Vuelta: Bennett bol najrýchlejší, ale rozhodcovia ho diskvalifikovali, vyhral Ackermann

29.10.2020, 13:45 | Preteky vo svete | Redakcia C-I.sk
vuelta gt visual rev
9. 29.10. rovinata etapa ciel rovina Castrillo > Aguilar Campoo 164 km Ackermann
 
 
01
profil etapy, 998 nastúpaných metrov (© lavuelta.com / Unipublic)
 
 
V druhom týždni bol pripravený pre šprintérov len jeden vhodný profil  a tí nemohli v žiadnom prípade zaváhať v cieľovom meste Aguilar Campoo. Predchádzajúci hromadný dojazd ukoristil Sam Bennett, ktorého hlavným súperom bol aj tentoraz Pascal Ackermann. Nemecký pretekár potreboval vylepšiť dojem z nevydarenej koncovky štvrtej etapy a na etapový triumf mieril aj Jasper Philipsen.
 
Na začiatku si všetci pretekári uvedomovali, aká etapa je naplánovaná, a do brejku tak nabehli len dvaja cyklisti. Kvalitu šprintérskych tímov sa odhodlali otestovať iba Aritz Bagües (Caja Rural) a Juan Felipe Osorio (Burgos-Bh). V pelotóne ihneď prebrali zodpovednosť Deceuninck - Quick-Step a UAE Emirates, ktoré museli byť spokojné s aktuálnym priebehom. Pretekári sa pohybovali po veternom území, ale dnes sa neočakával taký silný vietor, aby mohol skomplikovať situáciu na trati.
 
 
 
 
Dvojica na čele pretekov nemala na svojom konte žiadne víťazstvo medzi profesionálmi. Kolumbijský jazdec Juan Felipe Osorio skončil v minulom roku druhý na národnom šampionáte v cestných pretekoch a patrí medzi univerzálnych cyklistov, ktorý sa nešpecializuje na žiadnu konkrétnu činnosť. Aritz Bagües je domácim pretekárom, ktorý tretíkrát preteká na Vuelte a najlepšie sa cíti na náročnejších profiloch. V sezóne 2018 obsadil deviate miesto v klasifikácii na Tour of Norway. V balíku mal nepríjemný pád Héctor Sáez (Caja Rural), ktorý si pri páde na zem poškodil prilbu, ale bol schopný pokračovať ďalej. V kolízii spadol aj Pascal Ackermann, ale bez vážnejšej ujmy. Nechal si však ošetriť ľavú nohu, aby nič nepodcenil pred záverečným šprintom.
 
Pelotón pôsobil obozretným dojmom a stiahol náskok vedúcej skupiny na dve minúty, hoci do cieľa zostávalo osemdesiat kilometrov. Viaceré celky sondovali situáciu, či môže v polovici etapy zafúkať silný vietor, ale nič tomu nenasvedčovalo. Potom sa situácia upokojila, balík spomalil a brejk získal náskok tri minúty. Na čele hlavnej skupiny sa ukazoval jedine Deceuninck - Quick-Step, ktorý mal šancu vyhrať aj druhú šprintérsku etapu. Tím Bora - hansgrohe neprispieval ku kontrole úniku a vyčkával len na kľúčové momenty vo finále.
 
 
- partnerský projekt -
slovaci info fb promo europska liga
- partnerský projekt -
 
 
Na rýchlostnej prémii sa nebojovalo a ako prvý preťal pásku Aritz Bagües. Na pelotón čakala jedna bonusová sekunda a súperom ju ukradol Dylan van Baarle, aby ju nikto z jazdcov na celkové poradie nezískal na úkor Richarda Carapaza. Tím Ineos si mohol pochvaľovať priebeh dnešnej etapy, lebo nemusel pracovať na čele balíka. Aj zajtra sa očakával podobný priebeh a britský celok tak mohol počas týchto dní obnoviť energiu pred kľúčovými horskými etapami, ktoré boli na programe počas víkendu. To isté platilo pre Primoža Rogliča, ktorý sa včera ukázal v perfektnej forme, a slovinský pretekár dnes oslavoval 31. narodeniny.
 
 
 
 
Štyridsať kilometrov pred cieľom sa znovu objavila nervozita v hlavnej skupine, dopredu sa vytiahli tímy bojujúce v celkovej klasifikácii a postupne klesol náskok vedúcej dvojice na jednu minútu. Osud utečencov bol v tej chvíli spečatení a bolo otázkou času, kedy sa vrátia do balíka. V hlavnej skupine si hľadali tímy pozície na čele balíka, aby udržali svojich lídrov mimo akýchkoľvek problémov. Aritz Bagües a Juan Felipe Osorio sa vrátili späť 22 kilometrov pred cieľom a pokračovalo prebiehanie v pozičnej bitke v balíku. Trinásť kilometrov pred cieľom dostal efekt predného kolesa Primož Roglič, ale tempo v pelotóne nebolo také vysoké, aby mal problémy dostať sa späť.
 
Potom sa už neodohrali žiadne ďalšie komplikácie a posledných päť kilometrov obsahovalo niekoľko technických momentov, na ktorých bolo potrebné udržať pozíciu. Zo šprintérskych celkov sa ukazoval najmä Bora - hansgrohe. Posledných 1200 metrov bolo priamočiarych a to opäť výborne využil Sam Bennett, ktorý nedal svojim súperom šancu. Druhý skončil Pascal Ackermann a tretie miesto získal Gerben Thijssen.
 
 
video v clanku ikonka ciernaPosledný kilometer etapy
 
 
Deviata etapa sa odohrala podľa očakávaného scenára. Do brejku nabehli len dvaja jazdci, ktorí nepredstavovali problém pre pelotón, a bez horských prémii alebo silného vetra nemali šprintérske celky žiadne ťažkosti zabezpečiť hromadný dojazd pelotónu. Vo finále predviedol snaživý výkon tím Bora - hansgrohe, ktorý sa pohyboval na čele balíka pred páskou a Pascal Ackermann mal výbornú pozíciu, ale ako sa neskôr ukázalo, vyrazil dopredu o čosi skôr, ako potreboval, a prekonal ho vynikajúci Sam Bennett.
 
Aj írsky jazdec dostal dobrú podporu od svojich kolegov a pred páskou sa mu otvoril ideálny priestor. Nachádzal sa trochu za Ackermannom, ale dokázal ho poraziť, lebo ako v cieli povedal, fúkal protivietor. Nemecký šprintér vyštartoval dopredu skoro a Sam Bennett v tom najlepšom čase. Jazdec tímu Deceuninck - Quick-Step vybojoval druhý etapový triumf na podujatí a vyrovnal svoje skóre z Tour de France. Chladnokrvne využil aj druhú šprintérsku príležitosť na Vuelte a teraz môže spokojný čakať, kedy dostanú šprintéri ďalšiu príležitosť.
 
 
vuelta 20 etapa 09 spurt asofv
Dojazd etapy (©PHOTOGOMEZSPORT2020)
 
 
Tím Bora - hansgrohe predviedol vo finále lepší výkon ako vo štvrtej etape, ale Pascal Ackermann musel prijať len druhé miesto. Presvedčil sa, že Bennett je veľmi rýchly, ale ich súboj by bol vyrovnanejší, ak by so svojím šprintom trochu počkal. Na výbornom treťom priečke finišoval Gerben Thijssen, 22-ročný belgický šprintér, ktorý sa pri premiére na GT dostal na stupne víťazov. Koncovku nezvládol Jasper Philipsen, keď sa v kľúčovom momente ocitol príliš vzadu. Jazdci na celkové poradie prežili pokojnú etapu a dúfajú, že rovnako na tom budú aj zajtra.
 
Etapa napokon dostala nečakaný rozmer. Rozhodcovia podrobili skúmaniu záverečný kilometer a správanie Sama Bennetta, ktorý sa v jednom momente pri bariérach telom oprel do jazdca tímu Trek - Segafredo, ktorý ho chcel vytlačiť z lead-outu, keď sa nachádzal za svojimi kolegami z Deceuninck - Quick-Step. Rozhodcovia to vyhodnotili ako nebezpečné správanie, írsky jazdec bol odsunutý na posledné miesto v skupine a víťazom etapy sa stal Pascal Ackermann.
 
 
 
 
vyjadrenie ikonky ciernaVyjadrenie Pascala Ackermanna (víťaz)
"Keď som uvidel to video, nebolo to od neho férové správanie. Myslím si, že po toľkých pádoch, ktoré sa odohrali v poslednom období, musíme viac myslieť na našich súperov. Ak nemáte priestor, musíte zastaviť. Mrzí ma, čo sa stalo Samovi, ale mňa vyradili zo šprintu na Scheldeprijs a teraz musíme jazdiť bezpečnejšie. Veľmi sa teším z tohto víťazstva a som rád, že som mohol odmeniť mojich kolegov za výbornú prácu."
 
 
Výsledky etapy
1. ACKERMANN Pascal BORA - hansgrohe link ikonka 3:39:55 100
2. THIJSSEN Gerben Lotto Soudal link ikonka 00:00 40
3. KANTER Max Team Sunweb link ikonka 00:00 20
4. PHILIPSEN Jasper UAE Team Emirates link ikonka 00:00 12
5. MARECZKO Jakub CCC Team link ikonka 00:00 4
6. RENARD Alexis Israel Start-Up Nation 00:00  
7. ABERASTURI Jon Caja Rural - Seguros RGA 00:00  
8. MANZIN Lorrenzo Team Total Direct Energie 00:00  
9. STANNARD Robert Mitchelton - Scott link ikonka 00:00  
10. VAN RENSBURG Reinardt NTT Pro Cycling 00:00  
 
Zobraziť kompletné výsledky etapy


Priebežné poradie pretekov po etape
1. CARAPAZ Richard INEOS Grenadiers 36:11:01 20
2. ROGLIČ Primož link ikonka Team Jumbo - Visma link ikonka 00:13  
3. MARTIN Daniel link ikonka Israel Start-Up Nation 00:28  
4. CARTHY Hugh EF Pro Cycling 00:44  
5. MAS Enric Movistar Team link ikonka 01:54  
6. GROßSCHARTNER Felix BORA - hansgrohe link ikonka 03:28  
7. CHAVES Esteban Mitchelton - Scott link ikonka 03:28  
8. VALVERDE Alejandro link ikonka Movistar Team link ikonka 03:35  
9. SOLER Marc Movistar Team link ikonka 03:40  
10. POELS Wout Bahrain - McLaren 03:47  
 
Zobraziť kompletné priebežné poradie pretekov po etape 
 
Krátky úvod k etape:
Rovinatý profil a prijateľná dĺžka etapy bude favorizovať najrýchlejších jazdcov v balíku. Na trase sa nenachádza ani jedno hodnotené stúpanie a pre hlavný balík bude pomerne jednoduché kontrolovať únik, teda keď sa nájde motivácia zariadiť hromadný dojazd pelotónu. Po predchádzajúcich vyčerpávajúcich dňoch môžu prekvapiť odolní tempári, ktorí  sa prepracujú do vedúcej skupiny a postupne nahlodajú sebavedomie pelotónu. Okolo cieľového mesta Aguilar de Campoo sa urobí 40-kilometrový okruh. Päť kilometrov pred páskou sa vynorí krátke, 500-metrové stúpanie s priemerom päť percent, po ktorom nasleduje rýchle klesanie, čo môže ovplyvniť dynamiku dojazdu.
 
 
 
 

Diskusia

Diskusia neobsahuje príspevky.
 
Náš eshop