11. 17.5. rovinata etapa ciel rovina Florencia > Bagno di Romagna 161 km Fraile
 
etapa 11
profil etapy (© giroditalia.it)
 
 
Po zaujímavých rozdieloch v časovke pokračovalo podujatie horskou etapou, v ktorej sa nachádzali rovinaté úseky len na samom začiatku. Vyzývavý profil mal potenciál na vytvorenie zápletky aj medzi jazdcami na celkové poradie, preto dnešnú previerku nemohol nikto podceniť. Na štarte chýbal Matteo Pelucchi (Bora-Hansgrohe), ktorý v ITT nesplnil časový limit, a na podujatí nepokračoval ani Giacomo Nizzolo (Trek-Segafredo). Domáci jazdec nemal pred Girom ideálnu prípravu a okrem toho ho trápila alergia, kvôli ktorej sa mu zle dýchalo.
 
Etapa odštartovala svižne, ale pelotón sa držal pohromade až na prvú horskú prémiu. Potom začal diktovať tempo Movistar a z hlavnej skupiny odpadali menej odolní jazdci. Na tomto kopci sa odohralo niekoľko pokusov o vytvorenie vedúcej skupiny, vpredu sa striedali mnohí jazdci. Aktivitou sršal najmä Rui Costa (UAE Team Emirates). Rozloženie síl na čele pretekov sa veľmi rýchlo menilo, tesne pred vrcholom Passo della Consuma nebol ešte stanovený hlavný únik dňa. Na tomto kopci opustil preteky Nathan Haas (Dimension Data).
 
Úvodnú horskú prémiu dobyli na čele pretekov De Plus (Quick-Step Floors) a Anton (Dimension Data), za ktorými sa pohybovala s malou stratou početná skupina. Až potom nasledoval pelotón, ktorý sa snažil kontrolovať tím Sunweb. Nachádzali sa tu všetci favoriti, ale nebolo tu viac ako päťdesiat jazdcov. Tom Dumoulin mal pri sebe dvoch kolegov a okrem toho sa v skupine prenasledovateľov pohyboval Laurens ten Dam.
 
 
giro 2017 etapa 11 sunweb rcsf
Tom Dumoulin sa mohol spoľahnúť na pomoc kolegov (© LaPresse/Fabio Ferrari)
 
 
Okrem holandského pretekára sa snažili dobehnúť vedúcu dvojicu aj ďalší kvalitní pretekári, a nakoniec sa im to podarilo. Na čele pretekov sa objavili Visconti, Dupont, Montaguti, Cataldo, Kangert, Hermans, Rolland, Carthy, Villella, Rovny, Marczynski, Monfort, Rojas, Herrada, Plaza, De Plus, Anton, Fraile, Keizer, Landa, Deignan, Ten Dam, Costa, Petilli, ale najdôležitejším mužom v úniku bol Amador, ktorému patrila deviata priečka v klasifikácii. Kostarický cyklista strácal v poradí 4:39 a vo vedúcej skupine mu robili spoločnosť aj dvaja spolujazdci Rojas a Herrada. No vysoko v poradí sa nachádzali aj Kangert a Cataldo.
 
Na začiatku druhého stúpania zaútočil vpredu Mikel Landa, ku ktorému sa pridal Omar Fraile, a potom si spoločne doberali jazdcov na čele pretekov. V balíku musel jazdiť aktívne tím Suweb, ale tempo sa tu mierne znížilo a do hlavnej skupiny sa vrátili viacerí pretekári. Landa a Fraile sa na Passo della Calla vôbec neštrili a druhej skupine tu nadelili minútu a pol.
 
Mikel Landa sa veľmi rýchlo zotavil po svojom páde v deviatej etape a dnes nám ukazoval svoje vrchárske kvality v plnej kráse. Na čele pretekov mu veľmi dobre sekundoval Omar Fraile a obidvaja sa vzdialili prenasledovateľom po druhom stúpaní na dve minúty. Túto prémiu vyhral jazdec tímu Dimension Data. V druhej skupine nefungovala spolupráca, snažili sa najmä borci z Movistaru, ktorým síce ušli spomínaní borci, ale stále mali pekný náskok na pelotón, kde nemohol ani na chvíľu poľaviť tím Sunweb. Ale holandský celok zatiaľ zvládal svoju úlohu celkom dobre.
 
 
giro 2017 etapa 11 unik rcsf
Mikel Landa s Omarom Frailem v úniku (© LaPresse/Fabio Ferrari)
 
 
Vedúca dvojica využila aj dlhý zjazd, aby zvýšila svoj náskok na skupinu prenasledovateľov, ktorý sa vyšplhal na necelé tri minúty. A pelotón udržiaval svoje manko v okolí piatich minút.
 
Pred tretím stúpaním sa snažila Amadorova skupina zvýšiť svoju údernosť, pretože bez zlepšenej spolupráce nemala šancu dobehnúť výborne jazdiaceho Landu s Frailem. Niečo sa im podarilo stiahnuť, ale náskok španielskej dvojice stále prekračoval dve minúty. Pre Amadora však bolo dôležitejšie, že pelotón zaostával za lídrami päť minút.
 
Preto sme boli zvedaví, akú stratégiu vytiahne Movistar na poslednom kopci. Či sa bude snažiť, aby Amador získal čo najviac času na Dumoulina, alebo do útoku vyrazí samotný Quintana. Na Monte Fumaiolo boli pripravených niekoľko vhodných úsekov na útok, ale aby bol Quintanov atak naozaj účinný, musel by sa zosúladiť so spolujazdcami, ktorí jazdili pred balíkom.
 
Keď sa druhá skupina začala približovať k Landovi s Frailem, v balíku sa vytiahli na čelo farby Trek - Segafredo a FDJ, ktorým sa nepáčila časová výhoda Andreya Amadora. Landa a Fraile boli chytení štyridsať kilometrov pred páskou, ale jazdec tímu Sky sa rozhodol ešte bojovať. Pelotón sa objavil na poslednom kopci s trojminútovým mankom, takže vedúca skupina vedená Movistarom mohla stále myslieť na etapový triumf.
 
 
fraile 2017 stupanie dddf
Omar Fraile podal životný výkon (© Dimensions Data / StiehlPhotography)
 
 
Súboj medzi dvomi skupinami na Monte Fumaiolo nemal víťaza, rozdiel zostával v podstate nezmenený. Postarali sa o to najmä Rojas a Herrada z Movistaru, ktorí dokázali eliminovať snahu zo strany FDJ a Treku. Na vysoké tempo doplatil Van Garderen, americký jazdec momentálne neprežíval najlepšie momenty. 
 
Vo vedúcej skupine si počkal na najprudšie momenty Laurens de Plus, na ktorého atak zareagovali Rui Costa a Pierre Rolland. Na čele pretekov však zostal iba Rolland, ktorého tesne pred vrcholom predbehol Fraile a španielsky jazdec  získal dôležité body do vrchárskej súťaže.
 
Medzi favoritmi nasadil v závere dobré tempo Bahrajn - Merida, ktorému sa podarilo okresať hlavnú skupinu, ale z jazdcov na GC tu chýbal len Kruijswijk, ktorý sa zatiaľ neprezentuje v najlepšom svetle. Záverečný kopec zvládli pri sebe Nibali, Pozzovivo, Formolo, Quintana, Anacona, Yates, Jungels, Zakarin, Dumoulin a Mollema. Tesne pred vrcholom atakoval Pinot a v zjazde predvádzal svoje kvality Nibali.
 
 
giro 2017 etapa 11 unik 2 cdtf
Pierre Rolland vedie unikajúcu skupinu (© Slipstream Sports)
 
 
Omar Fraile pokračoval v dnešnom výbornom výkone a spoločne s Rollandom získal k dobru dvadsať sekúnd na Petilliho, Viscontiho, Amadora, Costa, Kangerta alebo De Plusa. V klesaní sa vrátil Pinot medzi ostatných jazdcov na GC, ktorí sa už strážili na posledných kilometroch etapy.
 
Na čele pretekov pokračoval súboj o etapový triumf až do samého konca. K vedúcej dvojici sa pridal Rui Costa, ale nevzdávali sa ani ďalší utečenci. Napínavý súboj medzi pretekármi, ktorí strávili celý deň v úniku, nakoniec najlepšie zvládol Omar Fraile, ktorý v špurte porazil Ruia Costu. Hlavná skupina favoritov stratila v cieli 1:37 a nachádzali sa tu všetci dôležití jazdci na GC, okrem Kruijswijka. Holandský cyklista dosiahol manko 2:25.
 
 
video v clanku ikonka ciernaVideo dojazdu prvej skupiny
 
 
Desiata etapa splnila svoj účel, na štyroch kopcoch sme videli peknú cyklistiku. Napriek tomu, že sa v početnom úniku nachádzal aj Andrey Amador s dvomi kolegami, nebola z toho napínavá bitka o klasifikáciu. Ale kostarický jazdec si aspoň vylepšil svoju pozíciu v klasifikácii. A mohol byť z toho aj etapový triumf, ale v závere nedotiahol do konca výbornú prácu od svojich kolegov. Amador poskočil na šieste miesto v poradí pred Boba Jungelsa a do najlepšej desiatky zavítal aj ďalší dnešný statočný borec Tanel Kangert. Naopak, opačným smerom putoval Steven Kruijswijk, ktorého strata pred očakávaným tretím týždňom naberá čoraz väčšie rozmery. 
 
Parádny výkon predviedol Omar Fraile. Jazdec tímu Dimension Data najskôr dlho tvoril vedúcu skupinu s Mikelom Landom, a potom mal v závere ešte dostatok energie, aby sa ocitol na čele pretekov aj na cieľovej páske a bol najrýchlejší. Je to pre neho najväčšie víťazstvo v kariére, no v minulom roku vyhral vrchársku súťaž na Vuelte. Keďže aj dnes získal peknú porciu bodov na horských prémiách, je zrejmé, že práve na túto klasifikáciu sa bude zameriavať v nasledujúcich etapách.   
 
 
fraile 2017 giro radost rcsf
Omar Fraile v cieli (© LaPresse/Massimo Paolone)
 
 
Blízko k etapovému triumfu boli Rui Costa a Pierre Rolland, ktorí to budú nepochybne skúšať aj počas nasledujúcich dní. Silné zloženie úniku hovorí o tom, že v balíku sa nachádza dostatok odhodlaných jazdcov, ktorí sa budú chcieť presadiť práve touto cestou, čo môže tiež pripraviť zaujímavé situácie.
 
Hlavní kandidáti na titul finišovali pri sebe, z čoho musel mať najväčšiu radosť najmä Tom Dumoulin. Spolu s kolegami zvládli túto náročnú etapu, hoci sa pre nich na začiatku nevyvíjala dobre. Ale potom na trati nespanikárili a o svojho lídra sa postarali najlepšie, ako mohli. Síce im ušiel do úniku Amador, ale jeho prítomnosť na čele pretekov nakoniec neohrozila pozíciu ružového dresu. Teraz majú pred sebou dve šprintérske etapy, kde nebudú musieť vynaložiť toľko energie, a ušetrené sily sa im veľmi zídu na Orope.
 
Aktívnu jazdu predviedol Movistar, ktorý potvrdil, že má kapacity na to, aby v ťažkých horských etapách dostával súperov pod tlak rôznymi spôsobmi. Dnes sa to podarilo Andreyovi Amadorovi a jeho ďalší pobyt v úniku bude pre ostatných súperov väčšou hrozbou ako dnes. Na predvedenom výkone bude stavať Mikel Landa, a keď sa naplno zotaví zo svojich zdravotných problémov, pri troche voľnosti môže byť v kopcoch nezastaviteľný. Jeho kolega Geraint Thomas mal na trati opäť menšie problémy, takže po včerajšom výbornom predstavení v ITT nemôže byť ešte úplne pokojný.
 
 
vyjadrenie ikonky ciernaVyjadrenie Omara Fraileho (víťaz)
"Je to moje prvé víťazstvo na Gire. V taliansku vždy veľmi rád pretekám, pretože som tu získal moje prvé víťazstvo. Bolo to na Giro dell’Appennino. Podľa mňa je Giro najkrajším podujatím na svete a získať tu etapový triumf je pre mňa niečo špeciálne. Mojím prvým cieľom bolo víťazstvo. Mám na svojom konte nejaké vrchárske body, na to sa môžem teraz sústrediť, ale v tejto súťaži stále vedie Polanč. Uvidíme, čo sa stane."
   
 
Zaradili sme do publikačného plánu aj súhrn reakcií na dnešnú etapu, článok vyjde večer v češtine...
 
 
Výsledky
1. FRAILE Omar Dimension Data for Qhubeka link ikonka 4:23:14 100
2. COSTA Rui link ikonka UAE Team Emirates 00:00 40
3. ROLLAND Pierre Cannondale-Drapac Pro Team link ikonka 00:00 20
4. KANGERT Tanel Astana Pro Team link ikonka 00:00 12
5. VISCONTI Giovanni Bahrain Merida Pro Team link ikonka 00:00 4
6. HERMANS Ben BMC Racing Team link ikonka 00:00  
7. CATALDO Dario Astana Pro Team link ikonka 00:00  
8. PETILLI Simone UAE Team Emirates 00:00  
9. MONFORT Maxime Lotto Soudal link ikonka 00:03  
10. DE PLUS Laurens Quick-Step Floors link ikonka 00:03  
11. AMADOR Andrej Movistar Team link ikonka 00:03  
12. DUPONT Hubert Ag2r La Mondiale link ikonka 00:03  
13. PLAZA Rubén ORICA - Scott link ikonka 01:37  
14. REICHENBACH Sebastien FDJ link ikonka 01:37  
15. POZZOVIVO Domenico Ag2r La Mondiale link ikonka 01:37  
16. MONTAGUTI Matteo Ag2r La Mondiale link ikonka 01:37  
17. ZAKARIN Ilnur link ikonka Kaťuša - Alpecin link ikonka 01:37  
18. PINOT Thibaut link ikonka FDJ link ikonka 01:37  
19. DUMOULIN Tom link ikonka Team Sunweb 01:37  
20. QUINTANA Nairo link ikonka Movistar Team link ikonka 01:37  
 
Zobraziť kompletné výsledky
 
 
sunweb
Priebežné poradie pretekov po etape
1. DUMOULIN Tom link ikonka Team Sunweb 47:22:07 20
2. QUINTANA Nairo link ikonka Movistar Team link ikonka 02:23  
3. MOLLEMA Bauke Trek - Segafredo link ikonka 02:38  
4. PINOT Thibaut link ikonka FDJ link ikonka 02:40  
5. NIBALI Vincenzo link ikonka Bahrain Merida Pro Team link ikonka 02:47  
6. AMADOR Andrej Movistar Team link ikonka 03:05  
7. JUNGELS Bob Quick-Step Floors link ikonka 03:56  
8. KANGERT Tanel Astana Pro Team link ikonka 03:59  
9. POZZOVIVO Domenico Ag2r La Mondiale link ikonka 04:05  
10. ZAKARIN Ilnur link ikonka Kaťuša - Alpecin link ikonka 04:17  
11. CATALDO Dario Astana Pro Team link ikonka 05:19  
12. KRUIJSWIJK Steven Team LottoNL - Jumbo link ikonka 06:07  
13. FORMOLO Davide Cannondale-Drapac Pro Team link ikonka 06:19  
14. THOMAS Geraint link ikonka Team Sky link ikonka 06:21  
15. COSTA Rui link ikonka UAE Team Emirates 06:29  
16. YATES Adam link ikonka ORICA - Scott link ikonka 06:58  
17. MONFORT Maxime Lotto Soudal link ikonka 07:22  
18. POLANČ Jan UAE Team Emirates 07:39  
19. HERMANS Ben BMC Racing Team link ikonka 08:12  
20. PETILLI Simone UAE Team Emirates 13:23  
 
Zobraziť kompletné poradie
 
 
zgiro sutaz body
Priebežné poradie bodovacej súťaže po etape
1. GAVIRIA Fernando Quick-Step Floors link ikonka 191
2. STUYVEN Jasper Trek - Segafredo link ikonka 160
3. GREIPEL André link ikonka Lotto Soudal link ikonka 129
4. EWAN Caleb ORICA - Scott link ikonka 100
5. PÖSTLBERGER Lukas Bora - Hansgrohe link ikonka 98
6. TEKLEHAIMANOT Daniel Dimension Data for Qhubeka link ikonka 78
 
 
 
zgiro sutaz vrchy
Priebežné poradie vrchárskej súťaže po etape
1. POLANČ Jan UAE Team Emirates 44
2. FRAILE Omar Dimension Data for Qhubeka link ikonka 44
3. QUINTANA Nairo link ikonka Movistar Team link ikonka 35
4. PINOT Thibaut link ikonka FDJ link ikonka 27
5. TEKLEHAIMANOT Daniel Dimension Data for Qhubeka link ikonka 23
6. DE PLUS Laurens Quick-Step Floors link ikonka 22
 
 
 
zgiro sutaz u25
Priebežné poradie súťaže do 25 rokov po etape
1. JUNGELS Bob Quick-Step Floors link ikonka 47:26:03
2. FORMOLO Davide Cannondale-Drapac Pro Team link ikonka 02:23
3. YATES Adam link ikonka ORICA - Scott link ikonka 03:02
4. POLANČ Jan UAE Team Emirates 03:43
5. PETILLI Simone UAE Team Emirates 09:27
6. RODRÍGUEZ Cristian Wilier Triestina - Selle Italia 16:31
 
 
video v clanku ikonka ciernaZostrih etapy
 
 

 
 
Dôležité kopce na trase:
1 20 modre 129 km - Passo della Consuma (1060 m.n.m.): dĺžka 15,9 km; sklon 6,1 %
1 20 modre 98 km - Passo della Calla (1295 m.n.m.): dĺžka 16 km; sklon 5,3 %
1 20 modre 60 km - Sella di Raggio (753 m.n.m.): dĺžka 11,4 km; sklon 4,5 %
1 20 modre 25 km - Monte Fumaiolo (1347 m.n.m.): dĺžka 23 km; sklon 4,7 %
 
 
Krátke preview etapy:
Tím Sunweb si vyskúša obranu ružového dresu hneď v takejto náročnej etape. Holandská zostava sa bude sústrediť len na súperov Toma Dumoulina v klasifikácii, útočníci snažiaci sa získať etapový triumf nebudú v jej zornom poli. Na tomto profile môže mať Sunweb plné ruky práce, ak sa rozhodnú favoriti atakovať, ale aby sa vytvorila anarchia na trati, nemôže sa čakať na posledný kopec. Uvidíme teda, či sa niekto pokúsi izolovať lídra pretekov od jeho spolujazdcov. Určite je to etapa, v ktorej sa môžu presadiť utečenci, preto sa bude tvrdo bojovať o vytvorenie vedúcej skupiny. Práve teraz prichádzajú tie najzaujímavejšie trasy pre Ruia Costu, ktorý nebude chcieť opustiť Giro bez etapového triumfu. Rovnako rozmýšľajú aj v celku Cannondale - Drapac a nové priority bude musieť nájsť BMC. Komplikovaný profil môžu využiť na agresívnu jazdu Geraint Thomas a Adam Yates, ktorí nepredstavujú bezprostredné ohrozenie pre Dumoulina, čo môže uľahčiť ich prípadný útok. Obidvaja sa môžu spoliehať aj na záverečný špurt v skupine favoritov, kde nebudú bez šance ani Pinot s Dumoulinom, takže etapa sa môže odohrávať podľa viacerých scenárov.          
 
 
Krátky opis trasy:
Jedenásta etapa využije kopcovitý profil v Apeninách, na ktorí si budú trúfať útočníci, ale akciu môžeme uvidieť aj v skupine favoritov. Začínať sa bude vo Florencii, ale etapa bude oficiálne otvorená v neďalekom mestečku Ponte a Ema, kde sa narodil trojnásobný víťaz Gira a dvojnásobný majiteľ žltého dresu Gino Bartali. Po uctení si talianskeho hrdinu čaká na pretekárov svižné predstavenie so štyrmi kopcami, bez možnosti na odpočinok. Najskôr sa začne stúpať na Passo Della Consuma, následne to bude Passo Della Calla. Po dlhom zjazde bude nasledovať kratší, ale o to náročnejší kopec Sella di Raggio, ktorý pred vrcholom dosahuje prevýšenie až jedenásť percent. Hlavnou témou dňa však bude Monte Fumaiolo, ktorého posledných sedem kilometrov dosahuje priemerný sklon sedem percent, plus dvojciferné maximá. Na jeho vrchole zostáva do cieľa 25 kilometrov, takže môže poslúžiť ako štartovacia rampa pre útoky. Po náročnej časovke budú favoriti na celkový triumf najradšej, ak etapa skončí v rukách utečencov. Lenže na trati je pripravená zaujímavá porcia stúpaní, čo môže byť lákadlom pre tých kandidátov, ktorí budú nespokojní so svojou pozíciou v GC. Preto môžeme byť svedkami aj prekvapujúceho rezultátu.