13. 19.5. rovinata etapa ciel rovina Reggio Emilia > Tortona 162 km Gaviria
 
etapa 13
profil etapy (© giroditalia.it)
 
 
Po včerajšej mamutej dávke kilometrov v teplom počasí čakal dnes pelotón oddych... Aspoň to tak vyzeralo, minimálne čo do počtu odjazdených kilometrov a profilu. Piatok sa niesol v duchu "len" 162. Okrem všetkého to ale bola posledná príležitosť pre fanúšikov, ako vidieť hromadný dojazd. Od zajtrajšieho dňa nás totiž na Gire čakajú už len dve kopcovité etapy, päť horských a záverečná časovka v meste módy. 
 
Medzi jasných favoritov patril Fernando Gaviria, ktorý vychytal formu ako hrom. Prekaziť plány mu ale chceli viacerí jeho súperi. Najmä André Greipel, ktorému sa jeden víťazný zárez máli a keďže raz vyhrá na každej GT, táto bola zatiaľ podpriemerná. Dobré karty mohla vytiahnuť aj Bora a jej Sam Bennett či Jakub Mareczko z Wilieru Triestina. Nezabúdali sme ale ani na dvojicu Sacha Modolo - Caleb Ewan.
 
Etapa odštartovala v meste Reggio Emilia. To leží na severe čižmy a na ceste Via Emilia, pričom je táto cesta pomenovaná po rímskom konzulovi Marcovi Emiliovi Lepidovi. Mesto má asi 170-tisíc obyvateľov a u nás by sa v tomto rebríčku zaradilo za Bratislavou a Košicami na tretie miesto. Medzi jeho partnerské mestá patrí dokonca to hlavné v Moldavsku Kišiňov či obľúbená turistická destinácia v Chorvátsku Zadar
 
 
giro 2017 etapa 13 ilustrak rcsf
Scenéria etapy (© LaPresse/Spada)
 
 
V poradí už 13. etapa odštartovala krátko pred pol druhou. Hneď na siedmom kilometri zaútočila štvorica pretekárov. Boli to Pavel Brutt z Gazpromu, Vincenzo Albanese z Bardiani, Matej Mohorič z UAE a Johann Van Zyl z Dimension Data. Juhoafričan si to ale rozmyslel a vrátil sa nazad do balíka. Juhoafričania asi chceli, aby pomohol v pelotóne. Únik dňa teda tvorila len táto zaujímavá trojka. 
 
Pelotón jazdcov na čele ale ďaleko nepúšťal, žiadny šprintérsky celok si dnes nepripúšťal iný scenár ako ten s hromadným dojazdom. Náskok osciloval iba okolo pol druha minúty. Preteky ďalej pokračovali už bez Gerainta Thomasa. Jazdec tímu Sky sa nedokázal "vylízať" zo zdravotných problémov s kolenom po nešťastnej deviatej etape, a tak odstúpil. Briti tak môžu na úspech v GC zabudnúť. Na druhej strane bezpochýb uvidíme ich jazdcov v únikoch ťažkých etáp. Veď Mikelovi Landovi to už raz perfektne vyšlo. Pred dvoma rokmi v najťažšej etape Vuelty.
 
Šesťdesiat kilometrov do pásky sa mierne zvýšilo tempo, ktoré nebolo dovtedy dych berúce. A to predovšetkým vďaka tímom Lotto Soudal, Orica - Scott a Quick-Step Floors, ktoré ťahali pelotón. O desať kilometrov neskôr bola situácia v tak trochu nudnej etape úplne rovnaká. Potom ale začal náskok trojice klesať. Bolo cítiť príchod záveru.
 
Tretia hodina sa išla rýchlosťou takmer 44 kilometrov za hodinu. Takže na takýto terén skutočne pokojne. V poradí štvrtá sa však išla o niečo rýchlejšie. Aj preto náskok utečencov klesal čoraz rýchlejšie a rýchlejšie. Hrdinovia dnešného dňa to zabalili presne 22 kilometrov pred páskou. Začalo sa odznova.
 
Pätnásť kilometrov pred cieľovou čiarou sa na okamih rozdelil pelotón na dve časti, resp. pozične horšie jazdiacich pretekároch na chvíľu odfúklo. Všetko sa však znormalizovalo a vrátilo sa do pôvodnému stavu. Päť kilometrov pred dojazdom na čele pracoval Cannondale. Potom sa pokúsil o prekvapenie Filippo Pozzato, no nekonalo sa.
 
Záver mala perfektne rozbehnutá Bora, no Nemcom opäť ukradol víťazstvo kto iný ako Fernando Gaviria! Ale mal na mále. Sto metrov pred páskou takmer došlo ku kolíznej situácii, keď mu rozbiehač Richeze musel komplikovane uvoľniť cestu a zablokoval tak Caleba Ewana. Z pohľadu belgického celku to dopadlo perfektne, no tento pocit určite nemali v Orice.
 
 
gaviria 2017 giro fialovy vitazstvo bohfst
Fernando Gaviria so štvrtým triumfom (© BORA-hansgrohe / Stiehl Photography)
 
 
video v clanku ikonka ciernaVideo dojazdu
 
 
Prácu nemeckého projektu využil aj Sam Bennett a i napriek tomu, že to nebolo vytúžené víťazstvo, aj druhé miesto musí byť pre Boru pekným výsledkom. Zvlášť, pokiaľ ich lídra porazil len jednoducho v týchto dňoch najlepší Fernando Gaviria, opäť bez akejkoľvek debaty. Tretie miesto berie Jasper Stuyven, ktorý dokonale nahradil už absentujúceho Giacoma Nizzola. Ďalší veľkí favoriti Sacha Modolo, Caleb Ewan a André Greipel skončili v poradí siedmy, ôsmy a deviaty. Ewan sa určite bude hnevať na Richezeho. Greipel môže znova na seba či tím, lebo zasa prekvapujúco chaosili a bol príliš vzadu.
 
V celkovom poradí sa nič neudialo. Vrchári aspoň na vonok bez ujmy prežili ďalšiu transportnú etapu a cez víkend sa už poriadne zapotia. Dumoulin si pripísal už desiaty deň v ružovom drese z 23 etáp, ktoré tu absolvoval, takže to je skvelá vizitka. V bodovacej súťaži je všetko jasné, Fernando Gaviria bude mať väčší problém sám so sebou, aby preteky dokončil, než so súpermi.  Vedie o 123 bodov v "saganovskej dominancii". Zaujímavé to bude vo vrchárskej súťaži. Omar Fraile i Jan Polanč mali čas na regeneráciu. To isté platí pre mladých pretekárov, kde  ešte budú chcieť Formolo s Yatesom vyzvať Jungelsa.
 
 
vyjadrenie ikonky ciernaVyjadrenie Fernanda Gaviriu (víťaz)
"Bolo to dnes rýchle, ale to v špritoch vždy. Tak 400 metrov pred páskou som si nemyslel, že mám šancu vyhrať, ale dal som do toho všetko a počkal si, čo sa stane. Prekonať 13-15 ľudí v posledných stovkách metrov je niečo špeciálne. Ďakujem aj tímu, ktorý mi pomáhal celý deň.
Toľko víťazstiev podčiarkuje fakt, že som prišiel na Giro výborne pripravený a mám veľkú radosť, že môžem obliekať cyklamenový dres. Tiež som rád za to množstvo kolumbijských fanúšikov, ktorí sem prišli podporiť mňa i krajanov."
 
 
Výsledky
1. GAVIRIA Fernando Quick-Step Floors link ikonka 3:47:45 100
2. BENNETT Sam Bora - Hansgrohe link ikonka 00:00 40
3. STUYVEN Jasper Trek - Segafredo link ikonka 00:00 20
4. FERRARI Roberto UAE Team Emirates 00:00 12
5. GIBBONS Ryan Dimension Data for Qhubeka link ikonka 00:00 4
6. SELIG Rüdiger Bora - Hansgrohe link ikonka 00:00  
7. MODOLO Sacha UAE Team Emirates 00:00  
8. EWAN Caleb ORICA - Scott link ikonka 00:00  
9. GREIPEL André link ikonka Lotto Soudal link ikonka 00:00  
10. KUZNECOV Vjačeslav Kaťuša - Alpecin link ikonka 00:00  
 
Zobraziť kompletné výsledky
 
 
sunweb
Priebežné poradie pretekov po etape
1. DUMOULIN Tom link ikonka Team Sunweb 56:28:53 20
2. QUINTANA Nairo link ikonka Movistar Team link ikonka 02:23  
3. MOLLEMA Bauke Trek - Segafredo link ikonka 02:38  
4. PINOT Thibaut link ikonka FDJ link ikonka 02:40  
5. NIBALI Vincenzo link ikonka Bahrain Merida Pro Team link ikonka 02:47  
6. AMADOR Andrej Movistar Team link ikonka 03:05  
7. JUNGELS Bob Quick-Step Floors link ikonka 03:56  
8. POZZOVIVO Domenico Ag2r La Mondiale link ikonka 03:59  
9. KANGERT Tanel Astana Pro Team link ikonka 03:59  
10. ZAKARIN Ilnur link ikonka Kaťuša - Alpecin link ikonka 04:17  
 
Zobraziť kompletné poradie
 
 
zgiro sutaz body
Priebežné poradie bodovacej súťaže po etape
1. GAVIRIA Fernando Quick-Step Floors link ikonka 315
2. STUYVEN Jasper Trek - Segafredo link ikonka 192
3. GREIPEL André link ikonka Lotto Soudal link ikonka 144
4. BENNETT Sam Bora - Hansgrohe link ikonka 117
5. EWAN Caleb ORICA - Scott link ikonka 108
6. PÖSTLBERGER Lukas Bora - Hansgrohe link ikonka 98
 
 
 
zgiro sutaz vrchy
Priebežné poradie vrchárskej súťaže po etape
1. FRAILE Omar Dimension Data for Qhubeka link ikonka 49
2. POLANČ Jan UAE Team Emirates 46
3. QUINTANA Nairo link ikonka Movistar Team link ikonka 35
4. PINOT Thibaut link ikonka FDJ link ikonka 27
5. TEKLEHAIMANOT Daniel Dimension Data for Qhubeka link ikonka 23
6. DE PLUS Laurens Quick-Step Floors link ikonka 22
 
 
 
zgiro sutaz u25
Priebežné poradie súťaže do 25 rokov po etape
1. JUNGELS Bob Quick-Step Floors link ikonka 56:32:49
2. FORMOLO Davide Cannondale-Drapac Pro Team link ikonka 02:23
3. YATES Adam link ikonka ORICA - Scott link ikonka 03:02
4. POLANČ Jan UAE Team Emirates 03:43
5. PETILLI Simone UAE Team Emirates 09:27
6. RODRÍGUEZ Cristian Wilier Triestina - Selle Italia 16:31
 
 
 
video v clanku ikonka ciernaVideo sumár etapy
 
 

 
 
Krátke preview etapy:
Šprintérske koncovky momentálne chutia Fernandovi Gaviriovi, ktorý je dostatočne rýchly a môže sa oprieť o výbornú tímovú podporu, najmä zo strany spoľahlivého rozbiehača Maximiliana Richezeho. Kvalitný lead-out bude potrebný aj v trinástej etape, pretože šprintéri musia prebehnúť cez poslednú zákrutu na čelnej pozícii, inak stratia šancu na etapový triumf. A to bude ďalšia pekná šanca pre belgickú zostavu a Gaviriu, aby siahli na štvrté víťazstvo. V ostatnom čase nefungovala spolupráca v tíme Lotto - Soudal, ale pred svojím posledným dňom na podujatí si to André Greipel určite vydiskutuje so spolujazdcami. Dvanáste etapa nevyšla ani Calebovi Ewanovi, ktorý bude takisto motivovaný, aby v poslednom hromadnom dojazde ukázal svoj najlepší výkon. V šprintérskej koncovke sa veľmi snaží získať etapu Bora - Hansgrohe, ale Sam Bennett zbiera len tretie miesta. Írsky borec dostáva peknú podporu, už mu len treba na posledných stovkách metrov v zlomku sekundy zvoliť to najsprávnejšie riešenie. V predchádzajúcej etape ukázal kvalitnú koncovku Jakub Mareczko, ktorý je veľmi rýchly, a keď sa dostane vo finále do potrebnej pozície, opäť môže vybojovať vysoké umiestnenie.         
 
 
Krátky opis trasy:
Trinásta etapa je tutovkou pre šprintérov. Trasa medzi mestami Reggio Emilia a Tortona je totálne rovinatá. Hromadný dojazd pelotónu nemôže nič ohroziť, o záverečný špurt sa môžu obrať šprintérske tímy len sami svojou nešikovnosťou. S veľkou pravdepodobnosťou je to ponuka na posledný hromadný špurt v tohtoročnej edícii. Vo finále uvidíme drsnú pozičnú bitku, pretože 450 metrov pred páskou je pripravená ľavotočivá zákruta. Podujatie pokračuje v uctievaní si svojich hrdinov, v meste Tortona zomrel Fausto Coppi, ktorý sa päťkrát tešil na Gire a dva razy si podmanil Starú dámu.