Vuelta: V šprinte okresaného balíka vyhral Cort, Roglič skončil druhý, získal bonifikácie

6.11.2020, 13:40 | Preteky vo svete | Redakcia C-I.sk
vuelta gt visual rev
16. 6.11. rovinata etapa ciel rovina Salamanca > Ciudad Rodrigo 162 km Cort
 
16
profil etapy, 2632 nastúpaných metrov (© lavuelta.com / Unipublic)
 
 
Podujatie pokračovalo ďalšou kopcovitou etapou, ktorá však neponúkala náročný terén, aby mohla pozmeniť pomery v klasifikácii. Na poslednom hodnotenom kopci sa nachádzali tri kilometre s prevýšením sedem percent, čo si museli postrážiť jazdci na GC. Profil poskytoval vhodný terén pre utečencov.

Na štarte dnešnej etapy sa nepredstavil LL Sánchez z Astany. Španielsky pretekár skončil z osobných dôvodov. Počas dňa sa mohol objaviť na trati bočný vietor, ale úvodné pasáže nepriniesli žiadnu drámu. Brejk sa formoval pomerne dlhšiu dobu a napokon sa dostalo do vedúcej skupiny šesť jazdcov.  Pred pelotónom jazdili  Rémi Cavagna (Deceuninck-Quick-Step), Robert Stannard (Mitchelton-Scott), Kobe Goossens (Lotto-Soudal), Jesus Ezquerra, Angel Madrazo a Juan Felipe Osorio (všetci Burgos-BH). V hlavnej skupine panovala nervozita z možnosti tvorenia terezínov, ale nič také sa nedialo na začiatku etapy a v balíku kontrolovali únik šprintérske celky UAE Emirates a Bora - hansgrohe.
 
 
 
 
Uvedené zoskupenia sa rozhodli ovládať kopcovitú etapu a poskytnúť pre svojich šprintérov ďalšiu šancu na získanie víťazstva, hoci najrýchlejší jazdci nemuseli zostať v pelotóne po poslednej horskej prémii. Na Vuelte dostali šprintéri obmedzené možnosti a museli využiť akúkoľvek príležitosť. Na úpätí stúpania Puerto El Portillo bol rozdiel medzi skupinami štyri minúty.
 
Do veľkej ofenzívy vytiahol tím Burgos-BH. Domáci celok mal vpredu troch jazdcov  a bol odhodlaný urobiť čokoľvek, aby vedúca skupina bojovala o etapový triumf a následne jeho pretekári využili početnú výhodu. V minulom roku Ángel Madrazo vyhral etapu na Vuelte a dnes mal rovnakú ambíciu. Škrt cez rozpočet im narobil Osorio, ktorý vypadol zo skupiny na prvej horskej prémii. Nielen pre všetkých utečencov, ale aj pre pelotón, mohol byť najväčšou hrozbou Rémi Cavagna so svojou odolnosťou a vynikajúcimi tempárskymi schopnosťami, čo ho predurčovalo na útok z väčšej diaľky. Robert Stannard musel pociťovať únavu, lebo v brejku sa nachádzal aj včera, a 24-ročný Kobe Goossens len zbiera skúsenosti. Prvým rokom jazdí na úrovni WT a prvýkrát sa predstavil na GT.
 
 
- ponuka z nášho eshopu -
rusko satky 560x300
- ponuka z nášho eshopu -
 
 
Na vrchole prvej horskej prémie sa objavil ako prvý bez boja Robert Stannard, pričom Juan Osorio definitívne vypadol z brejku. Strata pelotónu sa mierne navýšila a na jeho konci sa necítil práve najlepšie Sam Bennett. Na konci stúpania zabral tím Ineos a pre šprintérske celky nebolo žiaduce, aby sa britská zostava snažila udržať vysoké tempo až do konca s cieľom otestovať Primoža Rogliča. V klesaní skutočne zatlačil v balíku tím Ineos. Richard Carapaz sa nachádzal na samom čele, nasledoval ho Roglič a za nimi sa zoradili farby EF Pro alebo Movistaru a etapa dostávala nový rozmer.  Po klesaní klesol náskok brejku na dve minúty a na šprintérov tak nečakali jednoduché momenty na druhej horskej prémii, ktorá bola náročnejšia ako tá predchádzajúca.
 
Pred záverečným kopcom vypadol z úniku aj Ezquerra a tímu Burgos-BH zostal vpredu už iba jeden jazdec. Náskok vedúcej skupiny bol však príliš malý, keď tím Ineos vytváral zaujímavú zápletku. Akonáhle sa dostal pelotón na  Alto El Robledo, za celkom Ineos boli pozorne zoradení borci z Jumbo - Visma. Na najťažších klonoch zaútočil vpredu Cavagna, pridal sa k nemu iba Stannard, a tím Ineos pokračoval vo vysokom tempe. Začal však fúkať fúkať vietor, čo obmedzovalo útočné pokusy. Na čele pretekov zostali Cavagna so Stannardom, maximum vrchárskych bodov získal austrálsky pretekár, ale pred balíkom mali náskok už len dvadsať sekúnd. Tím Ineos okresal hlavný balík na približne štyridsať jazdcov, ale nikoho z dôležitých súperov nedostal do komplikácii.
 
 
 
 
Britská zostava skúsila na poslednom hodnotenom kopci zaskočiť Rogliča, ale jej akcia nedosiahla úspech. Prekazila šance úniku na etapový triumf a víťaz etapy tak vzišiel z okresaného pelotónu, kde nefigurovali rýchli pretekári. A to sa snažil využiť Movistar, ktorý sa poskladal na čele balíka v plnej sile a dobiehal aj posledných dvoch utečencov. Nebolo to však pred rýchlostnou prémiou, kde zobral tri bonusové sekundy Stannard. Pelotón sa dostal na otvorené priestranstvo a favoriti jazdili koncentrovane, pretože mohol zafúkať bočný vietor. Potom sa vrátil do balíka Stannard, ale Cavagna chcel využiť aj malý, 10-sekundový odstup. Za francúzskym cyklistom pracoval iba Movistar a mal čo robiť, aby zlomil jeho odpor. Päť kilometrov pred cieľom mal Cavagna stále k dobru pätnásť sekúnd a mohli sme sa tešiť na dramatické vyvrcholenie etapy.
 
Potom v pelotóne zabral aj tím Mitchelton - Scott a to bol kľúčový zásah, ktorým bol Rémi Cavagna chytený dvetisíc metrov pred páskou. V šprinte okresaného balíka sa presadil Magnus Cort, ktorý predviedol svoju odolnosť a dobrú koncovku. Druhý skončil Primož Roglič a tretí finišoval Rui Costa.
 
 
video v clanku ikonka ciernaPosledný kilometer etapy
 
 
Na kopcovitú etapu si najskôr robili zálusk šprintérske zostavy, ale po prvom hodnotenom stúpaní prebral iniciatívu tím Ineos, ktorý sa snažil rozprúdiť jazdu v klasifikácii. Na poslednom kopci sa však nič nestalo, Primož Roglič sa nemohol dostať do ťažkostí na takomto stúpaní, a do cieľa prišla okresaná hlavná skupina. Výborné nohy ukázal v úniku Rémi Cavagna, ale francúzsky borec nemal na konci šancu proti rozbehnutému pelotónu.
 
Na etapový triumf dostal chuť Alejandro Valverde, ktorý býva silný v šprinte menšej skupiny, ale koncovka mu nevyšla, a predpoklady nenaplnil ani Dion Smith, pre ktorého vo finále pracovali jeho kolegovia. Na čele pretekov sa nachádzal aj rýchly dánsky cyklista Magnus Cort a urobil všetko správne, aby získal svoj tretí triumf na Vuelte. V roku 2016 dva razy v uspel v klasických hromadných dojazdoch a na dnešnom výsledku je vidieť, ako postupne nabral na odolnosti a stal sa viacej klasikárom ako šprintérom. Na šprintérske finále si trúfal aj Rui Costa, ale ani on nedosiahol na konci takú rýchlosť ako víťaz etapy. Potom rozhodcovia posúdili jeho šprint ako nebezpečný a portugalský jazdec bol potrestaný presunutím na posledné miesto v skupine. Na tretie miesto sa posunul Dion Smith.
 
 
cort 20 vuelta triumf asofv
Triumf Corta pred Rogličom (©PHOTOGOMEZSPORT2020)
 
 
V cieli musel byť maximálne spokojný Primož Roglič. Prežil bez akejkoľvek ujmy ďalší nervózny deň, jeho kolegovia nemuseli jazdiť na čele balíka a pri tom získal šesť bonusových sekúnd, čo ho ešte viac nabudí pred zajtrajšou horskou previerkou. Na druhej strane Richard Carapaz nič nevyťažil z aktivity svojich kolegov. Bolo sympatické, že sa Ineos pokúsil niečo vymyslieť aj na takomto profile. Britský celok však potrebuje v nasledujúcej etape predviesť oveľa lepší výkon, ak chce zaútočiť na červený dres.         
 
 
vyjadrenie ikonky ciernaVyjadrenie Magnusa Corta (víťaz)
"Šprint som načasoval dobre. Približne dvesto metrov pred cieľom som našiel priestor, aby som začal šprintovať a dal som do toho úplne všetko. Nečakal som, že vyhrám. Pred Vueltou som trénoval iba tri týždne, lebo som bol nakazený koronavírusom. Táto sezóna je pre každého veľmi ťažká."
 
 
vyjadrenie ikonky ciernaVyjadrenie Primoža Rogliča (líder GC)
"Na začiatku pretekov som si povedal, že každý deň pôjdem naplno. Vo finále sa mi nepodarilo vybojovať víťazstvo, ale pre celý náš tím to bol pekný deň. V balíku chýbali rýchli pretekári a ako držiteľ zeleného dresu dokážem aj šprintovať. Získal som šesť bonusových sekúnd, čo je veľmi dôležité. Zajtra nás čaká kľúčový deň a na trati musíme odviesť maximum."
 
 
Výsledky
1. CORT Magnus EF Pro Cycling 4:04:35 100
2. ROGLIČ Primož link ikonka Team Jumbo - Visma link ikonka 00:00 40
3. SMITH Dion Mitchelton - Scott link ikonka 00:00 20
4. VALVERDE Alejandro link ikonka Movistar Team link ikonka 00:00 12
5. CARAPAZ Richard INEOS Grenadiers 00:00 4
6. GROßSCHARTNER Felix BORA - hansgrohe link ikonka 00:00  
7. GODON Dorian Ag2r La Mondiale link ikonka 00:00  
8. VALGREN Michael NTT Pro Cycling 00:00  
9. SÜTTERLIN Jasha Team Sunweb link ikonka 00:00  
10. VLASOV Aleksandr Astana Pro Team link ikonka 00:00  
 
Zobraziť kompletné výsledky
 
 
Priebežné poradie pretekov po etape
1. ROGLIČ Primož link ikonka Team Jumbo - Visma link ikonka 64:20:31 20
2. CARAPAZ Richard INEOS Grenadiers 00:45  
3. CARTHY Hugh EF Pro Cycling 00:53  
4. MARTIN Daniel link ikonka Israel Start-Up Nation 01:48  
5. MAS Enric Movistar Team link ikonka 03:29  
6. POELS Wout Bahrain - McLaren 06:21  
7. GROßSCHARTNER Felix BORA - hansgrohe link ikonka 07:20  
8. VALVERDE Alejandro link ikonka Movistar Team link ikonka 08:45  
9. VLASOV Aleksandr Astana Pro Team link ikonka 08:54  
10. DE LA CRUZ David UAE Team Emirates link ikonka 09:29  
 
Zobraziť kompletné priebežné poradie pretekov po etape
 

 
 
Krátky úvod k etape:
V etape zohrajú hlavnú úlohu dve dlhšie stúpania, ale tie neobsahujú prudké sklony na výraznú selekciu medzi favoritmi na titul, preto znovu vyrazia za víťazstvom utečenci. Na prvé hodnotené stúpanie sa bude čakať až 75 kilometrov a za ten čas, na takmer rovinatom teréne, dostaneme dobrý prehľad o tom, akí silní borci sa dostali do úniku. Stúpanie Alto El Portillo je dlhé vyše štrnásť kilometrov, ale sklon prekročí len päť percent. Po svižnom zjazde sa bude pokračovať do mierneho kopca a potom sa objaví na ceste kopec Alto El Robledo (5,7 km; 6,4 %). Organizátori mu síce udelili prvú kategóriu, ale nie je natoľko dlhý a ani náročný, aby dokázal vytvoriť významnú selekciu. Pravidelné sklony presahujúce šesť percent vyvrcholia 35 kilometrov pred cieľom a budú slúžiť najmä na vytvorenie hierarchie v brejku. Nasledovať bude krátky zjazd, ďalšie dva menšie výstupy a rýchla jazda do cieľového mesta. Do tretice bude profil vyhovujúci pre útočne naladených utečencov, ktorým vo finále výrazne pomôže kvalitná koncovka. Jazdci na celkové poradie si musia len postrážiť obidve hodnotené stúpania.
 
 
 
 

Diskusia

Diskusia neobsahuje príspevky.
 
Náš eshop