Životný príbeh Amandy Cokerovej je plný vzostupov a pádov, chvíľ šťastia i bolesti. Mladá Američanka dokázala vďaka svojej enormnej vôli priam zázraky a stala sa inšpiráciou pre mnohých ľudí, ktorí museli prekonávať podobné, na prvý pohľad nezdolateľné prekážky.

Narodila sa v roku 1992, už ako teenagerka bola nádejnou cyklistkou. V roku 2010 obsadila v časovke jednotlivcov šieste miesto na juniorských majstrovstvách USA. O pár mesiacov neskôr ju zapísali na univerzitiu Fort Lewis v coloradskom meste Durango a Amanda sa stala členkou univerzitného cyklistického družstva, jedného z najlepších v celých Štátoch. Šport bol jej veľkou láskou, svoju budúcnosť spájala s cyklistikou. Ale osud sa s ňou kruto zahral.
 
V roku 2011 sa jej život v zlomku sekundy radikálne zmenil. Počas cyklistického tréningu na ceste ju spolu s jej otcom zrazilo auto a následky boli veľmi závažné. Podľa policajnej správy malo vozidlo v momente zrážky rýchlosť okolo 90 kilometrov za hodinu. Za takýchto okolností sa väčšina kolízií cyklistu s autom končí smrťou toho „slabšieho“. Amanda s otcom teda mali poriadne šťastie, že pri nehode nezahynuli. Amanda po náraze letela vzduchom viac než 15 metrov, utrpela fraktúru lebky a zopár ťažkých zlomenín. Dôsledkom bolo masívne krvácanie do mozgu, poranená miecha. Z nemocnice „odchádzala“ na invalidnom vozíku. Bolo dosť pravdepodobné, že sa už nikdy nepostaví na vlastné nohy. Našťastie, špičkoví americkí lekári zvládli komplikované operácie na jednotku. Amanda Cokerová začínala prvými neistými krôčikmi, každým dňom robila pokroky. Prognózy odborníkov tesne po operácii neboli optimistické, ale Amanda ukázala neuveriteľnú vôľu. Počas prvých týždňov po nehode nebola schopná pohybu, trpela depresiami a stavmi úzkosti. Z univerzity preto musela odísť, milovaná cyklistika sa zdala byť nenávratne stratená. Rekonvalescencia trvala celé dva roky. Počas tohto obdobia bola na seba veľmi prísna. Amanda prešla postupne do sedla bicykla k plnohodnotnému tréningu. V roku 2015 bola opäť schopná naplno trénovať a pripravovať sa na cieľ, ktorý sa pre bežných smrteľníkov javil ako nedosiahnuteľný.
 
Celý cyklistický svet spozornel, keď 5. mája 2016 24-ročná Američanka Amanda Cokerová prekonala neuveriteľný rekord krajana Kurta Searvogela, ktorý mnohí odborníci považovali za neprekonateľný. Searvogelových 76 076 míľ  (122  406 kilometrov) dokázala „železná“ Amanda odšliapať už za 325 dní, teda o 40 dní skôr, než pôvodný rekordér. Denná dávka Amandy Cokerovej počas rekordného pokusu dosiahla viac než 376 kilometrov! Vstávala o štvrtej hodine rannej a šliapala od východu slnka do súmraku. Za celý rok si nevybrala ani jediný oddychový deň. Keďže rozdielny posed na bicykli vždy zaťažuje iné skupiny svalov, Amanda typy bicyklov striedala. Jeden deň použila klasický cestný bicykel, časovkársky špeciál, alebo aj stroj, na ktorom sa šliape vo vodorovnej pozícii.  
 
Ozvali sa aj kritici, ktorí upozorňovali na nezanedbateľný fakt. Searvogel prešiel svoju trasu rôznymi cestami s kopčekmi aj zjazdami, kým Cokerová celý rok krúžila na tom istom rovinatom okruhu o dĺžke približne jedenástich kilometrov. Searvogel mal evidentne ťažšie podmienky, ale keď sa dozvedel o prekonaní svojho rekordu, zachoval si úroveň. „Amanda, srdečná gratulácia k fantastickému výkonu.“ A k okolnostiam Cokerovej rekordu povedal: „Áno, Amandin okruh je celý rovinatý, ale rozhodne nie ľahký. Takmer vždy tam pofukuje vietor. Ak je vietor silnejší než päť kilometrov za hodinu, je to pre cyklistu rovnakou prekážkou ako mierne zvlnený profil.“
 
Američanka je medzi extrémnymi cyklistami známou persónou, už predtým vytvorila niekoľko rekordov, ktoré vzbudili veľkú pozornosť. Trebárs prešla na bicykli za jediný deň
260 míľ, teda 417 kilometrov. Cokerovej výkon je ešte úctyhodnejší, ak vezmeme do úvahy závažné zdravotné patálie, ktoré musela prekonať. Drvivú väčšinu ľudí by na jej mieste potešilo, ak by mohli znova chodiť. Amanda si však zaumienila, že sa stane jednou z najlepších ultracyklistiek na svete. A svoju veľkú túžbu premenila na skutočnosť.
 
Každý deň počas celého roka Amanda šliapala na niečo vyše jedenásťkilometrovom okruhu vo Flatwoods Parku v meste Tampa na Floride. V sedle bicykla sedela každý deň už o štvrtej hodine rannej, na bicykli strávila denne v priemere trinásť hodín a jej priemerná denná porcia odšliapaných kilometrov predstavovala číslo 381! Najmenší denný výkon dosiahol 88,5 km, naopak najväčší 486 kilometrov. Jej dávka závisela od aktuálnych fyzických dispozícií.
 
Od 15. mája 2016 do 14. mája 2017 prešla na bicykli nepredstaviteľných 138 374 kilometrov. Komisári Guinnessovej agentúry výkon oficiálne potvrdili a Amande Cokerovej priznali právo byť zapísaná do knihy svetových rekordov.