19. 26.5. rovinata etapa ciel rovina San Candido > Piancavallo 191 km Landa
 
etapa 19
profil etapy (© giroditalia.it)
 
 
Po dusnej atmosfére v závere včerajšej etapy sa situácia dnes aspoň navonok znormalizovala, Dumoulin s Nibalim si bez problémov podali ruky a usmiali sa pred kamerami. Pretekári boli pripravení pobiť sa o sekundy na veľmi ťažkom cieľovom kopci Piancavallo. Bol to záverečný finiš po stúpaní na týchto pretekoch.
 
 
nibali dumoulin 2017 giro spolu 2 rcsf
Tom Dumoulin a Vincenzo Nibali pózovali pred objektívmi (© LaPresse/Gian Mattia D'Alberto)
 
 
Štartovalo sa v San Candido a jazdcov čakalo 191 kilometrov. Hneď od úvodu sa pochopiteľne atakovalo a bojovalo viacero skupín. Mali na to ideálne podmienky, keďže sa hneď stúpalo. Pred vrcholom prvého kopca už na štrnástom kilometri sa sformovalo štrnásť ľudí, ktorých sme označili za klasický únik dňa.
 
Boli tam José Herrada (Movistar), Clément Chevrier (Ag2r), Pello Bilbao (Astana), Gregor Mühlberger (Bora), Pierre Rolland (Cannondale), Tobias Ludvigsson (FDJ), Dries Devenyns (Quick-Step), Daniel Teklehaimanot (Dimension Data), Jürgen Van den Boreck (LottoNL), Rui Costa (UAE), Maciej Paterski (CCC), Nicola Boem (Bardiani), Jevgenij Šalunov (Rusvelo) a Ilja Koševoj (Wilier).
 
V dlhom zjazde pod stúpanie Sella Chianzutan došlo k zvláštnej situácii. Vyzeralo to tak, že tempo je pokojné, náskok úniku stúpal k šiestim minútam a viacerí pretekári si šli vykonať potrebu. Nevedeli sme presne opísať danú situáciu, ale v jednom momente vyšli na čelo pelotónu jazdci Movistaru a Bahrajnu-Merida, ktorí rapídne zvýšili tempo a vytvorili dieru. Vpredu ostalo asi štyridsať ľudí vrátane Quintanu, Nibaliho, Pinota aj Zakarina. Za nimi sa dlho skupiny nevedeli sformovať a vznikla tam strata niekde na úrovni 40-50 sekúnd. Vzadu bol Tom Dumoulin aj všetci jeho ľudia zo Sunwebu. Ďalej z favoritov Mollema, Yates, Kruijswijk, Polanč či Hirt. Keď sa po asi piatich minútach sformovali, bolo tam zhruba sto ľudí a začali pracovať domestici týchto lídrov svojich tímov. Nevedeli sme, kde sú ľudia ako Pozzovivo, Jungels alebo Formolo. S najväčšou pravdepodobnosťou hákovali v prvej časti pelotónu, kde ale nemali kolegov, tak sa tam iba vzadu skrývali.
 
Táto nečakaná dramatizácia vzala vietor z plachiet úniku, ktorý bol veľmi rozumne vyskladaný a bolo tam štrnásť ľudí zo štrnástich rôznych tímov, čo je veľmi netradičné - že to takto vyšlo. Aj preto si dikázali vybudovať šesť minút. V novej situácii ale veľmi rýchlo o túto výhodu prichádzali. Blížilo sa Sella Chianzutan (11,8 km; 5,5 %), ktoré so sebou prinášalo zmenu situácie a jeho vrchol bol 86 km pred cieľom.
 
Už 96 kilometrov pred páskou sa do čela dostal Franco Pelizzotti, najdôležitejší muž Nibaliho a rozbil skupinu. Desiatka najlepších vrchárov, ktorá vydržala selekcie, dostihla pôvodný únik. Vzadu už bolo po pretekároch Sunwebu, tak pracovali iba ľudia z LottaNL. Veľmi skoro boli fuč aj tí, a už sa začali striedať Dumoulin, Yates, Mollema a Kruijswijk. Strácali dvadsať sekúnd.
 
 
giro 2017 etapa 19 favoriti rcsf
Franco Pelizzoti na čele skupiny favoritov (© LaPresse/Fabio Ferrari)
 

Najmä zásluhou Adama Yatesa sa podarilo partii so štyrmi ľuďmi z Top 10 vrátiť späť k ostatným lídrom. Vytvorila sa zhruba 25-členná skupina, kde boli ľudia z pôvodného úniku, lídri a pár domestikov. Quintana tam bol prekvapujúco úplne sám. Identifikovali sme tam všetkých ľudí z Top 10. Nebol tam ale napríklad Jan Hirt.
 
Začali sa objavovať už aj prvé reakcie tímu Sunweb. Športový riaditeľ Aike Visbeek povedal, že ich súperi nastúpili v čase, keď si bol Dumoulin odskočiť. Otázne, samozrejme, je, čo vedel Movistar, Bahrajn-Merida a FDJ. Keď sa po etape vyjadria, že netušili, kde je líder, len si všimli, že vpredu nie, tak logicky zvýšili tempo, nikto im asi nebude môcť nič povedať. Bolo ale jasné, že hustá atmosféra medzi pretekármi aj tímami už ostane do konca pretekov.
 
Po spojení skupín sa pochopiteľne začalo znova nastupovať, pretekári bez ambícií v celkovom poradí nemali na čo čakať a ak chceli vyhrať etapu, potrebovali pokračovať v úsilí. Šesť ich odišlo. Boli to Pello Bilbao (Astana), Pierre Rolland (Cannondale), Rui Costa (UAE) a Jevgenij Šalunov (Rusvelo) z pôvodného úniku a dvaja nováčikovia Luis Léon Sánchez (Astana) a Sergio Henao (Sky). Posledný menovaný chcel pomôcť Landovi a vyhral prémiu pred Sánchezom. Mikel Landa (Sky) ostával medzi favoritmi. Zrejme vyhodnotil situáciu tak, že únik to dnes nezvládne, tak skúsi nastúpiť v poslednom kopci spomedzi vrchárov a snáď po ňom poľovačka nebude. To ešte ale nevedel ako až spomalia.
 
 
giro 2017 etapa 19 sceneria 2 rcsf
Scenéria dnešnej etapy (© LaPresse/Fabio Ferrari)
 
 
V partii favoritov ostalo devätnásť ľudí, ale zdalo sa, že vzhľadom na poľavenie tempa sa bude skupina zozadu rozrastať, čo sa hneď v úvode zjazdu začalo diať. Vrátil sa tam napríklad Andrej Amador z Movistaru, čo bola dôležitá informácia pre Quintanu. Nemal tu prosto kto ťahať. Robil to iba Dries Devenyns z Quick-Stepu, ktorý mal za sebou Boba Jungelsa. Čelo pretekov zvyšovalo svoju výhodu k minútovej hranici.
 
Medzi favoritmi sa úplne zastavilo a zrazu tam bolo viac ako päťdesiat ľudí. Videli sme tam šiestich pretekárov FDJ, ale stále osamoteného Dumoulina, čo len poukazovalo na kvalitu Sunwebu na tomto podujatí. Nepridala im určite ani práca spojená s ružovým dresom už od jedenástej etapy.
 
Vrchári mohli konečne odpovedať na volanie prírody a zaútočilo dvanásť nových ľudí. José Herrada a JJ Rojas (2x Movistar), Nicola BoemLorenzo Rota (2x Bardiani), Matteo Busato a Ilja Koševoj (2x Wilier), Giovanni Visconti (Bahrajn-Merida), Clément Chevrier (Ag2r), Rudy Molard (FDJ), Ruben Plaza (Orica), Eros Capecchi (Quick-Step) a túto situáciu už ako zaujímavú vyhodnotil aj Mikel Landa (Sky).
 
Vzadu pretekárov neustále pribúdalo, objavovať sa tam začali konečne aj ľudia Sunwebu, dokonca sa nám zdalo, že vidíme Fernanda Gaviriu, takže sa tam vracali aj šprintéri. Šestka vpredu mala k dispozícii už celý pôvodný šesťminútový náskok a iba pol minúty zaostávalo ďalších dvanásť, teda tieto partie medzi sebou bojovali a aj to im pomáhalo zvyšovať rozostup. Skupiny vpredu sa spojili 51 km pred páskou. Bolo tam teda 18 ľudí. Vzadu musel Dumoulin riešiť defekt predného kolesa, ale šlo sa pomaly.
 
 
giro 2017 etapa 19 sceneria 1 rcsf
Scenéria etapy (© LaPresse/Fabio Ferrari)
 
 
Po krátkom držaní na siedmich minútach pelotón definitívne prestal robiť a sa výhoda úniku rástla ďalej smerom k desiatim minútam. Bolo teda jasné, že o triumf si to rozdá táto partia. Mikel Landa tam mal jasnú výhodu v tom, že pri ňom bol silný Sebastian Henao. Bez šancí neboli ani Rolland, Costa či Sánchez. Ak by ani dnes Landa nevyhral, už by to bolo veľmi smutné pre Sky. Znova mu všetko hralo do karát a zdalo sa, že sa vráti aj do Top 20, hoci o to mu určite nešlo. Rozhodol aj o modrom drese.
 
Ešte pred záverečným stúpaním sa vpredu rozhodol zaskočiť súperov Luis Léon Sánchez (Astana) a odišiel spolu s Rudym Molardom (FDJ). Ihneď začal pracovať Henao, no nikto mu nestriedal. Na začiatku cieľového stúpania tak malo čelné duo náskok 35 sekúnd. Piancavallo malo 15,4 kilometrov pri priemernom sklone 7,3 % s veľmi prudkými pasážami hlavne v prvej polovici.
 
Sánchez brutálnym tempom doslova odstránil Molarda hneď v úvode a za ním sa partia tiež potrhala. Ostali tam Henao, Landa (2x Sky), Costa (UAE), Rolland (Cannondale), Šalunov (RusVelo) a Visconti (Bahrajn-Merida). Ako prvý z nich nevydržal s nervami Rui Costa a nastúpil. Onedlho dobehol Sáncheza a keď mu nastúpil, Španiel nereagoval. Stále bol v najlepšej pozícii Landa za zadným kolesom Henaa, tak ako sme to predpokladali.
 
Desať kilometrov pred vrcholom došlo k očakávanému nástupu Mikela Landu, ktorý sa zbavil všetkých súperov a osamostatnil na čele etapy. Za ním to s odstupmi lámali CostaRolland a Henao. Líder vrchárskej súťaže si pomaličky budoval náskok.
 
 
costa 2017 giro unik dalsi rcsf
Sergio Henao, Rui Costa a Pierre Rolland (© LaPresse/Fabio Ferrari)
 
 
Vzadu sa už 14 km pred páskou zdalo, že Dumoulin má problémy a spolu s Jungelsom sa odpojili zo skupiny lídrov. Po kilometri sa vrátili späť. Buď sa naozaj Holanďan cítil zle, alebo sa snažil nastoliť svoje tempo.
 
Izagirre a Pelizzotti pracovali na čele malej skupiny najlepších vrchárov, kde boli všetci z Top 10, no ako prvý opadol znova Tom Dumoulin. Vôbec nevyzeral dobre. Pomáhal mu ešte Simon Geschke. Ako ďalší opadol Jungels, nasledoval Kruijswijk. Líder pretekov ostával s mankom desiatich až pätnástich sekúnd. Faktom je, že nikdy v živote nebojoval o celkové poradie 19 etáp. Pelizzotti ale tempo nezvyšoval, Nibali mu naznačoval, že nemá ísť rýchlejšie a Jungels sa vrátil späť.
 
V skupine lídrov ostávali QuintanaNibali, Pinot, MollemaPozzovivo, Jungels, Formolo, Yates, Zakarin, Reichenbach, Pellizotti a Hirt. Z Top 10 chýbali iba Dumoulin s Kruijswijkom.
 
Ako prvý zaútočil Thibaut Pinot (FDJ). Odpáral Pelizzottiho a ostatní sa nevedeli dohodnúť, kto bude ťahať. Prišli k nim ale Rojas aj Visconti spredu a Movistar s Bahrajnom-Merida mali navrch. Začali pracovať. Dochádzali Pinota a odchádzali Dumoulinovi.
 
 
pinot 2017 giro stupanie rcsf
Thibaut Pinot v útoku (© LaPresse/Fabio Ferrari)
 
 
Mikel Landa bez väčších problémov zvíťazil a po dvoch druhých a jednom treťom mieste sa konečne v Sky radujú. Rui Costa finišoval na druhej pozícii, Pierre Rolland tratí. Od Landu dostali napokon takmer dve minúty. Štvrtý doplachtil LL Sánchez.
 
Medzi favoritmi sa dlho nič nemenilo. Pinot pokračoval sám, no nemali sme informácie o jeho náskoku. Nebol veľký. Quintana a Nibali nereagovali rovnako ako včera, hoci tu už nemali Dumoulina akoby ich Pinot stále nezaujímal, čo ale bola veľká chyba. Nastúpil tak Ilnur Zakarin (Kaťuša), ktorého sa chytil Domenico Pozzovivo (Ag2r), teda spojili sa piaty a šiesty muž poradia, hoci spojili je ťažké slovo, lebo Talian Rusovi ani raz neprestriedal.
 
Pinot dorazil ako prvý topfavorit do cieľa s mankom 8:09. Pozzovivo so Zakarinom 8:15 a Jungels priviedol ostatných s 8:21. Boli tam Yates, Quintana, Mollema, Nibali a Hirt po ďalšom skvelom výkone. Dumoulin nakúpil 9:30, teda 1:19 na Pinota. Holanďan stratil dres, ale ostal najväčším favoritom na celkové víťazstvo, pretože v časovke má jasne navrch.
 
 

Nairo Quintana je späť v ružovom, ale nič nemá isté (© LaPresse/Spada)
 
 
V celkovom poradí sa dostal do čela Nairo Quintana, ktorý obliekal maglia rosa po Blockhause v desiatej etape. 38 sekúnd stráca Tom Dumoulin, 43 Vincenzo Nibali a už iba 53 Thibaut Pinot, ktorý má rovnako ako Holanďan veľké šance v časovke. Tak vyrovnaná najlepšia štvorica po devätnástich dňoch už dávno nebola, my si takúto Grand Tour momentálne nevybavujeme. Navyše, Zakarin je iba na hodnote 1:21 a Pozzovivo 1:30.
 
Čaká nás veľmi zaujímavé vyvrcholenie stého ročníka Gira. Pred poslednou horskou previerkou sú štyria pretekári v 53 sekundách. Akosi príliš sa Quintana s Nibalim sústredili na v tomto nováčika Dumoulina, no zaskočiť ich ešte môže skúsenejší Pinot, ktorý sa nezdal byť v prvých dvoch týždňoch supersilný, ale v tomto záverečnom poriadne vystrkuje rožky. Druhý raz po sebe prišli do cieľa pred topfavoritmi aj Zakarin s Pozzovivom. Zajtra sa budú musieť zbaviť Dumoulina, aby si to rozdali v časovke. Už dávno zistili, že izolovať ho vedia. Ak by nezvládol zajtrajšie posledné stúpanie a nemal nikoho pri sebe, v záverečnej rovine by mohol veľmi veľa stratiť.
 
V súťaži do 25 rokov sa dnes Yatesovi s Jungelsom podarilo zbaviť Formola, no aj oni dvaja tu už prežili horšie chvíle, takže nič nemajú isté. Navyše, tých 28 sekúnd straty by Jungels mal v časovke zmazať, takže sa budeme mať na čo pozerať aj medzi mladými.
 
 
vyjadrenie ikonky ciernaVyjadrenie Naira Quintanu (nový líder pretekov)
"Bola to ťažká etapa, ale cítil som sa dobre. Vďaka tímu som sa dokázal dostať do maglia rosa. Máme pred sebou ešte dva ťažké dni, budeme bojovať o víťazstvo."
 
 
vyjadrenie ikonky ciernaVyjadrenie Toma Dumoulina (strata ružového dresu)
"Nemal som dnes dobré nohy a urobil som školácku chybu, keď som ostal vzadu v zjazde. Súperi to rozdelili a veľa síl ma stál návrat, ktorý zlým nohám nepomohol... To sa nemalo stať. Na konci som sa potom snažil limitovať straty a myslím si, že sa mi to podarilo. Ďakujem aj kolegom, ktorí ma viackrát zachránili, mohlo to byť horšie."
 
 
Sumár reakcií nájdete tu...
 
 
Výsledky
1. LANDA Mikel link ikonka Team Sky link ikonka 4:53:00 100
2. COSTA Rui link ikonka UAE Team Emirates 01:49 40
3. ROLLAND Pierre Cannondale-Drapac Pro Team link ikonka 01:54 20
4. BILBAO Pello Astana Pro Team link ikonka 02:12 12
5. HENAO Sebastián Team Sky link ikonka 03:06 4
6. ŠALUNOV Jevgenij Gazprom-RusVelo 03:51  
7. SÁNCHEZ Luis Leon Astana Pro Team link ikonka 03:51  
8. BUSATO Matteo Wilier Triestina - Selle Italia 05:05  
9. ROTA Lorenzo Bardiani - CSF 05:05  
10. KOŠEVOJ Ilja Wilier Triestina - Selle Italia 06:44  
11. PINOT Thibaut link ikonka FDJ link ikonka 08:09  
12. POZZOVIVO Domenico Ag2r La Mondiale link ikonka 08:15  
13. ZAKARIN Ilnur link ikonka Kaťuša - Alpecin link ikonka 08:15  
14. JUNGELS Bob Quick-Step Floors link ikonka 08:21  
15. YATES Adam link ikonka ORICA - Scott link ikonka 08:21  
16. QUINTANA Nairo link ikonka Movistar Team link ikonka 08:21  
17. MOLLEMA Bauke Trek - Segafredo link ikonka 08:23  
18. NIBALI Vincenzo link ikonka Bahrain Merida Pro Team link ikonka 08:23  
19. HIRT Jan CCC Sprandi Polkowice 08:23  
20. HERRADA José Movistar Team link ikonka 08:58  
 
Zobraziť kompletné výsledky
 
 
movistar
Priebežné poradie pretekov po etape
1. QUINTANA Nairo link ikonka Movistar Team link ikonka 85:02:40 20
2. DUMOULIN Tom link ikonka Team Sunweb 00:38  
3. NIBALI Vincenzo link ikonka Bahrain Merida Pro Team link ikonka 00:43  
4. PINOT Thibaut link ikonka FDJ link ikonka 00:53  
5. ZAKARIN Ilnur link ikonka Kaťuša - Alpecin link ikonka 01:21  
6. POZZOVIVO Domenico Ag2r La Mondiale link ikonka 01:30  
7. MOLLEMA Bauke Trek - Segafredo link ikonka 02:48  
8. YATES Adam link ikonka ORICA - Scott link ikonka 06:35  
9. JUNGELS Bob Quick-Step Floors link ikonka 07:03  
10. KRUIJSWIJK Steven Team LottoNL - Jumbo link ikonka 07:37  
11. FORMOLO Davide Cannondale-Drapac Pro Team link ikonka 08:37  
12. POLANČ Jan UAE Team Emirates 14:13  
13. MONFORT Maxime Lotto Soudal link ikonka 14:32  
14. HIRT Jan CCC Sprandi Polkowice 17:38  
15. CATALDO Dario Astana Pro Team link ikonka 19:15  
16. REICHENBACH Sebastien FDJ link ikonka 26:04  
17. LANDA Mikel link ikonka Team Sky link ikonka 31:44  
18. KONRAD Patrick Bora - Hansgrohe link ikonka 32:39  
19. DUPONT Hubert Ag2r La Mondiale link ikonka 33:22  
20. AMADOR Andrej Movistar Team link ikonka 33:37  
 
Zobraziť kompletné poradie
 
 
zgiro sutaz body
Priebežné poradie bodovacej súťaže po etape
1. GAVIRIA Fernando Quick-Step Floors link ikonka 325
2. STUYVEN Jasper Trek - Segafredo link ikonka 192
3. BENNETT Sam Bora - Hansgrohe link ikonka 117
4. TEKLEHAIMANOT Daniel Dimension Data for Qhubeka link ikonka 100
5. PÖSTLBERGER Lukas Bora - Hansgrohe link ikonka 98
6. BRUTT Pavel Gazprom-RusVelo 76
 
 
 
zgiro sutaz vrchy
Priebežné poradie vrchárskej súťaže po etape
1. LANDA Mikel link ikonka Team Sky link ikonka 224
2. SÁNCHEZ Luis Leon Astana Pro Team link ikonka 118
3. FRAILE Omar Dimension Data for Qhubeka link ikonka 104
4. ROLLAND Pierre Cannondale-Drapac Pro Team link ikonka 70
5. QUINTANA Nairo link ikonka Movistar Team link ikonka 64
6. ANTON Igor Dimension Data for Qhubeka link ikonka 56
 
 
 
zgiro sutaz u25
Priebežné poradie súťaže do 25 rokov po etape
1. YATES Adam link ikonka ORICA - Scott link ikonka 85:09:15
2. JUNGELS Bob Quick-Step Floors link ikonka 00:28
3. FORMOLO Davide Cannondale-Drapac Pro Team link ikonka 02:02
4. POLANČ Jan UAE Team Emirates 07:38
5. DE PLUS Laurens Quick-Step Floors link ikonka 1:03:24
6. PETILLI Simone UAE Team Emirates 1:13:42
 
  
video v clanku ikonka ciernaVideo sumár etapy
 
 

 
 
Dôležité kopce na trase:
1 20 modre 86 km - Sella Chianzutan (955 m.n.m.): dĺžka 11,8 km; sklon 5,5 %
1 20 modre Cieľ - Piancavallo (1290 m.n.m.): dĺžka 15,4 km; sklon 7,3 %
 
 
etapa 19 dojazd
profil záverečného stúpania (© giroditalia.it)
 
 
Krátke preview etapy:
Predchádzajúca etapa bola náročná, ale chýbal je ťažký cieľový kopec. Teraz sa situácia otočí. V devätnástom predstavení nebude hrať veľkú úlohu, akú taktiku zvolia favoriti počas etapy, ale dôležitý bude len ich výkon na Piancavallo. Záverečné stúpanie obsahuje na začiatku strmé gradienty, ale všetci jazdci na GC prídu do rozhodujúcej bitky relatívne svieži. A to bude výhoda lídra pretekov. Tom Dumoulin zvládol výborným spôsobom predchádzajúce horské dojazdy a po ostatných etapách je jeho sebavedomie na najvyššej úrovni. Holandský pretekár si bude veriť, že jeho hlavní súperi Quintana s Nibalim len ťažko získajú veľký náskok na Piancavallo, doteraz sa im v tomto smere príliš nedarilo. A keďže sklony cieľového stúpania na konci mierne zoslabnú, v prípade núdze dostane šancu na svoj typický návrat ku svojim konkurentom. Quintana s Nibalim musia útočiť a spoliehať sa na to, že Dumoulin raz praskne. Preto ich kolegovia nastavia razantné tempo na začiatku posledného kopca a najmä kolumbijský jazdec bude zrýchľovať. Lezecké dispozície hovoria v ich prospech, ale jazdecká pohoda je na strane ružového dresu. Predposledná horská etapa určite neskončí šachovou partiou, ale uvidíme prehliadku zostatkovej energie najväčších favoritov.
 
Úspech v osemnástej etape zdvihol morálku Thibautovi Pinotovi, ktorý sa vrátil do hry o pódium, a ak dokáže nadviazať na svoj predchádzajúci výkon, bude zdatným súperom Vincenza Nibaliho. Do tohto boja chce prehovoriť aj Ilnur Zakarin, ktorý zvláda posledné etapy bez výkyvov, ale ani jeden z nich už nemôže čakať, že ostatní ich nechajú len tak atakovať. Jeden ťažký kopec môže vyhovovať Yatesovi, ktorý musí útočiť proti Jungelsovi. Uvidíme, či dokážu pohnúť so svojou pozíciou v GC Kruijswijk s Mollemom. Etapový triumf stále máta Mikela Landu a jazdec tímu Sky si môže preň vybehnúť v úniku, ale šancu na úspech bude mať aj v záverečnej bitke favoritov.                   
 
 
Krátky opis trasy:
Ďalšia horská previerka sa odohrá v regióne Furlansko-Júlske Benátky, ktorý sa nachádza na severovýchode krajiny, a cyklistov zavedie do lyžiarskeho strediska Piancavallo. Okamžite po štarte sa začne stúpať na Passo di Monte Corce di Comelico (7,9 km; 4,3 %), ktorý nemá žiadne strmé úseky. Za ním bude nasledovať nehodnotené stúpanie Cima Sappada (16 km; 2,3 %), ktoré takisto nevystraší pelotón ťažkými úsekmi. Potom si môžu cyklisti na chvíľu vydýchnuť, až kým sa nedostanú pod kopec Sella Chianzutan, ktorý má nepravidelný sklon a obsahuje aj úseky s prevýšením osem – deväť percent. Stále je to však ďaleko do cieľa, preto najlepšia šanca na získanie času na súperov alebo získanie etapového triumfu sa nachádza na záverečnom stúpaní. Kopec Piancavallo je najťažší na samom začiatku, úvodných šesť kilometrov atakuje priemer desať percent. Zvyšných sedem kilometrov vyskočí na necelých sedem percent, posledných 2000 metrov je úplne jednoduchých. V devätnástej etape bude úloha kandidátov na titul jasná – podať čo najlepší výkon na cieľovom stúpaní. Pokiaľ neprekonajú jeho ťažkú prvú časť, nebudú si môcť spokojne vydýchnuť.