1. 13.5. rovinata etapa ciel rovina Long Beach > Long Beach 133 km Gaviria
Etapy tohto ročníka pretekov:
1234567
 
etapa 1
profil etapy, 263 nastúpaných metrov (© amgentourofcalifornia.com)
 
 
Kalifornské podujatie tradične štartuje šprintérskou etapou, v Long Beach nečakali na pretekárov žiadne prekážky, aby vo finále nemohli prehovoriť tí najrýchlejší z nich. V minulom roku vyhral úvodnú etapu Marcel Kittel a nemecký jazdec patril medzi hlavných favoritov aj tentoraz.
 
Na tomto podujatí sa zvykne dariť Markovi Cavendishovi, ten však neprežíva najlepšie obdobie a do Kalifornie nedorazil v stopercentnej forme. Silnú šprintérsku konkurenciu dopĺňali mladé pušky Caleb Ewan a Fernando Gaviria a na štarte sa objavil aj Alexander Kristoff, takže všetky spomínané mená boli zárukou kvalitnej koncovky. Po úspešnej klasikárskej jari sa vrátil do súťažného rytmu Peter Sagan a svetový šampión mohol o svojich kvalitách presvedčiť hneď v úvodnej etape. Na týchto pretekoch dokáže predvádzať výborné šprinty a už dvakrát sa mu tu podarilo ovládnuť otváraciu previerku.
 
 
sagan 18 kalifornia prezentacia bohfb
Peter Sagan na prezentácii (© BORA - hansgrohe / Bettiniphoto)
 
 
Pelotón najskôr absolvoval jedno nekompletné kolo, potom sa už jazdilo po pripravenom okruhu v plnej dĺžke. Ihneď po oficiálnom spustení pretekov vyrazili dopredu Andrei Krasilnikau (Holowesko) a Tanner Putt (UnitedHealthcare) a nikto ďalší sa k nim nepridal. Dvaja utečenci boli ideálnymi protivníkmi pre šprintérske zoskupenia, na čele balíka sa okamžite usadili tímy Kaťuša - Alpecin, Quick-Step Floors a Mitchelton - Scott. Ich aktivita nedopriala vedúcej dvojici viac ako dve minúty.
 
Kittel, Gaviria a Ewan chceli mať priebeh etapy pod kontrolou a verili si, že môžu vyhrať, Kristoff s Cavendishom boli aj sami zvedaví, ako sa im bude dariť v dnešnom finále. Nórsky borec sa priznal, že mu tu chýba potrebný lead-out a Cavendish ešte potreboval nabrať súťažné kilometre, lebo po páde na MSR sa predstavil len na Tour de Yorkshire.
 
Na čele pretekov sa ukazovali dva miestne pro-konti celky, čo malo byť ich úlohou počas celého podujatia, pričom americké zoskupenia dúfali, že sa im podarí týmto spôsobom aspoň v jednom prípade vybojovať etapu na úkor favoritov. Na prvej šprintérskej prémii zobral najviac bodov Tanner Putt a v balíku sa šprintovalo o jednu bonusovú sekundu, ktorú uchmatol Mark Cavendish. Britský jazdec sa potreboval dobre naladiť pred dnešným finále. 
 
V Long Beach sa jazdilo slušným tempom, priemerná rýchlosť atakovala 44 km/h. Najviac divákov sa sústredilo v okolí cieľovej čiary a bolo tam vidieť aj slovenské vlajky. Vedúca dvojica predvádzala snaživý výkon, vo svižnej etape dokázala udržiavať náskok tesne pod dvomi minútami. Otázkou však bolo, ako dlho im vydrží energia. Tanner Putt vyhral aj druhú rýchlostnú prémiu a na tomto mieste sa opäť bojovalo v pelotóne. Na tretiu priečku mal znovu záujem Cavendish, ale Quick-Step Floors mu už nedoprial, keď zvyšnú bonusovú sekundu uchmatol kolumbijský šprintér Alvaro Hodeg.
 
Potom už náskok vedúcich jazdcov klesol na jednu minútu, blížili sa rozhodujúce momenty etapy. Peter Sagan sa pohyboval bez problémov v balíku v blízkosti svojho brata. Pelotón sa neponáhľal s chytením utečencov, ale pätnásť kilometrov pred páskou už prebiehala v balíku pozičná bitky, všetci favoriti sa posúvali dopredu. Zostavu Bora - hansgrohe tlačil dopredu Juraj Sagan. Vo vedúcej dvojici mal viac energie Andrei Krasilnikau, ktorý bol eliminovaný sedem kilometrov pred cieľom.
 
Vo finále sa pretláčali na vedúcich pozíciách viaceré celky a v dramatickom hromadnom špurte sa presadil Fernando Gaviria. Druhý finišoval Caleb Ewan, Peter Sagan obsadil tretie miesto. 
 
 
kalifornia 18 etapa 1 spurt bohfb
Záverečný špurt etapy (© BORA - hansgrohe / Bettiniphoto)
 
 
Pred páskou bolo poznať, že záujem o etapový triumf má viacero elitných šprintérov, preto sme videli zaujímavú pozičnú bitku. Napokon z nej vyšli víťazne Quick-Step Floors a Mitchelton - Scott, obidva celky pripravili najlepšiu pozíciu pre svojich najrýchlejších jazdcov. O čosi lepší priestor dostal Fernando Gaviria, ktorý to patrične využil, a hneď pri svojej prvej účasti na Okolo Kalifornie vyhral etapu. Zároveň je to jeho piate víťazstvo v ročníku. V cieli mu gratuloval aj Patrick Lefevere, ktorý prišiel do Kalifornie z Gira.
 
Blízko k výhre bol aj Caleb Ewan. Austrálsky jazdec bol na konci veľmi rýchly, ale nedokázal už zmazať manko na kolumbijského cyklistu, ktorý vyštartoval z lepšej pozície. Za touto dvojicou sa napokon objavil Peter Sagan. Svetový šampión vo finále striehol na zadnom kolese Marcela Kittela, ale potom výborne zareagoval na vzniknutú situáciu a rozbehol sa za Gaviriom s Ewanom, ale už bol príliš ďaleko, aby ich mohol obrať o umiestnenie. V prvej etape však ukázal veľmi svižnú koncovku a predviedol najlepší výkon spomedzi tých pretekárov, ktorí vo finále nemali najideálnejšiu pozíciu.
 
Marcel Kittel bol na konci obklopený viacerými kolegami, ale ani s takouto podporou nedokázal zabojovať o výhru, lebo v rozhodujúcom momente sa nenachádzal na potrebnom mieste. Ďalší z favoritov Alexander Kristoff preťal pásku na piatom mieste, Mark Cavendish obsadil desiatu priečku, no na najlepších sa nechytal. Dnešné finále len potvrdilo, že šprintérske etapy budú mať v Kalifornii poriadny náboj. 
 
 
vyjadrenie ikonky ciernaVyjadrenie Petra Sagana (tretie miesto)
"Úvodná etapa odštartovala normálnym tempom a vyvrcholila veľmi rýchlym šprintom. Vo finále som sa ocitol trošku vzadu, preto som nebol schopný prekonať Gaviriu s Ewanom. Obaja boli rýchlejší a Gaviria vybojoval pekný triumf. Cítil som sa dobre, teším sa na ďalšie dni. Teraz nás čaká etapa s cieľovým kopcom, kde budeme pomáhať Rafalovi Majkovi."
     
 
vyjadrenie ikonky ciernaVyjadrenie Patxi Vilu (DS Bora)
"Myslím si, že môžeme byť spokojní s výsledkom etapy. Bol to šprintérsky profil a vedeli sme, že to nebude nič jednoduché. Prišlo sem niekoľko elitných šprintérov, ktorí majú okolo seba silnú podporu, takže získať tretiu priečku tesne za dvomi veľmi rýchlymi pretekármi je dobrým začiatkom. Peter jazdí v Kalifornii po dlhej a ťažkej klasikárskej sezóne a toto sú jeho prvé preteky takmer po mesiaci. Celý tím fungoval spoľahlivo, dobre sa cítil aj Rafal Majka, preto sa budeme chcieť presadiť v nasledujúcich etapách."
 
 
Výsledky
1. GAVIRIA Fernando Quick-Step Floors 3:02:23 40
2. EWAN Caleb Mitchelton-Scott 00:00 15
3. SAGAN Peter Bora-Hansgrohe 00:00 6
4. KITTEL Marcel Team Katusha-Alpecin 00:00  
5. KRISTOFF Alexander UAE Team Emirates 00:00  
6. PHILIPSEN Jasper Hagens Berman Axeon 00:00  
7. REIJNEN Kiel Trek-Segafredo 00:00  
8. WALSCHEID Max Team Sunweb 00:00  
9. MAGNER Ty Rally Cycling 00:00  
10. CAVENDISH Mark Team Dimension Data 00:00  
 
Zobraziť kompletné výsledky
 
 
video v clanku ikonka ciernaVideosumár etapy
 
 

 
 
Krátke preview etapy:
Jednoduchý profil poteší najrýchlejších jazdcov a tí zabojujú okrem výhry aj o dres pre lídra pretekov. Celá etapa sa odohrá v prístavnom meste Long Beach na okruhu dlhom 11 500 metrov, cez ktorý sa prebehne v plnej dĺžke jedenásťkrát. Na trati striehne niekoľko ostrých zákrut, čo bude nepríjemné najmä v záverečnom kole, a posledná takáto prekážka stojí osemsto metrov pred cieľom. Svižné finále ukáže na šprintéra s najlepšou formou, ktorý musí dostať na mestskom okruhu aj potrebnú tímovú podporu. Okolo Kalifornie zavítalo do Long Beach len v roku 2007 a na podobnej trase sa presadil kubánsky cyklista Iván Domínguez.