vuelta 19
11. 4.9. zvlnena etapa ciel rovina St. Palais > Urdax-Dantxarinea 180 km Iturria
 
etapa 11
profil etapy, 2890 nastúpaných metrov (© lavuelta.es)
 
 
Pelotón sa dostal na zvlnený baskický terén, ktorý bol silnou kávou pre šprintérov a jazdcom na GC neposkytoval šancu na vytvorenie rozdielov, preto sa malo opäť bojovať o etapový triumf v úniku. Na podujatí pokračovalo príjemné počasie s teplotami v okolí 25 stupňov.

Už po desiatich kilometroch sa odčlenilo od balíka jedenásť jazdcov, a potom sa k nim pripojili ďalší traja borci. Pomerne početná vedúca skupina si rýchlo začala budovať svoj náskok a hlavný balík bol spokojný, že sa v nej nenachádzali cyklisti ohrozujúci vysoké pozície v klasifikácii.

V brejku sa predstavili Amanuel Ghebreigzabhier, Ben O’Connor (obaja Dimension Data), Jorge Arcas (Movistar), François Bidard (Ag2r), Gorka Izagirre (Astana), Rémi Cavagna (Deceuninck - Quick-Step), Lawson Craddock (EF Education), Benjamin Thomas (Groupama-FDJ), Damien Howson (Mitchelton-Scott), Matteo Fabbro (Kaťuša-Alpecin),  Alex Aranburu, Jonathan Lastra (obaja Caja Rural), Ángel Madrazo (Burgos-BH) a Mikel Iturria (Euskadi-Murias). Tím Jumbo - Visma prvýkrát bránil červený dres a nemohol si želať lepšiu vedúcu skupinu, keďže v klasifikácii stál najvyššie Ben O’Connor so stratou 37 minút. Na vrchárskej prémii Col d'Osquich sa presadil Ángel Madrazo.
 
Na čele pretekov sa zišla zaujímavá skupina. Najrýchlejším v nej bol Aranburu, ktorý skončil druhý v ôsmej etape, a mohol si veriť aj na dnešné kopce. Práve jazdec tímu Caja Rural mal byť hlavným problémom pre vrchárov ako Izagirre, Howson alebo Craddock, ktorí potrebovali dôjsť do cieľa v čo najmenšej skupinke. Dobré šance na etapu mal spomedzi nich najmä Gorka Izagirre, ktorý disponuje aj dobrým zrýchlením na páske. Okrem toho sa dostali do brejku silní tempári ako Cavagna alebo Thomas, vpredu nechýbal držiteľ vrchárskeho trička Madrazo a aj ostatní utečenci mali pred sebou jedinečnú príležitosť presadiť sa na Vuelte, takže sme mohli očakávať dramatický finiš.
 
Tím Jumbo - Visma bol zoradený v plnom zložení na čele pelotónu a brejku doprial aj 8-minútový odstup. Po Andorre a časovke sa vytvorili naozaj veľké rozdiely v poradí, preto si mohol vychutnávať situáciu, že utečenci neohrozovali červený dres, čo sa v minulom týždni niekoľkokrát stalo Astane. Pred druhou horskou prémiou preskočil náskok brejku deväť minút, nikto v pelotóne neprotestoval a už na tom dnešnom najťažšom stúpaní sa mohla rozohrať bitka o etapu v úniku.
 
Kopec Col d'Ispéguy skutočne videl zrýchlenie Izagirreho alebo O’Connora, no boli to len akési testovacie nástupy. Až tesne pred vrcholom sa vzdialili Izagirre a Aranburu. Aj keď si vybudovali len menší náskok, po rýchlom klesaní ich čakal ďalší kopec, kde mohli navýšiť svoju časovú výhodu. Na tomto stúpaní Madrazo stratil kontakt s vedúcou skupinou. Izagirre a Aranburu sa skutočne dokázali vzdialiť od ostatných utečencov a v klesaní s ak nim dostal iba Craddock. Ostatní zaostávali tridsať sekúnd.
 
Na poslednej horskej prémii sa vedúca skupina ešte rozrástla a vpredu jazdilo sedem jazdcov. Pôvodnú trojicu doplnili Ghebreigzabhier, Howson, Bidard a Fabbro. Na týchto dvoch stúpaniach vypadli z čela pretekov siedmi cyklisti. Klesanie ešte využil Lastra, aby sa dostal do vedúcej skupiny, a výrazne tým zvýšil šance svojho kolegu Aranbura. Opačným smerom zase putoval Fabbro, ktorého zastavil defekt. Taliansky jazdec sa dostal do problémov vo veľmi zlom čase, keďže sa cez neho dostali aj Arcas, Thomas, Cavagna, Iturria, ktorí sa takisto vrátili na svoje pôvodné pozície. Snaha vrchárov tak vyšla nazmar. Ale Fabbro sa dokázal dostať späť.
 
Potom predviedol pekný útok Mikel Iturria a postupne získaval na svoju stranu slušný náskok. Španielsky jazdec udržiaval dlhú dobu dobrý odstup, ale desať kilometrov pred cieľom sa už nastupovalo vo veľkom v skupine prenasledovateľov. Zaujímavým miestom bola šprintérska prémia nachádzajúca sa v stúpaní a tu išiel dole náskok lídra etapy. Približovali sa k nemu Bidard, Howson, Lastra, Craddock a Ghebreigzabhier.
 
Skupina prenasledovateľov bola silná a bojovalo sa až do samého konca. Nervózny dojazd napokon ovládol Mikel Iturria, ktorý vybojoval prvé víťazstvo v kariére. Na druhej priečke skončil Jonathan Lastra, tretí finišoval  Lawson Craddock.
 
 
video v clanku ikonka ciernaPosledný kilometer etapy
 
 
V ďalšej etape pre brejk využilo túto príležitosť štrnásť jazdcov a počas dnešného dňa si odpočinuli kandidáti na titul. Zlomom etapy mohli byť dve záverečné stúpania, ale vrchári tam nevytvorili potrebnú selekciu a o etapový triumf bojovalo jedenásť cyklistov. V  taktickom závere sa nečakane presadil Mikel Iturria, ktorý zaskočil ostatných utečencov dlhým sólovým pokusom, ktorý meral takmer 25 kilometrov.
 
 
itturia 19 vuelta podium po triumfe asofv
Senzácia v podobe Mikela Iturriu (©PHOTOGOMEZSPORT2019)
 
 
Vo veku 27 rokov vybojoval svoj prvý triumf a podarilo sa mu to parádnym spôsobom. Čerešničkou na torte bolo, že ako baskický jazdec to dokázal pred domácim publikom a na známych cestách. Iturria jazdí už šiesty rok v tíme Euskadi a dnes sa mu odmenil za podporu krásnym víťazstvom. Samotný celok tak prežíva rovnakú radosť ako v minulom roku, keď tu ovládol trinástu etapu Oscar Rodríguez.
 
Po kľúčovom ataku si vybudoval maximálny náskok 45 sekúnd a využil skutočnosť, že za ním sa taktizovalo. Ostatní borci šetrili svoju energiu až na samotný záver, ale na etapový triumf im to nestačilo. Takúto príležitosť premárnili najmä Lastra, Craddock alebo Howson, ktorí boli na páske rýchli. Hlavná skupina vedená tímom Jumbo - Visma stratila v cieli osemnásť a pol minúty a všetci členovia balíka prešli cez dnešnú previerku bez komplikácii.
 
 
vyjadrenie ikonky ciernaVyjadrenie Mikela Iturriu (víťaz)
"Nemôžem tomu uveriť. Vyhrať tak blízko domova je ako splnený sen. Bolo mi povedané, aby som zaútočil, akoby to malo byť poslednýkrát. Bál som sa, že ma dobehnú pár stoviek pred cieľom. Je pre mňa ťažké vyhrať, lebo nie som veľmi explozívny, ale dnes beriem hlavnú cenu. Nikdy predtým som nevyhral a teraz sa mi to na Vuelte podarilo. Musel som sem prísť pred pár dňami, aby som si dopredu pozrel trať. Hlavne posledné kilometre, od Col d'Ispéguy po cieľ. Nemôžem tomu uveriť. Dnes sa ohliadnem späť a už mi to dôjde."
 
 
vyjadrenie ikonky ciernaVyjadrenie Jonathana Lastru (2. miesto)
"S Alexom Aranburuom sme sa radili, ktoré etapy sú najlepšie pre únik a na konci sme doň šli. Atakoval som neskôr, lebo Aranburu je silnejší a explózivnejší, tak som musel atakovať zozadu. Myslel som si, že ma chytia na nejakom stúpaní, ale nakoniec nie. Mal som šancu, ale je veľmi ťažké vyhrať. Ale odmena určite príde, hlavne musíme byť vpredu."

 
vyjadrenie ikonky ciernaVyjadrenie Lawsona Craddocka (3. miesto)
"Bolo to o váhaní, je to frustrujúce. Mali sme veľa príležitostí, ale v brejku nebola žiadna spolupráca, čo je sklamaním. To je pretekanie. Ten chlap z Murias spravil výborný ťah a správne vyložil svoje karty. Mal som nohy na triumf, ale niekedy keď sa cítite dobre, tak to začnete ukazovať a vtedy sa na vás už pozerajú. Vtedy treba používať viac mozog než nohy. Nanešťastie som dnes nemohol zavŕšiť svoju snahu. Bola to skvelá príležitosť a jazdec ako ja ich veľa nedostane. Je to frustrujúce, keď vám unikne víťazstvo."
 
 
vyjadrenie ikonky ciernaVyjadrenie Primoža Rogliča (líder GC)
"Od začiatku to bolo celkom ťažké, ale potom už nastal príjemnejší deň a tím odviedol skvelú prácu. S Tonym Martinom som na izbe, je to silný borec. Lennard Hofstede je tu na ťahanie po rovine, Sepp Kuss a George Bennett sú muži do kopcov. Neilson Powless je všestranný, Robert Gesink vie tiež pomôcť v horách. Už sme ukázali, že sme silný tím. Nemyslím si, že zajtrajšia etapa je nebezpečnejšia než veľhory. Nemám problém s krátkymi stúpaniami. Teraz len musíme byť sústredení na prítomnosť a vydať zo seba maximum."
 
 
Výsledky etapy
1. ITURRIA Mikel Euskadi Basque Country - Murias 4:36:44 100
2. LASTRA Jonathan Caja Rural - Seguros RGA 00:06 40
3. CRADDOCK Lawson EF Education First Pro Team link ikonka 00:06 20
4. HOWSON Damien Mitchelton - Scott link ikonka 00:06 12
5. BIDARD Francois Ag2r La Mondiale link ikonka 00:06 4
6. GHEBREIGZABHIER Amanuel Team Dimension Data link ikonka 00:09  
7. THOMAS Benjamin Groupama - FDJ link ikonka 00:12  
8. FABBRO Matteo Kaťuša - Alpecin link ikonka 00:12  
9. IZAGIRRE Gorka Astana Pro Team link ikonka 00:12  
10. CAVAGNA Rémi Deceuninck - Quick-Step link ikonka 00:12  
 
Zobraziť kompletné výsledky etapy


Priebežné poradie pretekov po etape
1. ROGLIČ Primož link ikonka Team Jumbo - Visma link ikonka 41:00:48 20
2. VALVERDE Alejandro link ikonka Movistar Team link ikonka 01:52  
3. LÓPEZ Miguel Ángel Astana Pro Team link ikonka 02:11  
4. QUINTANA Nairo link ikonka Movistar Team link ikonka 03:00  
5. POGAČAR Tadej UAE Team Emirates link ikonka 03:05  
6. HAGEN Carl Fredrik Lotto Soudal link ikonka 04:59  
7. MAJKA Rafal link ikonka BORA - hansgrohe link ikonka 05:42  
8. EDET Nicolas Cofidis, Solutions Crédits 05:49  
9. TEUNS Dylan Bahrain Merida Pro Team link ikonka 06:07  
10. KELDERMAN Wilco link ikonka Team Sunweb link ikonka 06:25  
 
Zobraziť kompletné priebežné poradie pretekov po etape
 
 
video v clanku ikonka ciernaZostrih etapy
 
 

 
 
Kopce na trase etapy:
3 20 102,8 km - Col d'Osquich: dĺžka 4,9 km; sklon 6,1 %
2 20 56,8 km - Col d'Ispéguy: dĺžka 7,2 km; sklon 7,1 %
3 20 38 km - Col de Otxondo: dĺžka 7,6 km; sklon 4,7 %
 
 
Krátke preview etapy:
Ani v druhom súťažnom bloku nenájdeme výrazne jednoduché profily a hneď ten v jedenástej etape musí motivovať predovšetkým utečencov. Nepríjemne zvlnená etapa bude len ťažko zaujímať šprintérov a kombinácia posledných dvoch stúpaní je síce náročná, ale nachádza sa ďaleko pred cieľom, aby tu mohli niečo vymyslieť jazdci na celkové poradie. Navyše, tá nasledujúca previerka ponúka ešte náročnejší finiš, preto budú všetci favoriti spokojní, ak dnešný profil absolvujú bez problémov. Podobne ako v ôsmej etape trasa vyžaduje lezeckú odolnosť a dobrý finiš, no koncovku ešte osviežia krátke výstupy, kde sa môže hodiť aj výbušnosť. Nepochybujeme, že v balíku sa nájde znovu mnoho cyklistov, ktorí sa zamerajú na etapový triumf v brejku. Quick-Step môže na to využiť Gilberta so Štybarom, ktorí by mohli vo finále využiť svoje klasikárske schopnosti a na ich strane budú aj skúsenosti či veľká snaha uspieť, čo predviedol najmä český pretekár v spomínanej ôsmej etape. Počas tohto dňa sa objavili v úniku aj Van der Sande a Aranburu a aj oni si budú veriť, že z tejto pozície budú opäť schopní šprintovať o výhru. Zaujímavú trasu si môžu vyhliadnuť Hagen s Mežgecom, ktorým na pretekoch už nezostáva veľa príležitostí, ako sa presadiť. Atakovať bude chcieť aj EF Education a na takýto profil sa môže hodiť akcelerácia Daniela Martíneza. V prípade, že silné celky ako Astana či Movistar budú presvedčení, že vyhrá únik, dopredu sa môžu dostať aj takí borci ako LL Sánchez, Fraile alebo Rojas.
 
 
Krátky opis trasy etapy:
Po návrate na španielske územie je pripravená jazda po Baskicku a koncovku v meste Urdax by si mali maximálne vychutnať utečenci. Podobný profil bol zvolený na Vuelte aj v roku 2016, keď získal výhru v úniku Valerio Conti a balík stratil v cieli vyše pol hodiny. Preto bude dôležitý začiatok etapy a úvodné krátke stúpanie (5,3 km; 3,7 %), kde sa bude tvoriť vedúca skupina. Úvodná hodinka prebehne na svižnom, kopcovitom profile, potom sa stabilizuje situácia na trati a bude sa čakať na posledné dve horské prémie. Col d'Ispéguy (7,2 km; 7,1 %) a Col de Otxondo (7,6 km; 4,7 %) majú nepríjemné sklony a posledný hodnotený kopec vrcholí tridsať kilometrov pred páskou. Osem kilometrov pred cieľom sa ešte objaví jeden menší, trojkilometrový výstup s priemerom necelé štyri percentá, ktorý by mal prehovoriť do výsledkovej listiny a kde sa bude nachádzať rýchlostná prémia s bonifikáciami. Favoriti na GC budú spokojní, ak sa o víťazovi etapy rozhodne hneď po štarte.