Vuelta: Movistar (Soler) po tvrdej práci konečne vyhral, aspoň epizodicky porazil Jumbo

21.10.2020, 12:30 | Preteky vo svete | Lukáš Timko
vuelta gt visual rev
2. 21.10. rovinata etapa ciel rovina Pamplona > Lekunberri 151 km Soler
 
 
01
profil etapy, 2700 nastúpaných metrov (© lavuelta.com / Unipublic)
 
 
Druhý deň mal opäť možnosť vytvoriť rozdiely v celkovom poradí. V kopcovitej etape sa síce nefinišovalo v stúpaní, ale iba 17 km pred cieľom bol náročný kopec, kde sa mohli vytvoriť rozdiely a do cieľa sa už nespojiť. Súperi Jumba ale vedeli, že budú mať strašne ťažkú úlohu ujsť žltému celku, pretože v samom závere bola jazda v skupine, kde sa čakali traja až piati Jumbáci, oveľa výhodnejšia ako u jednotlivcu. Ich súperi len museli veriť, že aspoň pustia niekoho, kto už nie je v celkovom poradí ako Woods, alebo niektorí Španieli z Pro tímov.
 
Krátka 151-kilometrová etapa začala v Pamplone a všetci boli iste radi, že sa oteplilo smerom k 20 stupňom, no fúkal nepríjemný vietor. O únik malo záujem veľa ľudí a v úvodnej hodine sa to všelijako miešalo. Boli typy pretekárov, ktorí dúfali v to, že vytvoria tak nezaujímavú partiu pre Jumbo, že sa pobijú o triumf z celodenného úniku. Túto taktiku zvolili najmä Tim Wellens (Lotto) a Simon Geschke (CCC), ktorí sa objavovali v každom vážnejšom pokuse.
 
 
 
 
Skúsený Nemec sa ale napokon do úniku dňa nedostal. Spolu s Wellensom Jumbo konečne dovolilo odísť zostave Alex Aranburu (Astana), Bruno Armirail (Groupama-FDJ), Jonathan Hivert (Direct Energie) a Gonzalo Serrano (Caja Rural). To boli piati cyklisti, ktorí od 35. kilometra dostali šancu vybudovať si náskok. Pomerne rýchlo mali štvorminútovú výhodu, ale niekde pri hranici 4:15 sa to na chvíľu zastavilo a Jumbo im viac priestoru dať nechcelo. Zdalo sa, že to pre únikmôže byť psychický zlom, že ich predsa len nepustia a opäť si to asi rozdajú o triumf favoriti.

Pod druhým kopcom dňa Puerto de Urbasa (dĺžka 9,2 km; sklon 4,7 %) v polovici etapy, ale predsa len náskok vzrástol ešte o pol minúty. Pätica sa mohla nádejať, že by to mohla dotiahnuť napríklad aj na vrchol posledného kopca, kde bolo nachystaných desať vrchárskych bodov a k dispozícii bol teda vrchársky dres.
 
 
 
 
V prostrednom kopci sa rozhodol zmeniť osud etapy a nastúpiť skupine papierovo najsilnejší Wellens, ktorý sa tak vydal na dlhé sólo. Sám chcel, aby trvalo až 69 kilometrov. Logicky získal aj tri vrchárske body na vrchole a keďže mal už tri z prvého kopca, keď bol ešte vpredu s inou skupinou, na konte mal šesť. Ak by získal aj desať z posledného stúpania, jasne by šiel do bieleho dresu s modrými bodkami, keďže Kuss ich mal po včerajšku desať.
 
Belgičan veľmi rýchlo nabral minútu a pol výhody, pelotón strácal už šesť. No tempa sa ujal Movistar a zrazu sa všetko zmenilo. Wellensova výhoda šla dole. Už sa aj začalo prejavovať to, že šiel sám, a to bola jasná nevýhoda. Španieli šli tak, že dokonca rozdelili pelotón na niekoľko častí. Nezachytili sme, žeby mali problémy niektorí favoriti. Po pár minútach sa to znova pospájalo. Vzadu ostala len jedna skupina domestikov a Guillaume Martin (Cofidis).
 
 
 
 
Nevieme, či Wellensovi tak došli sily, alebo sa vediac o aktivite Movistaru zlomil psychicky, no na rovine 40 km pred cieľom veľmi výrazne strácal nie len oproti pelotónu, ale aj skupine prenasledovateľov. Behom pár kilometrov prišiel o celú minútu a pol a počkal partiu. Aj zvyšná štvorica bola zmierená s osudom a vyzeralo to tak, že padnú ešte pred príjazdom pod záverečný kopec. Možno ich vyrušovala aj predpoveď počasia, že v závere etapy má pršať.
 
Už 35 km pred páskou na rovine zaútočil z hlavnej skupiny zelený muž Richard Carapaz zavesený za kolegu Andreja Amadora. Ťažko povedať, čo tým sledovali. Vypracovali si dokonca pätnásť sekúnd náskoku a zhltli pôvodný únik až na Armiraila z FDJ, ktorý odolával najdlhšie. Pelotón sa opäť rozdelil. Movistaru v boji proti Carapazovi pomáhalo aj Jumbo. Ekvádorčan vpredu, samozrejme, neťahal. Celý čas bol za Amadorom. Otázkou bolo, ako dlho to Kostaričan vydrží ťahať. Bol to veľmi sympatický ťah. Pod kopec prišli s desiatimi sekundami náskoku.
 
 
carapaz 20 vuelta atak asofv
Richard Carapaz na konci svojho pokusu (©PHOTOGOMEZSPORT2020)
 
 
Alto de San Miguel de Aralar mal 9,4 kilometra a na tú dĺžku aj veľmi náročných 7,9 %. Vrchol bol sedemnásť km pred cieľom. Skupina favoritov dobehla Carapaza pomerne rýchlo, no v tom momente už bolo v pozostatku balíka len dvadsaťpäť ľudí. Selekcie boli teda obrovské. Tempo udával ďalej Movistar. Podarilo sa mu už veľmi skoro odpárať Dumoulina. To bol zaujímavý skalp. Ak chceli uspieť, museli to skúsiť aj s ďalšími žltými mužmi. Stále tam boli Roglič, Kuss aj Bennett, ale zdalo sa, že Gesink už nie. Dnes Jumbo nevyzeralo tak dobre ako včera.
 
Ako prvý skúsil odísť skupine favoritov Luis Léon Sánchez (Astana), ktorý už mal veľkú stratu v GC. Starý mazák, ktorý bol na Tour neobvykle nevýrazný a tento rok okrem domáceho titulu nezaznamenal väčší výsledok, rýchlo získal dvadsať sekúnd. Iste mal v hlave klasickú taktiku, že ho dobehne nejaká skupina, kde by za normálnych okolností nebol a ak by prišla do cieľa, mohol si veriť na špurt. No mal pred sebeou veľmi ťažké štyri kilometre. Zdalo sa, že nastúpil priskoro.
 
 
 
 
Pätnásťčlenná skupina už bez jeho kolegu Vlasova, ho dobehla dva a pol kilometra pred vrcholom. Nebol tam už Grosschartner z Bory, ktorý šiel pekne včera. Dnes sa to na jeho výkone podpísalo. Sánchez sa precedil a bolo po jeho šanciach. Kontakt strácali aj ľudia ako Elissonde, Costa, Cattaneo, Sosa, Formolo a ďalší. Kilometer pred vrcholom na chvíľu prerušil tempo Movistaru atakom Kuss, no rýchlo ho dobehli. Veľmi dobrá robota Movistaru a Solera. Dokonca tento atak odpáral Bennetta. Jumbu to dnes nevychádzalo.
 
Pred vrcholom kopca tam boli už len Mas, Valverde, Soler (3x Movistar), Roglič a Kuss (2x Jumbo), Carapaz (Ineos), Martin (Israel), Cháves (Mitchelton) a Carthy (EF). Aj keď tesne pod vrcholom zaútočil Carapaz hlavne o desať vrchárskych bodov, nič zásadné z toho nebolo a týchto deväť ľudí sa pustilo do zjadu na čele etapy. Otázkou teraz bolo, ako budú spolupracovať a či ich zozadu nedorazia niektorí borci. Prvým kandidátom bol Bennett. A veruže v úvode zjazdu vôbec nespolupracovali. Na ťahu bol jednoznačne Movistar, mal tam predsa prevahu. Dopredu vyslal Solera. Medzitým Bennett dobehol skupinu, teda bolo tam desať ľudí a práve Novozélenďan sa vydal stíhať Solera. Zrazu to už bola pre Jumbo dobrá situácia.
 
 
 
 
Za desiatkou najlepších sa pospájala skupina asi siedmich ľudí s mankom pol minúty. Tej skrížili cestu poníky. Našťastie sa nikomu nič nestalo. Bola to ale veľmi nebezpečná situácia. Soler urobil približne desaťsekundovú medzeru a vzhľadom na to, že za ním ťahal len Bennett, dalo sa čakať, že ich zozadu ešte niekto dorazí, keďže za nimi sa spolupracovalo lepšie a vznikla asi desaťčlenná skupina. Soler ešte nevyhral etapu na domácej Grand Tour a Movistar zažíva najhoršiu sezónu svojej dlhej existencie, takže motiváciu mal obrovskú. Aj keď sa ku sťahovaniu pridal aj Kuss, zdalo sa, že by to mohol zvládnuť.
 
Marc Soler korunoval dnešnú robotu Movistaru vo veľmi pekný etapový triumf. Pre domáci tím, ktorý sa v týchto mesiacoch veľmi trápi, to je výborné víťazstvo. O zvyšné bonifikácie sa pobili favoriti. Najrýchlejší bol Roglič pred Martinom. Ťažko povedať, kde sa stratila Valverdeho rýchlosť. Za to Martin rýchly nebýval, ale zjavne má skvelú formu a získal už druhé tretie miesto. Stratili dvadsať sekúnd. Druhá väčšia skupina minútu.
 
 
soler 20 vuelta triumf asofv
Marc Soler (©PHOTOGOMEZSPORT2020)
 
 
V celkovom poradí nedošlo k väčším zmenám. Roglič navýšil náskok na deväť sekúnd pred Martinom. Jedenásť stráca Carapaz. Za ním je dvojica Cháves - Mas. Carthy a Kuss sa posunuli cez Grosschartnera, ktorý padol na deviate miesto. Do Top 10 sa dostal Soler. Ešte jedenásty Valverde stráca 1:07, ale potom tam už je väčšia medzera. Zaujímavé je, že Carapaz sa nástupom na vrchole kopca dostal do čela bodkovanej súťaže, takže prezlečie si dresy. Roglič zvýšil náskok v zelenej súťaži, no tento dres si zajtra oblečie tretí v poradí Martin. Mladý ostáva Mas. V súťaži tímov je zatiaľ tesne lepší Jumbo pred Movistarom. Oba tímy majú medzi najlepšími jedenástimi v GC troch ľudí. Za to UAE až štyroch v druhej desiatke, ale to by určite radi vymenili za čo i len jedného v tej prvej.
 
Prvé dva dni ponúkli pekné vrchárske divadlo a nebýva zvykom, že sa aspoň čiastočne narušia plány najsilnejšieho tímu. Movistar dnes naozaj zdolal Jumbo, hoci sebavedomie Holanďanov vyrušili len veľmi mierne. To svoje určite posilnili. Dnes nemal problémy Valverde, Soler toho dosť odtiahol a odmenu si zaslúžil. Mas je v hre o pódium a jasne drží biely dres. Movistar nesmie pustiť túto Vueltu, lebo mohol by si na poslednú chvíľu zachrániť sezónu. Vrchári si to rozdajú opäť zajtra. Tam je dokonca pripravený cieľový kopec Laguna Negra (6,5 km; 6,7 %). Možno už dostane priestor únik, alebo to opäť Movistar nakopne. No s väčším rizikom ako dnes, že im to uchmatne Roglič.
 
 
video v clanku ikonka ciernaVideo posledného kilometra
 
 
Výsledky etapy
1. SOLER Marc Movistar Team link ikonka 3:47:04 100
2. ROGLIČ Primož link ikonka Team Jumbo - Visma link ikonka 00:19 40
3. MARTIN Daniel link ikonka Israel Start-Up Nation 00:19 20
4. CARAPAZ Richard INEOS Grenadiers 00:19 12
5. VALVERDE Alejandro link ikonka Movistar Team link ikonka 00:19 4
6. MAS Enric Movistar Team link ikonka 00:19  
7. CHAVES Esteban Mitchelton - Scott link ikonka 00:19  
8. CARTHY Hugh EF Pro Cycling 00:19  
9. KUSS Sepp Team Jumbo - Visma link ikonka 00:19  
10. BENNETT George Team Jumbo - Visma link ikonka 00:19  
 
Zobraziť kompletné výsledky etapy


Priebežné poradie pretekov po etape
1. ROGLIČ Primož link ikonka Team Jumbo - Visma link ikonka 8:09:41 20
2. MARTIN Daniel link ikonka Israel Start-Up Nation 00:09  
3. CARAPAZ Richard INEOS Grenadiers 00:11  
4. CHAVES Esteban Mitchelton - Scott link ikonka 00:17  
5. MAS Enric Movistar Team link ikonka 00:17  
6. CARTHY Hugh EF Pro Cycling 00:20  
7. KUSS Sepp Team Jumbo - Visma link ikonka 00:26  
8. BENNETT George Team Jumbo - Visma link ikonka 00:56  
9. GROßSCHARTNER Felix BORA - hansgrohe link ikonka 00:59  
10. SOLER Marc Movistar Team link ikonka 01:04  
 
Zobraziť kompletné priebežné poradie pretekov po etape
 
 
video v clanku ikonka ciernaVideosumár etapy
 
 
Kopce na trase etapy:
3 20 122,4 km - Puerto de Guiruillano: dĺžka 8,2 km; sklon 4,3 %
3 20 64,4 km - Puerto de Urbasa: dĺžka 9,2 km; sklon 4,7 %
1 20 16,9 km - Alto de San Miguel de Aralar: dĺžka 9,4 km; sklon 7,9 %
 
 
Krátky úvod k etape:
Aj na konci druhého dňa bude hlavným momentom nepríjemné stúpanie  so strmými sklonmi. Po pokojnom začiatku cyklistov zahreje horská prémia s miernym prevýšením na úrovni päť percent a potom budeme čakať päťdesiat kilometrov na druhé hodnotené stúpanie. Kopec Puerto de Urbasa väčšinou prebehne na sklonoch presahujúcich päť percent a po jeho prekonaní nasleduje opäť pokojnejšia pasáž, ktorá privedie pelotón na stúpanie  Alto de San Miguel de Aralar (9,9 km; 7,7 %) a tam už zbystria pozornosť aj jazdci na celkové poradie. Ťažké stúpanie sa pohybuje v prvej časti na úrovni deväť až desať percent. Následne mierne povolí, ale až do konca sa budú stále objavovať prudké pasáže s dvojciferným prevýšením a dvetisíc metrov pred vrcholom sa pôjde dlhšiu dobu na 11-percentnom úseku. Z vrcholu zostáva do cieľa sedemnásť kilometrov, prevažne v klesaní. Na poslednom kopci je vytvorená ideálna pozícia na útočnú jazdu. Aj keď ju favoriti na titul nemusia využiť, v balíku bude dostatok odhodlaných vrchárov, ktorých bude priťahovať etapový triumf. Ak sa podarí eliminovať všetky útoky, ktoré môžu prísť aj v klesaní, v meste Lekunberri sa presadí najrýchlejší jazdec okresaného balíka.
 
 
 
 

Diskusia

Diskusia neobsahuje príspevky.
 
Náš eshop