vuelta 19
16. 9.9. rovinata etapa ciel rovina Pravia > Alto de La Cubilla 144 km Fuglsang
 
etapa 16
profil etapy, 4080 nastúpaných metrov (© lavuelta.es)
 
 
Cieľový kopec La Cubilla bol jednou z posledných šancí pre jazdcov na celkové poradie na získanie etapového triumfu, ten chcel získať najmä Miguel López, a zároveň sľuboval pokračovanie čakania na zaváhanie Primoža Rogliča. V kopcoch sa malo jazdiť pod zamračenou oblohou s teplotami v okolí sedemnásť stupňov, ale mohli sa objaviť aj dažďové prehánky.
 
Dlhý rovinatý vstup do etapy znamenal tvrdú bitku o únik, lebo aj tento profil si mohli podmaniť na čele pretekov silní vrchári. Malý náskok si vybudovali Padun, Koch, Štybar a Pedersen, ale ani po tridsiatich kilometroch sa situácia neupokojila, a keďže prvý kopec sa nachádzal ešte pomerne ďaleko, tempo bolo veľmi vysoké. Štybarova skupina bola chytená a do ofenzívy sa zapájalo čoraz viac jazdcov. Potom to skúšali Padun, Cavagna, Knox a Seigle, ku ktorým sa snažili dostať De Gendt a Fuglsang, ale stále sa ešte nezačalo stúpať.
 
Na prvom kopci sa chcelo dostať k týmto borcom ďalších niekoľko jazdcov, ale s týmto nebol spokojný EF Education, ktorý stále držal vysokú rýchlosť v pelotóne. Vďaka tomu sa okresala skupina favoritov približne na štyridsať jazdcov, ale stále sa našli takí, ktorí sa chceli dostať na čelo pretekov. Vpredu už jazdili s pekným náskokom aj LL Sánchez, Erviti, Hart, Conti alebo Madrazo.
 
Stúpanie Puerto de San Lorenzo bolo skutočne veľmi ťažké a napokon sa dostali dopredu Cavagna, Knox, Richeze, Gilbert (všetci Deceuninck - Quick-Step), Fuglsang, Sánchez (obaja Astana), Erviti (Movistar), Bouchard (Ag2r), Padun (Bahrain Merida), Seigle (Groupama-FDJ), De Gendt (Lotto-Soudal), Howson (Mitchelton-Scott), Ghebreizhabier (Dimension Data), Hart (Ineos), Arndt (Sunweb), Eg (Trek-Segafredo), Conti (UAE Emirates), Madrazo (Burgos-BH) a Barceló (Euskadi-Murias). Za nimi to ešte skúšali nejakí borci a v hlavnej skupine už kontroloval situáciu Jumbo - Visma. Na vrchole stúpania bojovali proti sebe Madrazo a Bouchard a desať bodov získal francúzsky jazdec, čím virtuálne vyzliekol Madraza z bodkovaného dresu. Balík strácal vyše dve minúty. Vedúcu skupinu doplnil aj Brambilla z Treku a Bizkarra (Euskadi-Murias).
 
Do brejku vyslala dvoch silných ľudí Astana a mohla tak útočiť nielen na etapový triumf, ale mala pripravenú pozíciu na dlhý útok Miguela Lópeza. Movistar disponoval vpredu len s jedným zástupcom, ale Erviti nepatril medzi elitných vrchárov. Až štyroch zástupcov dostal na čelo pretekov Quick-Step a boli sme zvedaví, ako túto situáciu dokáže využiť 23-ročný Knox. Z kvalitných vrchárov sa stretli v úniku Hart, Conti alebo Brambilla, ktorí verili, že budú bojovať o etapu.
 
 
fuglsang 19 vuelta triumf asofv
Primož Roglič v pelotóne (©PHOTOGOMEZSPORT2019)
 
 
Na úpätí Alto de la Cobertoria stúpol náskok utečencov na päť minút a Jumbo - Visma šetril energiu práve na toto stúpanie, na ktorom už mohli útočiť aj favoriti na titul. Na kopci sa dlhú dobu nič nedialo a rozdiel medzi skupinami zostával nezmenený. Postupne vypadli z brejku menej odolní jazdci ako Richeze, Padun a Arnd, no všetky najzaujímavejšie mená zostávali na čele pretekov. Madrazo a Bouchard si to rozdali o vrchárske body a znovu bol úspešnejší jazdec tímu Ag2r. V balíku sa zmena neudiala a celý kopec si odkrútil Jumbo - Visma, ktorému táto situácia musela len vyhovovať.
 
Už v klesaní zaútočil Knox, vybudoval si menší náskok a vyštartovali za ním Bouchard, Seigle, Ghebreizhabier a Hart, ale ešte to nebola definitívna selekcia vo vedúcej skupine. Na začiatku cieľového kopca bolo zrejmé, že o výhru budú bojovať utečenci, lebo v hlavnej skupine sa išlo stabilným tempom, nachádzali sa v nej aj šprintéri, a únik naďalej zvyšoval svoj náskok. Vpredu mali najlepšie nohy De Gendt, Gilbert, Bouchard, Seigle, Fuglsang, Knox, Hart, Sánchez, Conti a Barceló. Možnosť získať etapu však stále mali všetci členovia úniku a najviac sa chcel presadiť Quick-Step, ktorý vytváral pozíciu pre Knoxa.
 
Kopec Alto de la Cubilla vzbudzoval rešpekt svojou dĺžkou a na čele pretekov sa dlhšiu dobu vyčkávalo, kým sa rozohrá tá pravá bitka o víťazstvo. Necelých desať kilometrov pred vrcholom zrýchlil LL Sánchez. Španielsky jazdec rozdelil brejk a nasledovali ho iba jeho kolega Fuglsang a Hart, Knox, Brambilla. Sedem kilometrov pred vrcholom zrýchlil Fuglsang a na jeho zadnom kolese zostal len Brambilla. Zvyšní traja utečenci však nestrácali veľa. Potom sa snažila rozprúdiť akciu v balíku Astana a López chcel nachytať Pogačara. Slovinský borec si strážil Lópeza a na túto snahu doplatil Quintana, ktorý vypadol z balíka.
 
 
fuglsang 19 vuelta triumf asofv
Tao Hart skúšal súperov (©PHOTOGOMEZSPORT2019)
 
 
Fuglsang stavil na strojové tempo, dokázal sa zbaviť Brambillu a išiel sám za etapovým triumfom. Za ním ešte vyrazil Hart, ale britský pretekár mal proti sebe veľmi motivovanéo súpera. V balíku napokon prišiel Lópezov útok, ale Pogačar bol pripravený, a razom zostali pri sebe už len Roglič, Valverde, Pogačar, López a Majka. Zlý deň mal Quintana a bola ohrozená jeho piata priečka v GC. Sledovali sme zaujímavé finále etapy, keď López znovu zaútočil a Pogačar ho nasledoval, ale Valverde sa dostal do úzkych a Roglič chvíľu váhal, ako sa má správať. Akoby nechcel míňať energiu, ale potom zabral, pridal sa k tejto dvojici a chcel získať ešte nejaký čas na Valverdeho.
 
Svoju prvú etapu na Grand Tour vyhral Jakob Fuglsang, ktorý bol na konci jasne najrýchlejší v úniku. Na druhej priečke sa umiestnil Tao Hart a tretí skončil LL Sánchez. Tesne za ním preťal pásku James Knox. Z jazdcov na celkové poradie zvládli túto etapu najlepšie López, Pogačar a Roglič, ktorým sa podarilo získať čas na Valverdeho. Španielsky jazdec stratil na nich v cieli 23 sekúnd a spolu s ním došli na vrchol aj Majka, Pernsteiner a Soler. Quintana stratil na Majku vyše dve minúty a prepadol sa na šieste miesto v poradí.
 
 
video v clanku ikonka ciernaPosledný kilometer etapy
 
 
Posledná horská etapa s dlhým cieľovým stúpaním síce priniesla očakávané vzrušenie na úvodnom kopci, keď sa tvoril brejk, inak sme sledovali typický deň pre utečencov, do ktorého neprehovorili výrazným spôsobom jazdci na celkové poradie. A to bolo prekvapujúce. Aktivitu si nechali len na samotný záver etapy, ale tam sa bojovalo len o sekundy. S výnimkou Naira Quintanu.
 
Etapový triumf konečne vybojovala aj Astana a Jakob Fuglsang sa dokázal v tomto roku presadiť aj na pôde Grand Tour. Vo vedúcej skupine sa správal skúsene a trpezlivo čakal na svoju šancu. Na cieľovom kopci mu vytvoril pozíciu LL Sánchez, a aj keď jeho akceleráciu bol schopný chytiť Brambilla, taliansky jazdec potom neudržal jeho stabilne vysoké tempo a Fuglsang oslávil pekný úspech na cieľovej páske osamote. Na konci ukázal kvalitu LL Sánchez, ktorý na tempárskom záverečnom kopci bral tretiu priečku a vysoké ambície potvrdil aj James Knox. Pre britského cyklistu sa obetovali v úniku traja spolujazdci. Smutný bol opäť Tao Hart, ktorý musel včera prijať tretiu priečku a dnes sa znovu našiel jeden borec, ktorý bol na konci nad jeho sily.
 
 
fuglsang 19 vuelta triumf asofv
Triumf Jakoba Fuglsanga (©PHOTOGOMEZSPORT2019)
 
 
Movistar a Astana nevyužili potenciál etapy, aby sa pokúsili o veľké roziely v poradí. Lídri španielskeho celku sa dnes necítili úplne najlepšie, v cieli stratili a Astana sa sústredila na etapový triumf z úniku, plus sa spoliehala na Lópezove zrýchlenie pred vrcholom. Bol to práve kolumbijský cyklista, ktorý rozhýbal favoritov, ale želaný výsledok mu to neprinieslo. Na Pogačara nezískal nič. Finále zvládol výborne aj samotný Roglič a pred Valverdem zvýšil svoj odstup o dôležitých 23 sekúnd. Líder pretekov aj tentoraz pôsobil suverénne a červený dres drží mimoriadne pevne. Na vysokej úrovni sa stále pohybuje Pogačar a určite mu pomôže, že počas posledných dvoch dní sa ho López nedokázal zbaviť.
 
V celkovom poradí vedie Roglič pred Valverdem o necelé tri minúty a pred poslednými dvomi horskými etapami to vyzerá ako kľúčový náskok. V treťom týždni očakávame pekný súboj medzi Pogačarom a Lópezom, a ak si obaja zachovajú svoj vysoký štandard, môžu ešte zatlačiť aj na samotného Valverdeho. Spokojný musí byť Majka, keďže sa mu podarilo zmazať veľkú stratu na Quintanu, ale v tomto trende musí pokračovať aj naďalej. Z top 10 nikto nevypadol, ale priblížil sa k nej Knox. Po dnešku máme nového lídra vrchárskej súťaže a Geoffrey Bouchard sa dostal pred Madraza o šesť bodov.
 
 
vyjadrenie ikonky ciernaVyjadrenie Jakoba Fuglsanga (víťaz)
"Je to úžasný pocti. Bol to jeden z mojich cieľov na Vuelte, ale nikdy nie je jednoduché skutočne vybojovať etapu. Povedali mi, že posledných sedem kilometrov je pomerne jednoduchých, tak som požiadal Luisa, aby zvýšil tempo oveľa skôr. Všetci už boli unavení, keď zaútočil Brambilla a ja som tiež musel vyraziť ďaleko pred vrcholom. Blížil sa k nám Hart, tak som ho nechal trochu znížiť stratu, ale stálo ho to veľa energie. Potom som zabral naplno a zbavil som sa Brambillu a ani Hart sa už ku mne nedokázal dostať."
 
 
Výsledky etapy
1. FUGLSANG Jakob Astana Pro Team link ikonka 4:01:22 100
2. GEOGHEGAN HART Tao Team Ineos link ikonka 00:22 40
3. SÁNCHEZ Luis León Astana Pro Team link ikonka 00:40 20
4. KNOX James Deceuninck - Quick-Step link ikonka 00:42 12
5. BRAMBILLA Gianluca Trek - Segafredo link ikonka 01:12 4
6. DE GENDT Thomas Lotto Soudal link ikonka 02:09  
7. BIZKARRA Mikel Euskadi Basque Country - Murias 02:15  
8. GHEBREIGZABHIER Amanuel Team Dimension Data link ikonka 02:21  
9. GILBERT Philippe link ikonka Deceuninck - Quick-Step link ikonka 02:32  
10. BOUCHARD Geoffrey Ag2r La Mondiale link ikonka 02:32  
 
Zobraziť kompletné výsledky etapy


Priebežné poradie pretekov po etape
1. ROGLIČ Primož link ikonka Team Jumbo - Visma link ikonka 62:17:52 20
2. VALVERDE Alejandro link ikonka Movistar Team link ikonka 02:48  
3. POGAČAR Tadej UAE Team Emirates link ikonka 03:42  
4. LÓPEZ Miguel Ángel Astana Pro Team link ikonka 03:59  
5. MAJKA Rafal link ikonka BORA - hansgrohe link ikonka 07:40  
6. QUINTANA Nairo link ikonka Movistar Team link ikonka 07:43  
7. EDET Nicolas Cofidis, Solutions Crédits 10:27  
8. KELDERMAN Wilco link ikonka Team Sunweb link ikonka 10:34  
9. HAGEN Carl Fredrik Lotto Soudal link ikonka 10:40  
10. PERNSTEINER Hermann Bahrain Merida Pro Team link ikonka 12:05  
 
Zobraziť kompletné priebežné poradie pretekov po etape


video v clanku ikonka ciernaSumár etapy
 
 
 

 
 
Kopce na trase etapy:
1 20 84,4 km - Puerto de San Lorenzo: dĺžka 10 km; sklon 8,5 %
1 20 44,1 km - Alto de la Cobertoria: dĺžka 8,3 km; sklon 8,2 %
cielhc 20 modre Cieľ - Alto de la Cubilla: dĺžka 17,8 km; sklon 6,2 %
 
Krátke preview etapy:
Posledný poriadny horský dojazd na podujatí môže výrazným spôsobom upevniť líderskú pozíciu Primoža Rogliča. Keď teda slovinský jazdec udrží výkonnostný status ostatných dní. Doteraz zvládal bez akýchkoľvek problémov všetky podstatné vrchárske výzvy a bol tým cyklistom, ktorý na pretekoch doteraz neukázal žiadne zaváhanie. Aj v šestnástej etape mu bude vyhovovať tempársky kopec Alto de la Cubilla, kde pôjde len o vytrvalosť. Situácia sa vyvinula tak, že si musí dávať pozor najmä na Alejandra Valverdeho a očakávame, že zvolí rovnaký prístup ako včera, keď musel sledovať len jeho pohyb. Rogličovi tímoví kolegovia však musia vytiahnuť svoj najlepší výkon na dvoch prvých kopcoch, ktoré sú prudké a môžu byť potenciálnym zdrojom veľkej ofenzívy. Jumbo - Visma však pôsobí kompaktne a doterajšie výsledky mu len a len dodali sebavedomie. Alejandro Valverde jazdí vo vynikajúcej forme, ale ani on nemá recept na to, ako dostať do úzkych Rogliča. Na takomto náročnom profile sa priam núka spustiť akciu ďaleko pred cieľom a využiť nepríjemné kopce Puerto de San Lorenzo a Alto de la Cobertoria, aby sa čo najskôr rozohrala vzájomná bitka kandidátov na titul. Movistar a Astana nemôžu na nič čakať a ak chcú ešte zamotať súboj o červený dres, na uvedených kopcoch musia trhať asfalt. Keďže sa však jedná o poslednú horskú etapu s náročným cieľovým kopcom, favoriti už budú myslieť aj na konečné pódium. Valverde musí byť mimoriadne spokojný so svojou pozíciou a po včerajšom výkone musel dostať povzbudenie, že dokáže udržať druhé miesto v poradí. Quintana už stráca výraznejšie na Rogliča, takže jeho prípadný útok nedostane pod tlak červený dres, ale kolumbijský borec pôsobí nestabilne a ešte sa môže vytiahnuť výborným vrchárskym výkonom, čo by určite muselo prebrať aj pretekárov ako López alebo Pogačar. Samotný López zatiaľ stagnuje a nedostáva sa k svojim tradičným útokom. Ak by mal svoju najlepšiu výkonnosť, určite by patril k tým favoritom, ktorí by mali na cieľovom kopci robiť rozdiely, ale ak znovu nebude v špičkovej forme, možno sa zameria len na Pogačara. Mladý jazdec tímu UAE Emirates bude opäť pod veľkým tlakom, aby sa vysporiadal s náročnou previerkou, ale doteraz si so všetkými prekážkami poradil mimoriadne dobre. La Cubilla však môže pre neho pôsobiť nekonečným dojmom a tento kopec poriadne preverí nielen jeho vytrvalosť, ale aj schopnosť regenerácie. Ak sa Astana a Movistar nerozhodnú manažovať etapu, znovu sa môže presadiť únik a na etapu stále čakajú Latour, Soler, Ion Izagirre, Fuglsang, Higuita alebo Poels.
 
 
Krátky opis trasy etapy:
Pred zaslúženým druhým voľným dňom sa ešte otrasie priebežná klasifikácia na troch zaujímavých stúpaniach. Počkáme si päťdesiat kilometrov, kým sa dostaneme na prvé z nich, no Puerto de San Lorenzo (10 km; 8,5 %) bude tvrdou záležitosťou s dlhými úsekmi s dvojciferným prevýšením. Nasledujúca prémia bude rovnako náročná. Alto de la Cobertoria (8,3 km; 8,2 %) patrí k tomu najťažšiemu v Astúrii, no pretekárov poteší aspoň to, že sa nepôjde z tej ostrejšej strany. Ale aj tak sa musia pripraviť na namáhavú prácu na úrovni deväť až desať percent. Nasledovať bude krátky zjazd, krátky rovinatý úsek a necelých tridsať kilometrov pred cieľom sa postaví do cesty La Cubilla. Skutočne sa začne dvíhať cesta „len“ osemnásť kilometrov pred vrcholom a dosiahne priemerný sklon šesť percent. La Cubilla sa líši od predchádzajúcich kopcov v Astúrii. Neobsahuje strmé pasáže, ale rešpekt získava svojou dĺžkou a strachom z vyčerpanosti na prevýšení šesť až sedem percent. Šestnásta etapa udrie na pelotón veľkou silou a favoritov na titul prinúti vytiahnuť najväčšie majstrovstvo. Potlačiť únavu a nastúpiť súperom.
 
 
etapa 16 kopec 1
Profil prvého hodnoteného kopca (© lavuelta.com)
  
 
etapa 16 kopec 2
Profil druhého hodnoteného kopca (© lavuelta.com)
 
 
etapa 16 kopec 3
Profil cieľového kopca (© lavuelta.com)