vuelta 19
17. 11.9. rovinata etapa ciel rovina Aranda de Duero > Guadalajara 220 km Gilbert
 
etapa 17
profil etapy, 2400 nastúpaných metrov (© lavuelta.es)
 
 
Na podobný rovinatý profil čakali najrýchlejší cyklisti v balíku a na konci etapy chceli potvrdiť svoj status najmä Sam Bennett a Fabio Jakobsen. Jazdci na celkové poradie si želali pokojnejší deň, ale predpovede počasia hovorili o silnom vetre takmer počas celého dňa.
 
Pre jazdcov na celkové poradie sa naplnil najhorší scenár, pretože od začiatku skutočne silno fúkalo a netrvalo dlho, keď sa oddelila od pelotónu vyše 40-členná skupina. Situácia bola dramatická z toho dôvodu, že do vedúcej skupiny sa dostali Nairo Quintana a Wilco Kelderman, ktorí mali okolo seba niekoľko spolujazdcov.
 
Na trati sa odohrávala tvrdá bitka a úvodné dve hodiny prebehli s priemernou rýchlosťou takmer 48 km/h. Postupne sa delil aj balík, kde museli zažehnať vzniknutú hrozbu najmä Jumbo - Visma, UAE Emirates alebo Astana. V polovici etapy jazdilo vpredu tridsať cyklistov, ktorí si vybudovali náskok päť minút na hlavný balík. A to znamenalo, že Quintana atakoval v klasifikácii stupne víťazov a v poradí sa významne posúval aj Kelderman.
 
V nebezpečnom úniku sa pohybovali Gilbert, Capecchi, Declercq, Jakobsen, Knox, Štybar (všetci Quick Step), Doull, Poels, Hart, Stannard (všetci Ineos), Kelderman, Arndt, Pedersen, Power, Walscheid (všetci Sunweb), Rojas, Erviti, Oliveira, Quintana (všetci Movistar), Molano (UAE Emirates), Gorka Izagirre, Sánchez (všetci Astana), Bewley, Smith (všetci Mitchelton-Scott), Dillier (Ag2r), Teuns (Bahrain Merida), Bennett (Bora-hansgrohe), Koch (CCC), Craddock (EF Education), Boasson Hagen (Dimension Data) a Kirsch (Trek-Segafredo). V poradí si mohol pekne polepšiť aj Knox, ktorému patrila jedenásta priečka v GC.
 
 
gilbert 19 vuelta triumf 2 dqtf
Nairo Quintana v úniku (© Photo Gomez Sport / Movistar Team)
 
 
Jazdci na celkové poradie sa dostávali pod veľký tlak, pretože vedúca skupina mala výborné zloženie na takúto bitku. Až šiestich cyklistov dostal na čelo pretekov Quick-Step a belgická zostava chcela využiť túto výhodu, aby Jakobsen mohol šprintovať o výhru v malej skupine. Takisto Quintana s Keldermanom boli obklopení mnohými kolegami, ktorí sú silní na rovinách, takže početnejší pelotón nedokázal dostať situáciu pod kontrolu. Na čele pretekov sa objavil aj Sam Bennett a írsky jazdec len mohol sledovať, ako sa to vyvinie, a rýchlou koncovkou disponoval takisto Boasson Hagen.
 
V pelotóne museli pracovať Jumbo- Visma, UAE Emirates, Astana a aj Bora, ktorá sa nechcela vzdať piatej pozície Rafala Majku. Priemerná rýchlosť sa udržiavala na úrovni 48 km/h a až do cieľa sa to nemuselo meniť, lebo na posledných šesťdesiatich kilometroch sa mal vietor otočiť a fúkať do vetra. Päťdesiat kilometrov pred páskou sa pohyboval rozdiel medzi skupinami na úrovni päť a pol minúty. Quintana sa dostával, na priebežné druhé miesto v GC, so stratou cez dve minúty na Rogliča, a Kelderman sa jasne posúval na šiestu priečku, pričom Majka klesal na siedmu pozíciu.
 
 
- reklama -
makado article
- reklama -
 
 
Zaujímavé veci sa diali aj na poslednom nehodnotenom stúpaní, kde vypadol z vedúcej skupiny Fabio Jakobsen a Quick-Step tak stratil svoj hlavný tromf na etapový triumf. V skupine favoritov tu zase uderil Movistar, aby ešte viac okresal túto partiu a darilo sa mu zbaviť sa dôležitých domestikov. Španielsky celok perfektne využil situáciu a potom si mohol počkať, kto bude teraz naháňať utečencov. Movistar útočil aj ďalej a v jednom momente sa udržali pri Valverdem iba Roglič, Pogačar, Majka a López, ale potom španielsky celok upustil od svojej aktivity. V každom prípade v druhej skupine, s favoritmi, zostalo len okolo dvadsať jazdcov.
 
Utečencov kontrolovali iba Astana a Bora a darilo sa im zachovávať stabilnú stratu štyri a pol minúty. Jumbo a UAE Emirates už mali v druhej skupine len Rogliča s Pogačarom. Na konci bolo už len otázkou, aký náskok si vybojuje v cieli Quintana s Keldermanom, a únik nepoľavoval zo svojich nárokov. Za etapou mieril najmä Quick-Step, ktorý disponoval početnou úderkou, na takýto finiš si mohli veriť aj Bennett a Hagen a zvedaví sme boli na dvojicu Walscheid - Arndt. 
 
Dva kilometre pred vrcholom zaútočil Štybar a bol chytený len päťsto metrov pred páskou. Dobehol ho Sam Bennett a potom sám začal šprintovať, ale do cieľa zostávalo ešte veľa metrov. Za írskeho jazdca sa zavesil Philippe Gilbert, pred cieľom si ho vychutnal a získal svoj druhý triumf na podujatí. Sam Bennett skončil druhý a totálne vyčerpaný a tretí finišoval Rémi Cavagna. Skupina favoritov stratila v cieli päť a pol minúty a Quintana sa posunul na druhé miesto v klasifikácii.
 
 
video v clanku ikonka ciernaPosledný kilometer etapy
 
 
Tretí týždeň odštartoval totálnou jazdou, keď najmä Deceuninck - Quick-Step a Movistar využili silný vietor, ktorý fúkal v priebehu celého dňa. Hneď na začiatku etapy sa odtrhla početná skupina a kľúčovým faktorom bolo, že sa v nej objavili aj Nairo Quintana a Wilco Kelderman. Vedúca skupina napokon ustála naháňačku vo veľkej rýchlosti a hneď niekoľko členov úniku mohlo byť v cieli maximálne spokojných. Quintana s Keldermanom získali pekný čas na výrazný posun v klasifikácii a etapový triumf uchmatol Philippe Gilbert a dokonal dnešnú parádnu prácu Quick-Stepu.
 
Belgický celok si doslova užil podmienky na trati, a aj keď pred koncom stratil svojho šprintéra Fabia Jakobsena, na páske potvrdil svoju veľkú tímovú silu. Štybarov nástup vyčerpal Bennetta a Philippe Gilbert si mohol spokojne vybehnúť pre druhú výhru. Znovu treba pripomenúť, že tento belgický jazdec je naozaj vynikajúco pripravený na MS a výbornú formu ukazuje aj jeho český kolega. Sam Bennett sa ocitol na konci medzi dvomi mlynskými kameňmi, urobil racionálne rozhodnutie, vydal zo seba maximum, ale nestačilo to.
 
 
gilbert 19 vuelta triumf 2 dqtf
Triumf Philippa Gilberta (© Deceuninck - Quick-Step Cycling Team / Getty Images)
 
 
Na veterné podmienky bol vynikajúco pripravený Movistar, ktorý dobre zareagoval na situáciu a hneď vyslal do útoku Quintanu s viacerými pomocníkmi. Veľmi im pomohlo, že dopredu vyrazili v silnom zložení aj Quick-Step so Sunwebom, a kolumbijský jazdec sa razom ocitol vo výbornej spoločnosti. Naopak, na začiatku akoby podcenil situáciu Jumbo - Visma, ktorý potom musel celý čas hasiť situáciu, a napokon sa musel Roglič vo finále spoliehať len na podporu ostatných celkov. Nebyť Astany a aj Bory, ktoré bojovali až do samého konca, rozdiel medzi skupinami mohol byť ešte väčší.
 
Červený dres udržal s bezpečným náskokom Primož Roglič, ale určite ho neteší tímové odhodlanie Movistaru a že znovu bude musieť strážiť v kopcoch dvojicu lídrov španielskej zostavy. Nairo Quintana ešte prehovorí do celkovej klasifikácie a uvidíme, ako využije spolu s Alejandrom Valverdem túto získanú výhodu. Veľmi nespokojný bude Miguel López, ktorý dostal ďalšieho silného konkurenta v ceste za stupňami víťazov, ale Astana predviedla motiváciu bojovať o madridské pódium. Wilco Kelderman sa ocitol na šiestej priečke a Rafalovi Majkovi sa vzdialila pozícia v Top 5. Po dnešnej aktivite sa objavil medzi najlepšími James Knox, ktorému vyšiel druhý únik po sebe, a do hry sa vrátil aj Dylan Teuns. Z najlepšej desiatky vypadli Edet a Pernsteiner a stále sa v nej drží Hagen.
 
 
vyjadrenie ikonky ciernaVyjadrenie Philippa Gilberta (víťaz)
"Podľa mňa to bola historická etapa. Išli sme veľmi rýchlo, na rovine miestami až 75 km/h. Mal som najvyšší prevodník a stále som dosahoval mimoriadne vysokú kadenciu. Nikdy som nič také nezažil a bolo to skutočne šialené počas celého dňa. Na čele sa vytvorila početná skupina so silnými jazdcami v GC a po každom bočnom vetre sa z nej odpadalo. Na čele sme boli siedmi z nášho celku, jazdili sme ako tím a navzájom sme sa povzbudzovali."
   
 
vyjadrenie ikonky ciernaVyjadrenie Primoža Rogliča (líder GC)
"Na začiatku etapy som urobil chybu, keď som nebol tam, kde som mal byť, a moji kolegovia potom odviedli dobrú prácu, aby mi pomohli. Napokon to dopadlo tak, že som stále na dobrej pozícii v GC. Keď sa nachádzal Quintana vpredu, museli sme ísť jednoducho čo najrýchlejšie. Pre nikoho to nebola ľahká etapa a energu minuli aj tí jazdci, ktorí finišovali na čele pretekov. Zajtra očakávam veľký boj."
 
 
Výsledky etapy
1. GILBERT Philippe link ikonka Deceuninck - Quick-Step link ikonka 4:20:15 100
2. BENNETT Sam BORA - hansgrohe link ikonka 00:02 40
3. CAVAGNA Rémi Deceuninck - Quick-Step link ikonka 00:02 20
4. TEUNS Dylan Bahrain Merida Pro Team link ikonka 00:02 12
5. KELDERMAN Wilco link ikonka Team Sunweb link ikonka 00:02 4
6. KOCH Jonas CCC Team link ikonka 00:02  
7. CRADDOCK Lawson EF Education First Pro Team link ikonka 00:02  
8. DECLERCQ Tim Deceuninck - Quick-Step link ikonka 00:02  
9. DILLIER Silvan Ag2r La Mondiale link ikonka 00:02  
10. KNOX James Deceuninck - Quick-Step link ikonka 00:06  
 
Zobraziť kompletné výsledky etapy


Priebežné poradie pretekov po etape
1. ROGLIČ Primož link ikonka Team Jumbo - Visma link ikonka 66:43:36 20
2. QUINTANA Nairo link ikonka Movistar Team link ikonka 02:24  
3. VALVERDE Alejandro link ikonka Movistar Team link ikonka 02:48  
4. POGAČAR Tadej UAE Team Emirates link ikonka 03:42  
5. LÓPEZ Miguel Ángel Astana Pro Team link ikonka 03:59  
6. KELDERMAN Wilco link ikonka Team Sunweb link ikonka 05:05  
7. MAJKA Rafal link ikonka BORA - hansgrohe link ikonka 07:40  
8. KNOX James Deceuninck - Quick-Step link ikonka 08:03  
9. HAGEN Carl Fredrik Lotto Soudal link ikonka 10:43  
10. TEUNS Dylan Bahrain Merida Pro Team link ikonka 12:21  
 
Zobraziť kompletné priebežné poradie pretekov po etape
 
 
video v clanku ikonka ciernaSumár etapy

 

 
 
Krátke preview etapy:
Rovinatý profil na začiatku tretieho týždňa sľubuje pokojný vstup do záverečných bojov na Vuelte. Šprintérske celky sa budú spoliehať na to, že sa medzi nimi vytvorí rovnaká spolupráca ako v štrnástej etape a na dlhej trase vytvoria silný blok na elimináciu utečencov. Najsilnejšími šprintérmi disponujú na pretekoch Bora - hansgrohe a Deceuninck - Quick-Step a aj tentoraz by mali obidve zostavy viesť akciu v balíku. Nachádzame sa v treťom týždni, cyklisti sú už unavení, a preto nebude jednoduché vytiahnuť najlepší šprint po 220 kilometroch. Najmä keď posledné tri kilometre mierne stúpajú. Sam Bennett zvládol perfektne koncovku štrnástej etapy a bude mu len vyhovovať, že v meste Guadalajara bude pripravený šprint na konci dlhého dňa, počas ktorého môžu vyniknúť aj jeho vytrvalosť s odolnosťou. Ambície nestratil ani Fabio Jakobsen a po nevydarenej koncovke v meste Oviedo bude ešte motivovanejší, aby dokázal vyťažiť maximum z očakávanej silnej tímovej podpory na finálnych úsekoch. Hektický finiš môže využiť dvojica Degenkolb - Theuns, náročnejší dojazd môže sadnúť Arndtovi alebo Hagenovi a na pretekoch ešte neukázal svoju kvalitu Aberasturi, ktorý to môže napraviť práve teraz, keď budú jeho konkurenti cítiť únavu. Otázkou zostáva forma Fernanda Gaviriu, či sa mu podarilo vylepšiť svoju výkonnosť počas uplynulých dní. V štrnástej etape pracovali jeho kolegovia na čele pelotónu, preto je predpoklad, že v treťom týždni bude ešte bojovať o dobrý výsledok. Jazdci na celkové poradie ocenia, ak to bude klasické šprintérske predstavenie, ale proti môžu byť poveternostné podmienky. Na úvodných dvoch tretinách etapy je hlásený silný bočný vietor a všetci favoriti musia rátať aj s tou možnosťou, že ich bude čakať nervózna veterná výzva.
 
 
Krátky opis trasy etapy:
Po jednodňovom odpočinku sa bude pelotón pohybovať už len v blízkosti Madridu. Najskôr sa objaví pelotón v regióne Kastília-La Mancha a môžeme sa tešiť na predpokladanú šprintérsku koncovku, ale najrýchlejších jazdcov musí zastihnúť v dobrej forme. Na ceste do mesta Guadalajara nie je postavená ani jedna horská prémia, čo bude len a len vyhovovať tým šprintérom, ktorí vydržali na pretekoch. Etapa však meria vyše dvestodvadsať kilometrov a väčšinou na zvlnenom teréne, čo bude klásť veľké nároky na šprintérske celky, aby dostali pod kontrolu vedúcu skupinu. Posledných dvadsať kilometrov je úplne rovinatých a to v tejto naháňačke favorizuje hlavný balík. Nebude to však jednoduchá koncovka, lebo finále okorení hneď niekoľko kruhových objazdov a v okolí flamme rouge sa objavia dve ostré zákruty. Oveľa podstatnejšie bude, že štyri kilometre pred páskou sa cesta na chvíľu zdvihne a po krátkom zjazde posledných tritisíc metrov vyskočí na necelé tri percentá.