vuelta 19
13. 6.9. rovinata etapa ciel rovina Bilbao > Monum. Vaca Pasiega 166 km Pogačar
 
etapa 13
profil etapy, 3730 nastúpaných metrov (© lavuelta.es)
 
 
Cieľový kopec Los Machucos vyvolával obavy u každého pretekára, najmä keď prišiel do rany po náročnom priebehu etapy a po včerajšej veľmi rýchlej previerke. Sedem horských prémii bolo dostatočnou zárukou, že sme mohli znovu sledovať atraktívny súboj o červený dres, o ktorý sa mali postarať Roglič, Valverde, López a Quintana.
 
Podujatie opustil Fabio Aru, ktorý sa sťažoval na únavu a opotrebovanie svalov. Na začiatku bolo cítiť v pelotóne, že to môže byť ďalší deň s úspechom brejku, preto sa vedúca skupina odčlenila až po prvej horskej prémii. Akciu rozprúdil Wout Poels, ktorý vyhral túto prémiu, a postupne sa k nemu pridali aj jeho kolega De la Parte a Latour, Bouchard, Venturini (všetci Ag2r), Cras, Fabbro, Guerreiro (všetci Kaťuša-Alpecin), Grmay, Howson (obaja Mitchelton-Scott), Power, Tusveld (obaja Sunweb), Brambilla, Eg (obaja Trek-Segafredo), Pedrero (Movistar), Higuita (EF Education), Henao (UAE Emirates), Novak (Bahrain Merida), Grossschartner (Bora-hansgrohe), Gilbert (Deceuninck - Quick-Step), Armirail (FDJ), De Gendt (Lotto-Soudal), Meintjes (Dimension Data), Jesús Herrada, Atapuma (obaja Cofidis), Bizkarra, Saez (obaja Euskadi-Murias), Madrazo (Burgos-BH), Chernetskii (Caja Rural).
 
Pred balíkom sa pohybovalo 29 jazdcov a tím Jumbo - Visma určite nebol príliš spokojný s tým, že v úniku sa objavil aj Higuita ako štrnásty muž poradia so stratou 10:21. Kolumbijský jazdec síce priamo neohrozoval Rogličovu pozíciu, ale holandský celok nemohol dať utečencom úplnú slobodu a na náročnom teréne potreboval jazdiť pomerne svižne.
 
Ešte len 22-ročný Higuita dosahuje v tomto roku prelomové výsledky a ako výborný vrchár dosiahol v ťažkej deviatej etape výborné siedme miesto. Aj dnes sa mal jednoznačne pokúšať o etapový triumf. Na čele pretekov sa však zišla veľmi dobrá konkurencia. Poels býva vždy silný na strmých sklonoch na GT, Jesús Herrada už vyhral jednu etapu, ambície neskrývali Latour, Henao alebo Brambilla, šancu mohol dostať na konci aj Pedrero a vo finále mohol prekvapiť Meintjes, ktorý zatiaľ neukázal formu.

Tím Jumbo - Visma musel kontrolovať silnú skupinu a po dvoch horských prémiách udržal manko na troch minútach. Stúpanie  Alto de Ubal ovládol Herrada a líder vrchárskej súťaže Madrazo opäť obišiel naprázdno. Domáci jazdec ako líder vrchárskej súťaže si musel dať pozor najmä na Boucharda a Henaa. Pred treťou horskou prémiou a aj na tomto kopci sa už začalo nastupovať v úniku. Náskok si vybudovali De Gendt, Poels, Brambilla a získali tridsať sekúnd na ostatných utečencov. Balík postupne spomaľoval a strácal šesť minút.
 
 
pogacar 19 vuelta triumf 2 asofv
Scenéria dnešnej etapy (©PHOTOGOMEZSPORT2019)
 
 
Na začiatku štvrtého kopca posilnili vedúcu skupinu Bouchar, Armirail, Saez, Higuita, ale ostatní utečenci neboli ďaleko. Dôležitejšie však bolo, že Jumbo - Visma doprial úniku už sedem minút a nemal kapacity na to, aby ho držal na uzde. Na vrchole Puerto de Alisas sa objavil ako prvý Herrada a vedúca skupina sa rozbila, pričom na čele zostalo devätnásť jazdcov. Menšiu stratu mal De Gendt a dozadu sa prepadli Meintjes alebo Pedrero. Potom nasledovala jednoduchšia pasáž, kde atakoval Saez, a hlavná skupina strácala už osem a pol minúty. Tým pádom Higuita začal ohrozovať v klasifikácii stupne víťazov.
 
Hector Saez si vybudoval až 90-sekundový náskok na ostatných utečencov, osemnásť jazdcov, a už sa blížila séria dvoch stúpaní tretej kategórie. Jazdec tímu Euskadi - Murias zvýšil svoj odstup na dve minúty na Puerto de Fuente. Zaujímavé veci sa začali diať v balíku, kde sa do toho oprela Astana a objavila sa prvá aktivita ohľadom červeného dresu. Snaha kazašského celku sa prejavila aj na náskoku utečencov a Higuitova skupina mala pred predposledným kopcom 5-minútový náskok na kandidátov na titul, čím kolumbijský borec už neohrozoval v klasifikácii tých úplne najlepších. Aj Puerto de la Cruz dobyl Saez, no jeho náskok klesal. Ako druhý sa objavil na vrchole Armirail a hlavní favoriti na etapový triumf strácali dve minúty.
 
Na úpätie Los Machucos dorazil na prvej pozícii Saez, nasledoval ho Armirail, ostatní utečenci strácali minútu a pol a balík zaostával tri a pol minúty. Saez sa na brutálnych sklonoch zastavil a dostal sa cez neho Armirail. Za ním vyzerali byť silní najmä Higuita, Brambilla, Guerreiro a Latour. V skupine favoritov najskôr zvýšil tempo Quintana a darilo sa mu vytvoriť medzeru. Problémy mali Hagen, Edet alebo Cháves. Na strmom prevýšení sa išlo dobre predovšetkým Latourovi, ktorý sa dokázal zbaviť svojich konkurentov a aj predbehnúť Armiraila. Quintana získaval na svoju stranu kúsok po kúsku a ostatní favoriti Roglič, López, Valverde, Pogačar, Majka alebo Kelderman ešte vyčkávali.
 
 
pogacar 19 vuelta triumf 2 asofv
Alejandro Valverde (©PHOTOGOMEZSPORT2019)
 
 
Atak Naira Quintanu bol napokon eliminovaný a zo skupiny najsilnejších vypadol Kelderman. Následne zvýšil rýchlosť Pogačar a tri kilometre pred vrcholom mal Latour k dobru už len minútu na kandidátov na titul. Pogačar s Rogličom mali skutočne vynikajúce nohy a spoločnými silami sa zbavili Quintanu, Majku a aj Lópeza. So slovinskou dvojicou držal krok iba Valverde, ale aj on čoskoro kapituloval. Pred vrcholom sa odohrávala parádna vrchárska bitka. Latour nemal nič isté a ostatní favoriti prekonávali toto stúpanie po jednom.
 
Roglič s Pogačarom chytili Latoura 1500 metrov pred cieľom a slovinskí jazdci chceli získať čo najväčší náskok pred konkurenciou. Ani Latour im potom nestíhal. Minimalizovať svoju stratu sa snažil Valverde a za ním sa trápili ešte Quintana, Majka a López.   
 
Veľký slovinský deň na Vuelte zakončil etapovým triumfom Tadej Pogačar a Primož Roglič zveľadil svoj náskok na čele poradia. Tretí skončil Latour a so stratou 27 sekúnd preťali pásku Valverde, Quintana a Majka. Až následne finišoval López a na jeho konte svietilo manko jednej minúty.
 
 
video v clanku ikonka ciernaPosledný kilometer etapy
 
 
V trinástej etape sa odohralo parádne vrchárske predstavenie a na brutálnom cieľovom kopci sa presadili jazdci na celkové poradie. Hoci sa v brejku objavila početná skupina a tím Jumbo - Visma jej doprial pomerne sľubný náskok, všetko sa to zvrtlo na samom konci, keď sa pustila do práce Astana. Najsilnejší utečenci naskočili na Los Machucos s náskokom dvoch minút na favoritov, ale nestačilo im to na víťazstvo. Najsilnejší vrchári na pretekoch vytiahli svoju maximálnu kvalitu na strmom kopci a pamätný deň prežili Tadej Pogačar a Primož Roglič.
 
Obaja udreli na cieľovom kopci v tom pravom čase a ich výkonnosť predčila všetkých ostatných. Tadej Pogačar pôsobil miestami až nedočkavo a skutočne sa musel cítiť výborne, keď sa mu podarilo odpárať ostatných vrchárov. Rovnakú silu mal dnes v nohách iba Primož Roglič a spoločne tak mohli vyraziť na vrchol Los Machucos za úspechom. Talentovaný jazdec tímu UAE Emirates si došiel pre druhý etapový triumf v edícii, ukoristil dve doterajšie najťažšie etapy, a Primož Roglič získal na hlavných súperov pekný čas v poradí. Líder pretekov pôsobil vo finále sebavedomým spôsobom a jeho výkon zniesol tie najvyššie kritéria, čo je pre neho potrebný poznatok pred nasledujúcimi horskými etapami.
 
 
pogacar 19 vuelta triumf 2 asofv
Tadej Pogačar (©PHOTOGOMEZSPORT2019)
 
 
S prudkými úsekmi bojovali statočne Alejandro Valverde, Nairo Quintana a Rafal Majka, ktorým pomohlo, že v samotnom finále už neboli také prudké momenty, lebo ich strata by bola ešte väčšia. Na slovinskú akceleráciu najskôr reagoval iba Valverde, ale aj on čoskoro pochopil, že Pogačar s Rogličom sú mimoriadne silní. Zlý deň prežil López, ktorému nezapasovalo strmé prevýšenie, a podobne zaostal za očakávaniami ako na Mas de la Costa. Povzbudivý výkon predviedli Kelderman s Edetom a vysoký štandard drží Pernsteiner, ktorý sa ešte nedostal do Top 10, ale Teuns alebo Hagen sa musia mať na pozore. Ani Higuita si výrazne nepolepšil po celodennej aktivite a v úzadí zostali Nieve s Chávesom. Smutným hrdinom dňa sa stal Pierre Latour, ktorý bol najsilnejším jazdcom v úniku a na cieľovom kopci výborne vzdoroval, ale napokon ho prekonal slovinský valec.
 
V celkovom poradí má už Primož Roglič dve a pol minúty na Alejandra Valverdeho a takýto suverénny líder pretekov musí byť veľkým orieškom aj pre skúseného domáceho mazáka. Nairo Quintana je stále na dosah stupňov víťazov, takže Movistar musí v pätnástej a šestnástej etape vytiahnuť útočný vrchársky výkon a spoliehať sa na to, že na Rogliča doľahne únava. Svoju pozíciu si vylepšil Tadej Pogačar a prepracoval sa až na tretie miesto. Síce López s Quintanom nemajú na neho veľkú stratu, ale na druhej strane ani on nie je ďaleko od Valverdeho, takže na konci druhého týždňa sa môže na týchto pozíciách ešte veľa zmeniť. Nevýhodou Pogačara je mladý vek a chýbajúce skúsenosti, no všetko si to vynahradzuje mladíckou dravosťou a aktuálno formou. Atakovať bude musieť aj Miguel López a v spomínaných dvoch etapách sa dá pekným spôsobom udrieť na konkurenciu.
 
Kolega Juraj Janoťák pripravuje súhrn reakcií...
 
 
vyjadrenie ikonky ciernaVyjadrenie Tadeja Pogačara (víťaz)
"Nečakal som, že na cieľovom stúpaní sa budem cítiť tak dobre. Chcel som ho len prežiť, pretože po vzore zo siedmej etapy, kde sme tiež išli na prudký kopec, som nechcel stratiť veľa času. Ale napokon to bol neuveriteľný deň. Keď som počul, že nikto sa nás nedokázal udržať, vedel som, že to bude dobrá príležitosť. Vždy je ťažké bojovať proti Primožovi, lebo je veľmi silný, ale ja som dnes vyhral a som veľmi šťastný." 
 
 
Výsledky etapy
1. POGAČAR Tadej UAE Team Emirates link ikonka 4:28:26 100
2. ROGLIČ Primož link ikonka Team Jumbo - Visma link ikonka 00:00 40
3. LATOUR Pierre Ag2r La Mondiale link ikonka 00:27 20
4. VALVERDE Alejandro link ikonka Movistar Team link ikonka 00:27 12
5. QUINTANA Nairo link ikonka Movistar Team link ikonka 00:27 4
6. MAJKA Rafal link ikonka BORA - hansgrohe link ikonka 00:27  
7. LÓPEZ Miguel Ángel Astana Pro Team link ikonka 01:01  
8. BRAMBILLA Gianluca Trek - Segafredo link ikonka 01:08  
9. SOLER Marc Movistar Team link ikonka 01:08  
10. KELDERMAN Wilco link ikonka Team Sunweb link ikonka 01:08  
 
Zobraziť kompletné výsledky etapy


Priebežné poradie pretekov po etape
1. ROGLIČ Primož link ikonka Team Jumbo - Visma link ikonka 49:20:28 20
2. VALVERDE Alejandro link ikonka Movistar Team link ikonka 02:25  
3. POGAČAR Tadej UAE Team Emirates link ikonka 03:01  
4. LÓPEZ Miguel Ángel Astana Pro Team link ikonka 03:18  
5. QUINTANA Nairo link ikonka Movistar Team link ikonka 03:33  
6. MAJKA Rafal link ikonka BORA - hansgrohe link ikonka 06:15  
7. EDET Nicolas Cofidis, Solutions Crédits 07:18  
8. HAGEN Carl Fredrik Lotto Soudal link ikonka 07:33  
9. KELDERMAN Wilco link ikonka Team Sunweb link ikonka 07:39  
10. TEUNS Dylan Bahrain Merida Pro Team link ikonka 09:58  
 
Zobraziť kompletné priebežné poradie pretekov po etape
 
 

 
 
Kopce na trase etapy:
3 20 127 km - Alto de la Escrita: dĺžka 5,9 km; sklon 4 %
3 20 109,8 km - Alto de Ubal: dĺžka 7,9 km; sklon 6 %
2 20 80,4 km - Collado del Asón: dĺžka 13 km; sklon 3,9 %
2 20 60,4 km - Puerto de Alisas: dĺžka 8,5 km; sklon 6 %
3 20 29,1 km - Puerto de Fuente Las Varas: dĺžka 6,3 km; sklon 4,5 %
3 20 19,2 km - Puerto de la Cruz de Usano: dĺžka 4,2 km; sklon 4,7 %
cielhc 20 modre Cieľ - Alto de los Machucos: dĺžka 6,8 km; sklon 9,2 %
 
 
Krátke preview etapy:
Jedno z najťažších cieľových stúpaní na podujatí bude svedkom ďalšej veľkej bitky o červený dres. Kopec Los Machucos je minimálne taký náročný ako Mas de la Costa, ale je dlhší, preto medzi kandidátmi na titul by mala opäť dominovať osvedčená štvorica. Primož Roglič sa môže pripraviť na útoky zo strany svojich súperov a na jeho kolegov bude čakať počas etapy tvrdá práca na náročnom profile. Tím Jumbo - Visma musí zvoliť správnu taktiku, aby na záverečnom stúpaní ešte disponoval kádrami pre svojho lídra, preto bude holandský celok spokojný, ak sa dostane do úniku dobrá skupina neohrozujúca červený dres. A na konci etapy aj zoberie bonusové sekundy. Samotný Roglič zatiaľ nepreukázal v horách žiadnu slabosť a sebavedomie mu môže zdvihnúť jeho výkon na prudkých sklonoch na Mas de la Costa. Má určite formu na takéto prudké kopce, no tentoraz bude pod oveľa silnejším tlakom zo strany konkurentov, ktorí budú striehnuť na jeho zaváhanie. Movisar a Astanu môžu zaujímať v cieli aj bonifikácie, preto nie je nevyhnutný úspech brejku, a môžu sa postarať o to, aby zostal Roglič veľmi skoro na Los Machucos izolovaný. Na konci siedmej etapy sa necítil veľmi pohodlne Miguel López, ale tentoraz môže staviť na svoju vytrvalosť a odolnosť na dlhých a tvrdých úsekoch. Ak bude mať pred sebou svojho kolegu, môže to vyskúšať dlhým útokom ako v Andorre. Bitku o titul zamotá aj Movistar a aj on bude chcieť podkopať Rogličovu pohodu, no nesmie pri tom zabúdať ani na Lópeza. Nairo Quintana už má väčšiu stratu v GC, preto môže vyskúšať skorší útok a prinútiť súperov pracovať. Ak bude mať totiž jeden zo svojich výborných dní, súperi mu nemôžu dovoliť, aby si polepšil v poradí. Jeho kolega Valverde sa bude spoliehať najmä na svoje zrýchlenie, ale na vrchol stúpania vedie dlhá cesta a žiadna vyčkávacia taktika nebude na Rogliča platiť. Vedúca štvorica sa postaví na štart etapy s rôznymi zámermi a v tejto vyrovnanej skupinke budú rozhodovať len aktuálne pocity. Veľká skúška čaká na Tadeja Pogačara. Vyhovujú mu skôr tempárske kopce, ale na Mas de la Costa predviedol skúsený výkon, takže bude pripravený obhájiť svoju pozíciu v poradí. Naopak, dopredu sa bude chcieť natlačiť Rafal Majka, ktorý sa bude chcieť dostať minimálne cez Hagena. Nórsky jazdec predvádza výborné výkony a ak mu to vydrží aj tentoraz, môže zostať v Top 10, lebo má pekný náskok na súperov nachádzajúcich sa za ním. A bojovať bude aj Edet. Prudké sklony dokáže zvládnuť Teuns, ale dva doterajšie najťažšie kopce mu vôbec nevyšli. Keldermann zatiaľ nevyzerá, že by jeho forma mal začať stúpať, preto v okolí Top 10 môžu zacítiť svoju šancu Nieve, Cháves, Higuita alebo Bennett. V úniku sa bude môcť vytiahnuť len vynikajúci vrchár a na takomto profile sa už musia ukázať najmä Hart alebo Poels.
 
 
Krátky opis trasy etapy:
Pred dvomi rokmi zažilo úspešnú premiéru stúpanie Los Machucos (7,2 km; sklon 8,7 %), ktoré sa nachádza v Kantábrii, a aj teraz sa môžeme tešiť na parádnu bitku, ktorá ovplyvní celkovú klasifikáciu. A keďže organizátori vytvorili veľmi ťažký profil počas celého dňa, cieľový kopec bude pre všetkých ešte náročnejší ako v sezóne 2017. Prvá horská prémia sa objaví po tridsiatich kilometroch, a potom dostanú pretekári len minimálny priestor na odpočinok. Šesť hodnotených kopcov významne otestuje výkonnosť pretekárov a už aj tak to bude náročná jazda. Los Machucos okamžite privíta jazdcov prevýšením v okolí dvadsať percent a s maximami 25 percent. V druhej polovici už gradienty nevyskočia tak extrémne vysoko, ale celý čas tu nájdeme prevýšenia tesne pod dvadsiatimi percentami a finálne tri kilometre dosahujú priemer trinásť percent. Záverečných tisíc metrov je úplne jednoduchých. Cieľové stúpanie rozmetá skupinu favoritov a uvidíme, či niekto z nich nájde silu, aby dokázal atakovať aj na tomto brutálnom javisku, alebo uvidíme len prirodzenú selekciu smerom dozadu.
 
 
etapa 13 dojazd
Profil cieľového kopca (© lavuelta.com)
 

Ďalšie etapy a spravodajstvo z Vuelta a Espaňa 2019