vuelta 19
18. 12.9. rovinata etapa ciel rovina Colmenar Viejo > Becerril Sierra 177 km Higuita
 
etapa 18
profil etapy, 3697 nastúpaných metrov (© lavuelta.es)
 
 
Štyri horské prémie mohli ešte zamiešať poradím, najmä keď po včerajšku panovala v balíku únava, ale zo strany favoritov bolo treba predviesť veľmi odvážny výkon. Fúkalo, ale nie s takou intenzitou ako včera, takže dnes mali rozhodnúť len vrchárske nohy.
 
S tvorbou úniku sa čakalo len na prvý kopec. Na rovine si vybudovali menší náskok Cavagna, Barta a Morabito, no akonáhle sa začalo stúpať, všetko sa opäť spojilo. Na kopci vyrazil dopredu Wout Poels a čakal, kto sa k nemu pridá. Na Puerto de Navacerrada jazdili aktívne aj Pernsteiner, Bouchard, Meintjes, ale pelotón bol v pätách všetkým útočníkom. V hlavnej skupine zostávali len pretekári do kopcov, ostatní borci sa už pohybovali vzadu, a po páde skončil Ghebreigzabhier z Dimension Data. Na vrchole prvého hodnoteného stúpania sa objavil Poels, za ním nasledoval pelotón s mankom štyridsať sekúnd. Zvyšné body získal líder vrchárskej klasifikácie Bouchard.
 
Aj v klesaní prebiehali snahy o vedúcu skupinu a pozor si museli dať aj jazdci na GC, aby im znovu neušiel niekto nebezpeční. Nikto z favoritov a ani z ich kľúčových pomocníkov nemal doteraz problémy. K Poelsovi sa pridali Bouchard, Higuita, Ludvigsson, Meintjes, King, Hart, ale stále nebola tvorba brejku uzatvorená.  Keď sa dostali dopredu aj Oliveira, Fraile, Koch, Powless a Rodríguez, brejk sa ustálil a v pelotóne mohol sledovať situáciu tím Jumbo - Visma.
 
Na druhej horskej prémii sa pohybovali na čele pretekov Wout Poels, Tao Hart (Ineos), Geoffrey Bouchard (Ag2r), Sergio Higuita (EF Education), Tobias Ludvigsson (Groupama-FDJ), Nick Schultz (Mitchelton-Scott), Louis Meintjes (Dimension Data), Nelson Oliveira (Movistar), Omar Fraile (Astana), Jonas Koch (CCC), Neilson Powless (Jumbo-Visma) a Óscar Rodríguez (Euskadi-Murias) a ako posledný sa dostal dopredu aj Hermann Pernsteiner (Bahrain Merida).
 
V brejku sa pohybovali takmer iba vrchári, nikto z nich neohrozoval vedúce priečky v poradí, takže bol predpoklad, že budú môcť bojovať o etapový triumf. So svojou najsilnejšou dvojicou vyrazil do útoku Ineos. Poels s Hartom veľmi chceli vyhrať, ale pozor si museli dať na súperov ako Higuita alebo Fraile, ktorí sú takisto silní v kopcoch a okrem toho majú rýchly finiš. Po dlhom čase sa ukázal Meintjes, v horách to vie aj Schulz a pre vrchárske body si vybehol Bouchard, no pretekára tímu Ag2r mohli v tomto smere potrápiť jazdci Ineosu. Včera prišiel o Top 10 Pernsteiner, ale zastavila ho veterná smršť, nie strata formy, takže aj on mal patriť medzi kandidátov na etapový triumf. Okrem Astany mali vpredu poistku aj Movistar a Jumbo - Visma, takže najmä Rogličovi sa mohlo o čosi ľahšie dýchať. Na vrchole druhého kopca zobral bez boja najviac bodov Bouchard a hlavný balík strácal cez päť minút.
 
Tím Jumbo - Visma mal všetko pod kontrolou a prvú polovicu etapy zvládol výborne. Druhý prejazd cez Puerto de la Morcuera však ponúkal zaujímavé prevýšenie a vhodné miesto na útoky favoritov, takže na tomto stúpaní sa mohla situácia výrazne rozhýbať. Na prípadnú akciu v pelotóne boli zvedaví aj utečenci, ktorí si zatiaľ zachovávali pozíciu na získanie etapového triumfu.
 
Ešte pred predposledným kopcom zaútočili vpredu Meintjes a Koch, ktorí si vybudovali minútový odstup na druhú skupinu. V balíku sa pustil do akcie Trek a ten zase chcel uchmatnúť etapu pre Brambillu, ale americkú zostavu nečakala ľahká robota. Oveľa väčší rozruch spôsobila Astana, ktorá podľa očakávaní nastavila vysoké tempo hneď od začiatku tohto kopca. Fraile, Oliveira a Powless si vystúpili z brejku a počkali na svojich lídrov.
 
Tri kilometre pred vrcholom napokon zrýchlil López, keď minul všetkých spolujazdcov. Astana okresala balík a spolu zostali len Roglič, Valverde, Quintana, Pogačar, Majka, Hagen. Nikto z favoritov nereagoval na Lópeza a situáciu kontroloval Kuss pre Rogliča, ktorého útočiaci López ešte nemusel zaujímať. Na čele pretekov sa udržali len Bouchard, Rodríguez, Higuita, Meintjes, Pernsteiner, Poels a body opäť získal líder vrchárskej súťaže. López si vybudoval necelých dvadsať sekúnd na spomínaných favoritov a v klesaní ho už čakal Fraile. Roglič, Valverde, Pogačar, Majka a Hagen prekonali kopec bez problémov, ale istú slabosť už ukázal Quintana.
 
 
higuita 19 vuelta triumf asofv
Skupina favoritov (©PHOTOGOMEZSPORT2019)
 
 
Pred záverečným kopcom vyrazil na sólovú jazdu Higuita a podarilo sa mu vzdialiť na jednu minútu pred prenasledovateľmi. Najskôr to bola len pôvodná pätica z úniku, potom sa k nej pridal aj López a ešte pred samotným výstupom na Puerto de Cotos chytili túto partiu aj jazdci na celkové poradie. Zaslúžil sa o to Powless, ktorý počkal na Rogliča a v klesaní bol hlavným motorom pri chytaní Lópezovho nástupu. Na finálny kopec tak vyšiel vpredu jedine Higuita a za ním sa nachádzala početná skupina silných vrchárov, vrátane favoritov na titul.
 
Na stúpaní Puerto de Cotos postupne Higuita zvyšoval svoj náskok. Favoriti sa trošku naťahovali na prijateľných sklonoch, ale nikomu sa nepodarilo odísť. Jumbo - Visma sledoval aj útoky jazdcov, ktorí nepatrili do poradia a chceli zabojovať o etapu. Štyri kilometre pred vrcholom sme predsa len sledovali zaujímavé momenty. López opäť niekoľkokrát zrýchlil a rozdelil favoritov, keď spolu s ním zostali Valverde s Rogličom a potom ich chytali Majka, Pogačar, Quintana. Kolumbijský jazdec napokon opustil túto skupinku a Pogačar srdnato bojoval, aby neprišiel o biely dres. Majka sa postupne dostal do Rogličovej partii, Pogačar nebol ďaleko. Higuita dobyl záverečné stúpanie, ale k dobru mal už len štyridsať sekúnd na Rogliča, Valverdeho, Lópeza a Majku. Potom preťal vrchol Pogačar so stratou dvadsať sekúnd a také isté manko potreboval na neho zmazať Quintana.
 
Keď začali pretekári klesať, Higuita stále udržiaval sľubný náskok na čele pretekov. V druhej skupine sa veľmi snažil najmä López, ktorý potreboval získať čo najviac času na Pogačara s Quintanom. Obidvaja títo jazdci sa v zjazde spojili, robili im spoločnosť aj Hagen a Meintjes, ale potrebovali vynulovať 45-sekundovú stratu na svojich súperov v klasifikácii. Až do cieľa sme sledovali naháňačku o každú jednu sekundu. Higuita mal na dosah etapový triumf, López a Majka sa chceli posunúť v poradí a na vyčerpaných Pogačara s Quintanom už získali jednu minútu.
 
Víťazstvo si už nenechal vziať Sergio Higuita a po dlhom sólovom útoku vybojoval svoju najväčšiu výhru v kariére. V šprinte o zvyšné bonusové sekundy sa presadili Primož Roglič a Alejandro Valverde a spolu s nimi finišovali aj Miguel López a Rafal Majka. Až potom prišli do cieľa Nairo Quintana, Tadej Pogačar a Carl Hagen, ktorí stratili necelú minútu na ostatných favoritov.
 
 
video v clanku ikonka ciernaPosledný kilometer etapy
 
 
V  predposlednej horskej etape sa napokon vytvorili rozdiely aj medzi favoritmi a mohli sme tak sledovať, ktorí z nich sú na konci pretekov najsviežejší. Na víťazstvo siahol najbojovnejší člen pôvodného úniku a všetci ostatní utečenci sa museli skloniť pred aktivitou pelotónu. Na najťažšom stúpaní podľa očakávania úradovala Astana a López, no kolumbijský pretekár sa dnes musel poriadne nadrieť, aby mohol vytvoriť v cieli takéto rozdiely. Červený dres kvalitne obhajoval Jumbo - Visma a skupina favoritov sa predsa len rozbila na záverečnom kopci, ktorí síce nebol taký náročný, ale svoje zohrala únava. Lópezova neustála aktivita zlomila Quintanu s Pogačarom a pretekár tímu Astanu tak stále živí šance na stupne víťazov. Roglič s Valverdem s prehľadom obhájili svoje pozície.
 
Tím EF Education oslavuje pekný triumf a vylepšil si náladu po smoliarskom priebehu Vuelty. Sergio Higuita definitívne ukázal svoj veľký talent, keď ani jemu sa na podujatí doteraz nedarilo. V druhej časti etapy sa nezľakol stúpajúcej aktivity favoritov, v klesaní po predposlednom stúpaní vyrazil do sólového útoku a na čele pretekov vydržal až do cieľa. Len 22-ročný jazdec pri svojej premiére na GT dosiahol veľký výsledok a určite patrí k novej generácii kolumbijskej cyklistiky.
 
 
higuita 19 vuelta triumf asofv
Sergio Higuita (©PHOTOGOMEZSPORT2019)
 
 
Na konci sa delili aj favoriti zásluhou Miguela Lópeza, ktorý má stále veľký záujem dostať sa na stupne víťazov. Potvrdilo sa, že v treťom týždni býva veľmi silný a dnes sa mu podarilo priblížiť k svojmu cieľu. Primož Roglič aj za pomoci výborných kolegov prekonal nepríjemnú previerku bez ujmy a konkurencii ukázal, že jeho forma neklesá ani v závere pretekov. Silným dojmom pôsobil aj Alejandro Valverde a určite urobí všetko preto, aby zostal na pódiu. V poradí si polepšil Rafal Majka, ale na želanú piatu priečku stráca stále veľa času. Musí sa spoľahnúť na veľmi zlý deň Tadeja Pogačara, ktorý už ukázal prvú výraznejšiu slabosť, ale stálo to namierené do najlepšej päťky. Slovinský borec ukázal známky bojovnosti, a aj keď sa mu súperi vzďaľovali, bojoval až do samého konca. Nairo Quintana nenadviazal na včerajšok a v kopcoch mu to nejde podľa predstáv. Stále je na tretej pozícii v GC, ale López bude veľmi hrýzť v dvadsiatej etape.
 
Na čele poradia pohodlne sedí Primož Roglič a urobil ďalší veľký krok k celkovému titulu. Pred Alejandrom Valverdem má stále vysoký náskok a skúsený španielsky jazdec môže byť mimoriadne spokojný aj s druhým miestom. Nairo Quintana musí v poslednej horskej etape vytiahnuť kvalitný vrchársky výkon, lebo motivovaný Miguel López si bude veriť, že dokáže na neho získať 45 sekúnd. Tadeja Pogačara bude čakať ešte jedna ťažká skúška a určite ho povzbudí, že pred Rafalom Majkom má slušný náskok. Po ďalšom výbornom výkone zostáva v Top 10 Hagen, v najlepšej spoločnosti zostali aj Kelderman a Knox, ktorí dokázali spoločne minimalizovať svoje straty, a do najlepšej desiatky sa zmestil aj Soler s neuveriteľnou stratou 21 minút. Dôležitý krok pre výhru vo vrchárskej súťaži urobil Bouchard a López už vedie v súboji mladíkov pred Pogačarom o 32 sekúnd.
 
 
vyjadrenie ikonky ciernaVyjadrenie Sergia Higuitu (víťaz)
"Dnes som sa cítil veľmi dobre a vedel som, že profil etapy mi bude sedieť. Chcel som vyhrať pre môj tím, lebo na podujatí nás zastavila veľká smola. Keď som si vybudoval náskok, chcel som ho udržať až do cieľa a tak som išiel úplne naplno. Bolo milé oslavovať výhru so všetkými kolumbijskými fanúšikmi pri ceste."
 
 
vyjadrenie ikonky ciernaVyjadrenie Primoža Rogliča (priebežný líder v GC)
"Bola to opäť tvrdá etapa a ťažké finále. Dnes to bolo opäť o tíme a ten bol veľmi dobrý. Okrem toho, cítil som sa dobre. Musíme zostať sústredení až do Madridu, pretože až tam je skutočná cieľová čiara. Ja sám som pravdepodobne svoj najväčší súper."
 
 
vyjadrenie ikonky ciernaVyjadrenie Alejandra Valverdeho (2. miesto v GC)
"Každý vedel, že López by mohol zaútočiť, takže našim cieľom v závere bolo ubrániť sa. Jeho nástupy boli ostré, López je bojovník, veľký talent, ktorého nemôžete stratiť z očí. Keď to skúsil na Morcuere, nevytvoril tak veľkú medzeru a rozhodol som sa nechať ho tak. Keď znovu odišiel na Cotose, Nairo sa ocitol v skupine za nami a preto som nemohol ísť po Higuitovi. Moje nohy sú na tom asi tak, ako nohy hocikoho iného. V jednej etape sú silné, v ďalšej etape sú horšie."
 
 
vyjadrenie ikonky ciernaVyjadrenie Rafala Majku (4. miesto v etape)
"Včera to bola moja chyba, že som nebol vpredu, a preto som dnes chcel niečo vymyslieť. Moji kolegovia pracujú pre mňa tak tvrdo, chcem sa im za to odvďačiť dobrým výsledkom. Dnes to bola ďalšia ťažká etapa, ale podarilo sa mi udržať krok s ostatnými hráčmi v GC, aj po ich útoku. Nakoniec sa mi v celkovej klasifikácii podarilo posunúť sa o jednu pozíciu vyššie."
 
 
vyjadrenie ikonky ciernaVyjadrenie Miguela Ángela Lópeza (5. miesto v etape)
"Od súperov som nedostal žiadnu podporu, ale podarilo sa mi získať čas. Tiež som sa vrátil do dresu pre najlepšieho mladého jazdca. Na rad prichádzajú ďalšie dve zaujímavé etapy. Stále ešte môžem pokračovať v posúvaní sa hore v celkovej klasifikácii, teda ak budem mať dobré nohy."
 
 
vyjadrenie ikonky ciernaVyjadrenie Tadeja Pogačara (9. miesto v etape)
"Urobil som všetko, aby som zostal v prednej skupine. Samozrejme, som trochu sklamaný, ale dal som zo seba to najlepšie. Možno to bol len zlý deň. Sobota bude pre celkové poradie rozhodujúcim dňom, očakávam, že to bude ďalší ťažký deň."
 
 
Výsledky etapy
1. HIGUITA Sergio EF Education First Pro Team link ikonka 4:33:09 100
2. ROGLIČ Primož link ikonka Team Jumbo - Visma link ikonka 00:15 40
3. VALVERDE Alejandro link ikonka Movistar Team link ikonka 00:15 20
4. MAJKA Rafal link ikonka BORA - hansgrohe link ikonka 00:15 12
5. LÓPEZ Miguel Ángel Astana Pro Team link ikonka 00:17 4
6. HAGEN Carl Fredrik Lotto Soudal link ikonka 01:16  
7. MEINTJES Louis Team Dimension Data link ikonka 01:16  
8. QUINTANA Nairo link ikonka Movistar Team link ikonka 01:16  
9. POGAČAR Tadej UAE Team Emirates link ikonka 01:16  
10. RODRÍGUEZ Óscar Euskadi Basque Country - Murias 03:47  
 
Zobraziť kompletné výsledky etapy


Priebežné poradie pretekov po etape
1. ROGLIČ Primož link ikonka Team Jumbo - Visma link ikonka 71:16:54 20
2. VALVERDE Alejandro link ikonka Movistar Team link ikonka 02:50  
3. QUINTANA Nairo link ikonka Movistar Team link ikonka 03:31  
4. LÓPEZ Miguel Ángel Astana Pro Team link ikonka 04:17  
5. POGAČAR Tadej UAE Team Emirates link ikonka 04:49  
6. MAJKA Rafal link ikonka BORA - hansgrohe link ikonka 07:46  
7. KELDERMAN Wilco link ikonka Team Sunweb link ikonka 09:46  
8. HAGEN Carl Fredrik Lotto Soudal link ikonka 11:50  
9. KNOX James Deceuninck - Quick-Step link ikonka 12:44  
10. SOLER Marc Movistar Team link ikonka 21:09  
 
Zobraziť kompletné priebežné poradie pretekov po etape
 
 
Priebežné poradie bodovacej súťaže po 18. etape
1. ROGLIČ Primož link ikonka Team Jumbo - Visma link ikonka 137
2. POGAČAR Tadej UAE Team Emirates link ikonka 99
3. VALVERDE Alejandro link ikonka Movistar Team link ikonka 98
4. BENNETT Sam BORA - hansgrohe link ikonka 94
5. QUINTANA Nairo link ikonka Movistar Team link ikonka 92
6. LÓPEZ Miguel Ángel Astana Pro Team link ikonka 64
 
 
Priebežné poradie vrchárskej súťaže po 18. etape
1. BOUCHARD Geoffrey Ag2r La Mondiale link ikonka 76
2. MADRAZO Ángel Burgos - BH 44
3. GEOGHEGAN HART Tao Team Ineos link ikonka 35
 

Priebežné poradie súťaže do 25 rokov po 18. etape
1. LÓPEZ Miguel Ángel Astana Pro Team link ikonka 71:21:11
2. POGAČAR Tadej UAE Team Emirates link ikonka 00:32
3. KNOX James Deceuninck - Quick-Step link ikonka 08:27
 
 
video v clanku ikonka ciernaZostrih etapy

 

 
 
Kopce na trase etapy:
1 20 137,2 km - Puerto de Navacerrada: dĺžka 11,8 km; sklon 6,3 %
1 20 99,3 km - Puerto de la Morcuera: dĺžka 13,2 km; sklon 5 %
1 20 56,7 km - Puerto de la Morcuera: dĺžka 10,4 km; sklon 6,7 %
1 20 25,6 km - Puerto de Cotos: dĺžka 13,9 km; sklon 4,8 %
 
 
Krátke preview etapy:
Vrchári nedostali k dispozícii v treťom týždni cieľový kopec, takže musia využiť aj takúto príležitosť, aby sa pokúsili vylepšiť svoju pozíciu v klasifikácii. Pripravené kopce neobsahujú vyzývavé sklony a nespokojní jazdci na celkové poradie musia zvoliť odvážny prejav, aby získali nejaký čas na konkurenciu. Stále sa bude jednať o štyri horské prémie prvej kategórie a po včerajšom brutálnom dni bude jedným z dôležitých faktorov aj únava. Primož Roglič sa dostal do situácie, keď bude jeho hlavným cieľom len obrana červeného dresu. Včerajšiu veternú etapu prekonal bez ohrozenia svojej pozície, ale uvidíme, ako sa podpíše predchádzajúci deň na výkone jeho kolegov. Jumbo - Visma síce veľmi nepomohol Rogličovi, ale na druhej strane kľúčoví domestici ako Bennett, Kuss, Powless, Gesink dorazili do mesta Guadalajara na konci štartového poľa, takže je predpoklad, že včerajšiu etapu nedokončili úplne vyčerpaní a budú potrebne pripravení na ďalšiu nepríjemnú jazdu po kopcoch. Samotný líder pretekov sa doteraz nezľakol ani najťažších stúpaní na podujatí, preto si bude veriť aj na nachystané tempárske výstupy. Movistar s Astanou sa ešte nevzdali a práve od týchto celkov bude záležať, akým štýlom bude prebiehať etapa. Španielsky celok sa môže pokúsiť izolovať Rogliča a od začiatku nasadiť tvrdé tempo. Zároveň môže vyraziť do dlhého útoku Valverde alebo Quintana, kým ten druhý bude čakať na Rogličovu aktivitu. Najťažšie úseky sa nachádzajú na konci prvého kopca, ale najvhodnejšie miesto na útok pre favorita sa objaví na predposlednom stúpaní. To však bude vyžadovať dobrú tímovú podporu, alebo výrazne okresanú skupinu favoritov. Movistar sa zároveň ocitol v pozícii, že môže zabojovať o dve miesta na stupňoch víťazov, takže nemusí jazdiť spôsobom všetko, alebo nič. Na konci druhého týždňa už ukázal nejakú slabosť Valverde a ani Quintana sa neukazuje v horách v tom najlepšom svetle, preto sa nechajme prekvapiť, aké ciele si zvolia v nasledujúcich predstaveniach. Do útoku potrebuje zaveliť Miguel López a to bude znamenať čo najtvrdší priebeh etapy, aby sa finišovalo vo veľkej únave. Práve vtedy by mali čo najviac vyniknúť jeho vrchárske kvality na takýchto sklonoch. Jazdec tímu Astana máva výborné tretie týždne, ale určite by prijal náročnejšie profily, takže bude musieť poriadne tlačiť na pílu, aby zlomil aspoň jedného z lídrov Movistaru alebo Pogačara. V posledných dňoch však ukázal zlepšenú formu a jeho motivácia môže rozprúdiť peknú bitku. Tadej Pogačar musí prekonať ešte dve horské etapy a nebude to mať jednoduché, lebo na konci pretekov bude musieť zvládnuť veľkú vyčerpanosť a ak sa chce pobiť o stupne víťazov, musí pokoriť oveľa skúsenejších cyklistov. Ak by favoriti finišovali pri sebe, na páske sa môže v šprinte ukázať jeho rýchlosť, a v takomto prípade bude silná koncovka aj na strane Valverdeho. V balíku sa stále nachádza množstvo cyklistov, ktorí chcú v kopcoch ešte vyhrať etapu, preto je veľká šanca, že sa znovu vytvorí početná vedúca skupina, ktorá dostane peknú príležitosť na víťazstvo.
 
 
Krátky opis trasy etapy:
Repríza veľkolepého finále o červený dres z roku 2015, keď Fabio Aru dokázal na poslednú chvíľu zlomiť odpor Toma Dumoulina. Horské pásmo Sierra de Guadarrama ponúkne štyri kopce, ktoré budú nepríjemne dobiedzať do favoritov so snahou o vytvorenie prekvapenia. Akonáhle sa začne stúpať na Puerto de Navacerrada (11,8 km; 6,3 %), cyklisti sa vymocú z obkľúčenia kopcov len v cieli. Už na prvej horskej prémii pretekári zistia, ako ich poslúchajú nohy, potom pôjdu prvýkrát cez Puerto de la Morcuera  (13,2 km; 5 %), čo len umocní celkovú vyčerpanosť v pelotóne. Druhý výstup na tento kopec bude ťažší. Na deviatich kilometroch vyskočí priemer skoro na sedem percent a pred vrcholom sa tu objavia maximá desať percent. Práve na tomto mieste sa očakáva, že silné celky sa pokúsia dostať do problémov svojich konkurentov. Po krátkom zjazde sa bude rozhodovať na Puerto de Cotos (13,9 km; 4,8 %), na ktorom nenájdeme tvrdé pasáže. Sklony dosahujúce úroveň šiestich percent nebývajú dostatočné, aby výrazne rozdelili skupinu favoritov, ale najsilnejšie zostavy môžu urobiť z celého dňa náročnú jazdu, ktorá vo finále zlomí aj niektorého z vysoko postavených mužov v GC. Úplne posledné štyri kilometre ešte presiahnu tri percentá. Aj bez horského dojazdu to bude obávaná etapa s patričnými nárokmi na vrchársku vytrvalosť.
 
etapa 18 kopec 1
Profil prvého hodnoteného kopca (© lavuelta.com)
 
 
etapa 18 kopec 2
Profil druhého hodnoteného kopca (© lavuelta.com)
 
 
etapa 18 kopec 3
Profil tretieho hodnoteného kopca (© lavuelta.com)
 
 
etapa 18 kopec 4
Profil štvrtého hodnoteného kopca (© lavuelta.com)