1. 5.5. rovinata etapa ciel rovina Alghero > Olbia 203 km Pöstlberger
 
etapa 01
profil etapy (© giroditalia.it)
 
 
Na štarte v meste Alghero rezonovali dve udalosti. Pelotón venoval minútu ticha pre Michele Scarponiho, ktorý neoddeliteľne patril na Giro a na domácej GT triumfoval v roku 2011. Veľká pozornosť smerovala aj do tímu Bardiani. Talianska zostava prišla o Pirazziho s Ruffonim, ktorým bolo počas mimo-súťažnej kontroly na konci apríla zistené porušenie antidopingových pravidiel. Napriek týmto nepríjemnostiam Bardiani zostával na podujatí, hoci ho mohli organizátori vylúčiť z pretekov. Zástupcovia tímu hovorili, že je to individuálne zlyhanie jednotlivých cyklistov.
 
 
giro 2017 etapa 1 start cdtf
Štart 100. ročníka Gira (© Slipstream Sports)
 
 
Vytvorenie vedúcej skupiny netrvalo dlho, takmer hneď po oficiálnom otvorení pretekov sa dostalo dopredu šesť jazdcov. Mirco Maestri (Bardiani), Cesare Benedetti (Bora-Hansgrohe), Marcin Bialoblocki (CCC Sprandi), Pavel Brutt (Gazprom), Daniel Teklehaimanot (Dimension Data) a Eugert Zhupa (Wilier Triestina) využil okamžite prvú príležitosť, aby svojho zamestnávateľa ukázal v dlhom úniku.
 
V brejku sa ukázali všetky pro-konti tímy, ktoré budú v tejto činnosti určite pokračovať aj v nasledujúcich dňoch. Nechýbali tu domáci bojovníci ako Maestri a Benedetti, prvý menovaný sa snažil vylepšiť náladu v celku Bardiani. Na aktívnu jazdu sme sa mohli tešiť aj v podaní tímu CCC Sprandi, dnes padla voľba na dobrého tempára Bialoblockeho. Do vedúcej skupiny priniesol skúsenosti Brutt, ktorý na Gire vyhral etapu už v roku 2008 po vydarenom úniku. Známy eritrejský jazdec Teklehaimanot si robil zálusk na vrchársky dres a v tíme Wilier Triestina bude skákať do únikov albánsky zástupca Zhupa.
 
 
giro 2017 etapa 1 unik bohfst
Fotografia dnešného úniku (© BORA-hansgrohe / Stiehl Photography)
 
 
V hlavnej skupine kontrolovali utečencov tímy Orica - Scott, Lotto - Soudal a Quick-Step Floors, ktoré mali vo svojich radoch najväčších favoritov na záverečný špurt. Všetky šprintérske zoskupenia sa poctivo pripravovali na dnešnú etapu, aby zvládli bez komplikácii posledný kopec a pre svojho lídra pripravili v závere potrebnú pozíciu pre získanie ružového dresu.
 
Na prvej horskej prémii bol úspešný Cesare Benedetti, ktorý si pred vrcholom poradil s Eugertom Zhupom. Pelotón v tomto momente strácal cez štyri minúty. O malú chvíľu sa začalo stúpať aj na druhý hodnotený kopec, kde vyrazil do dlhšieho útoku Teklehaimanot, ale jeho snaha vyšla nazmar tesne pred vrcholom, keď ho prekonali Benedetti a aj Zhupa. V tomto bode pretekov vypadol z vedúcej skupiny Mirco Maestri a taliansky jazdec sa potom vrátil do balíka.
 
Po polovici úvodnej etapy jazdil únik s náskokom troch minút, na čele pelotónu sa naďalej pohybovali Lotto - Soudal, Quick-Step Floors a Orica. Tieto tímy mali situáciu pevne v rukách a boli spokojné, že aj keď sa jazdilo v blízkosti pobrežia, vietor nezasahoval do vývoja etapy. V príjemnom, slnečnom počasí sa vyšplhala priemerná rýchlosť na 38 km/h.
 
 
giro 2017 etapa 1 sceneria 2 cdtf
Scenéria dnešnej etapy (© Slipstream Sports)
 
 
Prvá rýchlostná prémia skončila v rukách Eugerta Zhupu, ktorý porazil v špurte Teklehaimanota. V balíku prejavil záujem o šieste miesto Kristian Sbaragli z Dimension Data. Pelotón išiel veľmi dobre, aj keď priemerná rýchlosť etapy nebola vysoká, a dlhú dobu si ponechával utečencov na dvoch minútach. Ale s blížiacim sa záverečným stúpaním a vyvrcholením etapy sa malo začať zrýchľovať.
 
Na ďalšej šprintérskej prémii uchmatol tri bonusové sekundy Daniel Teklehaimanot a v hlavnej skupine opäť vybehol pre zvyšné body Sbaragli, ktorý prejavil jasný záujem uspieť v bodovacej súťaži. Rozdiel medzi skupinami klesol na deväťdesiat sekúnd. Kvôli záverečnému kopcu sa natlačili na čelo balík aj tímy Sky, Movistar alebo Trek, aby uchránili svojich lídrov pred akoukoľvek nepríjemnosťou. Ale to platilo pre všetky tímy, ktoré mali ambície na celkovú klasifikáciu.
 
Na San Pantaleo odpadol z vedúcej skupiny Bialoblocki a Cesare Benedetti si nenechal vziať príležitosť na získanie vrchárskeho dresu. V balíku sa nikto nepokúsil dostať do problémov najrýchlejších jazdcov, ktorí zostávali v hlavnej skupine a mohli sa pripravovať na technický dojazd. Vedúca štvorica však bojovala až do konca, osem kilometrov pred páskou mala k dobru tridsať sekúnd.
 
 
giro 2017 etapa 1 sceneria 3 cdtf
Scenéria dnešnej etapy (© Slipstream Sports)
 
 
Benedetti, Zhupa, Brutt, Teklehaimanot boli chytení 3500 metrov pred páskou, čo odštartovalo pozičnú bitku na technických úsekoch.
 
Na záverečnom kilometri sa balík poriadne natiahol, veľmi dobrú prácu tu odvádzal tím Bora - Hansgrohe. Na čele pelotónu sa ocitol jeho zástupca Lukas Pöstlberger, ktorý mal na konci pripraviť pozíciu pre Sama Bennetta, ale rakúsky jazdec vydržal vpredu až na cieľovú pásku a vybojoval ružový dres. Druhý skončil Caleb Ewan, tretí finišoval André Greipel.
 
V závere bolo všetko pripravené na hromadný špurt balíka a na technické úseky sa veľmi dobre pripravil aj celok Bora - Hansgrohe. Pred záverečným kilometrom sa dostal na čelo balíka Lukas Pöstlberger, ktorý mal pomôcť svojim tímovým kolegom, ale po jednej zákrute zostal na čele balíka úplne sám, a rozhodol sa pokračovať. Keďže za ním neboli sformované tie pravé šprintérske vláčiky, dokonale využil túto príležitosť a stal sa prekvapujúcim víťazom úvodnej etapy.
 
 
postlberger 2017 giro vitasztvo bohfst
Lukas Pöstlberger pri životnom triumfe (© BORA-hansgrohe / Stiehl Photography)
 
 
Rakúsky jazdec vyhral v minulom roku etapu na Okolo Rakúska a v tejto sezóne zaujal piatym miestom na E3 Harelbeke, ale víťazstvo na Gire a ružový dres je najkrajším momentom jeho rozbiehajúcej sa kariéry. Výborné finále nemeckej zostavy potvrdzuje aj deviate miesto pre Sama Bennetta a okrem toho si v zajtrajšej etape užijú aj vrchársky dres, ktorý získal Cesare Benedetti. A to je vynikajúci vstup do pretekov zo strany Bora - Hansgrohe.
 
V závere bol v pelotóne najrýchlejší Caleb Ewan, ale nielen on, ale všetci šprintéri doplatili na náročnú koncovku, v ktorej sa takmer nikomu nepodarilo udržať pokope svoj lead-out. Mladý austrálsky jazdec môže byť aspoň spokojný s tým, že na páske bol mimoriadne rýchly, z čoho môže vyťažiť v nasledujúcich etapách. Na pódium sa dostal aj André Greipel a po predchádzajúcich komplikáciách predviedol slušný špurt Giacomo Nizzolo. Na konci sa snažil dostať do hry Sacha Modolo, ale taliansky pretekár musel vyraziť dopredu príliš skoro, preto sa cez neho dostali ďalší súperi.
 
V závere zastavila niekoľkých jazdcov menšia kolízia a medzi nimi sa objavil aj jeden z favoritov Steven Kruijswijk, ktorý v cieli dostal stratu trinásť sekúnd, a za hlavnou skupinou finišoval aj Pierre Rolland s mankom osemnásť sekúnd. Z českých jazdcov skončil v pelotóne Jan Bárta, spolujazdci Jan Hirt a Michal Schlegel prišli do cieľa v tretej skupine so stratou osemnástich sekúnd.    
 
 
vyjadrenie ikonky ciernaVyjadrenie Lukasa Pöstlbergera (víťaz)
"Vedel som, že mám dobrú formu. Na konci som pomáhal Samovi, ale za mnou zostala diera. Vo vysielačke mi povedali, aby som to skúsil. V závere som vydal zo seba úplné maximum. Je to nepredstaviteľné. Prvé víťazstvo medzi profesionálmi som dosiahol na Gire a okrem toho som získal aj ružový dres. Nemôžem tomu uveriť. Bude mi trvať niekoľko týždňov, kým si uvedomím, čo som získal."
  
 
 
Výsledky
1. PÖSTLBERGER Lukas Bora - Hansgrohe link ikonka 5:13:35 100
2. EWAN Caleb ORICA - Scott link ikonka 00:00 40
3. GREIPEL André link ikonka Lotto Soudal link ikonka 00:00 20
4. NIZZOLO Giacomo Trek - Segafredo link ikonka 00:00 12
5. MODOLO Sacha UAE Team Emirates 00:00 4
6. SBARAGLI Kristian Dimension Data for Qhubeka link ikonka 00:00  
7. STUYVEN Jasper Trek - Segafredo link ikonka 00:00  
8. GIBBONS Ryan Dimension Data for Qhubeka link ikonka 00:00  
9. BENNETT Sam Bora - Hansgrohe link ikonka 00:00  
10. BAUHAUS Phil Team Sunweb 00:00  
 
Zobraziť kompletné výsledky
 
 
video v clanku ikonka ciernaKrátky sumár prvej etapy
 
 
video v clanku ikonka ciernaHektický finiš 
 
 

 
 
Dôležité kopce na trase:
3 20 modre 20 km - San Pantaleo (215 m.n.m.): dĺžka 3,2 km; sklon 5,6 %
 
 
Krátke preview etapy:
Na Sardínii sa očakáva veľká šprintérska bitka o ružový dres. André Greipel a Fernando Gaviria by mali byť najväčšími favoritmi. Z druhej vlny nie sú bez šancí domáci borci Sacha Modolo a Giacomo Nizzolo. Zabudnúť netreba ani na Celaba Ewana so Samom Bennetom. Do výsledkov určite prehovorí aj nervozita či pády. Krátky kopec San Pantaleo dvadsať kilometrov pred cieľom by naopak nemal. Rovnako ako počasie, ktoré by malo byť veľmi príjemné, tak ako sa na Sardíniu patrí. Črtá sa premiéra v ružovom. Greipel tu vyhral šesť etáp, no maglia rosa ešte neobliekal, rovnako ako Gaviria, ktorý sem prichádza vôbec prvý raz.
 
 
Krátky opis trasy:
Preteky odštartujú na Sardínii len tretíkrát v histórii, predtým to bolo v rokoch 1991 a 2007. Aj v ročníku 1991 finišovala úvodná etapa v meste Olbia, kde sa v tesnom dojazde presadil Philippe Casado. Na začiatku čaká na cyklistov dlhá previerka. Trasa je zvlnená a vo veľkej miere bude kopírovať pobrežie Stredozemného mora, preto hrozí nebezpečenstvo bočného vetra. Tri horské prémie budú motiváciou na získanie vrchárskeho dresu, pre šprintérov bude hlavnou výzvou stúpanie San Pantaleo, ktoré obsahuje v polovici úseky s maximálnym sklonom cez deväť percent. Záverečných dvadsať kilometrov prebehne na jednoduchom, hoci vlnitom profile, kde by mali dostať situáciu pod kontrolu šprintérske celky. Pre najrýchlejšieho jazdca je v cieli pripravený cyklamenový dres, preto očakávame razantný dojazd. Finiš je pomerne technický, posledná zákruta striehne päťsto metrov pred páskou.