vuelta 19
7. 30.8. rovinata etapa ciel rovina Onda > Mas de la Costa 183 km Valverde
 
etapa 07
profil etapy, 2780 nastúpaných metrov (© lavuelta.es)
 
 
Jazdci na celkové poradie sa museli pripraviť na ďalšiu atraktívnu vrchársku bitku na prudkom kopci Mas de la Costa, ktorá znovu vyhovovala len najlepším vrchárom na pretekoch. Nebol vylúčený ani úspech vedúcej skupiny a cyklistom znovu znepríjemňovali pobyt na trati teploty cez tridsať stupňov.
 
Mnohí jazdci sa skutočne domnievali, že aj dnešný deň sa presadia utečenci, a preto sme sledovali drsné súboje o vytvorenie brejku, ktoré sa odohrávali na rovinatom teréne. Vďaka tomu sa jazdilo naplno vyše šesťdesiat kilometrov, keď sa striedali vpredu viaceré partie, a až napokon sa odpútalo od pelotónu desať cyklistov. Nachádzali sme sa tesne pred prvou horskou prémiou.
 
Vysoké tempo si vyžiadalo svoju daň a na podujatí rozšírili skupinu odstúpených Tejay van Garderen a Davide Formolo. Americký pretekár bolo už tretím zástupcom EF Education, ktorý doplatil na následky včerajšieho pádu a odstúpil v priebehu etapy. Z rovnakého dôvodu skončil aj Formolo. Už v predchádzajúcej etape bolo jasne viditeľné, že na bicykli sa trápi, a preto nebolo prekvapujúce, že sa ani nepostavil na štart.
 
V úniku sa pohybovali Jelle Wallays, Tomasz Marczynski (obaja Lotto-Soudal), Philippe Gilbert (Deceuninck - Quick-Step), Sergio Henao (UAE Emirates), Quentin Jauregui (Ag2r), Gianluca Brambilla (Trek-Segafredo), Michael Storer (Mitchelton-Scott), Sebastian Henao (Ineos), Cyril Barthe (Euskadi-Murias) a Stéphane Rossetto (Cofidis). V balíku bránil červený dres Trek - Segafredo a mal celkom pohodlnú situáciu, keďže najvyššie postavený muž v brejku Gianluca Brambilla strácal v klasifikácii deväť minút. Úvodné dve hodiny dosiahli priemernú rýchlosť 46 km/h.
 
Na prvej horskej prémii sa presadil Sergio Henao a práve kolumbijský jazdec mal patriť k zaujímavým typom na etapový triumf, ak by utečenci dostali toto privilégium. Medzi dobrých vrchárov sa radili aj Brambilla, ktorý bol v úniku aj včera, alebo Sebastian Henao a vo finále mohli byť motivovaní Marczynski, ten už vyhral dve etapy na Vuelte, alebo Gilbert. 
 
Aj na druhej horskej prémii získal maximum bodov Sergio Henao a ihneď sa začalo ísť na tretí hodnotený kopec. Pelotón strácal štyri a pol minúty. Sergio Henao bol úspešný aj na tretej horskej prémii a utečenci boli najskôr spokojní, že Bahrajn - Merida im doprial až päť minút, ale pred vrcholom Puerto de Alcudia už začal zaberať v pelotóne tím Movistar, čo bolo zárukou, že náskok vedúcej skupiny už nemal stúpať. A že Alejandro Valverde alebo Nairo Quintana cielia na etapový triumf. Väčšie šance mal španielsky pretekár, ktorý je výbušnejší. Movistar to zobral zostra a ihneď stiahol manko na tri minúty a bolo čoraz pravdepodobnejšie, že o etapu budú bojovať favoriti na titul. Rýchlostná prémia skončila v rukách Jelle Wallaysa.
 
 
valverde 19 vuelta triumf asofv
Únik (©PHOTOGOMEZSPORT2019)
 
 
Pred predposledným stúpaním klesol náskok vedúcej skupiny pod tri minúty. Movistar bol veľmi odhodlaný a táto situácia vyhovovala aj Miguelovi Lópezovi, ktorý si mohol nachystať svoj povestný útok a v ideálnom prípade mohol zabojovať o etapu bez toho, aby pri stíhaní vedúcej skupiny museli pracovať jeho kolegovia. Na tomto kopci sa rozbila vedúca skupina. Najviac energie mali Sergio Henao, Gilbert a Brambilla a Sebastian Henao. Zaujímavé veci sa diali aj v balíku, kde vypadol z tempa Dylan Teuns. Belgický jazdec prežíval zlý deň a o červený dres mali bojovať najmä Roglič, López, Valverde a Quintana. Aj štvrtú horskú prémiu uchmatol Sergio Henao a vedúca štvorica mal už len 90-sekundový náskok.
 
Balík pred cieľovým stúpaním ešte zrýchlil a svoje ambície ukazovala aj Astana, ktorá cítila vo vzduchu možnosť vyhrať etapu. Vpredu najstatočnejšie vzdorovali Gilbert a Sergio Henao. Na začiatku stúpania Mas de la Costa bolo len otázkou času, kedy budú chytení poslední dvaja utečenci. Na prudké úseky cieľového stúpania sa dostalo len okolo dvadsať jazdcov v hlavnej skupine.
 
Na samotnom kopci kontroloval situáciu Jumbo - Visma, keď zvýšil tempo Quintana. Po tejto snaho zostali s ním už len Valverde, Roglič a López. Táto štvorica išla suverénne a za nimi bojovali Majka, Pogačar, Aru, Bennett alebo Ion Izagirre. Na čele pretekov sa taktizovalo na prudkých sklonoch a najlepší vrchári hľadali ten správny moment na útok. Quintana zvyšoval tempo a Roglič chcel vyčerpať súperov pravidelným tempom. Kilometer pred páskou sa všetci štyria držali pri sebe.
 
Na čele pretekov sa čakalo až na samotný koniec a ten kľúčový útok neprišiel. O všetkom rozhodol len záverečný šprint a v ňom Alejandro Valverde prekonal Primoža Rogliča. S menšou stratou preťali pásku Quintana a López. Jazdec tímu Astana znovu získal červený dres. Potom finišoval Majka, ale mal stratu cez štyridsať sekúnd, a v tesnom závese skončili etapu Ion Izagirre, Pogačar a Aru.
 
 
video v clanku ikonka ciernaPosledný kilometer etapy
 
 
Na cieľovom stúpaní dnes bojovali proti sebe o etapový triumf favoriti na titul. Aj keď sa dostala do úniku pomerne silná skupina, ktorá sa vytvorila len po náročných šesťdesiatich kilometroch, zlom vo vývoji etapy spôsobil Movistar, ktorý dostal chuť na etapový vavrín. Španielska zostava odviedla v tomto smere výbornú prácu a na konci sa to snažila využiť vo svoj prospech aj Astana. Napokon sme sledovali pekný súboj štyroch najsilnejších jazdcov na podujatí a najlepšie nohy ukázal ten najstarší z nich.
 
Movistar predviedol výborný výkon, keď si dal záležať na tom, aby jeho lídri dostali šancu bojovať o etapu. Na cieľovom kopci zase Nairo Quintana napádal súperov svojim zvýšením tempa a Alejandro Valverde sa mohol sústrediť len na svoj záverečný šprint. Táto taktika im vyšla perfektne a aktuálny majster sveta vyhral svoju dvanástu etapu na Vuelte. Musela to byť pre neho špeciálna udalosť, lebo sa mu to podarilo v dúhovom drese. Na konci pôsobil výborne aj samotný Nairo Quintana a táto dvojica bude veľmi nepríjemná pre konkurenciu, ak bude pretekať tak ako dnes.
 
 
valverde 19 vuelta triumf asofv
Alejandro Valverde (©PHOTOGOMEZSPORT2019)
 
 
Svoj status na podujatí potvrdili Primož Roglič a Miguel López. Zdalo sa, že kolumbijskému cyklistovi príliš nepasovali prudké sklony, keďže celý čas sa držal v závetrí a neskúsil nastúpiť, ale aj tak etapa dopadla pre neho dobre. Po tretíkrát sa obliekol do červeného dresu. Silným spôsobom sa prezentoval Roglič, ktorý jazdil sebavedome, ukazoval sa vpredu a vo finále aj konkuroval Valverdemu. Môže byť mimoriadne spokojný, že aj po dnešnom ťažkom dni okupuje výbornú pozíciu v GC. Medzi štvoricou najlepších je len 27-sekundový rozdiel a už sa môžeme tešiť na nedeľňajšiu previerku, ako sa to bude ďalej medzi nimi vyvíjať.
 
Do cieľového kopca sa zahryzol Majka, ale stačilo mu to len na 42-sekundové manko na najlepších, ale pred ostatnými súpermi ai vybudoval psychologickú prevahu. Zatiaľ najlepší výkon na pretekoch vytiahol Ion Izagirre a môže to znamenať, že sa dostáva do formy, a čoraz sebavedomejšie pôsobí aj dvojica Pogačar - Aru. Taliansky borec sa rýchlo spamätal z piatej etapy a jeho mladší kolega si naďalej drží vynikajúcu výkonnosť. Bojoval aj Bennett, výraznejšiu stratu zaknihovali Cháves a Kelderman, na konci sa vytrápil Latour a pekne sa drží Nieve, preto môžeme očakávať zaujímavý súboj aj o najlepšiu desiatku.
 
 
vyjadrenie ikonky ciernaVyjadrenie Alejandra Valverdeho (víťaz)
"Som veľmi šťastný. Chcem poďakovať celému tímu za ich odhodlanie a najmä Nairovi, ako išiel na cieľovom kopci. Snažil sa dostať do problémov Lópeza s Rogličom. Bol som sebavedomý, lebo som vedel, že som z nás najrýchlejší a to mi dodávalo pokoj pred koncovkou. Momentálne to vyzerá tak, že my štyria sme najsilnejší, ale do konca zostáva stále veľa etáp. Medzi mnou a Nairom nie sú žiadne problémy. On chce, aby som bol lídrom, ale ani on by nemal z tejto pozície vycúvať."
 
 
vyjadrenie ikonky ciernaVyjadrenie Naira Quintanu (4. miesto)
"Na konci som chcel otestovať súperov a odmeniť našich kolegov za ich podporu. Našou taktikou bolo, aby som otestoval Lópeza s Rogličom a Alejandro bol potom pripravený zaútočiť. A to sa napokon stalo. Cieľový kopec bol veľmi tvrdý, s mnohými brutálnymi rampami, a na takýchto sklonoch len musíte čakať, ako sa budete cítiť a ako budú reagovať vaši súperi. A čakať na ich prípadné zlyhanie. Dnes sme podali silný tímový výkon a každý deň musíme takto jazdiť, ako sme zo seba dostali to najlepšie."
 
 
vyjadrenie ikonky ciernaVyjadrenie Primoža Rogliča (2. miesto)
"Bol to krátky, ale veľmi ťažký kopec. Na takomto stúpaní sa cíti ako ryba vo vode Valverde. Aj aj som ukázal, že mi takéto steny svedčia, ale Alejandro bol na konci najsilnejší. Som však spokojný s druhým miestom a s tým, ako sa veci vyvíjajú. Každý vie, že je ťažké vyhrať takéto preteky bez silného tímu, a ja som dnes videl, že mám pri sebe kvalitných kolegov, ktorí doviedli vynikajúcu prácu."
 
 
vyjadrenie ikonky ciernaVyjadrenie Miguela Lópeza (3. miesto)
"Nemôžem povedať, že takýto výbušný a prudký kopec mi vyhovuje. Na trati som však nechal maximum a môžem byť s tým spokojný. Vo finále sme bojovali o etapu štyria jazdci a Alejandro bol z nás jasne najrýchlejší. Na prudkých sklonoch sa nedalo útočiť a ani získavať čas na súperov. Myslím, že v nedeľu mi bude terén viac vyhovovať. Som rád, že som opäť v červenom."
 
 
Výsledky etapy
1. VALVERDE Alejandro link ikonka Movistar Team link ikonka 4:34:11 100
2. ROGLIČ Primož link ikonka Team Jumbo - Visma link ikonka 00:00 40
3. LÓPEZ Miguel Ángel Astana Pro Team link ikonka 00:06 20
4. QUINTANA Nairo link ikonka Movistar Team link ikonka 00:06 12
5. MAJKA Rafal link ikonka BORA - hansgrohe link ikonka 00:42 4
6. IZAGIRRE Ion Astana Pro Team link ikonka 00:48  
7. POGAČAR Tadej UAE Team Emirates link ikonka 00:51  
8. ARU Fabio link ikonka UAE Team Emirates link ikonka 00:51  
9. BENNETT George Team Jumbo - Visma link ikonka 01:07  
10. RODRÍGUEZ Óscar Euskadi Basque Country - Murias 01:20  
 
Zobraziť kompletné výsledky etapy


Priebežné poradie pretekov po etape
1. LÓPEZ Miguel Ángel Astana Pro Team link ikonka 28:19:13 20
2. ROGLIČ Primož link ikonka Team Jumbo - Visma link ikonka 00:06  
3. VALVERDE Alejandro link ikonka Movistar Team link ikonka 00:16  
4. QUINTANA Nairo link ikonka Movistar Team link ikonka 00:27  
5. MAJKA Rafal link ikonka BORA - hansgrohe link ikonka 01:58  
6. POGAČAR Tadej UAE Team Emirates link ikonka 02:36  
7. CHAVES Esteban Mitchelton - Scott link ikonka 02:52  
8. BENNETT George Team Jumbo - Visma link ikonka 03:34  
9. KELDERMAN Wilco link ikonka Team Sunweb link ikonka 03:36  
10. ARU Fabio link ikonka UAE Team Emirates link ikonka 03:36  
 
Zobraziť kompletné priebežné poradie pretekov po etape
 
 
video v clanku ikonka ciernaZostrih etapy
 
 
 

 
 
Kopce na trase etapy:
3 20 89,5 km - Puerto del Marianet: dĺžka 3,7 km; sklon 5,5 %
2 20 168,2 km - Puerto de Eslida: dĺžka 6 km; sklon 4,5 %
3 20 67,5 km - Puerto de Alcudia de Ved: dĺžka 4,2 km; sklon 4,4 %
2 20 22,1 km - Puerto del Salto del Caballo: dĺžka 10,4 km; sklon 4,6 %
ciel1 20 Cieľ - Alto Mas de la Costa: dĺžka 4,1 km; sklon 12,3 %
 
Krátke preview etapy:
Vrchárske predstavenie pokračuje ďalším mimoriadne strmým cieľovým kopcom a Mas de la Costa by mal potvrdiť hierarchiu vytvorenú v piatej etape. Miguel López sa dostal do potrebnej pohody, keď vytiahol najlepšie vrchárske nohy na Alto de Javalambre a v tomto trende by mal pokračovať. Strmé úseky cieľového stúpania mu budú vyhovovať a ak znovu predvedie svoju zrýchlenie, súperi budú mať veľké problémy. Kolumbijský jazdec jednoducho musí využiť svoju aktuálnu formu a už len z toho dôvodu musí byť aktívny, aby si vybudoval väčší náskok pred Rogličom, ktorý má v talóne ITT. Slovinský jazdec pekne limitoval svoje straty v piatej etape a v tomto ročníku už niekoľkokrát predviedol, že pomerne krátka snaha na prudkých sklonoch patrí medzi jeho silné stránky. Opäť sa nemusí nevyhnutne niekam hnať, ale skúsene využívať svoje schopnosti, aby mu zostala energia aj na budúce dôležité previerky. Vo vynikajúcom svetle sa javí aj Alejandro Valverde, a keď sa dostaneme na takúto prudkú stenu, jeho guráž ešte stúpa, pretože na podobných španielskych kopcoch je vždy mimoriadne silný. Zvedaví budeme na Naira Quintanu, ktorý opäť predvádza kolísavé výkony, no pred tromi rokmi na Mas de la Costa sa pohyboval s ľahkosťou. Obidvaja lídri Movistaru sa nachádzajú vysoko v poradí a Lópeza s Rogličom dostanú pod tlak najmä vzájomnou spoluprácou, no zatiaľ to vyzerá tak, že každý jazdí na svoje vlastné tričko. V predchádzajúcej horskej previerke sa držal s najlepšími Pogačar a uvidíme, ako mu to pôjde na ešte tvrdších sklonoch, no pomôže mu, že finálna snaha bude kratšia ako v piatej etape. Na tom môže stavať aj Cháves, ktorý je silný na podobných kopcoch, a k dobrému výkonu sa môžu odhodlať aj Majka, Kelderman alebo Latour, ktorí by potrebovali pozitívny výsledok pred nedeľňajším predstavením. Aj do tretice môžu favoriti na titul prepustiť výhru utečencom a bude zaujímavé sledovať, ktorí z dobrých vrchárov sa dostanú do brejku, keďže na začiatku etapy nestojí žiadny kopec. V pelotóne bude musieť pracovať Bahrajn - Merida a Dylan Teuns bude na konci čeliť hrozbám na vyzlečenie červeného dresu. Na Tour dokázal vyhrať na La Planche des Belles Filles, preto bude určite bojovať aj na Mas de la Costa a môže byť zdatným protivníkom, ale jeho výkon určite ovplyvní včerajšia aktivita v úniku.  
 
 
Krátky opis trasy etapy:
Tretíkrát v rade sa bude finišovať na cieľovom kopci a Mas de la Costa (4,1 km; 12,3 %) si vychutná aj favoritov na titul, ktorých bude čakať dôležitá previerka z pohľadu GC. Začiatok etapy bude pokojný, prvé hodnotené stúpanie sa objaví po deväťdesiatich kilometroch. Séria troch kopcov prebehne na sklonoch v okolí piatich percent, a potom sa bude čakať na generálku pred cieľovým výstupom. Pretekárov dostane do pohotovosti Puerto del Salto del Caballo (10,4 km; 4,6 %), ale jeho prevýšenie sa ani zďaleka nevyrovná tomu, čo ponúkne Mas de la Costa. Od začiatku do konca to bude nesmierne tvrdý výstup, kde si neustále podávajú ruky dvojciferné gradienty. Presne v polovici sa pôjde cez dlhý úsek dosahujúci dvadsať percent a podobne tvrdé pasáže sa objavia aj tesne tesne pred vrcholom. Určite sa tu rozdelí aj skupina favoritov a v cieli definitívne spoznáme vrchárov s najlepšou formou. Mas de la Costa mal premiéru na podujatí pred tromi rokmi a etapu získal v úniku Matthias Frank, keď pokoril Lea Königa.            
 
 
etapa 07 dojazd
Profil cieľového kopca (© lavuelta.com)