3. ETAPA Tour de Pologne pologne-3
2. august 2011 - utorok
.st. Bedzin
.fi. Katowice
rovinatá etapa
dĺžka: 135,7 km
štart: 15:40
cieľ: cca. 18:45
horské prémie: 1x III
víťaz: Marcel Kittel


"Mesto kráľa" Bedzin privítalo pelotón Tour de Pologne v utorok popoludní. Podľa našich informácií odštartovalo 171 cyklistov, teda o päť menej než v nedeľu. Včerajší pád odstavil víťaza spred dvoch rokov Alessandra Ballana. Ten si vážne poranil koleno, ale zlomenina sa nepotvrdila, takže Vueltu by Talian mal stihnúť. Barta De Clerqa z Omegy stihol podobný osud. Informácie sa rozchádzajú v prípade Blažeja Janiaczyka. Domáci pretekár CCC Polsat má zlomené rebro, no aj napriek tomu ho niektoré poľské médiá videli na štarte aj dnes.
Ako to už býva zvykom, od prvých kilometrov sa pokúšalo uniknúť viacero borcov, nakoniec sa vpredu ustálila pomerne silná pätica. Poliakov Lukasza Bodnara (CCC Polsat) a Piotra Gawronskiho (repre.) doplnil Talian Gianluca Maggiore (Ceramica Flamina) a dvojica z Kaťuše Danilo Di Luca a Arkimedes Arguelyes. Po prvej hodine sa kvinteto uprchlíkov mohlo tešiť náskoku piatich minút.
Najzaujímavejšou postavou v úniku bol bezosporu dvojnásobný víťaz Giro d'Italia Danilo Di Luca. 35-ročný cyklista sa tento rok vrátil do pelotónu po dopingovej afére a hneď na jar skončil trinásty na Tirreno-Adriatico. Tiež štartoval na svojom obľúbenom Gire no bez výraznejších úspechov. Pred štartom TdP patril do širšieho okruhu favoritov, takže dnešný únik vyzeral veľmi zaujímavo. Skúsený Talian mal navyše vpredu ešte aj kolegu.
Pretekári v úniku vždy okrem reklamnej činnosti bojujú aj o prémie. V Poľsku je to klasifikácia o najaktívnejšieho pretekára Fiat, ktorú po dvoch etapách viedol domáci Kurek. Dnes bola prvá takáto prémia na 16. kilometri a vyhral ju Maggiore. Arguelyes vyhral druhú na 35. kilometri.
Presne 92 kilometrov pelotón odkrúžil v cieľových Katowiciach, teda v najväčšej priemyselnej aglomerácii Poľska. Organizátori tu cieľ etapy nasmerovali už vlani, zhodou okolností to bola tiež tretia etapa. Vyhral ju Bielorus Hutarovič z FDJ, teda tímu, ktorý vypadol z ProTour a tento rok už nedostal pozvánku.
V priebahu etapy prišla informácia, že Poliaci si pomílili pretekára v úniku! Nebol to s číslom 44 Danilo Di Luca, ktorého výskyt v úniku sa nám zdal zvláštny, ale číslo 144 Daniel Sesma z Euskaltelu. Takéto chyby sa u našich severných susedov stávajú bežne. Vlani dve etapy evidovali vo výsledkovej listine Petra Velitsa ako Martina a Peter, teda v skutočnosti Martin, jednoducho na štartovej listine ani nebol. Neskôr ho dopísali a zaradili aj do výsledkov.
Dvadsať kilometrov pred cieľom už únik mlel z posledného a pelotón ťahali zoskupenia Skil-Shimano a HTC-Highroad. Náskok už klesol pod hranicu jednej minúty. Osem kilometrov pred cieľom podľahol aj posledný z úniku Bodnar a chystal sa záverečný špurt.
Ten bol znova poriadne napätý, viacerí museli zvoliť dlhý špurt. Medzi nimi bol, ako to už býva zvykom, Marcel Kittel, ktorý vyhral aj tretiu etapu. Tentoraz to nebolo až také jednoznačné z jeho strany, ale to vôbec nie je podstatné. V dnešnej dobe, kedy je profesionálna cyklistika nesmierne vyrovnaná, je trikrát triumfovať za tri dni absolútne unikátny počin. Za 23-ročným Nemcom zo Skil-Shimano to bolo veľmi vyrovanné. Cieľová fotografia prisúdila druhé miesto Feilluovi (Vacansoleil), tretí skončil Jörgensen zo Saxo Banku. Peter Sagan si nedokázal nájsť najlepšiu pozíciu a tentoraz sa do najlepšej desiatky nedostal. Obsadil, rovnako ako v nedeľu, jedenáste miesto.

1. vlajka KITTEL Marcel SKIL-SHIMANO
3h 09' 29''
2. vlajka FEILLU Romain .vac. + 00' 00''
3. vlajka JORGENSEN Jonas
TEAM SAXO-TINKOFF + 00' 00''
4. vlajka NIZZOLO Giacomo
LEOPARD TREK + 00' 00''
5. vlajka BLYTHE Adam
OMEGA PHARMA-LOTTO + 00' 00''
6. vlajka KRISTOFF Alexander
BMC RACING TEAM + 00' 00''
7. albansko BOONEN Tom
QUICK-STEP CYCLING TEAM + 00' 00''
8. vlajka MARCATO Marco
.vac. + 00' 00''
11. vlajka SAGAN Peter LIQUIGAS-CANNONDALE + 00' 00''
124. vlajka VELITS Martin
.htc. + 00' 00''
tour-de-pologne-3-etapa