
13. CHAVES Johan Esteban Orica GreenEDGE 01:17  
14. ZAKARIN Ilnur Team Katusha 01:17  
15. AMADOR Andrey Movistar Team 01:17  
16. DOMBROWSKI Joe Cannondale Pro Cycling Team 01:17  
17. JUNGELS Bob Etixx - Quick-Step 02:07  
18. MOSER Moreno Cannondale Pro Cycling Team 02:07  
19. FORMOLO Davide Cannondale Pro Cycling Team 02:07  
20. DUPONT Hubert AG2R La Mondiale 02:07  
 
Zobraziť kompletné výsledky
 
giro 1
Priebežné poradie pretekov po etape
1. AMADOR Andrey Movistar Team 54:05:50 20
2. JUNGELS Bob Etixx - Quick-Step 00:26  
3. NIBALI Vincenzo Astana Pro Team 00:41  
4. VALVERDE Alejandro Movistar Team 00:43  
5. KRUIJSWIJK Steven Team LottoNL - Jumbo 00:43  
6. MAJKA Rafal link ikonka Tinkoff 01:37  
7. ZAKARIN Ilnur Team Katusha 02:01  
8. CHAVES Johan Esteban Orica GreenEDGE 02:19  
9. URAN Rigoberto Cannondale Pro Cycling Team 02:48  
10. FUGLSANG Jakob Astana Pro Team 03:15  
11. BRAMBILLA Gianluca Etixx - Quick-Step 03:21  
12. POZZOVIVO Domenico AG2R La Mondiale 03:37  
13. VISCONTI Giovanni Movistar Team 03:55  
14. HESJEDAL Ryder Trek - Segafredo 04:48  
15. ULISSI Diego Lampre - Merida 05:18  
16. SIUTSOU Kanstantsin Dimension Data 05:38  
17. FORMOLO Davide Cannondale Pro Cycling Team 06:15  
18. PIRAZZI Stefano Bardiani - CSF 07:46  
19. MONTAGUTI Matteo AG2R La Mondiale 09:41  
20. MONFORT Maxime Lotto Soudal 09:54  
 
Zobraziť kompletné poradie
 
video v clanku ikonka ciernaVideosumár etapy
 
 

 
 
Krátke preview etapy:
Doteraz najťažšia etapa na podujatí môže premiešať poradím v GC, ale najväčších favoritov budú držať v úzadí rovinatý úsek pred cieľom a nasledujúce dve mimoriadne náročné previerky. Z toho dôvodu sa rysuje šanca pre utečencov. Otázkou ale zostáva, ako sa zachová Etixx - Quick-Step, či sa silou-mocou zameria na obhajobu ružového dresu Boba Jungelsa. Ak áno, môže to byť brzda pre útočníkov. Do podobného terénu sa hodí Alessandro de Marchi, príležitosť zabojovať o etapový triumf určite neodmietne tím Sky, ktorý môžu v úniku zastupovať Roche, Nieve alebo Lopez. Dôležitá fáza pretekov prichádza pre Cunega, ktorý chce vyhrať vrchársku súťaž, v tomto smere mu môže robiť spoločnosť Pirazzi. Ak dostane voľnosť Taaramae, aj jeho si vieme predstaviť vo vedúcej skupine. Hlavní favoriti doteraz akosi nesmelo jazdili v kopcoch, posledné dve stúpania sú však zaujímavou skúškou, ktoré poodhalia ich aktuálnu lezeckú formu. Na konci môže pritlačiť na svojich súperov Astana, ale ich aktivita nemusí automaticky znamenať, že pred vrcholom posledného kopca zaútočí Nibali. Taliansky jazdec vie však parádne využiť klesanie, kde si môže znovu otestovať svojich protivníkov, ako to vyskúšal v jedenástej etape. V lezeckej forme a zjazdárskych schopnostiach sa mu vtedy vyrovnali Cháves a Valverde, ktorí budú silní v prípadnom rýchlostnom súboji na cieľovej páske. Uvidíme, či už teraz sa pokúsia atakovať jazdci, ktorí majú v klasifikácii menšie straty, Urán, Zakarin alebo Pozzovivo sa konečne dostávajú na terén, kde si môžu polepšiť v poradí.                   
 
 
Krátke preview trasy:
V trinástej etape sa pretekári posunú ešte viac na severovýchod, až k slovinským hraniciam. V regióne Furlansko-Júlske Benátky je pre nich nachystaná zaujímavá horská etapa, ktorá ich pripraví na rozhodujúce bitky v kopcoch. Veľmi ťažkou skúškou bude hneď prvý kopec Montemaggiore, po ktorom nasleduje krátke nehodnotené stúpanie s priemerom 7,2 % a v rýchlom slede bude pripravená ďalšia horská prémia Crai, ktorá na začiatku obsahuje tvrdý 3-kiloemtrový úsek s priemerom cez desať percent. Potom dostanú cyklisti 50 kilometrov na zotavenie, aby nabehli na rozhodujúce kopce. Cima Porzus dosahuje miestami tvrdé prevýšenie s úsekmi vyššími ako desať percent, posledná previerka Valle možno nepôsobí odstrašujúco, ale záverečných päť kilometrov sa zdvihne na 8,5 percent, čo bude každého bolieť na konci ťažkého dňa. Z vrcholu zostáva do cieľa 14 kilometrov, z toho presná polovica je na rovine. Znovu je to etapa pre kvalitných útočníkov do kopcov, jazdi na GC ich nebudú na tomto profile naháňať, pretože pred nasledujúcimi dôležitejšími etapami budú chcieť ušetriť čo najviac energie. Na posledných dvoch kopcoch sa im to podarí len čiastočne, a aj keď si favoriti nebudú vzájomne nastupovať, do cieľa prídu len v malej skupine.     
 
 
Stúpania na trase:
Montemaggiore (8,3 km; 9,3 %)
Crai (8,5 km; 6,5 %)
Cima Porzus (8,7 km; 8,2 %)
Valle (6,2 km; 7,8 %)
 
 
etapa 13
profil etapy (© giroditalia.it)