Vuelta: V šprintérskom závere tesne triumfoval Ackermann pred Bennettom

8.11.2020, 13:00 | Preteky vo svete | Jakub Andacký
vuelta gt visual rev
18. 8.11. rovinata etapa ciel rovina Hipódromo Zarzuela > Madrid 125 km Ackermann
 
 
01
profil etapy, 1020 nastúpaných metrov (© lavuelta.com / Unipublic)
 
 
V nedeľu podujatie končilo tradičnou šprintérskou bodkou s cieľom v centre Madridu. Poslednú príležitosť v tejto sezóne si nechceli nechať ujsť tí najrýchlejší borci v pelotóne. Pre vrchárov to bol zároveň zaslúžený priestor na oslavu. Preteky sa mali po pohodovom štarte rozbehnúť až v Madride, a to na posledných piatich záverečných okruhoch. Na ne upierali zrak najmä Sam Bennett, Pascal Ackermann, Jasper Philipsen, Magnus Cort a Jakub Mareczko, ktorí si však museli dať pozor na množstvo technických úsekov.
 
Ešte pred štartom bol dekorovaný Chris Froome, ako dodatočný víťaz Vuelty z roku 2011. Britský pretekár prichádzal na podujatie spoločne s Bardleym Wigginsom, avšak jeho starší kolega na neho v kopcoch nestačil a Froome sa práve tu vyprofiloval na jasného lídra svojho tímu. Napokon skončil celkovo druhý, lenže po prevalení dopingovej kauzy Juana Coba mu minulý rok bol dodatočne prisúdený titul.
 

 
 
Samotný úvod sa niesol v duchu tradičnej ceremónie. Nechýbala dobrá nálada, šampanské a množstvo fotografii. Veľký deň prežíval Primož Roglič, ktorý ovládol toto podujatie druhý raz po sebe. Pred etapou v krátkosti povedal: "Toto víťazstvo je iné, ako to, ktoré som dosiahol minulý rok. Je pre mňa výnimočné. Musím sa poďakovať najmä svojmu tímu za jeho prácu, ktorú pre mňa odviedli. Pomohli mi vo všetkých ťažších okamihoch a som im za to veľmi vďačný."
 
Slovinský cyklista privítal poslednú etapu a tiež vytúžený oddych po sezóne. Radosť nechýbala ani na tvárach Richarda Carapaza a Hugha Carthyho. Obaja boli so svojim umiestnením na pódiu spokojní a takisto vďačne pózovali pre fotografov.
 

 
 
Na okruhy do hlavného mesta doviedol pelotón tím Jumbo-Visma. Na jeho čele pracoval najmä mladý dánsky pretekár Jonas Vingegaard, ktorý sa tu prezentoval na rovine aj v kopcoch veľmi dobrým dojmom. Po príchode do Madridu sa očakávali útoky a tiež aktivita šprintérskych zoskupení, ktoré mali prebrať velenie po holandskom celku.
 
40 kilometrov pred cieľom doplnili Jumbo na čele balíka šprintérske tímy a začalo sa naplno pretekať. Rýchlosť dramaticky narástla, ale ataky zatiaľ neprichádzali žiadne. Na čelo pelotónu sa naskladali Deceuninck - Quick-Step a Bora-hansgrohe.
 
Následne, ešte pred prvým prejazdom cieľovej pásky zaútočil Tim Wellens. Doplnil ho Willie Smit z Burgosu. Vypracovali si však len malý náskok. Stíhal ich balík vedený Astanou. Alexander Vlasov po včerajšej etape stratil prvú desiatku a na rýchlostnej prémii sa chcel prehupnúť cez desiateho Valverdeho, keďže medzi nimi boli len dve sekundy. To sa mu však napokon nepodarilo. Najväčší počet bodov zobral Wellens z úniku. Ten si násldne docvakli Gonzalo Serrano z Caja Rujal a Dmitryi Gruzdev z Astany. Balík strácal približne tridsať sekúnd. Na jeho čele sa točili tímoví kolegovia Bennetta, Ackermanna a Philipsena.
 
Tesne pred posledným prejazdom cieľovej pásky bola snaha čelného kvarteta minulosťou. Na čele balíka dobre pracoval tím Quick-Step pre Sama Bennetta. Za nimi boli naskladané zostavy Bory a UAE Emirates. Najlepšiu pozíciu mal pred záverečnym šprintom Pascal Ackermann, ktorého tam dobre priviedol jeho tím. 
 
Práve Pascal Ackermann započal celý šprint. Jeho zadné koleso si dobre zvolil Sam Bennett a práve medzi týmito dvoma špritérmi sa odohral súboj o víťazstvo. Napokon veľmi tesne triumfoval nemecký cyklista. Sam Bennett skončil druhý. Na tretej pozícii preťal cieľovú pásku Max Kanter zo Sunwebu.
 
 
video v clanku ikonka ciernaVideo záverečného kilometra

 
V najprestížnejšej šprintérskej koncovke na tohtoročnej Vuelte ukázal svoje kvality Pascal Ackermann. Nemecký pretekár si na svoje konto pripísal už tridsiate profesionálne víťazstvo. Vuelta bola pre neho jedinou Grand Tour v tejto sezóne a po dnešku si z nej odnesie dve víťazstvá. Bude zaujímavé sledovať, či ho budúci rok jeho tím vezme na profilovo priaznivejšie preteky ako bola Vuelta.
 
Sam Bennett sa celý čas držal za svojím hlavným súperom. V závere chcel využiť jeho lead-out, ale vyrazil neskoro a na páske ho už nedokázal preskočiť. Na pódium sa zmestil aj Max Kanter, pre ktorého je to najlepší výsledok na podujatí.
 
 
ackermann 20 vuelta podium madrid asofv
Pascal Ackermann na pódiu (©PHOTOGOMEZSPORT2020)
 
 
Celkový triumf si pripísal Primož Roglič, ktorý si ním aspoň čiastočne napravil chuť po smolnej prehre z Tour de France. Zo strany Jumbo-Visma badať z celej sezóny spokojnosť. Vyjadril ju aj Rogličov dvorný domestik Sepp Kuss. S druhým miestom zostal spokojný Richard Carapaz, ktorý sa po príchode do Ineosu dobre aklimatizoval a na dobrých výkonoch z Vuelty bude chcieť zaručene stavať. Obdobne je na tom aj tretí Hugh Carthy, ktorého potešil svoj vlastný progres. Klasifikáciu jazdcov do 25 rokov s prehľadom ovládol Enric Mas. Movistar zároveň ovládol súťaz tímov s dostatočným náskokom pred Jumbom. Na pódium v Madride sa postavil aj Guillaume Martin, ktorý sa zmocnil bodkovaného dresu pre najlepšieho vrchára. Primož Roglič si okrem celkového poradia podmanil aj bodovačku.
 
 
Zajtra prinesieme súhrn reakcii hlavných favoritov...
 
 
vyjadrenie ikonky ciernaVyjadrenie Pascala Ackermanna (víťaz)
"Za dnešný triumf sa musím poďakovať najmä svojmu tímu. Som šťastný, že sa mi podarilo ukončiť sezónu víťazstvom. Všetci šprintéri boli na Vuelte veľmi vyrovnaní. Mne sa síce ako jedinému z nich podarilo zvíťaziť dvakrát, avšak to prvé som nepočítal, keďže mi bolo pridelené až dodatočne. Chcel by som sa ešte raz poďakovať svojim spolujazdcom za celú sezónu."
 
 
Výsledky etapy
1. ACKERMANN Pascal BORA - hansgrohe link ikonka 3:28:13 100
2. BENNETT Sam Deceuninck - Quick-Step link ikonka 00:00 40
3. KANTER Max Team Sunweb link ikonka 00:00 20
4. PHILIPSEN Jasper UAE Team Emirates link ikonka 00:00 12
5. SÜTTERLIN Jasha Team Sunweb link ikonka 00:00 4
6. MORIN Emmanuel Cofidis, Solutions Crédits 00:00  
7. VAN RENSBURG Reinardt NTT Pro Cycling 00:00  
8. MANZIN Lorrenzo Team Total Direct Energie 00:00  
9. STANNARD Robert Mitchelton - Scott link ikonka 00:00  
10. ABERASTURI Jon Caja Rural - Seguros RGA 00:00  
 
Zobraziť kompletné výsledky etapy


Konečné poradie pretekov
1. ROGLIČ Primož link ikonka Team Jumbo - Visma link ikonka 72:46:12 850
2. CARAPAZ Richard INEOS Grenadiers 00:24 680
3. CARTHY Hugh EF Pro Cycling 01:15 575
4. MARTIN Daniel link ikonka Israel Start-Up Nation 02:43 460
5. MAS Enric Movistar Team link ikonka 03:36 380
6. POELS Wout Bahrain - McLaren 07:16 320
7. DE LA CRUZ David UAE Team Emirates link ikonka 07:35 260
8. GAUDU David Groupama - FDJ link ikonka 07:45 220
9. GROßSCHARTNER Felix BORA - hansgrohe link ikonka 08:15 180
10. VALVERDE Alejandro link ikonka Movistar Team link ikonka 09:34 140
 
Zobraziť kompletné konečné poradie pretekov
 
 
Krátky úvod k etape:
Finále pretekov sa uskutoční v hlavnom  meste krajiny a v Madride bude všetko pripravené na dekorovanie najsilnejších jazdcov na podujatí. Rovinatá etapa bude určená pre šprintérov a v tomto roku môže mať zaujímavú dohru, keďže v pelotóne nenájdeme veľa rýchlych borcov. Hlavná skupina sa dostane do Madridu 42 kilometrov pred cieľom a predstaví sa na tradičných siedmich okruhoch s dĺžkou šesť kilometrov. Miestami sa bude prebiehať po technických úsekoch, ale posledný kilometer je úplne priamočiary.                                                                                                                                                                                           
 
 
 
 

Diskusia

Diskusia neobsahuje príspevky.
 
Náš eshop