Ako chlapec vyskúšal všetky dostupné športy, ale keď dostal od starého otca ozajstnú Esku s trojkolečkom, okamžite ho očarila. V jej sedle začal tráviť veľa voľného času. Na bicykli podnikal prvé dlhšie túry po okolí, páčilo sa mu to čoraz viac. Na prvých ozajstných pretekoch to podľa jeho vlastných slov nebola žiadna sláva, no cyklistika mu zachutila. Stal sa členom klubu v Žiline, začal systematicky trénovať a zlepšoval sa. Stále si pamätá svojich trénerov Vyšňu, Hofericu, Durikoviča, Kvetana, Fialu, Sitoru, každý z nich mu pomohol v napredovaní. Nezabudol ani na prvé skutočné víťazstvo. Stal sa žiackym majstrom Stredoslovenského kraja v časovke. Imponoval mu všestranný Sean Kelly, ktorého považoval tak trochu za svoj vzor. Celých 12 rokov strávil v zahraničných tímoch, obľúbený šport ho stále bavil. Rýchlo sa dostal na úroveň, ktorá cyklistiku povýšila na jeho povolanie a živobytie. Aj keď to je tvrdý a náročný šport, Martin považuje za šťastie, ak má človek možnosť živiť sa tým, čo má rád. Úspechov bolo v jeho kariére veľa, on sám si najviac cení druhé miesto v celkovej klasifikácii na pretekoch Okolo Slovenska, víťazstvá v Poľsku, Rakúsku, Grécku, na Istrii.
 
Mal iba 21 rokov, keď sa prvýkrát stal seniorským majstrom Slovenska v cestných pretekoch jednotlivcov, neskôr získal ďalšie tituly, aj  v časovke jednotlivcov. Celkovo má v zbierke päť víťazných trofejí z národných šampionátov.
 
Podarilo sa mu prebojovať na športové podujatie, po ktorom túži každý športovec. V roku 2004 odcestoval na Olympijské hry do gréckych Atén. V pretekoch s hromadným štartom obsadil 70. miesto, aj keď nesklamal, nebol úplne spokojný. Trať bola poriadne náročná, v zbernom autobuse skončilo svoje účinkovanie veľa renomovaných jazdcov. Zo 144 štartujúcich sa vzdalo až 69, z tých neúspešných spomeňme napríklad Francúza Sylvaina Chavanela, Dána Michaela Rasmussena, Španiela Óscara Freireho, Švajčiara Fabiana Cancellaru, Rusa Vjačeslava Jekimova, Nóra Thora Hushovda. Do cieľa nedošiel ani Martinov kolega Matej Jurčo. No ten, podobne ako niektorí ďalší cyklisti, si chcel ušetriť sily na časovku jednotlivcov, ktorá bola na programe už o štyri dni neskôr.
 
Po skončení svojej aktívnej kariéry zostal Martin Riška verný cyklistike. Pôsobil v pozícii športového riaditeľa slovenského kontinentálneho tímu epic janom greenway, neskôr AWT-greenway ako farmy slávneho Etixxu. V súčasnosti je hlavným reprezentačným trénerom. Okrem iných nádejných jazdcov viedol aj Erika Bašku, majstra Európy v tejto vekovej kategórii. Bohaté skúsenosti, ktoré nadobudol ako úspešný jazdec, sa snaží odovzdať svojim mladým, talentovaným zverencom. Samozrejme, tréningová metodika v súčasnosti napreduje rýchlym tempom, takže sleduje všetky moderné trendy. Ale pripomína, že ani špičkové poznatky cyklistovi nepomôžu, ak mu chýba tréningová morálka, pevná vôľa, ochota obetovať sa pre svoj šport. Martin Riška urobil nemálo aj pre popularizáciu cyklistiky medzi mladými ľuďmi. Založil špecializovaný portál, na ktorom ochotne radil začínajúcim, ale aj výkonnostne kvalitnejším cyklistom, ktorí potrebovali získať rozmanité poznatky. Mnoho vecí si odskúšal na vlastnej koži ako aktívny jazdec, zároveň sa snaží neustále si rozširovať svoje odborné znalosti.
 
Počas sezóny je takmer stále na pretekoch, mnoho hodín trávi za volantom auta, a tak obľubuje aktívny relax na čerstvom vzduchu. Na jar a v lete si rád zašliape na bicykli, na jeseň podniká turistické výlety, v zime si často pripne obľúbené bežky. S manželkou a svojimi dvomi zatiaľ malými synmi trávi veľa času. Pre obe ratolesti je pohyb samozrejmý a prirodzený, športové gény zrejme podedili. On sám im nič nepredpisuje, necháva iba na nich, ktorý šport ich zaujme. Dvakrát do roka sa podieľa na organizovaní detských cyklistických pretekov, ktoré sú jeho zásluhou veľmi obľúbené u rodičov. Veď vlani na nich štartovalo na Medzinárodný deň detí 128 malých cyklistov. A rád sa stretáva so svojimi priateľmi, väčšinou na akciách, spojených taktiež so športom.
 
 
 
Ďalšie osobnosti slovenskej histórie: