4. 9.5. rovinata etapa ciel rovina Cefalú > Etna 180 km Polanč
 
etapa 04
profil etapy (© giroditalia.it)
 
 
Mať vo štvrtej etape Grand Tour viac ako päťdesiat kilometrov stúpania a dojazd v nadmorskej výške takmer 1900 metrov, to dokážu iba organizátori Giro d'Italia. Má to jednoduchú príčinu. V stom ročníku chceli po Sardínii navštíviť aj Sicíliu a postupne prejsť celým Talianskom smerom na sever, preto už dnes bola na programe takáto náročná etapa. Vynechanie mýtickej Etny by kompetentným fanúšikovia určite vyčítali.
 
Všetko odštartovalo v menšom meste Cefalú na severe najväčšieho ostrova v Stredozemnom mori a konvoj sa presúval na východ k známemu vulkánu. Etapa mala 180 kilometrov.
 
Hneď v úvode sa vyprofilovala štvorica, ktorú sme mohli pomenovať únikom dňa. Boli to Jacques Van Rensburg (Dimension Data), Eugenio Alafaci (Trek), Jan Polanč (UAE) a Pavel Brutt (RusVelo). Pelotón ako priemerní vrchári zo štartového poľa príliš nezaujímali. Vypracovali si najprv šesť a potom v prvom stúpaní osem minút náskoku.
 
Ako prvý prišiel na rad kopec Portella Femmina Morta dĺžky 32 km a sklonom 4,4 %. Pretekári počas výstupu na neho nastúpali takmer až 1500 výškových metrov. Bolo to stúpanie z tých nekonečných. Mimo iného bolo skúškou pre Rohana Dennisa (BMC) po jeho nedeľňajšom páde. Voľný deň mu prišiel vhod a chcel zabojovať, ale na 85. kilometri sa to predsa len rozhodol zabaliť. Ak by bola dnes na programe rovinatá etapa, možno by ju zvládol, no v tomto smere mal smolu na itinerár.
 
 
giro 2017 scarponi 2
Fanúšikovia aj takto spomínajú na Scarponiho (© LaPresse/Fabio Ferrari)
 
 
Na vrchole Portella Femmina Morta, ktorý sa šiel na Gire vôbec prvý raz, bol prvý Van Rensburg a získal 15 bodov. Strácal teda sedem na kolegu Teklehaimanota, ktorý sa postaral o to, aby bral dva bodíky z hlavnej skupiny. Bolo však jasné, že na pódiu Eritrejčana obliekať sa do modrej neuvidíme, pretože v cieli bolo pre víťaza prémie na Etne pripravených až 35 bodov (on mal v tej chvíli 22). Mimochodom, aj prvý kopec dnešného dňa bol najprv označený za prémiu prvej kategórie, ale organizátori sa napokon rozhodli preklasifikovať ho na dvojku.
 
Možno aj kvôli tomu sme nemali informácie o tom, žeby sa dnes Teklehaimanot chcel v úvode etapy dostať do úniku. Bolo to ale svojim spôsobom prekvapujúce, pretože aj keby o modrý dres prišiel, vďaka rýchlostným prémiám by sa pohodlne dostal do čela bodovacej klasifikácie, kde na Greipela strácal iba sedem bodov a dnes mohol získať až šestnásť počas etapy, teda by sa iba prezliekol a bol vysoko v oboch súťažiach. Takto teoreticky ale cyklistika nefunguje a v Dimension Data vedeli, čo robia. Mohol stále ostať druhý medzi vrchármi a keďže sa očakával víťaz etapy v ružovom, dres mu mohol ostať.
 
V druhej polovici dlhého zjazdu spadol Alberto Losada (Kaťuša), ktorému sa vyzula galuska a hoci nemal výrazné krvavé šrámy, zdalo sa, že si buď udrel hlavu alebo zlomil kľúčnu kosť. Vyzeralo to tak, že nebude pokračovať a švajčiarsky celok príde o stelesnené skúsenosti, ktoré 35-ročný šestnásťnásobný účastník Grand Tours predstavoval.
 
Šesťdesiat kilometrov pred páskou mal únik k dobru šesť minút. Nasledovala zvlnená hodina pod cieľový kopec. Štartové pole potrebovalo načerpať čo najviac síl, najesť sa, napiť. Očakávalo sa, že pelotón sa bude šetriť a nepôjde naplno. Tempu vpredu už takto skoro nevydržal Alafaci.
 
 
Janse Van Rensburg a Pavel Brutt pri stúpaní (© LaPresse/Fabio Ferrari)
 
 
Pred etapou bolo otázne, ako bude Quick-Step ťahať hlavnú skupinu, pretože vedeli, že Gaviria nemá najmenšiu šancu udržať celkové vedenie a sami vo svojom strede nemajú pretekára, ktorý by patril medzi najväčších ašpirantov na celkové víťazstvo. Bob Jungels síce chcel bojovať o najvyššie priečky, no dnes boli iní favoriti. Určite ale dúfal, že by mohla prísť do cieľa skupina, v ktorej by bol. Quick-Stepu teda podľa očakávania takmer celý deň pomáhali ľudia z Bahrajnu-Merida a ku koncu etapy sa pridávala aj Orica-Scott.
 
Zaujímavosťou bolo, že z pelotónu si po piate miesto na oboch rýchlostných prémiách cielene prišiel Fernando Gaviria. Lenže v pravidlách sa hovorilo iba o troch bodujúcich ľuďoch na prémiách v horskej etape. Práve Kolumbijčan viedol pelotón tesne pod záverečným kopcom, keď mal odbočiť doprava, kde šla televízna motorka a smerovala aj šípka na stĺpe, ale šiel rovno a zmätky spôsobili minimálne dva pády. Najhoršie vyzerali Pavel Kočetkov (Kaťuša) a Jeremy Roy (FDJ). Zdržal sa tam aj Zakarin, ale pokračoval ďalej. Kaťuša prežívala naozaj "výborný deň".
 
V úvode závečného stúpania (17,9 km; 6,6 %) viedol etapu osamotený Jan Polanč, ktorý už vie ako chutí triumf na Gire. Z úniku vyhral veľmi podobnú etapu pred dvoma rokmi ešte vo farbách Lampre-Merida, no vtedy mal pod cieľovým kopcom oveľa väčší náskok ako terajšie štyri minúty. Určite dúfal, že favoriti budú dlho pasívni.
 
 
polanc 2017 giro stupanie rcsf
Jan Polanč pri ťažkom boji so záverečným stúpaním (© LaPresse/Fabio Ferrari)
 
 
Už šestnásť kilometrov pred vrcholom sa snažil ukázať rodený Sicílčan Paolo Tiralongo (Astana). Bol to taký zvláštny reklamný pokus možno aj na počesť kamaráta Scarponiho. Trval šesť minút a zaradil sa späť. Tak to skúsil Pierre Rolland (Cannondale). Celkovo strácal už vyše tri minúty, no bolo ešte možno skoro, aby ho balík nechal ísť. Vybudoval si menší náskok. Chcel už dnes ísť do modrého dresu. Asi šesťdesiatka ľudí vo zvyšku pelotónu si ďalej šla svoje, žiaden tím nebol v tých momentoch dominantný.
 
Slovinec Polanč šiel veľmi dobre. Odpáral ostatných ľudí z úniku a strácal zo svojho náskoku iba veľmi pomaly. Van Rensburg sa ako druhý najodolnejší sa zaradil do balíka v čase, keď mal borec vpredu ešte tri a pol minúty náskoku.
 
V polovici kopca dostal defekt Mikel Landa a môžeme polemizovať či práve preto nastúpil Franco Pelizotti z Bahrajnu-Merida. Dolepil ho Winner Anacona (Movistar) a po chvíli aj ostatní. Landovi teda trvalo dostať sa späť možno o tri minútky dlhšie ako bez ataku. Práve vo chvíli návratu začal odpadať posledný český pretekár Jan Hirt (CCC). Škoda, dnes zjavne nemal ideálny deň. V skupine ostávalo asi ešte päťdesiat ľudí.
 
Štvrtý muž Gira z roku 2014 Pierre Rolland si dlho udržiaval náskok zhruba 25 sekúnd, ale šesť kilometrov pred páskou akoby sa zlomil a vzdal to. To sa ešte nedalo povedať o Polančovi, ktorý mal stále dvojminútovú výhodu a žila šanca na krásny triumf. O ružový dres už nie, pretože pred etapou strácal takmer dve minúty. Táto situácia nahrávala Jungelsovi. Ak by favoriti finišovali v skupine a Polanč im vyfúkol desať bonifikačných sekúnd, mohol ísť Luxemburčan do čela pretekov a maglia rosa by ostal v Quick-Stepe.
 
Astana mala v skupine stále dosť ľudí a žiadného superfavorita, ktorého by museli vehementne strážiť, takže sa logicky odhodlal k ataku Jesper Hansen. Mal tri a pol kilometra na dobehnutie Slovinca. Dán nebol vysoko v poradí.
 
 
hansen 2017 giro atak rcsf
Atak Jespera Hansena (© LaPresse/Fabio Ferrari)
 
 
Ružový dres ale chcel do zajtrajšej etapy s dojazdom v rodnom meste Vincenzo Nibali. Zaútočil tri kilometre pred páskou a rozbil skupinu. Dorazil ho Andrej Amador z Movistaru a priviedol ostatných. To zlikvidovalo Hansena, no keď sa cuklo, znova to skúsil Dán z Astany. Polanč mal 1500 metrov pred páskou stále minútu a už začínal oslavovať. Rovnako Jungels.
 
1200 metrov pred koncom mordovačky nastúpil Ilnur Zakarin (Kaťuša), ktorý ako jediný z favoritov strácal pred etapou na ostatných, a to dvadsať sekúnd. Polanč po úžasnom celodennom výkone zvládol aj mýtické stúpanie Rifugio Sapienza a vyhral o 19 sekúnd pred Zakarinom. Rusovi sa podarilo odskočiť o desať sekúnd a pripísal si aj šesť bonifikačných. Mohla ho o to viac mrzieť sobotňajšia strata, lebo práve on by šiel do čela. Favoritov priviedol na pásku Geraint Thomas (Sky). Bolo tam presne dvadsať ľudí vrátane Jungelsa a po roku sa znova obliekol do ružovej farby, tentoraz nie v druhom, ale už prvom týždni.
 
Videli sme hrdinský výkon 25-ročného Slovinca Jana Polanča, ktorý získal štvrtý triumf na pretekoch pod hlavičkou UCI, ale prvé dva prišli ešte na podujatiach 2. kategórie. Takže toto je už druhé Giro, v ktorom dokázal vyhrať horskú etapu, keď na neho zďaleka nestačili kolegovia z úniku a ani favoriti, hoci pre nich nepredstavoval hrozbu a boli možno viac pasívni ako sa čakalo.
 
 
giro 2017 etapa 4 dojazd rcsf
Triumf Jana Polanča (© LaPresse/Massimo Paolone)
 
 
Favoriti sa príliš neukázali. Najúspešnejší bol smoliar doterajšieho priebehu pretekov Zakarin, ktorý mal problémy aj dnes a musel doháňať manko tesne pod cieľovým kopcom. Získal 16 sekúnd, ale iba sa akoby vrátil späť. Možno ale načrtol svoj potenciál. Ten chcel aj Nibali, no najväčší domáci miláčik a favorit predviedol iba slabý nástup, ktorý navyše zlepili domestici. Quintana bol dnes neviditeľný.
 
Prezliekol sa teda ružový dres, hoci ostal v Quick-Stepe. Bodovačka ostala u Andrého Greipela (Lotto Soudal), vrchársku súťaž bude viesť Jan Polanč (UAE), pre ktorého je to taký dnešný bonus a ďalší cenný suvenír. Medzi mladými sa už dostal do čela veľký favorit Jungels, no pochopiteľne si zajtra biely dres neoblečie a prenechá ho Adamovi Yatesovi (Orica-Scott). Držitelia jednotlivých dresov by sa v nasledujúcich dňoch papierovo meniť nemali. Uvidíme, čo ukáže skutočnosť.
 
 
 
vyjadrenie ikonky ciernaVyjadrenie Jana Polanča v televíznom prenose (víťaz)
"Wow, to bol deň. Asi nikto by nebol povedal, že únik to dotiahne až do cieľa. Bolo to strašne ťažké aj dlhé, takýe som veľmi šťastný. Je úplne úžasné, že som dokázal zopakovať triumf v prvej horskej etape spred dvoch rokov. Ďakujem tímu, rodine a všetkým, ktorí ma podporujú."
 
 
Výsledky
1. POLANČ Jan UAE Team Emirates 4:55:58 100
2. ZAKARIN Ilnur link ikonka Kaťuša - Alpecin link ikonka 00:19 40
3. THOMAS Geraint link ikonka Team Sky link ikonka 00:29 20
4. PINOT Thibaut link ikonka FDJ link ikonka 00:29 12
5. CATALDO Dario Astana Pro Team link ikonka 00:29 4
6. DUMOULIN Tom link ikonka Team Sunweb 00:29  
7. JUNGELS Bob Quick-Step Floors link ikonka 00:29  
8. YATES Adam link ikonka ORICA - Scott link ikonka 00:29  
9. MOLLEMA Bauke Trek - Segafredo link ikonka 00:29  
10. NIBALI Vincenzo link ikonka Bahrain Merida Pro Team link ikonka 00:29  
 
Zobraziť kompletné výsledky
 
 
quick step
Priebežné poradie pretekov po etape
1. JUNGELS Bob Quick-Step Floors link ikonka 19:41:56 20
2. THOMAS Geraint link ikonka Team Sky link ikonka 00:06  
3. YATES Adam link ikonka ORICA - Scott link ikonka 00:10  
4. NIBALI Vincenzo link ikonka Bahrain Merida Pro Team link ikonka 00:10  
5. POZZOVIVO Domenico Ag2r La Mondiale link ikonka 00:10  
6. QUINTANA Nairo link ikonka Movistar Team link ikonka 00:10  
7. DUMOULIN Tom link ikonka Team Sunweb 00:10  
8. MOLLEMA Bauke Trek - Segafredo link ikonka 00:10  
9. LANDA Mikel link ikonka Team Sky link ikonka 00:10  
10. PINOT Thibaut link ikonka FDJ link ikonka 00:10  
11. VAN GARDEREN Tejay link ikonka BMC Racing Team link ikonka 00:10  
12. AMADOR Andrej Movistar Team link ikonka 00:10  
13. FORMOLO Davide Cannondale-Drapac Pro Team link ikonka 00:10  
14. ZAKARIN Ilnur link ikonka Kaťuša - Alpecin link ikonka 00:14  
15. KRUIJSWIJK Steven Team LottoNL - Jumbo link ikonka 00:23  
16. KELDERMAN Wilco Team Sunweb 00:23  
17. COSTA Rui link ikonka UAE Team Emirates 00:46  
18. KANGERT Tanel Astana Pro Team link ikonka 00:54  
19. POLANČ Jan UAE Team Emirates 00:58  
20. PETILLI Simone UAE Team Emirates 01:14  
 
Zobraziť kompletné poradie
 
 
zgiro sutaz body
Priebežné poradie bodovacej súťaže po etape
1. GREIPEL André link ikonka Lotto Soudal link ikonka 81
2. TEKLEHAIMANOT Daniel Dimension Data for Qhubeka link ikonka 74
3. GAVIRIA Fernando Quick-Step Floors link ikonka 72
4. SBARAGLI Kristian Dimension Data for Qhubeka link ikonka 64
5. ZHUPA Eugert Wilier Triestina - Selle Italia 60
6. PÖSTLBERGER Lukas Bora - Hansgrohe link ikonka 51
 
 
 
zgiro sutaz vrchy
Priebežné poradie vrchárskej súťaže po etape
1. POLANČ Jan UAE Team Emirates 43
2. TEKLEHAIMANOT Daniel Dimension Data for Qhubeka link ikonka 22
3. ZAKARIN Ilnur link ikonka Kaťuša - Alpecin link ikonka 18
4. VAN RENSBURG Jacques Dimension Data for Qhubeka link ikonka 15
5. THOMAS Geraint link ikonka Team Sky link ikonka 12
6. BENEDETTI Cesare Bora - Hansgrohe link ikonka 9
 
 
 
zgiro sutaz u25
Priebežné poradie súťaže do 25 rokov po etape
1. JUNGELS Bob Quick-Step Floors link ikonka 19:41:56
2. YATES Adam link ikonka ORICA - Scott link ikonka 00:10
3. FORMOLO Davide Cannondale-Drapac Pro Team link ikonka 00:10
4. POLANČ Jan UAE Team Emirates 00:58
5. PETILLI Simone UAE Team Emirates 01:14
6. CONTI Valerio UAE Team Emirates 01:50
 
 
 
video v clanku ikonka ciernaVideo sumár etapy
 
 

 
 
Dôležité kopce na trase:
2 20 modre 90 km - Portella Femmina Morta (1524 m.n.m.): dĺžka 32 km; sklon 4,4 %
1 20 modre Cieľ - Etna, Rifugio Sapienza (1892 m.n.m.): dĺžka 17,9 km; sklon 6,6 %
 
 
Krátke preview etapy:
Ťažké cieľové stúpanie prichádza na rad nezvyčajne skoro. Hlavných favoritov na titul ešte neuvidíme v stopercentnej forme, ale Etna je dostatočne tvrdou previerkou, aby sa tu presadili len najsilnejší lezci na podujatí. Záverečný kopec je veľmi veterný, finále sa odohrá na otvorenom priestranstve, preto nemusíme byť svedkami veľkej útočnej bitky, ale taktickej jazdy až do samého konca. Uvidíme, či Nairo Quintana bude už vo štvrtej etape demonštrovať svoju silu, alebo si nechá svoje náboje na neskoršie fázy. Ale rozhodne by nemal chýbať vo vedúcej skupine. Obrovskú motiváciu bude mať Vincenzo Nibali, ktorý sa chce v piatej etape končiacej v rodnej Messine ukázať v ružovom drese. A na to musí ukázať parádny výkon na Etne. Ak príde do cieľa malá skupinka favoritov, výborný finiš má Adam Yates, ale v tomto smere nebude bez šance ani Thibaut Pinot. Budeme zvedaví, v akom svetle sa predstavia Thomas s Landom, či najmä španielsky jazdec predvedie agresívny výkon hneď na začiatku pretekov. Tempársky cieľový kopec vyhovuje aj Kruijswijkovi, Dumoulinovi, Zakarinovi, Garderenovi alebo Mollemovi, ktorí urobia všetko preto, aby pri ich mene nesvietila po štvrtej etape nejaká strata. V silnej lezeckej konkurencii sa tak môžeme tešiť na dramatickú a otvorenú bitku o etapový triumf.          
 
 
Krátky opis trasy:
Po voľnom dni sa cyklisti usadia na najväčšom ostrove v Stredozemnom mori. A Sicília ich privíta zdatnou porciou výškových metrov (3500) a prvým horským dojazdom. Po jednoduchých päťdesiatich kilometroch, ktoré prebehnú na pobreží, sa pretekárom postaví do cesty dlhý kopec Portella di Femmina Morta, ktorý nie je prudký, ale bude dobrou rozcvičkou pred výstupom na Etnu. Pred samotným cieľovým stúpaním ešte stojí Salto del Cane (4 km; 7 %), až potom sa môžeme tešiť na súboj na najväčšej sopke v Európe, ktorá je stále aktívna. Záverečných sedemnásť kilometrov tvrdošijne osciluje okolo sklonu sedem percent, preto už v štvrtej etape musia favoriti predviesť náležitú lezeckú formu. Náročnosť cieľového kopca vystaví kruté vysvedčenie nepripravenému pretekárovi. Stúpanie na Rifugio Sapienza bolo použité aj v roku 2011, ale z opačnej strany, kde predviedli pekný súboj Alberto Contador a José Rujano. Po Pistolerovej clenbuterolovej kauze bol etapový triumf pripísaný maličkému kolumbijskému jazdcovi.