18. 25.5. rovinata etapa ciel rovina Moena > Ortisei / St. Ulrich 137 km cieľ: 17:20
 
etapa 18
profil etapy (© giroditalia.it)
 
 
Dôležité kopce na trase:
1 20 modre 111 km - Passo Pordoi (2239 m.n.m.): dĺžka 11,8 km; sklon 6,7 %
1 20 modre 80 km - Passo Valparola (2200 m.n.m.): dĺžka 12,3 km; sklon 6,4 %
1 20 modre 52 km - Passo Gardena (2121 m.n.m.): dĺžka 9,3 km; sklon 6,4 %
1 20 modre 28 km - Passo di Pinei (1441 m.n.m.): dĺžka 4,2 km; sklon 6,3 %
1 20 modre 4 km - Pontives (1103 m.n.m.): dĺžka 9,3 km; sklon 6,8 %
 
 
Krátke preview etapy:
Po sedemnástich etapách sa ukázali ako najsilnejší jazdci na podujatí Dumoulin, Quintana a Nibali a pravdepodobne medzi nimi sa bude rozhodovať o víťazovi pretekov. Holandský cyklista je pripravený, že v tejto krátkej a intenzívnej previerke sa dostane jeho tím pod veľký tlak, ale samotný líder pretekov sa stále cíti veľmi dobre a je sebavedomý, že dokáže udržať krok so svojimi súpermi aj na pripravených piatich kopcoch. Tie nie sú veľmi prudké, čo by ho malo upokojiť ešte viac. Ale veľa bude záležať od toho, akú stratégiu predvedú Quintana s Nibalim. Či budú útočiť, alebo sa spoľahnú na to, že na konci pretekov budú silnejší ako ostatní a konkurentov vyšťavia. Movistar určite vyšle do úniku svojich jazdcov, ako to robil doteraz, aby mali situáciu pod kontrolou po každej stránke. V šestnástej etape však Quintana možnosti svojich kolegov nevyužil, ale podľa informácii zo španielskeho tábora kolumbijský jazdec sa necítil dobre po nedeľňajšom páde. Ak bude Quiintana vo svojej pohode, môže sa pokúsi rozbehnúť preteky skôr, pretože posledné dva kopce nemusia medzi najsilnejšími vytvoriť želané rozdiely. Vo svojom živle sa objaví Nibali, ktorý získal ohromné sebavedomie v šestnástej etape, a aj teraz dostane k dispozícii vysokú nadmorskú výšku a množstvo kilometrov v klesaní v poslednej časti. A taliansky pretekár teda dokáže útočiť aj v zjazdoch.
 
Mimo skupiny jazdcov na GC bude favoritom na etapový triumf Mikel Landa. Španielsky borec a celý tím Sky urobia všetko preto, aby sa Landa dostal do vedúcej skupiny, a potom potvrdil svoje vedenie vo vrchárskej súťaži a v ťažkej lezeckej bitke využil svoje kvality na získanie víťazstva. Etapa bude nepochybne veľmi útočná, ale na tomto teréne sa presadia len tí najsilnejší borci, preto sa môžu vo vedúcej skupine objaviť aj Kruijswijk, Formolo, Yates, ktorí už majú väčšiu stratu v GC, a vedúci pretekári sa budú sústrediť na seba. Dobrý výkon sa očakáva aj od Pozzoviva, Zakarina, ktorí sú na tom lezecky veľmi dobre, ale obidvom môžu spôsobiť problémy záverečné zjazdy. Uvidíme, v akej podobe sa ukážu Pinot s Mollemom, ktorým trošku odskočili najsilnejší jazdci, a poriadna skúška čaká na Jungelsa, ktorému v minulej edícii nevyšla zubatá, dolomitská etapa, ale tá bola o poznanie dlhšia.                
 
 
Krátky opis trasy:
Ďalšia surová etapa, ktorá prevezie pretekárov cez päť dolomitských kopcov na krátkej vzdialenosti. Cyklistov dostanú do tempa Passo Pordoi, Passo Valparola  a Passo Gardena, ktoré sa nachádzajú vo vysokej nadmorskej výške. Po 20-kilometrovom zjazde sa objaví na trati najkratšie stúpanie Passo di Pinei, po ktorom sa bude opäť klesať. Cieľovou destináciou bude kopec Pontives, ktorý je zakončený trojkilometrovým úsekom s priemerom necelých desať percent. Potom zostávajú do cieľa v Ortisei ešte štyri kilometre na falošnej rovine. Na trati sa nachádza 4000 výškových metrov, čo bude veľmi intenzívna zaberačka. Je to profil pre najsilnejších vrchárskych vytrvalcov, ktorý si tu môžu pozitívne nakloniť vývoj v GC.  V závere etapy sa dá atakovať na dvoch najprudších kopcoch a aj v klesaní, ale všetko bude závisieť od toho, koľko energie zostane pretekárom v nádrži v závere pretekov.