vuelta 19
14. 7.9. rovinata etapa ciel rovina San Vicente Barquera > Oviedo 188 km Bennett
 
etapa 14
profil etapy, 2280 nastúpaných metrov (© lavuelta.es)
 
 
Profil štrnástej etapy si museli vytypovať najrýchlejší jazdci v balíku, ale finálny stúpajúci úsek mohol byť pre niektorých z nich náročný. Na trati zostávali dobré podmienky. V slnečnom počasí mali teploty prekročiť dvadsať stupňov.
 
Na zvlnenom začiatku sa tvoril brejk desať kilometrov kilometrov, keď sa dostali pred hlavnú skupinu Silvan Dillier (Ag2r), Luka Pibernik (Bahrain Merida), Harm Vanhoucke (Lotto-Soudal), Salvatore Puccio (Ineos), Diego Rubio (Burgos-BH) a Stéphane Rossetto (Cofidis). Vedúca skupina si však nedokázala vybudovať želaný náskok a v polovici etapy nedostali k dobru viac ako dve minúty. V balíku sa sformovala silná spolupráca.
 
Každý z utečencov strácal v klasifikácii minimálne hodinu a pol, takže tím Jumbo - Visma si mohol aspoň na jeden deň odpočinúť od práce v balíku. Na čele sa nachádzal silný tempár Silvan Dillier, ktorý spoločne so Salvatore Pucciom tvoril dobrý základ pre únik. Aj ďalší členovia brejku sa chceli dnes presadiť, ale určite nerátali s tým, že šprintérske zoskupenia budú maximálne svedomito plniť svoju úlohu v pelotóne.
 
V balíku sledovali vedúcich jazdcov celky Bora, Quick-Step, Trek, UAE Emirates a Mitchelton, ktoré na to obetovali po jednom mužovi. Dobrá spolupráca znamenala, že uvedené zostavy mali pod úplnou kontrolou utečencov a ani sa pri tom príliš nevyčerpávali. Všetci šprintéri boli dnes stopercentne koncentrovaní a odhodlaní zabojovať o etapový triumf. Preto náskok brejku len zľahka prekračoval jednu minútu, keď sa dostali pretekári na zvlnený terén v druhej časti etapy. Zároveň najrýchlejší jazdci museli veriť, že pred páskou ich nezaskočí zaujímavé stúpanie.
 
 
bennett 19 vuelta triumf 2 asofv
Ilustračný záber počas etapy (©PHOTOGOMEZSPORT2019)
 
 
Šesťdesiat kilometrov pred cieľom sa vrátil späť do balíka Stéphane Rossetto, ktorý už nechcel plytvať silami. Potom zvyšní utečenci navýšili svoj náskok na dve minúty, čo im dodalo novú energiu, ale stále to s nimi nevyzeralo ružovo. Pred horskou prémiou pelotón zrýchlil a začal sa rozohrávať rozhodujúci súboj z hľadiska etapového triumfu. Kopec Alto la Madera neobsahoval nepríjemné sklony. Na rýchlostnej prémii sa presadil Diego Rubio. Po jedinom hodnotenom kopci klesol náskok vedúcej skupiny na jednu minútu a najviac vrchárskych bodov získal Vanhoucke.
 
Šprintérske celky mali ešte dostatok energie, aby brejku zasadili definitívny úder, ale jazdci na čele pretekov nechceli kapitulovať za žiadnu cenu. V tejto hre síce skončil Rubio, ale balík musel chytiť ešte štyroch cyklistov. Tí vzdorovali až na métu štyroch kilometrov pred páskou, kde ich definitívne pokoril rozbehnutý pelotón.
 
Presne na méte flamme rouge sa odohral hromadný pád, ktorý zastavil aj jazdcov na celkové poradie, a na čele pretekov zostala približne 20-členná skupina. Mierne stúpanie a pád zastavili niekoľkých šprintérov, ale Sam Bennett ukázal parádne nohy a vyhral svoju druhú etapu na podujatí. Za ním finišovali Max Richeze a Tosh van der Sande.
 
 
video v clanku ikonka ciernaPosledný kilometer etapy
 
 
Etapu si postrážili príkladným spôsobom šprintérske zostavy a šiestim mužom v úniku nedali žiadnu šancu na prekvapenie pelotónu. Finále výrazne ovplyvnil hromadný pád, po ktorom zostalo vzadu mnoho dôležitých jazdcov pre tento typ finále, a do hry o víťazstvo prehovorili aj záverečné stúpajúce úseky. Najskôr kontroloval na konci situáciu Quick-Step, ale Fabio Jakobsen trpel na miernom cieľovom stúpaní. Potom vsadil na prekvapujúci a dlhý útok Tosh van der Sande, ale belgický jazdec sa pred páskou vyčerpal a nastúpili Max Richeze a Sam Bennett. A v tejto konštelácii bol jasne silnejší írsky jazdec.
 
Sam Bennett ukázal výbornú formu po predchádzajúcich ťažkých etapách a vo finále nemal rovnocennú konkurenciu. Podarilo sa mu vyhnúť záverečnému pádu a potom správne vyhodnotil situáciu tesne pred čiarou. Nenechal sa rozladiť útokom Van der Sandeho a zrýchlil v tom najlepšom čase. Vyzerá to tak, že bude pripravený aj na zvyšné šprintérske koncovky, ktoré čakajú v treťom týždni. Max Richeze hájil česť Quick-Stepu a vybojoval svoje najlepšie umiestnenie na podujatí a druhýkrát skončil na tretej priečke Tosh van der Sande.
 
 
bennett 19 vuelta triumf 2 asofv
Sam Bennett (©PHOTOGOMEZSPORT2019)
 
 
V hromadnom páde sa poriadne doudieral Luka Mezgec, ten etapu ani nedokončil, a táto kolízia zastavila aj Primoža Rogliča s Alejandrom Valverdem, ale ani jeden z nich nemal spadnúť vo veľkej rýchlosti a mali byť v poriadku. Škrabanec na ľavej ruke bol viditeľný u Tadeja Pogačara, no aj on vyzeral byť v poriadku. Pád sa odohral v ochrannej zóne a jazdci na celkové poradie tak v cieli nič nestratili.
 
 
vyjadrenie ikonky ciernaVyjadrenie Sama Bennetta (víťaz)
"Moji kolegovia ma držali celý čas v popredí a celý deň pracovali v balíku. Na dobrej pozícii som sa nachádzal aj vo finále. Na najťažšom bode pred páskou sa spomalilo a vyrazil dopredu jeden jazdec. Potom to vyskúšal Richeze a ja som nechcel čakať príliš dlho, lebo som sa bál, že budú rýchlejší. Napokon som sa cítil dobre a zrýchlil som tristo metrov pred cieľom. Bolo to ďaleko, ale mal som dobrú rýchlosť. Na páske som sa bál oslavovať, lebo som si nebol úplne istý, či sme chytili únik."
  
 
Výsledky etapy
1. BENNETT Sam BORA - hansgrohe link ikonka 4:28:46 100
2. RICHEZE Maximiliano Deceuninck - Quick-Step link ikonka 00:00 40
3. VAN DER SANDE Tosh Lotto Soudal link ikonka 00:00 20
4. SARREAU Marc Groupama - FDJ link ikonka 00:00 12
5. VENTURINI Clément Ag2r La Mondiale link ikonka 00:00 4
6. SOLER Marc Movistar Team link ikonka 00:00  
7. KOCH Jonas CCC Team link ikonka 00:00  
8. DEGENKOLB John link ikonka Trek - Segafredo link ikonka 00:00  
9. WALSCHEID Max Team Sunweb link ikonka 00:00  
10. SAJNOK Szymon CCC Team link ikonka 00:00  
 
Zobraziť kompletné výsledky etapy


Priebežné poradie pretekov po etape
1. ROGLIČ Primož link ikonka Team Jumbo - Visma link ikonka 53:49:14 20
2. VALVERDE Alejandro link ikonka Movistar Team link ikonka 02:25  
3. POGAČAR Tadej UAE Team Emirates link ikonka 03:01  
4. LÓPEZ Miguel Ángel Astana Pro Team link ikonka 03:18  
5. QUINTANA Nairo link ikonka Movistar Team link ikonka 03:33  
6. MAJKA Rafal link ikonka BORA - hansgrohe link ikonka 06:15  
7. EDET Nicolas Cofidis, Solutions Crédits 07:18  
8. HAGEN Carl Fredrik Lotto Soudal link ikonka 07:33  
9. KELDERMAN Wilco link ikonka Team Sunweb link ikonka 07:39  
10. PERNSTEINER Hermann Bahrain Merida Pro Team link ikonka 10:03  
 
Zobraziť kompletné priebežné poradie pretekov po etape


Priebežné poradie bodovacej súťaže po etape
1. ROGLIČ Primož link ikonka Team Jumbo - Visma link ikonka 109
2. POGAČAR Tadej UAE Team Emirates link ikonka 86
3. QUINTANA Nairo link ikonka Movistar Team link ikonka 82
4. VALVERDE Alejandro link ikonka Movistar Team link ikonka 75
5. BENNETT Sam BORA - hansgrohe link ikonka 70
6. ARANBURU Alex Caja Rural - Seguros RGA 52

 
Priebežné poradie vrchárskej súťaže po etape
1. MADRAZO Ángel Burgos - BH 32
2. BOUCHARD Geoffrey Ag2r La Mondiale link ikonka 30
3. POGAČAR Tadej UAE Team Emirates link ikonka 25
 

Priebežné poradie súťaže do 25 rokov po etape
1. POGAČAR Tadej UAE Team Emirates link ikonka 53:52:15
2. LÓPEZ Miguel Ángel Astana Pro Team link ikonka 00:17
3. HIGUITA Sergio EF Education First Pro Team link ikonka 08:51
 
video v clanku ikonka ciernaZostrih etapy
 
 
 

 
 
Kopce na trase etapy:
3 20 22,6 km - Alto la Madera: dĺžka 8 km; sklon 3,5 %
 
 
Krátke preview etapy:
Najľahšia etapa v druhom týždni nemusí byť takou jednoznačnou záležitosťou, ako vyzerá na prvý pohľad. Po včerajšku bude v pelotóne cítiť veľkú únavu a v druhej časti etapy sa objaví hneď niekoľko kratších stúpaní s priemerom do štyroch percent, čo bude vyžadovať veľkú vytrvalosť zo strany šprintérskych zoskupení. Tie musia predviesť od začiatku sústredený výkon. Nemôžu pustiť do brejku nepríjemnú skupinu a potom musia počas celého dňa ovládať dianie na trati. Hlavným garantom hromadného dojazdu by mali byť tímy Bora - hansgrohe a Deceuninck - Quick-Step, ktoré majú najrýchlejších jazdcov na podujatí a od ktorých aktivity bude záležať, ako dopadne etapa. Sam Bennett a Fabio Jakobsen veľmi dlho čakali na podobnú príležitosť a po takej dlhej dobe bude zaujímavé sledovať, v akom stave dorazia na cieľovú čiaru. Prípadný šprint ovplyvní aj to, že finále sa odohrá v miernom kopci, čo by mala byť výhoda írskeho jazdca. Uvidíme, ako sa postaví k tejto previerke tím UAE Emirates, či sa Fernando Gaviria bude cítiť na prípadný šprint. Ak bude kolumbijský jazdec sebavedomý, sila UAE Emirates by mal zvýšiť palebnú silu pelotónu a samotný Gaviria sa potom môže otestovať v meste Oviedo. Ale v tejto zostave musia pamätať aj na podporu pre Pogačara. Pozornosť bude mieriť aj na Degenkolba, Hagena, Mezgeca, Arndta alebo Walscheida, ktorých môžu motivovať posledné stovky metrov v stúpaní, takže aj ich kolegovia môžu pracovať v balíku a prispieť k tomu, aby boli utečenci eliminovaní. Čím viac šprintérskych zoskupení bude jazdiť na čele pelotónu, tým bude pravdepodobnejšie, že uvidíme hromadný dojazd.
 
 
Krátky opis trasy etapy:
Finále druhého týždňa tradične obstará kopcovitá Astúria, ale v štrnástej etape zostanú vrchári ešte v úzadí. O nekomplikovaný profil sa budú naťahovať utečenci a šprintéri. Úvodná zvlnená pasáž vyšle do úniku niekoľkých pretekárov, ktorí budú celý deň pracovať na tom, aby znechutili prácu šprintérskym celkom. V druhej časti etapy sa objaví na ceste niekoľko menších výstupov, ale nebude to nič, čo by odradilo najrýchlejších jazdcov. Tí sa nemusia obávať ani jedinej horskej prémie Alto La Madera (7 km; 3 %), cez ktorú by mali prejsť bez problémov a ktorej vrchol sa nachádza vyše dvadsať kilometrov pred páskou. Cieľová čiara sa nachádza v miernom stúpaní. Jediná etapa druhého súťažného bloku vhodná na hromadný šprint balíka, ale šprintéri nič nedostanú zadarmo od brejku.