vuelta 19
21. 15.9. rovinata etapa ciel rovina Fuenlabrada > Madrid 106 km Jakobsen
 
etapa 21
profil etapy, 550 nastúpaných metrov (© lavuelta.es)
 
 
Záverečný deň uzatvoril preteky šprintérskou bodkou a mal poskytnúť priestor na oslavu pre najúspešnejších cyklistov. V Madride to nemala byť úplne pohodová záležitosť, lebo hrozili dažďové prehánky a mokré cesty na pomerne technickom okruhu by vyžadovali maximálnu koncentráciu od každého pretekára. Na tento profil túžobne čakali šprintéri a najmä Sam Bennett s Fabiom Jakobsenom.
 
Úvodné kilometre prebehli ceremoniálnym štýlom a preteky sa mali rozbehnúť len 52 kilometrov pred páskou, kedy sa pelotón dostal na záverečný okruh. Pozíciu na stupňoch víťazov na domácej pôde a dúhový dres si užíval Alejandro Valverde, ktorý sa pohyboval na čele pelotónu v dobrej nálade. V celom pelotóne bola viditeľná úľava po náročných pretekoch, ale tá mala skončiť po príchode do Madridu.
 
 
vuelta 19 etapa 21 vitazi dresov asofv
Víťazi dresov (©PHOTOGOMEZSPORT2019)
 
 
Veľký deň prežíval Primož Roglič a slovinský cyklista sa vyjadril pred etapu, že "je to pre neho špeciálny moment v kariére. Som rád, že sú preteky na konci a že som dosiahol veľký výsledok. Dodáva mi to sebavedomie do nasledujúcich ročníkov. Tento úspech by som nedosiahol bez mojich kolegov." Víťaz pretekov mohol dnes sláviť so svojimi piatimi spolujazdcami. Sedemdesiat kilometrov pred cieľom bol ešte priestor na vzájomné rozhovory cyklistov, ale pelotón sa už pomaly formoval do kompaktného celku, lebo Madrid sa blížil. Roglič s Pogačarom si ešte stihli pripiť s fľašou piva a pridal sa k nim aj Valverde.
 
Po príchode do Madridu najskôr kontroloval pelotón tím Jumbo - Visma, ale čakali sa útoky a aj aktivita šprintérskych zoskupení. Rýchlosť dramaticky stúpla, menší náskok si vybudovalo zopár jazdcov a bolo nečakané, že sa medzi nimi objavili aj farby Quick-Stepu. Početná skupina neodišla a na rýchlostnej prémii sa presadil v balíku Gonzalo Serrano (Caja Rural). Potom si vybudovali náskok Daniel Martínez (EF Education) a Diego Rubio (Burgos-BH). Táto dvojica nebola príliš nebezpečená a šprintérske zostavy mohli byť spokojné, ako sa zatiaľ prechádzalo cez finálny okruh. Balík strácal maximálne 25 sekúnd.
 
 
vuelta 19 etapa 21 vitazi dresov asofv
Štastný tím Jumbo - Visma (©PHOTOGOMEZSPORT2019)
 
 
Pelotón viedli podľa predpokladov Bora - hansgrohe a Deceuninck - Quick-Step a pridal sa k nim aj UAE Emirates. Fernando Gaviria sa musel cítiť veľmi dobre. Obavy cyklistov sa nenaplnili. Na konci pretekov nepršalo a nefinišovalo sa na mokrých cestách. Posledný deň sa chcel pobiť o výhru aj FDJ, ktorý mal zastupovať v šprintérskom súboji Marc Sareau. Pätnásť kilometrov pred cieľom riešiť mechanické problémy Max Walscheid zo Sunwebu a jeden z favoritov sa musel rýchlo vracať späť. Vedúca dvojica jazdila s malým náskokom a pelotón nechcel pripustiť žiadne prekvapenie. V balíku pracovalo niekoľko celkov a brejk sa vrátil späť sedem kilometrov pred cieľom.
 
Posledné momenty etapy sa snažil kontrolovať Quick-Step a Fabio Jakobsen dokonal výbornú podporu od svojich kolegov. Sam Bennett skončil hneď za ním a tretí finišoval Szymon Sajnok.
 
Všetci pretekári si vydýchli, že v poslednej etape nepršalo, a všetko sa tak mohlo odohrávať len okolo hromadného šprintu. Na okruhoch sa dostali do úniku len dvaja pretekári a s tými si pelotón ľahko poradil. Finále jasne ovládol Deceuninck - Quick-Step a svoj druhý triumf na podujatí uchmatol Fabio Jakobsen. Mladý holandský šprintér sa mohol sústrediť len na svoju koncovku, lebo všetko za neho vybavili Štybar s Richezem. Najmä Richeze predviedol svoje skúsenosti, keď si dokázal poradiť s Trekom, ktorý sa tiež tlačil dopredu. Jakobsem si predsa len počkal na svoju ďalšiu šancu a musí byť spokojný, že na konci pretekov bol rýchlejší ako Sam Bennett. Ten sa celý čas držal za svojím hlavným súperom a chcel využiť jeho lead-out, ale na konci sa nemal ako dostať cez neho, vyrazil neskoro a na páke mu chýbala rýchlosť. Na pódium sa zmestil aj Szymon Sajnok, pre ktorého je to najlepší výsledok na podujatí.
 
 
video v clanku ikonka ciernaVideo záverečného kilometra
 
 
Aj na tretej Grand Tour v ročníku sa presadil jazdec, ktorý vybojoval svoj premiérový úspech na najprestížnejších etapových pretekoch v ročníku. Primož Roglič jasne využil ponuku ITT a po tejto skúške sa udržal v červenom až do konca pretekov. Bol veľmi silný aj v kopcoch, všetky horské etapy prekonal bez väčších problémov a po štyroch rokoch v profesionálnej cyklistike naplno rozbalil svoje nadanie.
 
Je zaujímavé, že na stupňoch víťazov sa objavili najstarší a najmladší jazdec celých pretekov. Keď Alejandro Valverde sa dostal prvýkrát na pódium na GT, v roku 2003, Tadej Pogačar mal iba päť rokov. Skúseného španielskeho matadora zdobili stabilné výkony a ani on neopustil svoju pozíciu v klasifikácii po ITT. Naopak, ešte len 20-ročný Tadej Pogačar musel pri premiére na GT bojovať s renomovanými súpermi, ale nezľakol sa. Vybojoval tri výhry, každú v inom týždni, a najmä fantastickým spôsobom sa dostal na stupne víťazov v dvadsiatej etape.
 
Na slabú časovku a nevyrovnané výkony doplatil Nairo Quintana, aj keď ho ovplyvnili zdravotné patálie, a trpkú príchuť musí mať v ústach Miguel López. Nezískal etapu, pódium a ani biely dres, ale stal sa aspoň najbojovnejším jazdcom celých pretekov. Rafal Majka pôsobil v klasifikácii ako sám vojak v poli. Nedokázal sa dostať pred tých úplne najlepších a  druhá polovica najlepšej desiatky sa mu nevyrovnala. Keldermanov výsledok vyzerá lepšie než výkony, aké podával so svojím potenciálom. Životné obdobie prežil Hagen, Soler sa objavil medzi najlepšími aj ako elitný domestik a spoločne s Nievem mu na to stačila aj 22-minútová strata.
 
 
Výsledky etapy
1. JAKOBSEN Fabio Deceuninck - Quick-Step link ikonka 2:48:20 100
2. BENNETT Sam BORA - hansgrohe link ikonka 00:00 40
3. SAJNOK Szymon CCC Team link ikonka 00:00 20
4. ABERASTURI Jon Caja Rural - Seguros RGA 00:00 12
5. BOASSON HAGEN Edvald link ikonka Team Dimension Data link ikonka 00:00 4
6. THEUNS Edward Trek - Segafredo link ikonka 00:00  
7. VAN DER SANDE Tosh Lotto Soudal link ikonka 00:00  
8. VENTURINI Clément Ag2r La Mondiale link ikonka 00:00  
9. SARREAU Marc Groupama - FDJ link ikonka 00:00  
10. SMITH Dion Mitchelton - Scott link ikonka 00:00  
 
Zobraziť kompletné výsledky etapy


Konečné poradie pretekov
1. ROGLIČ Primož link ikonka Team Jumbo - Visma link ikonka 83:07:31 850
2. VALVERDE Alejandro link ikonka Movistar Team link ikonka 02:16 680
3. POGAČAR Tadej UAE Team Emirates link ikonka 02:38 575
4. QUINTANA Nairo link ikonka Movistar Team link ikonka 03:29 460
5. LÓPEZ Miguel Ángel Astana Pro Team link ikonka 04:31 380
6. MAJKA Rafal link ikonka BORA - hansgrohe link ikonka 07:16 320
7. KELDERMAN Wilco link ikonka Team Sunweb link ikonka 09:47 260
8. HAGEN Carl Fredrik Lotto Soudal link ikonka 12:54 220
9. SOLER Marc Movistar Team link ikonka 22:10 180
10. NIEVE Mikel Mitchelton - Scott link ikonka 22:17 140
 
Zobraziť kompletné konečné poradie pretekov


Konečné poradie bodovacej súťaže
1. ROGLIČ Primož link ikonka Team Jumbo - Visma link ikonka 155
2. POGAČAR Tadej UAE Team Emirates link ikonka 136
3. BENNETT Sam BORA - hansgrohe link ikonka 134
4. VALVERDE Alejandro link ikonka Movistar Team link ikonka 132
5. QUINTANA Nairo link ikonka Movistar Team link ikonka 100
6. LÓPEZ Miguel Ángel Astana Pro Team link ikonka 76
 

Konečné poradie vrchárskej súťaže
1. BOUCHARD Geoffrey Ag2r La Mondiale link ikonka 76
2. MADRAZO Ángel Burgos - BH 44
3. SAMITIER Sergio Euskadi Basque Country - Murias 42
4. POGAČAR Tadej UAE Team Emirates link ikonka 38
5. GEOGHEGAN HART Tao Team Ineos link ikonka 35
6. POELS Wout Team Ineos link ikonka 31
 
 
Konečné poradie súťaže do 25 rokov
1. POGAČAR Tadej UAE Team Emirates link ikonka 83:10:09
2. LÓPEZ Miguel Ángel Astana Pro Team link ikonka 01:53
3. KNOX James Deceuninck - Quick-Step link ikonka 20:14
4. HIGUITA Sergio EF Education First Pro Team link ikonka 29:39
5. GUERREIRO Ruben Kaťuša - Alpecin link ikonka 39:27
6. GEOGHEGAN HART Tao Team Ineos link ikonka 1:01:26
 
 

 

Krátke preview etapy:
Na konci pretekov budeme konečne vidieť hromadný dojazd a bude to naozaj zaujímavý šprintérsky súboj, lebo naposledy sa odohral tradičný hromadný šprint balíka vo štvrtej etape, keď si proti sebe zmerali sily všetci najrýchlejší jazdci na podujatí. Madridský okruh je pomerne technický a vo finále bude treba udržať pozíciu na čele pelotónu, ale posledný kilometer je priamočiary, takže sa môžeme tešiť na prehliadku rýchlostí na konci ťažkých podujatia. A práve náročnosť Vuelty sa určite podpíše pod madridský výsledok. Aj v treťom týždni ukazuje vynikajúcu výkonnosť Sam Bennett, ktorý  v nepríjemnej koncovke sedemnástej a devätnástej etapy vybojoval druhé miesta. Je veľmi motivovaný získať aj svoju tretiu etapu na podujatí a na štarte posledného dňa asi ťažko nájdeme sebavedomejšieho šprintéra. Fabio Jakobsen nezvládol ani jednu ponuku záverečného týždňa, na kľúčových menších stúpaniach nestíhal, ale teraz to bude len o rýchlosti a spôsobe prekonania únavy. Holandský pretekár bude prvýkrát šprintovať po troch týždňoch a toto nepoznané územie mu pomôže dobyť skúsená tímová podpora. V devätnástej etape nepríjemne spadla jeho kľúčová podpora Richeze a ak sa argentínsky jazdec nezotavil zo zranení, Jakobsen stratí svojho hlavného žolíka.  Na tento deň hľadel celý čas s nádejou Fernando Gavira, ale je ťažké predpokladať, v akom stave sa ocitne na páske. Máme pred sebou otvorenú koncovku, keď sa môžu dostať dopredu viaceré mená a na konci sa to môže podariť tímovým dvojiciam Degenkolb - Theuns alebo Walscheid - Arndt.
 
 
Krátky opis trasy etapy:
Ceremónia odovzdávania najcennejších dresov prebehne tradične v Madride a ešte predtým sa pobijú o posledný etapový triumf šprintéri. V hlavnom meste španielska sa bude finišovať na krátkom, 6-kilometrovom okruhu, ktorí síce obsahuje dynamické úseky, ale posledný kilometer je nekomplikovaný.