5. 10.5. zvlnena etapa ciel rovina Pedara > Messina 157 km Gaviria
 
etapa 05
profil etapy (© giroditalia.it)
 
 
Na piatu etapu sa tešil Vincenzo Nibali, pretože druhá sicílska previerka finišovala v jeho rodisku, a už na štarte mohol vidieť veľký záujem o svoju osobu. Najrýchlejší pretekári dúfali, že v dnešnom finále sa konečne dočkajú tej pravej šprintérskej bitky, ktorá na Gire doteraz chýbala.           
 
Prvá polovica etapy prebehla na zvlnenom profile a bolo prekvapujúce, že do úniku sa dostali len dvaja jazdci. Okamžite po štarte vyrazili dopredu Maciej Paterski (CCC Sprandi) a Jevgenij Šalunov (RusVelo), ale tento pohyb nemotivoval ďalších cyklistov, ktorí radšej zvolili istejšiu jazdu v pelotóne. Ruský pro-konti celok zatiaľ nechýbal ani v jednom úniku, Jevgenij Šalunov sa objavil vo vedúcej skupine aj v druhej etape, a zástupcovia CCC Sprandi túto príležitosť nevyužili len vo včerajšej previerke. Pre obidva celky bola účasť na čele pretekov dôležitým prvkom sebaprezentácie na prvej GT v ročníku. 
 
 
giro etapa 5 unik rcsf
Únik dnešného dňa (© LaPresse/Fabio Ferrari)
 
 
Na začiatku pretekov boli pripravené technické úseky, na ktorých získala vedúca dvojica k dobru štyri minúty. V balíku najskôr diktoval tempo Quick-Step Floors a belgický tím musel byť spokojný, keď sa k nemu okamžite pridali aj Orica - Scott a Lotto - Soudal. Zostava okolo Jungelsa a Gaviriu tak nemusela sama kontrolovať utečencov a mohla si šetriť palebnú silu aj na predpokladaný špurt.
 
Potom sa pretekári dostali na jedinú horskú prémiu, ktorú získal bez boja Paterski. V balíku získal posledný bodík Daniel Teklehaimanot, ktorému patrí vo vrchárskej súťaži druhá priečka. Na tomto miernom kopci stratili utečenci zo svojho náskoku pol minútu. Po hodnotenom stúpaní čakal na cyklistov ešte jeden kopec, po ktorom mali utečenci náskok tri minúty. Na tomto mieste bojoval na konci balíka Nizzolo a taliansky jazdec si vydýchol až na vrchole tohto stúpania. 
 
V nasledujúcom klesaní sa objavil na čele pelotónu tím Bahrajn - Merida, ktorý na úzkych cestách nastavil rýchle tempo, aby Nibali zvládol túto pasáž bez komplikácii. Niektorým jazdcom to spôsobilo problémy, ale na rovine sa všetko upokojilo. Kvôli defektu sa ocitol za pelotónom Nairo Quintana, ale kolumbijský jazdec sa vrátil do hlavnej skupiny bez problémov.
 
 
giro etapa 5 jungels quick step rcsf
Bob Jungels vo vláčiku Quick-Stepu (© LaPresse/Fabio Ferrari)
 
 
Prvú rýchlostnú prémiu uchmatol Jevgenij Šalunov, v balíku si zašpurtoval pre tretie miesto Fernando Gaviria, a víťaz tretej etapy bol v tomto smere úspešný. Utečenci naďalej jazdili s náskokom okolo troch minút. Na druhej šprintérskej prémii bol pre zmenu úspešný Maciej Paterski a v pelotóne opäť získal osem bodov Gaviria. A kolumbijský jazdec sa dostal virtuálne na čelo bodovacej súťaže. Vedúca dvojica stále predvádzala odhodlaný výkon, ich náskok pred hlavnou skupinou bol v podstate nezmenený.
 
Šalunov a Paterski chceli využiť každý jeden kilometer na čele pretekov, ale do balíka sa vrátili pätnásť kilometrov pred páskou. V tom momente už prebiehala pozičná bitka najsilnejších tímov, ktoré nechceli nič podceniť na zostávajúcich úsekoch v meste Messina. V jeho uliciach striehli hektické momenty, takže všetci dôležití cyklisti sa potrebovali natlačiť na vedúce priečky.
 
Veľkú šou predviedol v závere Luka Pibernik z Bahrajn - Merida, ktorý sa dlho vetral pred pelotónom, a pri predposlednom prejazde cez cieľovú pásku zdvihol ruky nad hlavu, lebo si myslel, že vybojoval etapový triumf. Musel byť veľmi prekvapený, keď za sebou uvidel valiacu sa hlavnú skupinu, ktorá pokračovala ďalej. (na videu je to v čase 0:40)
 
Vo vypätom finále urobil všetko správne Fernando Gaviria, ktorý vybojoval druhý etapový triumf na tomto podujatí. Druhý skončil Jakub Mareczko, na tretej priečke finišoval Sam Bennett.
 
 
giro etapa 5 spurt rcsf
Špurt dnešnej etapy (© LaPresse/Gian Mattia D'Alberto)
 
 
Fernando Gaviria sa zorientoval najlepšie v koncovke piatej etapy a veľmi mu v tom pomohli jeho kolegovia, ktorí ho dostali do potrebnej pozície v tom najlepšom momente. Potom sa okamžite zavesil za Sama Bennetta, ktorý už v tom momente šprintoval, ale kolumbijský jazdec bol na páske lepší. Tím Quick-Step Floors parádne zvládol dnešnú koncovku a môže si užívať ďalší úspech v jubilejnej edícii. 
 
Peknú spoluprácu predviedol v závere aj Bora - Hansgrohe, keď nemecká zostava dobre podporila Sama Bennetta. Írsky jazdec mal v uplynulých dňoch zdravotné problémy, ale zdá sa, že sa dostáva do správnej formy. A tretia priečka určite posilní jeho sebadôveru. Tesne pred cieľovou páskou sa pred neho dostal Jakub Mareczko, ktorý bol veľmi rýchly a podarilo sa mu predbehnúť niekoľkých súperov, ale doplatil na zlú východiskovú pozíciu. Vo finále sa nepresadili André Greipel a Caleb Ewan, ktorým v rozhodujúcich momentoch chýbali kolegovia, ktorí by ich posunuli dopredu, aby odtiaľ rozbalili svoj špurt. Ale nič také sa nestalo.
 
V celkovom poradí nenastali žiadne zmeny, v ružovom dres aj naďalej uvidíme jazdiť Boba Jungelsa. Na čelo bodovacej súťaže sa dostal Fernando Gaviria, ktorý si veľmi polepšil etapovým triumfom, ale pomohli mu aj body z rýchlostných prémii.
 
 
vyjadrenie ikonky ciernaVyjadrenie Fernanda Gaviriu (víťaz)
"Dnes to bolo skvelé, bola to fantastická etapa. Ako tím sme veľmi dobre jazdili celý deň. Záver bol komplikovaný, pretože mnoho jazdcov sa chcelo presadiť a vpredu sa pohybovali aj pretekári na celkové poradie. Ale som rád, že sme opäť získali etapový triumf. Dostal som sa do formy a teším sa, že som to predviedol pred svojou rodinou. Je to vynikajúci štart do pretekov."
   
 
Výsledky
1. GAVIRIA Fernando Quick-Step Floors link ikonka 3:40:11 100
2. MARECZKO Jakub Wilier Triestina - Selle Italia 00:00 40
3. BENNETT Sam Bora - Hansgrohe link ikonka 00:00 20
4. GREIPEL André link ikonka Lotto Soudal link ikonka 00:00 12
5. BAUHAUS Phil Team Sunweb 00:00 4
6. SBARAGLI Kristian Dimension Data for Qhubeka link ikonka 00:00  
7. GIBBONS Ryan Dimension Data for Qhubeka link ikonka 00:00  
8. FERRARI Roberto UAE Team Emirates 00:00  
9. STUYVEN Jasper Trek - Segafredo link ikonka 00:00  
10. BATTAGLIN Enrico Team LottoNL - Jumbo link ikonka 00:00  
 
Zobraziť kompletné výsledky
 
 
quick step
Priebežné poradie pretekov po etape
1. JUNGELS Bob Quick-Step Floors link ikonka 23:22:07 20
2. THOMAS Geraint link ikonka Team Sky link ikonka 00:06  
3. YATES Adam link ikonka ORICA - Scott link ikonka 00:10  
4. POZZOVIVO Domenico Ag2r La Mondiale link ikonka 00:10  
5. NIBALI Vincenzo link ikonka Bahrain Merida Pro Team link ikonka 00:10  
6. DUMOULIN Tom link ikonka Team Sunweb 00:10  
7. QUINTANA Nairo link ikonka Movistar Team link ikonka 00:10  
8. MOLLEMA Bauke Trek - Segafredo link ikonka 00:10  
9. VAN GARDEREN Tejay link ikonka BMC Racing Team link ikonka 00:10  
10. AMADOR Andrej Movistar Team link ikonka 00:10  
 
Zobraziť kompletné poradie
 
 
zgiro sutaz body
Priebežné poradie bodovacej súťaže po etape
1. GAVIRIA Fernando Quick-Step Floors link ikonka 138
2. GREIPEL André link ikonka Lotto Soudal link ikonka 99
3. SBARAGLI Kristian Dimension Data for Qhubeka link ikonka 76
4. TEKLEHAIMANOT Daniel Dimension Data for Qhubeka link ikonka 74
5. STUYVEN Jasper Trek - Segafredo link ikonka 62
6. ZHUPA Eugert Wilier Triestina - Selle Italia 60
 
 
 
zgiro sutaz vrchy
Priebežné poradie vrchárskej súťaže po etape
1. POLANČ Jan UAE Team Emirates 43
2. TEKLEHAIMANOT Daniel Dimension Data for Qhubeka link ikonka 23
3. ZAKARIN Ilnur link ikonka Kaťuša - Alpecin link ikonka 18
4. VAN RENSBURG Jacques Dimension Data for Qhubeka link ikonka 15
5. THOMAS Geraint link ikonka Team Sky link ikonka 12
6. BENEDETTI Cesare Bora - Hansgrohe link ikonka 9
 
 
 
zgiro sutaz u25
Priebežné poradie súťaže do 25 rokov po etape
1. JUNGELS Bob Quick-Step Floors link ikonka 23:22:07
2. YATES Adam link ikonka ORICA - Scott link ikonka 00:10
3. FORMOLO Davide Cannondale-Drapac Pro Team link ikonka 00:10
4. POLANČ Jan UAE Team Emirates 00:58
5. PETILLI Simone UAE Team Emirates 01:14
6. CONTI Valerio UAE Team Emirates 01:50
 
 
 
video v clanku ikonka ciernaZostrih piatej etapy
 
 

 
 
Krátke preview etapy:
Je zaujímavé, že doteraz sa odohral len jeden klasický záverečný špurt, aj to v náročnej sardínskej etape, takže sme ešte nemali možnosť uvidieť najrýchlejších jazdcov v priamom súboji. Ale koncovka v Messine by mala poskytnúť tento pohľad. Utečencov budú kontrolovať Quick-Step, Lotto - Soudal a Orica, ktoré disponujú najsilnejšími šprintérmi. Poriadne motivovaný bude Caleb Ewan, ktorý je zo všetkých asi najrýchlejší, ale doteraz nedostal šancu bojovať o etapový triumf. V priamočiarom špurte piatej etapy bude mať veľkú šancu, aby sa mu to konečne podarilo. Skúsený André Greipel sa môže vo finále spoľahnúť na svojich kolegov, a potom správne načasovať svoj špurt, čo môže byť výhoda oproti mladším súperom. Po tretej etape získal sebavedomie Fernando Gaviria, ktorý pôjde nebojácne aj do tejto koncovky. Postupne sa dostáva do formy Giacomo Nizzolo, dobrý výsledok už chcú dosiahnuť Sacha Modolo alebo Jakub Mareczko. V tíme Bora mal v uplynulých dňoch zdravotné problémy Sam Bennett, ktorý nemusí byť v najlepšej pohode, ale nemecká zostava môže vytiahnuť Mattea Pelucchiho, ktorý takisto dokáže vytiahnuť kvalitný špurt.      
 
 
Krátky opis trasy:
Druhý deň strávený na Sardínii bude pre cyklistov vľúdnejší. Úvodná časť obsahuje stúpania s miernym sklonom, ale už po dvadsiatich kilometroch vystraší šprintérov prudký, ale krátky kopec Trecastagni. Posledných šesťdesiat kilometrov na pobreží však nepredstavuje pre pelotón žiadnu hrozbu. Opäť sa črtá šprintérsky dojazd, ktorý vyvrcholí v prímorskom meste Messina, kde pretekári absolvujú jeden okruh. V rodnom meste Vincenza Nibaliho budú hlásiť plnú pohotovosť šprintérsku celky, ktoré musia na začiatku Gira využívať všetky ponúkané príležitosti.