vuelta 19
15. 8.9. rovinata etapa ciel rovina Tineo > Santuario del Acebo 154 km Kuss
 
etapa 15
profil etapy, 4213 nastúpaných metrov (© lavuelta.es)
 
 
Aj tretia nedeľa po sebe bola na španielskych cestách veľkou lahôdkou pre milovníkov súbojov najväčších favoritov. Na 154 kilometroch v Astúrii boli až štyri náročné stúpania, a to cieľové Puerto del Acebo osem kilometrov nie a nie povoliť pod desať percent.
 
Fanúšikovia očakávali rozdiely aj medzi piatimi najväčšími adeptami na la roja. Primož Roglič ukázal slabšie chvíľky zatiaľ iba raz, a to práve na konci prvého týždňa, takže súperi chceli udrieť aj ku koncu druhého, hoci na to budú mať príležitosť aj zajtra. Druhou otázkou bolo, či sa v prípade priaznivých okolností nepodarí zvíťaziť unikajúcemu pretekárovi. Skloňovalo sa najmä jedno meno, a to Marca Solera, ktorý jazdí skvelú Vueltu a viackrát nebol ďaleko od vavrínu. Veľmi aktívne jazdil doteraz napríklad aj Tao Hart.
 
Etapa podľa očakávania začala z ostra a poriadne sa súťažilo o príslušnosť v úniku. Skupiny vpredu sa ale príliš nestriedali a dostali sa tam pomerne rýchlo piati pretekári Sander Armée (Lotto), Vasil Kirienka (Ineos), Casper Pedersen (Sunweb), Mark Padun (Bahrain Merida) a Jésus Ezquerra (Burgos), no viac ako pol hodiny si nedokázali vypracovať viac ako pol minúty náskoku. To znamenalo veľké šance pre kohokoľvek z pelotónu doskočiť si dopredu po začatí prvého stúpania. Presne to sa aj stalo. Movistar to mal pod kontrolou a vo vhodnom čase dopredu vyrazil spomínaný Marc Soler z Movistaru. Dobehol už polozdecimovanú skupinu, z ktorej vypadli Ezquerra s Arméem a vyhral aj prvú prémiu na dnes inak cieľovom kopci Puerto del Acebo.
 
Keďže boli rozdiely minimálne, dopredu sa podarilo nastreliť aj Ionovi Izagirremu (Astana), Taovi Hartovi (Ineos), Seppovi Kussovi (Jumbo), Rubenovi Guerreirovi (Kaťuša) a neskôr aj ďalším. V zjazde bola situácia kadejaká, pred pelotónom boli tri skupinky, za ním ešte viac. Viacerí šprintéri a domestici totiž stratili kontakt. Pelotón ale zvoľnil, takže medzera sa začala zväčšovať, a to bola dobrá správa pre všetkých. Po spočítaní duší bolo jasné, že vpredu je 17 pretekárov. A presne sto kilometrov pred páskou sa všetci pospájali.
 
Vpredu boli Tao Hart, Vasil Kirienka (2x Ineos), Daniel Navarro, Ruben Guerreiro (2x Kaťuša), Oscar Rodriguez, Sergio Samitier (2x Euskadi), Sepp Kuss (Jumbo), Marc Soler (Movistar), Quentin Jauregui (Ag2r), Ion Izagirre (Astana), Mark Padun (Bahrain Merida), Pawel Poljanski (Bora), Lawson Craddock (EF Education), Sander Armée (Lotto), Tsgabu Grmay (Mitchelton), Ben O'Connor (DiData) a José Herrada (Cofidis). Z týchto ľudí bol najvyššie v poradí viackrát spomínyný Soler s mankom pätnástich minút na 17. pozícii celkovo.
 
 
vuelta 19 etapa 15 unik asofv
Pelotón viedli jazdci Jumba (©PHOTOGOMEZSPORT2019)
 
 
Pelotón mal slabšiu polhodinu, keď pustil únik z minúty na vyše tri, no Jumbo-Visma to 90 km pred cieľom znížilo na 2:35. Nasledoval druhý kopec Puerto del Connio (11,7 km; 6,2 %). Zaujímavosťou bolo, že vpredu nebol nikto z popredných priečok vrchárskej súťaže, ktorá je zatiaľ trochu za očakávaniami a nebijú sa o ňu domáci borci z prokontinentálnych tímov tak ako sa čakalo. V úniku bol iba ôsmy muž poradia Herrada so 17-timi bodmi, Soler mal po prvom kopci 16. Vedúci Madrazo 32. Situácia bola pokojná. Na vrchole stúpania mal najväčšiu chuť zabojovať o body Samitier a porazil Herradu. Ten sa po druhej priečke priblížil ku Madrazovi na deväť bodov.
 
Pred tretím stúpaním sa nič zásadné nedialo. Ľudia vpredu pokukovali po sebe, kto by mohol mať najviac síl v závere. Soler mal smolu, že nemal pri sebe kolegu. No ich náskok 3:30 nevyzeral ideálne. Potrebovali viac. V tomto prípade sa zdalo, že sa Soler znova zmení iba na pomocníka v samom závere.
 
Situáciu všetci čítali, a tak sa už v predposlednom kopci Puerto del Pozo de las Mujeres Muertas (11,3 km; 6,8 %) vydal dopredu Sergio Samitier, ktorý nemal čo stratiť. Aspoň by vyhral prémiu prvej kategórie. Za ním sa pustili Daniel Navarro a Ben O'Connor. Pomerne rýchlo sa vzdialili súperom, no bolo ešte ďaleko do cieľa. Vrcholom kopca prešli už spoločne s náskokom 1:45 na zostávajúcu časť úniku. Balík strácal päť minút. Nebolo to zlé. Nejaká šanca na úspech žila. Všetci traja už čo-to v kopcoch zajazdili. Dôležitou bola pre nich aj 25-kilometrová rovinatá pasáž pred samotným záverom - či a ako sa zmení ich náskok.
 
 
vuelta 19 etapa 15 unik asofv
Soler s Hartom za vedúcimi mužmi (©PHOTOGOMEZSPORT2019)
 
 
Samitier aspoň dosiahol to, čo mal za základný cieľ - desať vrchárskych bodov na vrchole tretieho kopca. Lenže potom mu nebolo do spevu, pretože na rovine náskok trojky oproti štrnástke za nimi zásadnejšie klesal. Zo 110 sekúnd na 50 a iste to nebol ešte koniec. Navarro a O'Connor navyše radšej ukončili takéto vetranie sa a vpredu nechali iba Samitiera. Opačne šiel Vasil Kirienka, ktorý atakoval skupine a dorazil si Španiela. Pod kopcom to bolo 40. Dobrou správou aspoň bolo to, že pelotón bol stále na piatich minútach. No favoriti na to logicky dupli a začalo sa veľké finále.
 
Šesť a pol kilometra pred páskou to bol koniec pre Samitiera. Ako prvý sa cez neho dostal Sepp Kuss, nasledovali Mark Padun a Marc Soler. Skupina celodenného úniku sa poriadne natiahla. Vzadu sa očakávali ohne Movistaru a tie aj prišli v podaní Alejandra Valverdeho, ktorý vyrazil už viac ako sedem kilometrov pred páskou. Veľmi rýchlo sa ho chytil Primož Roglič, no ostatní nereagovali. Astana tam mala ešte domestika, a to nie hocijakého - Fuglsanga, a tak ťahal skupinu s Pogačarom, Lópezom, Quintanom i Majkom.
 
Sepp Kuss sa osamostatnil na čele a veľmi chcel ísť za etapovým triumfom. Ako druhý najsilnejší sa ukazoval Portugalčan Ruben Guerreiro. No nezabaľoval to ani Tao Hart. Medzitým Quintana stratil kontakt so skupinou favoritov, a to bolo celkom prekvapujúce, keďže sa zdalo, že tempo je stabilné.
 
Kuss šiel fantasticky. Dve tretiny kopca neprišiel takmer o nič zo svojho náskoku, a to favoriti šli naplno. Bolo zrejmé, že Jumbo-Visma bude mohutne oslavovať. Mladý Američan dokonca podával ruku divákom už pred páskou. Prežíval úžasné chvíle, hoci možno pár neprajníkov povedalo, že v úniku nespolupracoval ideálne. Bol z tímu, ktorý viedol klasifikáciu. Guerreiro s Hartom stratili na neho napokon vyše pol minúty. Krásna jazda borca, ktorý je na tretej Grand Tour a iba druhý rok v najvyššej cyklistike.
 
 
video v clanku ikonka ciernaVideo záverečného kilometra etapy
 
 
Valverdemu opäť v závere pomohol navrátilec Soler a spolu s Rogličom získali na súperov slušný čas. V cieli mali stratu 2:14, Pogačar s Lópezom 2:55, teda zarobili 42 sekúnd. Majka sa na vrchole Puerto del Acebo objavil so stratou 3:13 a Quintana až 3:50. Vyzeralo to tak, že Kolumbijčan sa s bojom o pódium definitívne rozlúči.
 
Sledovali sme ďalšiu peknú etapu, kde to s únikom nevyzeralo ideálne, ale v záverečnej hodine zo seba dostal všetko a získal takú výhodu, aby aspoň jeho menšia polovica finišovala pred favoritmi. Tentoraz nemal ideálne nohy najväčší favorit Soler, ale ukázali sa iné kométy tejto Vuelty. Sepp Kuss i Ruben Guerreiro predstavujú novú generáciu vrchárov a keďže Portugalčan ešte nemá zmluvu na budúcu sezónu, minimálne sa to nemedializovalo, iste ešte bude zaujímavým artiklom na jesennom prestupovom trhu.
 
 
kuss 19 vuelta trimf asofv
Sepp Kuss (©PHOTOGOMEZSPORT2019)
 
 
Aj keď favoriti poprichádzali do cieľa vo dvojiciach či samostatne, v celkovom poradí paradoxne nedošlo ku žiadnym zmenám v najlepšej šestke. Iba sa pootvárali nožnice. Valverde si poistil druhú priečku a ostane vyčkávať na prípadný výbuch či nešťastie Rogliča. Pogačar na svetového šampióna stráca minútu a 17 sekúnd. Zaujímavé to bude medzi ním a Lópezom v boji o poslednú pódiovú priečku a tiež biely dres. Dnes sa držali pri sebe a ostáva medzi nimi iba 17 sekúnd rozdielu, no Astana má rozhodne silnejší tím i viac skúseností, takže na najmladšieho jazdca v pretekoch určite mohutne zaútočia.
 
Quintana sa dostal do izolácie na piatej priečke. Majka v každej ťažkej etape niečo stratí, takže ostáva na svojej klasickej šiestej priečke. Spokojnosťou nemôže prekvitať ani Keldermann, ktorý dúfal v lepší výsledok, ale zdravotné problémy mu rozbili sezónu. S ním sú na chvoste Top 10 stále veľmi zaujímavé mená, ktoré tam nikdy neboli - Nicolas Edet, Carl Hagen a Hermann Pernsteiner.
 
Pretekári ešte zajtra ostanú v Astúrii a pridajú si ďalšiu náročnú etapu na Alto de La Cubilla (17,8 km; sklon 6,2 %). Po takom mohutnom výdaji síl v prvých dvoch týždňoch to s viacerými favoritmi nemusí vyzerať ideálne. Môže to byť zlomový deň pre mladých, ale aj čo i len trochu zdravotne naštrbených ľudí.
 
 
 
Výsledky etapy
1. KUSS Sepp Team Jumbo - Visma link ikonka 4:19:04 100
2. GUERREIRO Ruben Kaťuša - Alpecin link ikonka 00:39 40
3. GEOGHEGAN HART Tao Team Ineos link ikonka 00:40 20
4. RODRÍGUEZ Óscar Euskadi Basque Country - Murias 00:53 12
5. PADUN Mark Bahrain Merida Pro Team link ikonka 01:49 4
6. O'CONNOR Ben Team Dimension Data link ikonka 02:05  
7. CRADDOCK Lawson EF Education First Pro Team link ikonka 02:11  
8. ROGLIČ Primož link ikonka Team Jumbo - Visma link ikonka 02:14  
9. VALVERDE Alejandro link ikonka Movistar Team link ikonka 02:14  
10. ARMÉE Sander Lotto Soudal link ikonka 02:48  
 
Zobraziť kompletné výsledky etapy


Priebežné poradie pretekov po etape
1. ROGLIČ Primož link ikonka Team Jumbo - Visma link ikonka 58:10:32 20
2. VALVERDE Alejandro link ikonka Movistar Team link ikonka 02:25  
3. POGAČAR Tadej UAE Team Emirates link ikonka 03:42  
4. LÓPEZ Miguel Ángel Astana Pro Team link ikonka 03:59  
5. QUINTANA Nairo link ikonka Movistar Team link ikonka 05:09  
6. MAJKA Rafal link ikonka BORA - hansgrohe link ikonka 07:14  
7. EDET Nicolas Cofidis, Solutions Crédits 09:08  
8. KELDERMAN Wilco link ikonka Team Sunweb link ikonka 09:15  
9. HAGEN Carl Fredrik Lotto Soudal link ikonka 09:44  
10. PERNSTEINER Hermann Bahrain Merida Pro Team link ikonka 11:39  
 
Zobraziť kompletné priebežné poradie pretekov po etape

 
Priebežné poradie bodovacej súťaže po etape
1. ROGLIČ Primož link ikonka Team Jumbo - Visma link ikonka 117
2. POGAČAR Tadej UAE Team Emirates link ikonka 90
3. VALVERDE Alejandro link ikonka Movistar Team link ikonka 82
4. QUINTANA Nairo link ikonka Movistar Team link ikonka 82
5. BENNETT Sam BORA - hansgrohe link ikonka 70
6. LÓPEZ Miguel Ángel Astana Pro Team link ikonka 56
 
Priebežné poradie vrchárskej súťaže po etape
1. MADRAZO Ángel Burgos - BH 32
2. BOUCHARD Geoffrey Ag2r La Mondiale link ikonka 30
3. POGAČAR Tadej UAE Team Emirates link ikonka 25
 

Priebežné poradie súťaže do 25 rokov po etape
1. POGAČAR Tadej UAE Team Emirates link ikonka 58:14:14
2. LÓPEZ Miguel Ángel Astana Pro Team link ikonka 00:17
3. HIGUITA Sergio EF Education First Pro Team link ikonka 09:46
 
Kopce na trase etapy:
1 20 125,2 km - Puerto del Acebo: dĺžka 8,2 km; sklon 7,1 %
1 20 81,2 km - Puerto del Connio: dĺžka 11,7 km; sklon 6,2 %
1 20 40,1 km - Puerto del Pozo de las Mujeres Muertas: dĺžka 11,3 km; sklon 6,8 %
ciel1 20 Cieľ - Puerto del Acebo: dĺžka 7,9 km; sklon 9,7 %
 
 
Krátke preview etapy:
Kandidáti na titul majú pred sebou dve kľúčové predstavenia v kopcoch. Po trinástej etape bojuje o stupne víťazov päť jazdcov a každý z nich bude chcieť potvrdiť svoje ambície na Puerto del Acebo. Primož Roglič už nemusí útočiť a potrebuje sa dostať pod cieľový kopec v čo najväčšej pohode, aby sa mohol sústrediť len na útoky svojich konkurentov. Na jeho kolegov nebude čakať ľahká úloha na predchádzajúcich troch kopcoch a budú musieť jazdiť koncentrovane najmä na Puerto del Pozo, aby tu niekto zo súperov náhodou nevsadil na dlhý útok. Posledné stúpanie nie je príliš dlhé, takže keď ukáže Roglič formu ako na Los Machucos, môže sebavedome brániť najcennejší dres. Movistar a Astana budú chcieť rozbiť kompaktnosť tímu Jumbo - Visma a môžu na to využiť už spomínaný kopec Puerto del Pozo, ktorý je pred vrcholom ťažký. Na druhej strane z jeho vrcholu zostáva na cieľový výstup ešte tridsať kilometrov, čo je veľmi dlhý úsek a takýto nástup bude potrebovať výborne pripravenú tímovú taktiku. Quintana s Valverdem sa budú spoliehať na osvedčenú taktiku, keď kolumbijský borec napadne ako prvý. A jeho aktivita by mala prísť čo najskôr, lebo cieľový kopec je dlhý len osem kilometrov. Ak by sme sledovali vyrovnaný súboj najlepších, na svoju akceleráciu sa môže na konci spoľahnúť Valverde. Miguel López ešte nepovedal svoje posledné slovo na podujatí a aj keď mu nesadli brutálne sklony na Los Machucos, tentoraz môže viac vyniknúť jeho vrchárska kvalita. Presne ako na konci piatej etapy. Jazdec tímu Astana potrebuje získavať  čo najviac času, preto musí vyraziť zo sedla hneď na začiatku cieľového kopca, alebo využiť svojich kolegov na ešte dlhší atak. Tadej Pogačar okupuje lichotivú pozíciu v klasifikácii a bude chcieť zostať na stupňoch víťazov. To bude pre neho znamenať jediné, aby mu neušli López s Quintanom. Ak si udrží výkonnosť, ktorú predvádza v druhom týždni, bude konkurovať kolumbijským vrchárom, ale ich výkon bude silnejší ako na Machucos. Majka by mal potvrdiť svoj status najlepšieho vrchára v druhej časti Top 10. Očakávame zlepšenie od Keldermana a ostatní borci vysoko v poradí budú musieť ukázať ďalší dobrý vrchársky výkon.
 
 
Krátky opis trasy etapy:
Klasická horská etapa v Astúrii s ťažkým cieľovým kopcom. Puerto del Acebo si vyskúšajú pretekári hneď po štarte, ale ešte sa nepôjde v plnom znení. Bude však výborným miestom na vytvorenie silného úniku s motivovanými vrchármi. Potom budú nasledovať obľúbené stúpania tohto regiónu. Puerto del Connio (11,7 km; 6,2 %) je výstupom so stabilným priemerom na úrovni sedem percent. Puerto del Pozo de las Mujeres Muertas (11,3 km; 6,8 %) už bude obsahovať tvrdé gradienty, hoci v prvej časti sa objavia aj jednoduché pasáže. Posledných šesť kilometrov dosiahne priemer osem percent, na dlhých úsekoch cesta dosiahne aj dvojciferné sklony a bude to vítaná generálka pred cieľovým kopcom. Na ten si budeme musieť počkať ešte tridsať kilometrov, ale bude to stáť za to. Puerto del Acebo (7,9 km; 9,7 %) je presne tým stúpaním, kde musia vytiahnuť svoju formu favoriti na titul. Prevýšenia na úrovni desať percent po celej dĺžke (výnimku tvorí len štvrtý kilometer, kde cesta zvoľní) bude nahrávať vrchárom s najlepšou formou a tým pádom aj rozdielom v klasifikácii. Čím skôr sa začne útočiť, tým bude v cieli väčšia selekcia. Puerto del Acebo doteraz nebol využitý na Vuelte, ale býva súčasťou podujatia Okolo Astúrie.
 
 
etapa 15 dojazd
Profil cieľového kopca (© lavuelta.com)
 

Ďalšie etapy a spravodajstvo z Vuelta a Espaňa 2019