vuelta 19
20. 14.9. rovinata etapa ciel rovina San Pedro > Plataforma Gredos 190 km Pogačar
 
etapa 20
profil etapy, 4430 nastúpaných metrov (© lavuelta.es)
 
 
Trojtýždňové zápolenie na španielskych cestách sa definitívne priblížilo ku svojmu koncu. Sobota bola poslednou šancou pre pretekárov vylepšiť svoju pozíciu v celkovej klasifikácii, a príležitostí na to mali kopu. Takmer dvesto kilometrov, šesť hodnotených kopcov a cez štyritisíc výškových metrov, to bol dnešný program. Profil etapy pripomínal hojdačku, neustále sa buď stúpalo alebo klesalo. Uspieť v nej mohli hráči v celkovej klasifikácii, ale aj uniknutí jazdci.
 
Zopár úvodných kilometrov bolo rovinatých, čo využili najskôr až štrnásti cyklisti k tomu, aby sa vzdialili z pelotónu. Práve z nich sa v úvodnom stúpaní vytvoril celodenný únik, ktorý tvorilo osem mien. Boli to Mark Padun z Bahrajnu – Merida, Mitch Docker z EF Education First, Steve Morabito z Groupama-FDJ, Damien Howson z Mitchelton-Scott, Sergio Henao z UAE Team Emirates, Sergio Samitier z Euskadi-Murias, Nicolas Edet z Cofidisu a Ruben Guerreiro z Kaťuša - Alpecin.
 
Na Puerto de Pedro Bernardo (18,4 km – 4,4 %) sa za nimi rozhoreli snahy doskočiť si k nim. Útočilo veľké množstvo pretekárov, aj Sánchez a Fraile (obaja z Astany), Geoghegan Hart (Ineos) a Martínez (EF Education), lenže ani jeden z nich sa do čela nedostal. Už v tomto okamihu sa dostali do problémov šprintéri, ktorí si vytvorili grupetto a museli dúfať, že rýchlosť pelotónu sa bude znižovať, pretože hrozilo, že nestihnú limit. Úvodnú prémiu hlavné pole doslova preletelo.
 
 
pogacar 19 vuelta unik asofv
Pokus Omara Fraileho (©PHOTOGOMEZSPORT2019)
 
 
Na jej vrchol sa ako prvý dostal Samitier (Euskadi), a keďže v úniku bolo osem jazdcov, tak pre ostatných pretekárov sa už body neušli. Druhý muž vo vrchárskej súťaži, Madrazo (Burgos), sa snažil tesne pod vrcholom ešte niečo vymyslieť, ale bolo neskoro. Súťaž o kráľa hôr tak už poznala svojho víťaza, ktorým v prípade bezpečného príchodu do dnešného cieľa bol Bouchard (Ag2r), pretože síce ešte pretekárov čakalo päť prémií, už nebolo v hre dostatok bodov, aby o dres prišiel. 
 
Potom sa situácia na ceste na chvíľku upokojila. Jedinou zmenou bolo, že si z čela vystúpil Docker (EF Education), takže v úniku pokračovalo už len sedem utečencov. Na túto skutočnosť reagoval Craddock (EF Education), ktorý sa pokúsil vrátiť farby svojho celku do úniku. Na druhom hodnotenom kopci sa mu to nepodarilo, a nezdalo sa, že v zjazde dokáže zmazať stratu 37 sekúnd, pretože ani dvadsať sekúnd za ním operoval hladný pelotón. Nemal z toho radosť nielen on, ale aj sedmička vpredu.  
 
Klesanie z Puerto de Serranillos nakoniec Craddock (EF Education) využil výborne a dostal sa do čela.  Pomohlo mu, že medzi utečencami istý čas nepanovala harmónia. Samitier (Euskadi) potom, čo vyhral aj druhú prémiu, sa snažil ujsť svojim súperom, ale pochopil, že je to hlúposť, tak ich zas počkal. Zjazd z druhého hodnoteného kopca sa snažili využiť aj Latour (Ag2r), Madrazo (Burgos) alebo Ventoso (CCC), ale neúspešne. Pod treťou prémiou boli na ceste dve skupiny, čelná a hlavné pole.
 
Stúpanie Alto de Navatalgordo bolo doposiaľ najkratším, ale najprudším. Na cirka piatich kilometroch sa zmenilo rozloženie síl v úniku, postupne z neho vypadli Henao (UAE), Craddock (EF Education), Morabito (FDJ) a Padun (Bahrajn - Merida). Selekcie pokračovali aj v pelotóne a do problémov sa dostali Poels (Ineos), no hlavne Knox (Quick-Step), deviaty muž v GC a obeť včerajšieho pádu. Tesne pred vrcholom bol späť v hre. Medzičasom ďalších päť bodov získal Samitier (Euskadi), zatiaľ najaktívnejší zberač a posunul sa už na tretie miesto v horskej súťaži, pred Geoghegana Harta (Ineos).
 
Geoghegan Hart (Ineos) sa nechcel vzdať svojej pozície bez boja a akonáhle sa cesta opäť preklopila na opačnú stranu, skúsil nastúpiť. U Jumbo - Visma spočiatku nevedeli ako reagovať, kolegovia Primoža Rogliča sa na seba iba pozerali. Potom si však uvedomili, že ich mladý Brit nezaujíma a nechali ho ísť. V tejto časti rýchlosť pelotónu poriadne klesla a náskok vedúcej skupiny narastal. Až na dve minúty. Jazdec Ineosu sa zatiaľ dostal dopredu, kde tak operovala pätica.  
 
 
pogacar 19 vuelta unik asofv
Primož Roglič si kontroloval situáciu (©PHOTOGOMEZSPORT2019)
 
 
Ďalšiu hodinu dianie na ceste pripomínalo prechádzku po španielskom vidieku. Hluchá pasáž pokračovala až pod Puerto de Chía (3 km - 4 %), kam cyklistov sprevádzal hustý dážď. Pretekári tak opäť siahli po pláštenkách. Iba Samitier (Euskadi) v úniku jazdil bez nej, možno aj preto, aby zviditeľnil sponzorov, ktorých by pod ňou nebolo vidieť. Možno je zvyknutý na jazdenie v zlom počasí. Fakt je, že ju nemal na sebe. Náskok utečencov pred hlavným poľom presiahol štyri minúty. 
 
Práve na vyššie spomenutom kopci sa do čela balíka posadil celý tím Astany a začal pripravovať pôdu pre útok svojho lídra. Za tri kilometre stiahli celú minútu a popravili zopár domestikov Jumbo - Visma. Len pre úplnosť informácii treba dodať, že tri body do súťaže o kráľa hôr získal Edet (Cofidis). Takže až na štvrtej prémii sa z plného zisku radoval niekto iný ako Samitier (Euskadi). Tomu sa tentokrát ušli dva body, Geoghegan Hart (Ineos) zostal bez neho.
 
Dobrú prácu pre svojho lídra odvádzal v klesaní a aj na ďalšej rovinatej časti Fraile (Astana), nielenže priblížil pelotón k úplnému čelu o dve minúty, ale poriadne ho aj prečesal. Zostalo v ňom okolo tridsať pretekárov, z popredných mužov v celkovej klasifikácii v ňom nechýbal ani jeden. Roglič (Jumbo), Valverde a Quintana (obaja Movistar), López (Astana), Pogačar (UAE) a Majka (Bora) sa pozorne strážili. V skupine červeného však nebolo vidieť Knoxa (Quick-Step). 
 
Od dna Puerta de Peňa Negra (14,2 km - 5,9 %) Astana išla vysoké tempo a pomerne malá skupina sa ešte viac precedila. Ich líder cítil dobrú formu a už 43 kilometrov pred cieľom zaútočil. López však nikoho zo svojich najbližších súperov neodtrhol a rýchlo pochopil, že je ešte ďaleko od pásky, tak radšej počkal na Fuglsanga. Momentálne táto skupina obsahovala osemnásť cyklistov, až štyria boli z Movistaru. Zmena prišla aj v úplnom čele, kde sa osamostatnili Geoghegan Hart (Ineos) a Guerreiro (Kaťuša). 
 
López (Astana) ešte raz vyskúšal pozornosť súperov, ale opäť neúspešne. Jeho atak však nabudil Pogačara (UAE), ktorý krátko na to naštartoval svoje motory a nikto nedokázal na neho odpovedať. Aký-taký pokus doskočiť si ku nemu predviedol Valverde (Movistar), lenže na jeho zrýchlenie reagovali borci z Bory a vrátili Španiela naspäť. Pogačar zatiaľ predbehol pozostatky z celodenného úniku a na vrchol sa dostal ako líder etapy. To už Movistar musel ísť, pretože ich strata bola minútu a pol. 
 
Dosť technické klesanie hralo do kariet Pogačara (UAE) a Slovinec v ňom vyzeral veľmi dobre. Medzera medzi ním a prenasledovateľmi sa nezmenšila, bola totožná ako na vrchole Puerto de Peňa Negra, to znamenalo, že bol na priebežnom treťom mieste v celkovej klasifikácii a nebol ďaleko od druhého miesta. Valverde a Quintana (obaja Movistar) mali po ruke ešte Solera a Pedrera, lenže tí neboli schopní zmenšovať odstup. Astana zatiaľ špekulovala a nechala Movistar vykúpať sa v tom.   
 
 
pogacar 19 vuelta unik asofv
Tadej Pogačar (©PHOTOGOMEZSPORT2019)
 
 
Na méte pätnásť kilometrov od konca etapy sa v skupine favoritov začalo taktizovať. Najskôr Fuglsang (Astana) zrýchlil, obeťou jeho útoku sa stal Soler (Movistar), došla mu para. Dánsky cyklista následne odmietol ťahať špicu a skupina skoro zastavila. Naopak, Pogačar (UAE) si išiel vlastným tempom a v týchto častiach získaval sekundy na svoju stranu. Tri získal na šprintérskej prémii. Pod finálny kopec prišiel o minútu a trištvrte skôr ako ostatní adepti na celkové víťazstvo. 
 
Osemtisíc metrov pred cieľovou čiarou si vystúpil Pedrero (Movistar), naspäť sa musel vrátiť Soler (Movistar), lebo Fuglsang (Astana) odmietal ísť. Soler však už nemal v silách dostatočnú silu, z jeho tváre sa dalo odčítať, že trpí viac ako znesie. O dva kilometre neskôr prišliapol na plyn López (Astana), po jeho nástupe už musel ísť do čela skupiny Quintana (Movistar). Kolumbijsky pretekár však nešiel také tempo, z ktorého by sa nedalo útočiť, čo využil najskôr Pernsteiner (Bahrajn - Merida) a aj Majka (Bora).
 
Roglič (Jumbo) a Valverde (Movistar) však oba útoky pokryli a do svojej kancelárie opäť zasadol Quintana (Movistar). Do cieľa chýbalo prejsť tri kilometre a strata skupiny favoritov na Pogačara (UAE) bola stále minútu a pol. Nairo v týchto okamihoch išiel pre svojho lídra, ale Valverde s tým nebol spokojný. Držiteľ dúhového dresu preto zabral, červený muž sa ho udržal, rovnako aj Majka (Bora). Ostatní už čo-to strácali a svojim spôsobom bolo vymaľované. 
 
Sto sekúnd k dobru mal Tadej Pogačar pod bránou označujúcou posledný kilometer. O etapovom víťazovi bolo defakto rozhodnuté, lenže Slovinca do cieľa hnala aj vidina pódia v celkovej klasifikácii a biely dres. Neubral ani na páske a zaslúžene zvíťazil, o minútu a pol. O druhé miesto nakoniec pretekári súboj nezviedli. Po šesť bonifikačných sekúnd si prišiel Alejandro Valverde, tretí bol Rafal Majka. Primož Roglič finišoval tesne za nimi, posledné metre už vypustil. Nairo Quintana na víťaza etapy stratil dve minúty, Miguel Ángel López ešte viac.  
 
 
pogacar 19 vuelta unik asofv
Tadej Pogačar (©PHOTOGOMEZSPORT2019)
 
 
Pri svojej prvej účasti na Grand Tour Tadej Pogačar ukázal, že v budúcnosti s ním treba rátať. Aj na dvadsiaty deň si pošetril dosť energie a na konci rozohral svoju vlastnú partiu. Pogačar v správny čas načasoval svoj útok, aj keď ďaleko pred cieľom, ale sily si správne rozložil a prišiel si po tretie etapové prvenstvo na tohtoročnej Vuelte. Jeho výkon v sobotu si zaslúži jednotku, aj keď viac-menej už nemal čo stratiť. Nakoniec sa dostal nielen do čela v súťaži do 25 rokov, ale aj na tretie miesto v celkovej klasifikácii, pritom stále má iba 20 rokov. 
 
Druhým víťazom dnešného dňa je ďalší Slovinec. Primož Roglič v sobotu neurobil ani najmenšiu chybu, výborné si viedol aj celý jeho tím. Do problémov ich nedostal ani divoký úvod, dážď, či pasáž na vetre. Potom, keď sa začal lámať chlieb, ako kliešť sa zalepil na zadné koleso svojho najbližšieho súpera v celkovej klasifikácii a nezišiel z neho takmer až do cieľa. Posledných pár metrov si už len vychutnával, odpojil sa a osamotene prešiel cez pásku. Po prvýkrát sa stal víťazom Grand Tour, takže svoju misiu na podujatí splnil, rovnako aj v posledný deň. 
 
 
pogacar 19 vuelta unik asofv
Primož Roglič to má vo vrecku (©PHOTOGOMEZSPORT2019)
 
 
Svojim spôsobom môže byť spokojný aj Alejandro Valverde, ktorý na začiatku dňa možno ešte pomýšľal na červený dres, ale počas etapy, a hlavne v jej závere musel tuho bojovať, aby udržal druhú pozíciu v celkovej klasifikácii. S vypätím všetkých síl sa mu to nakoniec podarilo a v cieli sa na jeho tvári objavil aj úsmev. Veľmi pekný výkon na záver podal aj Rafal Majka, ktorému záverečné kilometre chutili, v jednom momente si skúsil aj nastúpiť. Poľský cyklista síce v GC neposkočil, ale dnešný výkon ho môže do budúcna len a len povzbudiť.  
 
Posledná, kľúčová, etapa mala aj porazených. Najväčším z nich bol Miguel Ángel López, a to napriek veľkej snahe Astany v úvode dňa. Lenže ich zvýšená aktivita k ničomu neviedla a podobne aj ataky samotného Lópeza v záverečnej časti etapy. Skutočnosť, že mu v úplnom konci došli sily, iba podčiarkuje jeho zúfalosť. Nielenže sa nedostal na pódium, prišiel aj o biely dres, v posledný možný deň. Ani Nairo Quintana už dnes nemal sily na rozdávanie a aj on vo veľkom finále lapal po dychu. Aj on dnes niečo stratil, konkrétne stupne víťazov. Medzi porazených treba zaradiť aj Jamesa Knoxa, ktorý včera ťažko spadol a už v polovici dvadsiatej etapy strácal kontakt. Do cieľa prišiel o jedenásť minút neskôr ako víťaz.
 
 
 
 
Výsledky etapy
1. POGAČAR Tadej UAE Team Emirates link ikonka 5:16:40 100
2. VALVERDE Alejandro link ikonka Movistar Team link ikonka 01:32 40
3. MAJKA Rafal link ikonka BORA - hansgrohe link ikonka 01:32 20
4. PERNSTEINER Hermann Bahrain Merida Pro Team link ikonka 01:32 12
5. ROGLIČ Primož link ikonka Team Jumbo - Visma link ikonka 01:41 4
6. HIGUITA Sergio EF Education First Pro Team link ikonka 01:49  
7. TEUNS Dylan Bahrain Merida Pro Team link ikonka 01:49  
8. QUINTANA Nairo link ikonka Movistar Team link ikonka 01:56  
9. NIEVE Mikel Mitchelton - Scott link ikonka 01:59  
10. KELDERMAN Wilco link ikonka Team Sunweb link ikonka 01:59  
 
Zobraziť kompletné výsledky etapy


Priebežné poradie pretekov po etape
1. ROGLIČ Primož link ikonka Team Jumbo - Visma link ikonka 80:18:54 20
2. VALVERDE Alejandro link ikonka Movistar Team link ikonka 02:33  
3. POGAČAR Tadej UAE Team Emirates link ikonka 02:55  
4. QUINTANA Nairo link ikonka Movistar Team link ikonka 03:46  
5. LÓPEZ Miguel Ángel Astana Pro Team link ikonka 04:48  
6. MAJKA Rafal link ikonka BORA - hansgrohe link ikonka 07:33  
7. KELDERMAN Wilco link ikonka Team Sunweb link ikonka 10:04  
8. HAGEN Carl Fredrik Lotto Soudal link ikonka 12:54  
9. SOLER Marc Movistar Team link ikonka 22:27  
10. NIEVE Mikel Mitchelton - Scott link ikonka 22:34  
 
Zobraziť kompletné priebežné poradie pretekov po etape


Priebežné poradie bodovacej súťaže po etape
1. ROGLIČ Primož link ikonka Team Jumbo - Visma link ikonka 155
2. POGAČAR Tadej UAE Team Emirates link ikonka 136
3. VALVERDE Alejandro link ikonka Movistar Team link ikonka 132
 
 
Priebežné poradie vrchárskej súťaže po etape
1. BOUCHARD Geoffrey Ag2r La Mondiale link ikonka 76
2. MADRAZO Ángel Burgos - BH 44
3. SAMITIER Sergio Euskadi Basque Country - Murias 42

 
Priebežné poradie súťaže do 25 rokov po etape
1. POGAČAR Tadej UAE Team Emirates link ikonka 80:21:49
2. LÓPEZ Miguel Ángel Astana Pro Team link ikonka 01:53
3. KNOX James Deceuninck - Quick-Step link ikonka 20:00
 
video v clanku ikonka ciernaVideosumár etapy
 
 
Kopce na trase etapy:
1 20 156,4 km - Puerto de Pedro Bernardo: dĺžka 18,4 km; sklon 4,4 %
2 20 144,9 km - Puerto de Serranillos: dĺžka 9 km; sklon 4,8 %
2 20 120,9 km - Alto de Navatalgordo: dĺžka 5,3 km; sklon 7,2 %
3 20 71,4 km - Puerto de Chía: dĺžka 3 km; sklon 4 %
1 20 34,2 km - Puerto de Peňa Negra: dĺžka 14,2 km; sklon 5,9 %
ciel3 20 Cieľ - Plataforma de Gredos: dĺžka 9,4 km; sklon 3,8 %
 
 
Krátke preview etapy:
V poslednej horskej etape sa vždy ľahšie obraňuje, ako útočí, a väčšina favoritov sa postaví na štart práve so zámerom udržať svoju pozíciu v klasifikácii. Primož Roglič sa potrebuje sústrediť predovšetkým na Alejandra Valverdeho a aj v záverečnej previerke v kopcoch by sa mal spoľahnúť na svoju stále vysokú kondíciu. V osemnástej etape ho nič neprekvapilo a musel byť veľmi spokojný, ako si počínali jeho kolegovia. Jumbo – Visma čaká veľmi dôležitý deň, a keď sa budú správať na trati ako doteraz, budú zaslúžene odmenení. Na ich výkone sa môže prejaviť včerajší pád, ale v kopcoch sa budú môcť sústrediť len na svoje výkonnostné parametre. Na stupňoch víťazov sa nachádzajú obaja lídri Movistaru a pre španielsku zostavu by bolo perfektné, ak by im to vydržalo až do Madridu. Valverde stále jazdí na mimoriadnej úrovni a sám dobre vie, že by sa musela stať nejaká nepredvídaná udalosť, aby ešte mohol vyzvať Rogliča. Preto bude chcieť udržať pódium a jeho výkony z ostatných dní hovoria, že nebude jednoduché dostať ho z tejto pozície. Nairo Quintana je iná pesnička a jeho vrchárska slabosť z osemnástej etapy bude motiváciou pre Miguela Lópeza, že môže obhájiť stupne víťazov. Jazdec tímu Movistar bude musieť podať skutočne kvalitný výkon, aby odrazil Lópezov nástup. Každý očakáva, že líder Astany nasadí ofenzívu, ale otázkou zostáva, akú taktiku zvolí. Čakať len na stúpanie Peňa Negra sa nemusí oplatiť, lebo Quintana má stále slušný náskok 46 sekúnd a na tomto kopci sa neobjavia prudké sklony, ktoré by definitívne zlomili jeho odpor. López sa musí spoliehať na to, že jeho súper sa počas etapy úplne vyčerpá a to znamená, že kazašský celok potrebuje nasadiť v balíku tvrdé tempo od prvých kopcov. Ani ony však nemôžu jazdiť na čele pelotónu celý deň, Movistar, Jumbo a UAE Emirates nemajú dôvod pripojiť sa k tejto aktivite, preto bude zaujímavé sledovať, ako sa López pobije o stupne víťazov. Vrchárke nohy má dobré, ale potrebuje nájsť ten najúdernejší moment na útok. Tadej Pogačar je piaty v poradí, čo je nepochybne vynikajúci výsledok, a po ťažkých momentoch so známkami únavy v osemnástej previerke sa bude spoliehať na to, že na finálnych kopcoch nevybuchne a nedostane sa pred neho Rafal Majka. Poľský jazdec bol silný v predchádzajúcej horskej etape, zvládol túto záťaž na vysokej úrovni, ale na piateho Pogačara stráca tri minúty a bude náročné dostať sa cez bojovného slovinského konkurenta. Môže to byť práve Bora, ktorá spoločne s Astanou rozprúdi ešte jednu ostrú bitku favoritov. Od správania sa tímov bojujúcich v klasifikácii bude záležať aj to, či uspeje únik. V balíku je stále množstvo vrchárov ako Poels, Hart, Latour, Meintjes, Brambilla, ktorí sa ešte nepresadili, a nikto z nich nebude chcieť chýbať vo vedúcej skupine.
 
 
Krátky opis trasy etapy:
Kopce predposlednej etapy budú pripravené na to, by dostali do úzkych tých jazdcov na GC, ktorým už došla para na konci pretekov. Dlhé stúpanie Puerto de Pedro Bernardo (18,4 km; 4,4 %) neposkytne prudké sklony, prevýšenie neprekročí päť percent, no v spolupráci s druhou prémiou Puetro de Serranillos (8,9 km; 4,8 %) vytvorí nepríjemný vrchársky blok. Aj ďalej sa bude jazdiť na dynamickom profile a tomuto úseku bude najskôr dominovať nehodnotený kopec, ktorý príde hneď po klesaní a ktorý na piatich kilometroch preskočí sedem percent, a tretia horská prémia Alo de Gredos (3,1 km; 6,4 %). Toto všetko len umocní únavu v pelotóne a silné zoskupenia so silným lídrom to môžu krásne využiť. Dôležitým bodom etapy sa stane kopec Peňa Negra (14,8 km; 5,2 %), ktorý bude svietiť ako odrazový mostík pre nedočkavých favoritov. V druhej časti tu nájdeme stabilné prevýšenie šesť až sedem percent a na konci pretekov to bude dlhé a ťažké stúpanie, kde sa môže odohrávať rozhodujúci súboj o pozície v klasifikácii. Po prudkom klesaní sa vyjde na jedno nehodnotené stúpanie a kompletnú vrchársku ponuku Vuelty zakončí Plataforma de Gredos (8,9 km; 4 %). Cieľový kopec je rozdelený na tri časti. Tá úvodná vyskočí na troch kilometroch na šesť percent, potom sa bude chvíľu klesať a finálnych 4100 metrov dosiahne priemerný sklon sedem percent, no na začiatku a konci tohto úseku vybehnú gradienty na deväť percent. Záverečná horská etapa môže spôsobiť zmeny v poradí únavou jednotlivých favoritov, ale organizátori od nej očakávajú najmä útočné predstavenie.     
 
 
etapa 20 kopec 1
Profil prvého hodnoteného kopca (© lavuelta.com)
    
 
etapa 20 kopec 2
Profil piateho hodnoteného kopca (© lavuelta.com)