7. 12.5. rovinata etapa ciel rovina Castrovillari > Alberobello 220 km Ewan
 
etapa 07
profil etapy (© giroditalia.it)
 
 
Včerajšiu úlohu spočívajúcu v dobiehaní úniku balík nezvládol. Dnes mal šancu na reparát. Je pravdou, že v tomto vystúpení to mali na starosti šprintérske tímy, no proti nim hralo 220 kilometrov! Mamutia dávka hodín v sedle odštartovala okolo dvanástej na pravé poludnie. Tak či onak, papierové predpoklady hovorili o hromadnom dojazde, kde by mohol víťazný hetrik dokonať Fernando Gaviria. Priblížiť k nemu sa chcel aj André Greipel, naopak, Caleb Ewan, Sacha Modolo a unavený Giacomo Nizzolo chceli zabojovať o ďalšie minimálne pódiové umiestnenia. Zabúdať sme nemohli ani na v pohode jazdiacu Boru, dnes mal byť v permanencii Sam Bennett.
 
Štart dnešného dňa mohli fanúšikovia sledovať v meste Castrovillari. Mesto má asi 22-tisíc obyvateľov a leží v provincii Cosenza. A v jeho blízkosti sa nachádza národný park Pollino. Mesto sa aktívne podieľalo na svetovej vojne, za čo bolo "odmenené" následným bombardovaním. Stále tu prevláda poľnohospodárstvo, nájdeme tu ale aj kvalitné služby spojené s turistikou.
 
Po pár kilometroch sa na čele pretekov usalašila trojica pretekárov. Boli to Simone Ponzi (CCC), Dmitrij Kozončuk (Gazprom) a Giuseppe Fonzi (Wilier). Taliansky jazdec v poľských službách mal ale technické problémy a nebolo jasné, prečo sa v tomto pomalom tempe nevrátil nazad. Pravdepodobne si to rozmyslel, je skôr šprintér, a tak to asi chcel skúsiť v závere. Medzi konkurenciou, ktorá sa tu zišla, sme mu ale veľa šancí nedávali. Únik sa teda scvrkol na dvojicu. A ani tú pelotón ďaleko nepúšťal. Ich náskok osciloval okolo štyroch minút.
 
 
giro 2017 etapa 7 unik rcsf
Únik dnešného dňa (© LaPresse/Fabio Ferrari)
 
 
Išlo sa skutočne celkom pomaly. Priemer prvej hodiny jemne prevýšil rýchlosť 42 kilometrov za hodinu. Priemer tretej dokonca klesol na 40 kilometrov za hodinu. Takýmto tempom sme mohli čakať dojazd o pol hodinu neskôr, ako bol naplánovaný. Na čele balíka to pochopiteľne kontrolovali tri tímy. Orica-Scott, Lotto Soudal a Quick-Step Floors. Medzi tým sme videli aj Simoneho Ponziho. Na chvoste hlavného poľa.
 
Šprintérsku prémiu v meste Massafra vyhral Kozončuk, pričom zvyšné tri body bral Fernando Gaviria. Pomaly ale isto sa blížila tiež vrchárska prémia štvrtej kategórie, no a pomaly ale isto tiež klesal náskok utečencov. Na Bosco Delle Pianelle vyšiel ako prvý Giuseppe Fonzi.
 
Nasledovali tak trochu hluché chvíle. Tieto na okamih prerušil pohľad na zadnú časť pelotónu, kde sme videli Caleba Ewana s jedným pomocníkom. Nevedno, či išlo o technické problémy, alebo volanie prírody. Nasledovala ďalšia šprintérska prémia. Tento raz v Martina Franca. Aj túto vyhral ruský pretekár a aj tu sa bili o zvyšné body jazdci z balíka. Opäť s víťaznou koncovkou pre Gaviriu. Kolumbijčan si tak v bodovačke mierne navýšil náskok.
 
Do cieľa chýbalo posledných 50 kilometrov a dvojica si užívala posledné dve minúty náskoku. V pelotóne to vyzeralo zatiaľ pokojne. Také ticho pred blížiacou sa búrkou. Tá ale posledných dvadsať kilometrov nie a nie prísť. Skutočné preteky začali až potom, ako mal pelotón utečencov na dohľad. Videli sme tiež odvrátenie nepríjemnej situácie, a to v podaní Madsa Pedersena, ktorý skoro narazil do zadného kolesa jazdca pred ním. Zabrzdil, trochu sa zahral na hojdacieho koníka, no zvládol to. Pre mladého Dána  je celé Giro veľkou školou.
 
Hrdinovia dnešného dňa to zabalili 18 kilometrov pred páskou. Na čelo sa tiež vytiahol Movistar. Buď chcel byť Nairo Quintana v bezpečí, alebo sa Španieli pokúšali niečo vymyslieť pre Roya Sutherlanda. Vyčnievali tiež dresy Bory - Hansgrohe. Do cieľa chýbalo posledných desať kilometrov.
 
V závere ešte zaútočil jazdec Cannondalu. Bol to Kristjan Koren, ktorý však neuspel. Chuť šprintérov bola obrovská. Posledný kilometer potiahli jazdci Bory - Hansgrohe! V samom závere si to ale rozdali Ewan, Bennett a Gaviria. Najúspešnejší bol mladý Austrálčan, ktorý si tak pripísal prvé víťazstvo na Gire a tiež vôbec prvé v Európe od vlaňajšieho septembra!
 
 
giro 2017 etapa 7 dojazd rcsf
Špurt 7. etapy (© LaPresse/Gian Mattia D'Alberto)
 
 
Druhý finišoval Fernando Gaviria, ktorý si tak na vytúžený tretí triumf bude musieť ešte pár dní počkať. Pre Kolumbijčana je ale dobrou správou to, že udržal fialový dres bodovačky. Tretie miesto dnes vzal Sam Bennett, ktorý podčiarkol výbornú taliansku Grand Tour pre nemecký projekt, ktorého slovenská enkláva sa už o pár dní predstaví v Kalifornii. Až na štvrtom mieste dokončil dnešný deň André Greipel a prvú päťku uzavrel Jasper Stuyven.
 
V celkovom hodnotení sa nezmenilo nič, všetci favoriti stratili na Ewana dve sekundy. Zmeniť by sa to nemalo ani zajtra, aj keď adepti na ružový dres budú musieť byť ostražití.
 
 
vyjadrenie ikonky ciernaVyjadrenie Caleba Ewana (víťaz)
"Na začiatku pretekov sme neprežili najlepšie momenty. Vždy som bol blízko k dobrému výsledku, ale vždy mi niečo chýbalo. Aj dnes to bolo tesné, ale kolegovia odviedli dobrú prácu, takže som veľmi rád, že som zvíťazil. Tri kilometre pred páskou som si to musel na chvíľu odmakať, preto som bol v samotnom šprinte trochu unavený. Ale potom mi veľmi pomohol Luka Mežgec."
 
 
Výsledky
1. EWAN Caleb ORICA - Scott link ikonka 5:35:18 100
2. GAVIRIA Fernando Quick-Step Floors link ikonka 00:00 40
3. BENNETT Sam Bora - Hansgrohe link ikonka 00:00 20
4. GREIPEL André link ikonka Lotto Soudal link ikonka 00:00 12
5. STUYVEN Jasper Trek - Segafredo link ikonka 00:00 4
6. GIBBONS Ryan Dimension Data for Qhubeka link ikonka 00:00  
7. BATTAGLIN Enrico Team LottoNL - Jumbo link ikonka 00:02  
8. SELIG Rüdiger Bora - Hansgrohe link ikonka 00:02  
9. TSATEVIČ Alexej Gazprom-RusVelo 00:02  
10. NIBALI Vincenzo link ikonka Bahrain Merida Pro Team link ikonka 00:02  
 
Zobraziť kompletné výsledky
 
 
quick step
Priebežné poradie pretekov po etape
1. JUNGELS Bob Quick-Step Floors link ikonka 33:56:07 20
2. THOMAS Geraint link ikonka Team Sky link ikonka 00:06  
3. YATES Adam link ikonka ORICA - Scott link ikonka 00:10  
4. NIBALI Vincenzo link ikonka Bahrain Merida Pro Team link ikonka 00:10  
5. POZZOVIVO Domenico Ag2r La Mondiale link ikonka 00:10  
6. DUMOULIN Tom link ikonka Team Sunweb 00:10  
7. QUINTANA Nairo link ikonka Movistar Team link ikonka 00:10  
8. MOLLEMA Bauke Trek - Segafredo link ikonka 00:10  
9. AMADOR Andrej Movistar Team link ikonka 00:10  
10. VAN GARDEREN Tejay link ikonka BMC Racing Team link ikonka 00:10  
 
Zobraziť kompletné poradie
 
 
zgiro sutaz body
Priebežné poradie bodovacej súťaže po etape
1. GAVIRIA Fernando Quick-Step Floors link ikonka 191
2. STUYVEN Jasper Trek - Segafredo link ikonka 160
3. GREIPEL André link ikonka Lotto Soudal link ikonka 129
4. EWAN Caleb ORICA - Scott link ikonka 100
5. PÖSTLBERGER Lukas Bora - Hansgrohe link ikonka 92
6. TEKLEHAIMANOT Daniel Dimension Data for Qhubeka link ikonka 78
 
 
 
zgiro sutaz vrchy
Priebežné poradie vrchárskej súťaže po etape
1. POLANČ Jan UAE Team Emirates 43
2. TEKLEHAIMANOT Daniel Dimension Data for Qhubeka link ikonka 23
3. ZAKARIN Ilnur link ikonka Kaťuša - Alpecin link ikonka 18
4. VAN RENSBURG Jacques Dimension Data for Qhubeka link ikonka 15
5. ANDREETTA Simone Bardiani - CSF 15
6. THOMAS Geraint link ikonka Team Sky link ikonka 12
 
 
 
zgiro sutaz u25
Priebežné poradie súťaže do 25 rokov po etape
1. JUNGELS Bob Quick-Step Floors link ikonka 33:56:07
2. YATES Adam link ikonka ORICA - Scott link ikonka 00:10
3. FORMOLO Davide Cannondale-Drapac Pro Team link ikonka 00:10
4. POLANČ Jan UAE Team Emirates 01:18
5. PETILLI Simone UAE Team Emirates 01:34
6. CONTI Valerio UAE Team Emirates 02:10
 
 
 
video v clanku ikonka ciernaZostrih etapy
 
 

 
 
Krátke preview etapy:
V predchádzajúcej previerke si šprintérske celky odpočinuli a ušetrili palebnú silu na dlhú šiestu etapu, aby sa vyhli takému scenáru, ktorí pripravili Dillier a spol. Quick-Step Floors, Lotto - Soudal a Orica - Scott už majú natrénovanú kolaboráciu pri kontrole utečencov, ale tentoraz budú mať proti sebe 220 kilometrov, čo bude poriadna fuška. A ak sa dostanú do úniku kvalitní tempári, hromadný dojazd pelotónu si budú musieť poriadne odmakať. Ale pri tom všetko budú musieť ušetriť energiu aj na samotné finále, ktoré bude opäť veľmi hektické, pretože obsahuje niekoľko zákrut a zvlnenú cestu vedúcu až na cieľovú pásku. Na výbornú podporu sa môže spoliehať Fernando Gaviria, ktorému kolegovia veľmi pomohli pri jeho predchádzajúcich triumfoch, a svojich spolujazdcov bude potrebovať aj tentoraz. André Greipel síce nezvládol k spokojnosti posledný špurt, ale jeho skúsený lead-out ho môže veľmi rýchlo dostať na potrebnú pozíciu. Pod zvyšujúci sa tlak sa dostáva Caleb Ewan, ktorý pod vplyvom rôznych okolností ešte nesiahol na najvyšší stupienok, a jeho príležitosti sa pomaly krátia. Na výbornej vlne sa drží tím Bora - Hansgrohe a Sam Bennett bude chcieť vylepšiť tretie miesto z piatej etapy. V ostatnom špurte bol veľmi rýchly Jakub Mareczko a budeme zvedaví, či sa konečne predvedie v dobrom svetle Sacha Modolo, a ako sa bude dariť Nizzolovi, ktorý na podujatí začína zápasiť so svojou kondíciou.                
 
 
Krátky opis trasy:
Ďalší veľmi dlhý, ale jednoduchý deň, ktorý na konci poteší šprintérov. Najrýchlejších jazdcov vystraší len veterný úsek na pobreží Stredozemného mora, ale s podporou svojich tímových kolegov by mali túto etapu doviesť do zdarného konca. Hromadný špurt balíka uvidíme v meste Alberobello, ktoré je vďaka unikátnej architektúre zapísané v zozname svetového dedičstva UNESCO. To tvoria starobylé kamenné domy s typickou kužeľovitou  strechou, ktoré sa nazývajú „trulli“. Dojazd nebude jednoduchý, na zvlnenom teréne striehne šesťsto metrov pred páskou nepríjemná pravotočivá zákruta.