Vuelta: Pelotón nechal etapu úniku, bodkovaný dres a prvý triumf získal Tim Wellens

24.10.2020, 10:30 | Preteky vo svete | Jakub Hlubek
vuelta gt visual rev
5. 24.10. rovinata etapa ciel rovina Huesca > Sabiňánigo 185 km Wellens
 
 
01
profil etapy, 3079 nastúpaných metrov (© lavuelta.com / Unipublic)
 
 
Grand Tour na Pyrejenskom poloostrove dnes pokračovala svojou piatou epizódou. Kopcovitý profil s cieľom na rovine dával šancu úniku aj vrchárom s dobrým šprintom. Medzi nich môžeme radiť nestarnúceho Alejandra Valverdeho, vo forme jazdiaceho Dana Martina či aktuálneho držiteľa červeného dresu Primoža Rogliča. Na horských prémiach si dnes pretekári mohli polepšiť o trinásť bodov.
 
Hneď po ostrom štarte prejavil záujem o únik Martin Salmon (Sunweb). Mladý Nemec sa dokázal dostať do vedúcej skupiny, kde mu robili spoločnosť aj kolegovia Robert Power a Michael Storer. Okrem nich tam boli Guillaume Martin, Fernando Barceló (2x Cofidis), Mattia Cattaneo (Deceuninck - Quick-Step), Will Barta (CCC), Rui Costa (UAE Team Emirates), Omar Fraile (Astana), Roman Seigle (Groupama - FDJ), Stan Dewulf (Lotto Soudal), Jonas Vingegaard (Jumbo - Visma), Alex Edmondson (Mitchelton - Scott) a Pim Lighart (Total Direct Energie).
 
Pelotón si musel dať najväčší pozor na Cattanea, ktorý v GC strácal len štyri minúty a pred dnešnou previerkou mu patrilo 21. miesto. Najkvalitnejšími vrchármi vo vedúcej skupine boli Martin, Costa či Fraile. Prvý menovaný sa na Starej dáme dlho držal s najlepšími a v GC napokon otváral druhú desiatku. Za vedúcou skupinou sa vydal aj Tim Wellens (Lotto Soudal), no balík mu bol v pätách a Belgičan sa vrátil späť.
 
 
 
 
Cyklistov dnes sprevádzalo slniečko, teplota sa vyšplhala na pätnásť stupňov Celzia. Únik nechceli pustiť zástupcovia prokontinentálnej scény. Caja Rural a Burgos-BH nemali zastúpenie vo vedúcej skupine. Preto sa naskladali na čelo pelotónu a držali rozostup na tridsiatich sekundách. Malú medzeru medzi skupinami chcel využiť Magnus Cort (EF Pro Cycling) a Dán sa utrhol z balíka. Po chvíli sa víťaz dvoch etáp na Vuelte vrátil späť.
 
Priemerná rýchlosť po hodine jazdy bola 50 km/h. Vedúca skupina naďalej jazdila len s polminútovým náskokom. V pelotóne sa pustili do udávania tempa aj zástupcovia EF Pro Cycling. Mimochodom, v meste dnešného štartu Huesca sa narodil jeden z členov úniku Fernando Barceló. Cieľ dnešnej etapy bol pre zmenu naplánovaný v meste Sabiňánigo, odkiaľ pochádza Jorge Arcas (Movistar). Rady vedúcej skupiny rozšíril Michael Woods (EF Pro Cycling).
 
113 kilometrov pred cieľom bola vedúca skupina pohltená. Pokoj zbraniam v pelotóne dlho netrval, už o chvíľu sa utrhli Rémi Cavagna (Deceuninck - Quick-Step), Andrej Amador (Ineos), Stan Dewulf (Lotto Soudal) a už spomínaný Magnus Cort. Dlho sa vpredu nezdržali. Tretí menovaný po sezóne odchádza do AG2R. Následne to vyskúšal Ide Schelling (Bora - hansgrohe), debutant na Grand Tour. Pridal sa k nemu dnes aktívny Cavagna. Ani tento pokus nebol úspešný.
 
 
- ponuka z nášho eshopu -
doprava zdarma 560x300
- ponuka z nášho eshopu -
 
 
Situácia hrala do karát Richardovi Carapazovi (Ineos), ktorý mohol uchmatnúť ďalšie body do súťaže o bodkovaný dres, v prípade, ak sa ani do horských prémií nevytvorií nová vedúca skupina. Ďalší únik vytvorili Robert Power, Mark Donovan, Thymen Arensman (3x Sunweb), Alfred Wright (Bahrain McLaren), Tim Wellens (Lotto Soudal), Sepp Kuss (Jumbo - Visma), Andrea Bagioli (Deceuninck - Quick-Step), Guillaume Martin (Cofidis), Matteo Badilatti (Israel Start-Up Nation), Nelson Oliveira (Movistar), Callum Scotson (Mitchelton - Scott) a Jefferson Cepeda (Caja Rural).
 
Po chvíli si táto skupina vybudovala tridsať sekúnd k dobru a zdalo sa, že pelotón ju nechá odísť. Najnebezpečnejším menom bol Američan Sepp Kuss, ktorý tu vlani vyhral jednu etapu a teraz okupuje šieste miesto v GC. Posunúť sa mohol aj Andrea Bagioli. Talianovi pred dnešnou etapou patrila pátnásta priečka. Po etapovom triumfe šli Wellens alebo Martin. Kuss sa virtuálne dostal do červeného dresu. Vpredu sa osamostatnili Wellens a Arensman.
 
 
 
 
Za vedúcou dvojicou sa vydal aj G. Martin. V pelotóne udávali tempo jazdci Ineosu. Francúz strácal na duo pred ním polminútu. Strata hlavnej skupiny už atakovala dve minúty. Pretekári začali stúpať na Alto de Vio. Wright sa vrátil naspäť do pelotónu. V skupine prenasledovateľov ostal už len Kuss, Bagioli, Badilatti, Oliveira a dvojica zo Sunwebu.
 
68 kilometrov pred páskou sa G. Martin pripojil ku vedúcej dvojici. Prenasledovatelia sa postupne blížili ku pelotónu a päťtisíc metrov pred vrcholom kopca sa zaradili do hlavnej skupiny, kde naďalej zostávala všetká práca na Ineose. Vedúce trio prešlo prvou horskou prémiou s náskokom 2:45 pred balíkom, päť bodov vzal bez boja Wellens. Na cyklistov teraz čakal Alto de Fanlo. Pelotón dnes nepotreboval nutne dobehnúť únik, G. Martin strácal v GC viac ako desať minút.
 
Defekt musel riešiť Fernando Barceló. Únik dokázal navýšiť svoju výhodu na tri minúty a dvadsať sekúnd. Wellens bol v hre aj o bodkovaný dres, do ktorého sa mohol obliecť, ak by zvíťazil aj na zvyšných horských prémiach. Belgičan bol úspešný aj po druhýkrát, tentoraz mu pribudli tri body. Technické problémy zastavili na vrchole Lorrenza Manzina (Total Direct Energie). Ešte pred posledným kopcom Alto de Petralba čakala na pretekárov rýchlostná prémia.
 
 
 
 
Ani 35 kilometrov pred cieľom nestrácal únik nič so svojho náskoku. Zaujímavosťou je, že všetci traja účastníci úniku na Vuelte debutovali. Každý z nich zároveň bojoval o premiérové víťazstvo v tejto sezóne. V pelotóne vycúval Ineos z čela a naskladali sa tam chlapci okolo Primoža Rogliča. O chvíľu nato ich prekvapujúco vymenil tím Total Direct Energie. Rýchlostnou prémiou prešiel ako prvý G. Martin, získal tri body a následne začal únik stúpať na Alto de Petralba.
 
Práca prokontinentálneho celku zapríčinila, že únik prišiel o minútu zo svojho náskoku. Wellens získal najviac bodov aj na poslednej HP a po etape ho čakali pódiové starosti. Vedúca trojica prešla vrcholom s trojminútovým náskokom a ak sa nestane nič neočakávané, jeden z nich bude v cieli oslavovať etapový triumf. V balíku sa do čele vrátilo Jumbo - Visma.
 
V záverečnom šprinte do kopca si svojich súperov vychutnal Tim Wellens a okrem bodkovaného dresu sa mohol radovať z etapového triumfu. Guillaume Martin sa musel uspokojiť s druhým miestom, Thymanovi Arensmanovi v závere došli sily a skončil tretí. V pelotóne sa v závere padalo, na zemi skončili Dan Martin, David Gaudu, Ion Izagirre a José Rojas. Štvrtú priečku vyšprintoval Roglič a na konkurenciu získal štyri sekundy.
 
 
 
 
Dnešnú etapu poznačil najmä hektický boj o účasť v úniku. Definitívna vedúca skupina sa vytvorila až 86 kilometrov pred cieľom, z ktorej následne ušli Tim Wellens a Thyman Arensman. Zo zvyšku úniku sa ako jediný k ním pridal Guillaume Martin a bol to správny pohyb, pretože pelotón dal vedúcej trojici pokoj a šetril sily pre nasledujúce previerky. Túto ponuku neodmietol Belgičan v službách Lotta Soudal a okrem bodkovaného dresu prerušil viac ako ročné čakanie na víťazstvo. Naposledy sa radoval vo štvrtej etape na vlaňajšej BinckBank Tour. Pre jeho tím ide o jedenáste víťazstvo sezóny.
 
Veľmi dobrý výkon podal aj G. Martin a francúzsky jazdec sa dostal po štvrtýkrát v tomto roku do Top 3. V závere musel lepiť dieru po ataku Arensmana a tieto sily mu následne chýbali v šprinte proti Wellensovi. Jeho výkon neušiel organizátorom, ktorí ho poctili cenou pre najbojovnejšieho jazdca. Thyman Arensman ako nováčik na Grand Tour nesklamal a v kopcoch nemal problém konkurovať skúsenejším protivníkom, no v záverečnom šprinte nemal nárok.
 
 
wellens 20 vuelta triumf asofv
Triumf Wellensa (©PHOTOGOMEZSPORT2020)
 
 
V celkovom poradí zmeny nenastali. Pôvodne získal Primož Roglič štyri sekundy na konkurenciu, ale rozhodcovia výsledky upravili a všetkým od štvrtého miesta dali rovnaký čas. Na dnešný záver nebude v dobrom spomínať v zelenom drese jazdiaci Dan Martin, ktorý sa dostal do kolízie s inými cyklistami. Prvotné zábery neodhalili žiadne zranenie a Ír došiel do cieľa v obkolesení svojich tímových kolegov. Španielske dobrodružstvo pokračuje zajtrajšou previerkou, kde by mali byť v permanencii opäť vrchári. Bielý dres aj po dnešku drží Enric Mas a zelený Roglič, takže by si ho naďalej mal obliekať D. Martin. Rozhodcovia napokon dali Írovi aj ostatným obetiam kolízie rovnaký čas ako zvyšku pelotónu.
 
 
vyjadrenie ikonky ciernaTim Wellens (víťaz)
"Pred cieľom som sa trochu bál, ale vyhral som a som skutočne štastný. Cieľom tímu bol aspoň jeden etapový triumf. Je skvelé, že prišiel tak skoro. Na ďalšie týždne tak môžeme jazdiť bez stresu. Etapa bola ťažká, prvé dve hodiny od štartu sme šli na plný plyn. Bol som rád, že som v prvej skupine. Najprv sme boli dvaja a potom sa k nám pridal Guillaume. Spolu sa nám jazdilo naozaj dobre. Výkonnostne sme boli na rovnakej úrovni, ale v cieli som ich dokázal poraziť."
 
 
Výsledky etapy
1. WELLENS Tim Lotto Soudal link ikonka 4:19:25 100
2. MARTIN Guillaume Cofidis, Solutions Crédits 00:04 40
3. ARENSMAN Thymen Team Sunweb link ikonka 00:12 20
4. ROGLIČ Primož link ikonka Team Jumbo - Visma link ikonka 02:13 12
5. GROßSCHARTNER Felix BORA - hansgrohe link ikonka 02:13 4
6. ARANBURU Alex Astana Pro Team link ikonka 02:13  
7. BENNETT George Team Jumbo - Visma link ikonka 02:13  
8. SIMON Julien Team Total Direct Energie 02:13  
9. CARAPAZ Richard INEOS Grenadiers 02:13  
10. GODON Dorian Ag2r La Mondiale link ikonka 02:13  
 
Zobraziť kompletné výsledky etapy


Priebežné poradie pretekov po etape
1. ROGLIČ Primož link ikonka Team Jumbo - Visma link ikonka 20:52:31 20
2. MARTIN Daniel link ikonka Israel Start-Up Nation 00:05  
3. CARAPAZ Richard INEOS Grenadiers 00:13  
4. MAS Enric Movistar Team link ikonka 00:32  
5. CARTHY Hugh EF Pro Cycling 00:38  
6. KUSS Sepp Team Jumbo - Visma link ikonka 00:44  
7. GROßSCHARTNER Felix BORA - hansgrohe link ikonka 01:17  
8. CHAVES Esteban Mitchelton - Scott link ikonka 01:29  
9. SOLER Marc Movistar Team link ikonka 01:55  
10. BENNETT George Team Jumbo - Visma link ikonka 01:57  
 
Zobraziť kompletné priebežné poradie pretekov po etape


Kopce na trase etapy:
2 20 59 km - Alto de Vio: dĺžka 13,5 km; sklon 4,7 %
3 20 47,9 km - Alto de Fanlo: dĺžka 6,4 km; sklon 4,6 %
2 20 17,7 km - Alto de Petralba: dĺžka 8,7 km; sklon 5,2 %

 
Krátky úvod k etape:
V piatej etape si počkajú pretekári dlhú dobu, kým sa dostanú na kľúčové kopce, ale dovtedy sa bude jazdiť po zvlnenom teréne s mnohými menšími stúpaniami. Táto pasáž bude slúžiť utečencom, aby maximalizovali svoj náskok, a keďže už budú vytvorené v klasifikácii rozdiely, vhodne zložený únik to môže dotiahnuť až do cieľa. Prvá horská prémia Alto de Vio nedosahuje vysoký priemerný sklon, ale v prvej polovici neklesnú gradienty pod sedem percent. Po krátkom zjazde bude nasledovať Alto de Fanlo a ani tu sa neobjavia nepríjemné prevýšenie, no pred vrcholom sa cesta zdvihne aj na deväť percent. Na záverečnom kopci Alto de Petralba (8,3 km; 5,3%) takisto nájdeme nepravidelné sklony. Najskôr sa pôjde po 5-kilometrovom úseku presahujúcom sedem percent, ale potom stúpanie takmer úplne povolí. Z vrcholu vedie do cieľa 17-kilometrové klesanie. Ak sa nepresadí únik, etapový triumf rozhodne šprint okresaného hlavného balíka.
 
 
 
 

Diskusia

Diskusia neobsahuje príspevky.
 
Náš eshop