15. 21.5. rovinata etapa ciel rovina Valdengo > Bergamo 199 km Jungels
 
etapa 15
profil etapy (© giroditalia.it)
 
 
Na začiatku pätnástej etapy každý vedel, že únik to môže dotiahnuť až do cieľa, preto bolo všetko pripravené na hektický štart. V príjemnom slnečnom počasí skutočne prebiehali tradičné obrázky pri tvorbe vedúcej skupiny.
 
Rovinaté úseky nakoniec využili Jan Bárta (Bora-Hansgrohe), Jeremy Roy (FDJ), Moreno Hofland (Lotto-Soudal), Dries Devenyns (Quick-Step Floors) a Eugert Zhupa (Wilier Trestina), aby sa dostali pred pelotón, ale v hlavnej skupine sa našlo viacero tímov, ktoré boli nespokojné zo zložením brejku. Preto sa snažili túto partiu eliminovať najmä Cannondale - Drapac, UAE Emirates a Dimension Data. Piatich utečencov však neodradil ani malý náskok a tvrdo bojovali o svoju príležitosť. Vedúca pätica si udržala minimálne vedenie aj na prvej rýchlostnej prémii, kde bol úspešný Eugert Zhupa, druhú priečku získal Jan Bárta.
 
Drsná naháňačka prebiehala hodnú chvíľu a priemerná rýchlosť etapy presahovala päťdesiat kilometrov za hodinu. V predchádzajúcich podobných etapách sme už videli rovnaký scenár. Množstvo tímov malo záujem ukázať sa vo vedúcej skupine, a keď sa im to nepodarilo, potom v balíku blokovali úspech odídených jazdcov a chceli preskupiť zloženie úniku. Aj tentoraz neúspešné zoskupenia tvrdo stíhali útočníkov, ale tí mali veľkú guráž a nechceli sa vzdať za žiadnu cenu. Na trati sa odohrávala hra nervov, kto povolí skôr. Brejk, alebo pelotón.
 
Veľkú motiváciu dostihnúť vedúcu partiu mal najmä Cannondale, ktorý stále čaká na prvé víťazstvo v tohtoročnej edícii. Americká zostava predvádzala rovnaký odhodlaný výkon aj počas deviatej etapy, keď premeškala tvorbu úniku, a potom dlhý čas naháňala utečencov. Ale Bártova skupina ich nepustila pod tridsať sekúnd. 
 
Po sto kilometroch bol pripravený bufet, ale pretekári tu nedostali možnosť na občerstvenie, pretože sa naďalej letelo veľkou rýchlosťou. Rozdiel medzi skupinami klesol na desať sekúnd a to podporilo nové ataky z pelotónu. Situácia bola hektická, miestami neprehľadná a okrem niekoľkých cyklistov si už všetci aktéri želali upokojenie situácie.
 
V jednom momente si nastúpil na čele pretekov Dries Devenyns a belgický borec nenašiel spoločníka. Zvyšní útočníci boli chytení, ale v balíku sa čoskoro objavil aj samotný Devenyns. Statočná pätica tak nevydržala odolať silnému tlaku zo strany hlavnej skupiny.
 
Po nasledujúcich atakoch sa konečne vytvorila zaujímavá vedúca skupina, ktorú nechal balík na pokoji. Vpredu sa ukázali Fernando Gaviria (Quick-Step Floors), Philip Deignan (Sky), Julen Amezqueta (Wilier Triestina), Enrico Battaglin (Lotto-Jumbo), Janse van Rensburg (Dimension Data), Silvan Dillier (BMC), Enrico Barbin (Bardiani), Rudy Molard (FDJ), Jevgenij  Šalunov (RusVelo) a Simone Petilli (UAE Emirates). Etapa sa dostala do tradičných koľají len deväťdesiat kilometrov pred páskou a takýto letecký deň mohol v dnešnom finále niekoho zaskočiť.
 
Potom si zobral situáciu pod patronát tím Sunweb, ktorého ružový dres neohrozoval ani jeden z borcov, ktorí sa dostali na čelo pretekov. Zloženie vedúcej skupiny bolo veľkou prehrou pre Cannondale - Drapac, ktorý tvrdo stíhal predchádzajúci únik, ale svojho zástupcu nedostal dopredu ani na druhý pokus.
 
Už sa zdalo, že po vypätom priebehu etapy budú všetci v pelotóne spokojní, aby to brejk dotiahol až do cieľa, ale netrvalo dlho a v balíku začal pracovať celok Orica - Scott. Austrálska zostava chcela využiť, že vedúca skupina nemala veľký náskok, a tak plánovala zabojovať o etapový triumf s Adamom Yatesom. A partia okolo mladého britského cyklistu išla tvrdo za svojím cieľom, takže cyklisti dnes nedostali ani malú chvíľku na vydýchnutie. Pred prvým stúpaním bola pripravená rýchlostná prémia, kde si vylepšil svoje skóre Fernando Gaviria a doslova si užíval tohtoročné Giro.
 
Na prvej horskej prémii mal únik k dobru už len päťdesiat sekúnd a bolo jasné, že vo finále sa dostanú do hry aj favoriti na titul a že kvalitná práca Oricy otvárala možnosti na etapový triumf pre mnohých jazdcov.
 
Na najťažšom dnešnom kopci Miragolo San Salvatore zostali vpredu už len Deignan, van Rensburg, Amezqueta, Molard a Barbin, v pelotóne ich kontroval tím Sunweb. Ešte pred týmto kopcom nasadol do tímového auta Caleb Ewan, ktorý už na podujatí nebude pokračovať.
 
Na vrchol prvej horskej prémie sa dostali ako prví Deignan, van Rensburg a Molard, ktorí si udržali minútový náskok na hlavnú skupinu. Tam už nepracovala Orica, ktorá sa s príchodom stúpania úplne vytratila z čela pelotónu. A tím Sunweb sa nikam neponáhľal a len udržiaval rozdiely, ktoré panovali na trati. Tvrdé úseky Miragolo San Salvatore využili Rolland a LL Sánchez, ktorí sa chceli dostať do vedúcej skupiny.
 
Nasledoval krátky, ale technický zjazd, kde sa za vedúcou trojicou pohybovali Rolland, LL Sánchez, BarbinAmezqueta. V klesaní mal pád Nairo Quintana, ktorý ale okamžite vyskočil na bicykel. Kolumbijský borec nemal žiadne problémy a okrem toho ho počkali jazdci z tímu Sunweb.  Pred druhým výstupom síce menil svoj stroj, ale netrvalo dlho a vrátil sa do balíka.
 
Rolland a LL Sánchez sa dostali do vedúcej skupiny na stúpaní Selvino a podporili Deignana, van Rensburga a Molarda.  Hlavnou postavou brejku bol jazdec tímu Astana, ktorý si chcel pred klesaním vybudovať čo najlepší náskok pred balíkom. Nakoniec z toho bolo štyridsať sekúnd. Tento rozdiel naháňala Orica a austrálska zostava dokázala znížiť jeho hodnotu na polovicu. Ale na čele jazdili odhodlaní konkurenti. Veľkú motiváciu mal najmä LL Sánchez, ktorý cítil, že je  blízko k etapovému triumfu. 
 
Potom zavládlo veľké sklamanie v tíme Astana, pretože Tanel Kangert mal nepríjemný pád a siedmy muž poradia zostal na ceste v bolestiach. Na poslednom krátkom kopci sa skončil nádeje Rollanda a spol., v pelotóne sa našlo niekoľko tímov, ktoré chceli zabojovať o etapový triumf.
 
 
video v clanku ikonka ciernaKangertov pád
 
 
Následne predviedol pekný útok Jungels, ale pred vrcholom vyrazili dopredu všetci jazdci na celkové poradie.  V zjazde sa dostal do najlepšej pozície Nibali, z favoritov chýbal na čele pretekov len Zakarin, ale jeho strata nebola veľká. O etapový triumf si to napokon rozdali pretekári, ktorí sa prišli presadiť v klasifikácii, a na páske bol z nich najrýchlejší Bob Jungels. Druhý finišoval Nairo Quintana, tretiu priečku obsadil Thibaut Pinot.
 
Pätnásta etapa mala nečakaný priebeh. Keďže v pelotóne bol veľmi veľký záujem o presadenie sa z úniku, po rýchlej previerke to napokon skončilo tak, že hlavné slovo dostali najsilnejší jazdci v poradí. V samotnom finále zostala vpredu len tá najlepšia spoločnosť a etapový triumf skončil v rukách Boba Jungelsa.
 
Luxemburský pretekár najskôr predviedol silný útok na záverečnom krátkom kopci a jeho aktivita dostala do hry jeho súperov v GC. Na túto koncovku bol pripravený Adam Yates, ale Jungels bol veľmi silný aj na cieľovej páske. Quick-Step tak oslavuje piaty triumf a Jungels dostal pred rozhodujúcim  týždňom dôležitý impulz.
 
 
jungels 2017 giro biely rcsf
Bob Jungels vyhral prvú etapu na Grand Tour (© LaPresse/Spada)
 
 
V cieli musel byť sklamaný spomínaný Adam Yates, pre ktorého odviedli kolegovia penzum práce, aby mu pripravili presne takýto finiš, ale britský jazdec sa nedostal ani na pódium. Naopak, prekvapil Nairo Quintana, ktorý si polepšil o šesť bonusových sekúnd. V takejto koncovke máva útly kolumbijský pretekár len malú šancu, aby sa presadil, ale dnes mu to vyšlo. Blízko k etapovému triumfu bol Thibaut Pinot, ktorý si aspoň trošku polepšil oproti Vincenzovi Nibalimu. Domáci borec sa snažil v závere nastúpiť, ale jeho atak si ostatní dolepili, a v šprinte už pustil pred seba rýchlejších súperov.
 
Naprázdno znovu obišli farby Cannondalu, ktoré mali aj dnešnú etapu vyhliadnutú na získanie triumfu. Boli to práve oni, ktorí pre ostatných pripravili drsnú prvú časť etapy, pretože sa nedostali do úniku. Na konci síce opäť vyrazil dopredu Pierre Rolland, ale dnešný priebeh neprial útočníkom. Príležitosť nedostal ani LL Sánchez, ktorý stále verí, že svoju veľmi dobrú formu dokáže pretaviť do víťazstva.
 
Najdôležitejšiu zmenou v poradí bolo vypadnutie Tanela Kangerta z Top 10. Estónsky jazdec mal tesne pred páskou ťažký pád, ktorý ho pripravil o možnosť bojovať o najlepší výsledok v kariére na GT. V prvej skupine nefinišovali ani Davide Formolo a Andrey Amador, ale kostarický zástupca sa udržal v najlepšej desiatke. 
 
 
vyjadrenie ikonky ciernaVyjadrenie Boba Jungelsa (víťaz)
"Veľmi sa teším. V tomto momente si ani neuvedomujem, čo sa mi podarilo získať. Vedel som, že mám dobré nohy, pretože som sa cítil dobre na obidvoch kopcoch. Preto som vyrazil dopredu na záverečnom krátkom kopci, ale toto stúpanie bolo trošku dlhšie, ako som očakával. Je to prvé víťazstvo, ktoré som získal v šprinte na takomto fóre. Pred páskou som mal ideálnu pozíciu a je úžasné, že som nechal za sebou takých vynikajúcich jazdcov."
    
 
Výsledky
1. JUNGELS Bob Quick-Step Floors link ikonka 4:16:51 100
2. QUINTANA Nairo link ikonka Movistar Team link ikonka 00:00 40
3. PINOT Thibaut link ikonka FDJ link ikonka 00:00 20
4. YATES Adam link ikonka ORICA - Scott link ikonka 00:00 12
5. POZZOVIVO Domenico Ag2r La Mondiale link ikonka 00:00 4
6. KONRAD Patrick Bora - Hansgrohe link ikonka 00:00  
7. NIBALI Vincenzo link ikonka Bahrain Merida Pro Team link ikonka 00:00  
8. DUMOULIN Tom link ikonka Team Sunweb 00:00  
9. ZAKARIN Ilnur link ikonka Kaťuša - Alpecin link ikonka 00:00  
10. MOLLEMA Bauke Trek - Segafredo link ikonka 00:00  
 
Zobraziť kompletné výsledky
 
 
sunweb
Priebežné poradie pretekov po etape
1. DUMOULIN Tom link ikonka Team Sunweb 63:48:08 100
2. QUINTANA Nairo link ikonka Movistar Team link ikonka 02:41 40
3. PINOT Thibaut link ikonka FDJ link ikonka 03:21 20
4. NIBALI Vincenzo link ikonka Bahrain Merida Pro Team link ikonka 03:40 12
5. ZAKARIN Ilnur link ikonka Kaťuša - Alpecin link ikonka 04:24 4
6. MOLLEMA Bauke Trek - Segafredo link ikonka 04:32  
7. POZZOVIVO Domenico Ag2r La Mondiale link ikonka 04:59  
8. JUNGELS Bob Quick-Step Floors link ikonka 05:18  
9. AMADOR Andrej Movistar Team link ikonka 06:01  
10. KRUIJSWIJK Steven Team LottoNL - Jumbo link ikonka 07:03  
 
Zobraziť kompletné poradie
 
 
zgiro sutaz body
Priebežné poradie bodovacej súťaže po etape
1. GAVIRIA Fernando Quick-Step Floors link ikonka 325
2. STUYVEN Jasper Trek - Segafredo link ikonka 192
3. BENNETT Sam Bora - Hansgrohe link ikonka 117
4. PÖSTLBERGER Lukas Bora - Hansgrohe link ikonka 98
5. TEKLEHAIMANOT Daniel Dimension Data for Qhubeka link ikonka 86
6. SBARAGLI Kristian Dimension Data for Qhubeka link ikonka 76
 
 
 
zgiro sutaz vrchy
Priebežné poradie vrchárskej súťaže po etape
1. DUMOULIN Tom link ikonka Team Sunweb 51
2. FRAILE Omar Dimension Data for Qhubeka link ikonka 49
3. POLANČ Jan UAE Team Emirates 46
4. QUINTANA Nairo link ikonka Movistar Team link ikonka 44
5. ZAKARIN Ilnur link ikonka Kaťuša - Alpecin link ikonka 37
6. VAN RENSBURG Jacques Dimension Data for Qhubeka link ikonka 34
 
 
 
zgiro sutaz u25
Priebežné poradie súťaže do 25 rokov po etape
1. JUNGELS Bob Quick-Step Floors link ikonka 63:53:26
2. YATES Adam link ikonka ORICA - Scott link ikonka 02:25
3. FORMOLO Davide Cannondale-Drapac Pro Team link ikonka 02:51
4. POLANČ Jan UAE Team Emirates 03:53
5. DE PLUS Laurens Quick-Step Floors link ikonka 17:13
6. PETILLI Simone UAE Team Emirates 20:48
 
 
video v clanku ikonka ciernaZostrih pätnástej etapy
 
 

 
 
Dôležité kopce na trase:
1 20 modre 40 km - Miragolo San Salvatore (931 m.n.m.): dĺžka 8,7 km; sklon 7 %
1 20 modre 28 km - Selvino (948 m.n.m.): dĺžka 6,9 km; sklon 5,4 %
 
 
Krátke preview etapy:
Dobytie mesta Bergamo bude svedčať utečencom, preto na začiatku opäť uvidíme taktickú bitku o vytvorenie vedúcej skupiny. Ale dôležité momenty sa odohrajú len päťdesiat kilometrov pred páskou, preto hlavní kandidáti na etapový triumf môžu vybehnúť na čelo pretekov len v závere. Ale v tom prípade musia ich kolegovia dostať pod kontrolu prvý únik. Uvidíme teda, či úvodný brejk bude natoľko silný, aby to dotiahol až do cieľa, alebo najvhodnejšie typy na triumf budú vyčkávať až do konca. Na tento terén sa tešia Fraile a LL Sánchez, ktorí už ukázali svoje kvality v tejto edícii, dobrý výkon v úniku už predviedol aj Visconti. V kľúčových momentoch nebudú chcieť chýbať v popredí farby Cannondalu - Drapac a na scéne začína robiť vietor nedočkavý Landa, ktorý na dvoch hlavných kopcoch môže dostať do úzkych hocikoho. Skupina jazdcov na celkové poradie musí jazdiť vo finálnej fáze ostražito, aby niektorého z nich nezaskočilo intenzívne vyvrcholenie etapy. Budeme zvedaví, či dve horské prémie budú miestom ich vzájomného útoku, alebo zvolia len bezpečnú cestu do cieľa pred záverečným týždňom. Ako vždy, na dobrú koncovku v tejto partii sa môžu spoliehať Yates, Pinot a Dumoulin.             
 
Krátky opis trasy:
Pätnásty súťažný deň sa odohrá v kopcovitom regióne Lombardia a podľa toho bude vyzerať aj záver etapy. Po jednoduchých 150-tich kilometroch sa príchod do cieľa značne zdramatizuje dvomi stúpaniami a výbušným dojazdom v meste Bergamo, a teda uvidíme presne rovnaké finále ako na Il Lombardia v ročníku 2016. Najťažšou skúškou bude stúpanie Miragolo San Salvatore, ktoré však vrcholí až 40 km pred cieľom. Po krátkom zjazde príde na rad kopec Selvino, ktorý nie je taký náročný. Tento úsek skončí tridsať kilometrov pred páskou, uvidíme, či v balíku nájdu niektorí favoriti odvahu, aby zaútočili z takejto veľkej vzdialenosti. Určite tu však uvidíme ataky tých pretekárov, ktorí budú chcieť získať etapový triumf. Po príchode do mesta Bergamo stojí v ceste ešte krátke stúpanie Bergamo Alta (1,2 km; 7,9 %; max. 12 %), ktorého vrchol sa nachádza len 3500 metrov pred páskou a ktoré obsahuje aj úseky na kockách. Na konci sa môžu presadiť útočníci, ktorí vyrazia dopredu na dlhších kopcoch, alebo uvidíme výbušné finále okresaného balíka na Bergamo Alta. Bitka o dôležité sekundy sa môže odohrať aj v skupine favoritov na celkový triumf.