Vuelta: Na cieľovom kopci Gaudu porazil Solera, favorti sa šetrili na zajtrajšiu etapu

31.10.2020, 12:40 | Preteky vo svete | Redakcia C-I.sk
vuelta gt visual rev
11. 31.10. rovinata etapa ciel rovina Villaviciosa > Alto Farrapona 170 km Gaudu
 
 
01
profil etapy, 3102 nastúpaných metrov (© lavuelta.com / Unipublic)
 
 
V kľúčovej horskej etape sa očakával zaujímavý súboj o červený dres medzi Primožom Rogličom a Richardom Carapazom. V aktívnej polohe sa musel ukázať najmä ekvádorský pretekár, ktorý potreboval získať čas pred časovkou, ale Roglič momentálne jazdil v perfektnej forme. Náročná etapa a ťažký cieľový kopec La Farrapona mali ukázať, kto môže dosiahnuť na madridské pódium.
 
Na štarte sme sledovali menšiu kontroverziu, keď tím Ineos v osobe Chrisa Frooma blokoval pelotón a protestoval proti včerajšiemu rozhodnutiu rozhodcov, ktorí v cieli pripísali Richardovi Carapazovi manko troch sekúnd a tým stratu červeného dresu. Po chvíľkovom zdržaní sa balík napokon rozbehol. Na prvej horskej prémii sa nevytvoril únik a na čele pretekov bojoval iba Tim Wellens, ktorý vyhral prémiu, a v balíku si vybehol pred dva body líder vrchárskej súťaže Guillaume Martin.
 
 
- ponuka z nášho eshopu -
rusko satky 560x300
- ponuka z nášho eshopu -
 
 
Potom nasledovala dlhšia rovinatá pasáž a práve tam sa dostala dopredu početná skupina v zložení Wellens, Van der Sande  (obaja Lotto-Soudal), Ion Izagirre (Astana), Champoussin (Ag2r), Perichon (Cofidis), Rojas (Movistar), Serrano (Caja Rural), Lopez (Trek-Segafredo), Oliveira (UAE Emirates), Grmay (Mitchelton-Scott) a Mäder (NTT). Tento pokus však premeškal Guillaume Martin a Cofidis robil všetko preto, aby chytil únik pred druhým kopcom. Na začiatku Alto de la Colladona strácal balík iba tridsať sekúnd.
 
Na druhej horskej prémii sa únik rozbil a vpredu krátko zostali iba Wellens a Perichon. Netrvalo dlho a prišla aktivita Guillauma Martina, ktorý sa dostal na čelo pretekov, a spolu s ním sa objavilo na čele pretekov okolo štyridsať jazdcov. Pelotón sa rozdelil na niekoľko skupín. Na vrchole Alto de la Colladona sa objavil ako prvý Oliveira z Movistaru a spoločnosť mu robili Eg, Armirail, Storer, Donovan, G. Martin a útočil aj Wellens. Táto skupinka mala len malý náskok pred hlavným balíkom, ktorý ťahal Jumbo - Visma, nachádzali sa v ňom všetci favoriti a obsahovala len okolo päťdesiat cyklistov.
 
 
video v clanku ikonka ciernaPrémia Alto de la Colladona
 
 
Po klesaní už bola situácia pokojnejšia a útočníci Mark Donovan, Michael Storer (obaja Sunweb), Guillaume Martin (Cofidis), Niklas Eg (Trek-Segafredo), Bruno Armirail (Groupama-FDJ), Nelson Oliveira (Moovistar), Tim Wellens (Lotto-Soudal), David Gaudu (FDJ) mohli zveľaďovať svoj náskok na čele pretekov. Vo vedúcej skupine mierili za vrchárskymi bodmi Martin s Wellensom a francúzsky jazdec chcel zabojovať aj o etapový triumf. V tomto smere bol v brejku najzaujímavejším pretekárom výborný vrchár Gaudu, ktorý mal kvality presadiť sa na pripravených kopcoch, ale v poradí strácal iba niečo cez šesť minút a držal v strehu favoritov na titul. V pelotóne najskôr kontroloval situáciu Jumbo - Visma, potom ho vystriedal Ineos.
 
Obidve najsilnejšie zostavy priviedli pelotón na náročný kopec Alto de la Cobertoria so stratou dve minúty a to dávalo utečencom minimálny šancu na víťazstvo. Medzi Rogličom a Carapazom sa tak mal odohrať ďalší priamy súboj o výhru v etape. Nesmeli sme zabúdať ani na Movistar a Marc Soler, ako desiaty muž poradia, zaútočil na prudkých sklonoch tretieho kopca. Vybudoval si náskok, snažil sa dostať pod tlak súperov a neskôr vytvoriť pozíciu pre Masa alebo Valverdeho na ďalší útok. Marc Soler sa dostal do vedúcej skupiny a ihneď mu pomáhal jeho kolega Oliveira. Pred vrcholom vypadol zo skupiny Wellens a maximum vrchárskych bodov uchmatol G. Martin. Solerova partia získala na svoju stranu dve a pol minúty na balík, kde ťahal najmä tím Ineos.
 
 
{module [205]}
 
 
V klesaní vybehli z cesty Oliveira a Eg, ale vrátili sa späť na čelo pretekov. Náskok vedúcej skupiny sa blížil k trom minútam a stále to nebol dostatočný odstup, aby utečenci mohli myslieť na etapový triumf. Ineos a Jumbo - Visma jazdili v pelotóne pozorne. V údolí medzi stúpaniami išla vedúca skupina o čosi rýchlejšie ako hlavný balík. Na rýchlostnej prémii získal tri bonusové sekundy Marc Soler a domáci jazdec sa aktuálne posúval na štvrté miesto v poradí. Pred predposledným kopcom mal na trati 3-minútový náskok na ostatných favoritov.
 
Nasledovalo ďalšie prudké stúpanie Puerto de San Lorenzo a v polovici kopca zostal rozdiel medzi skupinami viac menej nezmenený. Vo vedúcej skupine spolupráca mierne škrípala, pretekári chceli čo najviac šetriť energiu, ale keď za nimi pritlačil do pedálov Jumbo - Visma, museli zabrať aj všetci utečenci. Pred vrcholom sa objavili skutočne náročné úseky a v úniku na to doplatili Eg, inak zostal brejk pokope. Na horskej prémii opäť navýšil náskok vo vrchárskej súťaži G. Martin a pelotón vedený Jumbo - Visma okresal stratu na dve a pol minúty.
 
 
V ťažkej etape sa všetci favoriti sústredili výlučne na cieľový kopec, ktorý bol zakončený náročným úsekom s prevýšením v okolí desať percent. Dovtedy sa nič nedialo v hlavnom balíku, ale aj tak všetci prišli na Alto de la Farrapona vyčerpaní. Na čele pretekov smerovala hlavná pozornosť na Solera, Gauduho a G. Martina, ktorí stále verili, že môžu zaútočiť na etapu, no ich náskok nebol dostatočný. Pred cieľovým kopcom prekvapujúco zabral tím UAE Emirates.
 
Najlepší vrchári na čele pretekov stále disponovali náskokom v okolí troch minút, rozdiel medzi skupinami príliš neklesal, a to im muselo dodať sebavedomie. Ani desať kilometrov pred vrcholom hlavný balík výrazne nezvyšoval tempo a šance utečencov narastali. Gaudu a Soler už nemali pri sebe tímových kolegov a dvojica z celku Sunweb takmer vôbec neťahala skupinu. Ako prvý vypadol z pelotónu Cháves ako siedmy muž poradia.
 
 
Päť kilometrov pred cieľom bojovali vpredu Soler, Gaudu, G. Martin, Donovan, Storer so slušným náskokom dvoch minút. Potom atakoval Soler. Favoriti na titul vyčkávali na tie najprudšie úseky, ktoré sa objavili pred vrcholom. Dobré nohy ukázal aj Gaudu a spoločne so Solerom útočil na etapový triumf. Za nimi zostali Martin a Donovan a v balíku zostávalo všetko po starom. Tím Jumbo - Visma nenasadil eliminačné tempo, Ineos mal v skupine iba Carapaza. Pred vrcholom už Gaudu so Solerom vedeli, že si to rozdajú o víťazstvo a pripravovali sa na rozhodujúci útok.
 
Na konci etapy čakali David Gaudu a Marc Soler len na cieľovú pásku a v samotnom šprinte bol lepší francúzsky jazdec, ktorý bol na konci dynamickejší ako domáci pretekár. Potom finišovali Storer, Donovan, G. Martin a Vlasov, ktorý si vytvoril menší náskok pred favoritmi. Jazdci na celkové poradie sa rozbehli len na vrchole a najlepšie nohy ukázali Daniel Martin, Roglič, Carapaz a Mas. Vo finále im nestačil Carthy.
 
 
video v clanku ikonka ciernaPosledný kilometer etapy
 
 
Mimoriadne náročná horská etapa doplatila na to, že zajtra sa bude finišovať na Alto de l'Angliru. Na trati sa nachádzali prudké stúpania, ale nikto z favoritov nemal odvahu vyraziť do ofenzívy, keďže v nasledujúcej etape sa bude končiť na pekelnom kopci, ktorého sa všetci obávajú. Po prvej horskej prémii sa vytvoril rozhodujúci únik, ktorý to dotiahol až do cieľa. Na treťom kopci sa dostal do tejto partie po sólovej snahe Marc Soler a práve španielsky jazdec bol dnes najsilnejší spoločne s Davidom Gauduom.
 
Obaja pretekári, ktorí bojovali o etapový triumf, mali v úniku svojho kolegu a to im ušetrilo silu na cieľový kopec. Marc Soler však počas etapy minul viac energie a aj v brejku jazdil aktívnejšie ako David Gaudu, čo sa podpísalo pod výsledky etapy. Jazdec tímu FDJ bol na páske rýchlejší a nedovolil Solerovi vybojovať druhý etapový triumf na podujatí. Naopak, David Gaudu získal vôbec prvú etapu v kariére na Grand Tour a po problémoch v tejto sezóne sa konečne dočkal pekného úspechu. Marc Soler predviedol ďalší kvalitný výkon na Vuelte a aj keď nevyhral, výrazne oživil dianie na trati, ktoré zaostalo za očakávaniami, a v poradí sa posunul na šieste miesto.
 
 
Jazdci na celkové poradie zvolili pokojnú cestu do cieľa a nič nevyskúšali na súperov na ťažkom záverečnom stúpaní. Hoci mal tím Jumbo - Visma výraznú prevahu oproti Carapazovi, Roglič sa nepokúsil získať sekundy na svojho hlavného konkurenta. Slovinský cyklista má v zálohe časovku, útočiť potreboval Carapaz, ale ten nemal pri sebe potrebnú tímovú podporu. V zajtrajšej koncovke už nebude môcť nikto taktizovať a ukáže sa skutočná forma kandidátov na titul. Dnes sa predviedli v dobrom svetle aj Daniel Martin a Enric Mas, ktorí sa budú chcieť dostať na stupne víťazov, a druhýkrát po sebe predviedol vo finále menšiu slabosť Hugh Carthy. V najlepšej desiatke už nefiguruje Cháves, ktorého tam nahradil jeho kolega Nieve. Líder vrchárskej súťaže Guillaume Martin navýšil svoj náskok a jazdec tímu Cofidis má stále dobrú formu, aby mohol v ďalších dňoch zabojovať o etapový triumf. V úniku sa objavila aj silná dvojica z tímu Sunweb, no Donovan alebo Storer už nemala vo finále takú kvalitu, akú potrebovala na víťazstvo.

 
vyjadrenie ikonky ciernaVyjadrenie Davida Gauduho (víťaz)
"V cieli som kričal, lebo sa mi veľmi uľavilo. Posledné dni ma boleli nohy a v tejto komplikovanej sezóne mi skoro nič nevyšlo. Po nevydarenej Tour sme prišli na Vueltu ambicióznejší. Keď Soler atakoval päťsto metrov pred cieľom, rýchlo sa posadil späť do sedla, lebo fúkal protivietor. Preto som čakal až na vrchol a potom dal do toho všetko. Keď som zbadal, že nestíha, bol to blažený pocit."
 
 
vyjadrenie ikonky ciernaVyjadrenie Marca Solera (2. miesto)
"Cítim hnev, pretože som vyrazil pred cieľom príliš skoro. Dostal som varovanie z tímového vozidla, že tam bude protivietor, ale nemyslel som si, že budem tak trpieť na cieľovej páske. Myslím si, že napriek tomu môžem byť spokojný. Získal som nejaký čas v GC a ľudia majú o čom po etape rozprávať."
 
 
vyjadrenie ikonky ciernaVyjadrenie Primoža Rogliča (líder GC)
"Bol to pre nás dobrý deň. Na stúpaniach sme nemali problémy a úspešne sme ich zvládli. S červeným dresom sme prešli prvou veľkou skúškou v horách. Keď zaútočil Soler, nespanikárili sme a mali sme to pod kontrolou. Na cieľovom kopci som očakával nejakú akciu, ale všetci sa asi boja Anglíru. Zajtra budeme vidieť útoky a priamy súboj favoritov."
 
 
gaudu 20 vuelta triumf asofv
Víťazstvo Gaudua (©PHOTOGOMEZSPORT2020)
 
 
Výsledky etapy
1. GAUDU David Groupama - FDJ link ikonka 4:54:13 100
2. SOLER Marc Movistar Team link ikonka 00:04 40
3. STORER Michael Team Sunweb link ikonka 00:52 20
4. DONOVAN Mark Team Sunweb link ikonka 00:52 12
5. MARTIN Guillaume Cofidis, Solutions Crédits 00:55 4
6. VLASOV Aleksandr Astana Pro Team link ikonka 00:58  
7. MARTIN Daniel link ikonka Israel Start-Up Nation 01:03  
8. MAS Enric Movistar Team link ikonka 01:03  
9. CARAPAZ Richard INEOS Grenadiers 01:03  
10. ROGLIČ Primož link ikonka Team Jumbo - Visma link ikonka 01:03  
 
Zobraziť kompletné výsledky etapy


Priebežné poradie pretekov po etape
1. ROGLIČ Primož link ikonka Team Jumbo - Visma link ikonka 45:20:31 20
2. CARAPAZ Richard INEOS Grenadiers 00:00  
3. MARTIN Daniel link ikonka Israel Start-Up Nation 00:25  
4. CARTHY Hugh EF Pro Cycling 00:58  
5. MAS Enric Movistar Team link ikonka 01:54  
6. SOLER Marc Movistar Team link ikonka 02:44  
7. GROßSCHARTNER Felix BORA - hansgrohe link ikonka 03:31  
8. VALVERDE Alejandro link ikonka Movistar Team link ikonka 03:44  
9. POELS Wout Bahrain - McLaren 03:54  
10. NIEVE Mikel Mitchelton - Scott link ikonka 04:43  
 
Zobraziť kompletné priebežné poradie pretekov po etape

 

 
 
Kopce na trase etapy:
3 20 160,7 km - Alto de la Campa: dĺžka 8,3 km; sklon 4 %
1 20 114 km - Alto de la Colladona: dĺžka 7 km; sklon 6,5 %
1 20 74,8 km - Alto de la Cobertoria: dĺžka 9,8 km; sklon 9 %
1 20 34 km - Puerto de San Lorenzo: dĺžka 10 km; sklon 8,6 %
ciel1 20 Cieľ - Alto de la Farrapona: dĺžka 16,5 km; sklon 6,2 %
 
 
Krátky úvod k etape:
Jedna z najťažších etáp tohtoročnej edície odštartuje rovno do kopca. Aj keď Alto de la Campa dosahuje sklon iba štyri percentá, bude to mimoriadne svižný začiatok. Potom sa bude čakať na ďalší kopec až štyridsať kilometrov a všetci budú spokojní, ak v tomto momente už bude jazdiť pred balíkom skupina utečencov. Druhé stúpanie v poradí Alto de la Colladona dostane cyklistov do potrebného vrchárskeho tempa a na stúpaní Alto de la Cobertoria (11,7 km; 7,6 %) sa už rozbehne tá pravá vyčerpávajúca previerka. Tento kopec obsahuje v strede päť kilometrov s priemerným sklonom vyše jedenásť percent a poriadne udrie na zloženie hlavného balíka. Po klesaní a chvíľkovom odpočinku bude pokračovať v nasadenom trende Puerto de San Lorenzo  (9,7 km; 8,7 %), ktorého posledných 5500 metrov takisto dosiahne priemer vyše jedenásť percent. V tomto momente už pôjde do tuhého aj medzi favoritmi, lebo stúpanie vrcholí len 33 kilometrov pred páskou, čo môže vyprovokovať útok z diaľky. Pred cieľovým stúpaním dostanú jazdci len minimálny priestor na zotavenie a Alto de la Farrapona (18,6 km; 5,7 %) vytvorí dôležitú selekciu z hľadiska celkovej klasifikácie. Tento dlhý a nepravidelný kopec najskôr ponúkne prevýšenie na úrovni päť - šesť percent a na pretekárov maximálne udrie až záverečných šesť kilometrov s priemerom deväť percent. Na konci ťažkého dňa, po dvoch náročných stúpaniach bude tento úsek bolieť každého favorita a vrchárom s najlepšiu formou vytvorí ideálny priestor na získanie času v klasifikácii.
 
 
 
 

Diskusia

Diskusia neobsahuje príspevky.
 
Náš eshop