Tour: Druhú etapu berie sólom Kevin Vauquelin z úniku, Pogačar útočil a ide do žltého

30.6.2024, 15:00 | Preteky vo svete | Kamil Kaszycki
Tour: Druhú etapu berie sólom Kevin Vauquelin z úniku, Pogačar útočil a ide do žltého
Kevin Vanquelin (© A.S.O. / Charly_Lopez)

2. 30.6. zvlnena etapa ciel rovina Cesenatico > Bologna 199 km Vauquelin
profil etapy, 1860 nastúpaných metrov (© letour.fr)
V nedeľu jazdcov čakala zvlnená trasa, jednoduchšia oproti sobote, ale stále mohla priniesť vzrušenie ďaleko pred cieľom. Obsahovala niekoľko krátkych, za to prudkých stúpaní na štýl ardénskych klasík. Preto sa dalo očávať, že v Bologni bude dvíhať nad hlavu niektorý z ardenárov v pelotóne. Na štarte sme mali ako dvojnásobného víťaza Liege Pogačara (UAE), tak tohtoročného hrdinu Valónskeho šípu Stephana Williamsa (Israel). Typmi na podobné dojazdy sú Bettiol aj Heally z EF, Pidcock (Ineos), Ciccone (Lidl), ale aj držiteľ žltého dresu Bardet.
V prípade pokojnejšieho priebehu sa mohlo aj šprintovať, stúpanie Côte de San Luca (1,9km, 10,6%), ktoré sa šlo v 31 a opäť 13 kilometrov pred cieľom však malo byť dostatočnou prekážkou pre klasických šprintérov. Z tých odolnejších rýchlikov by to mohol byť deň pre Van Aerta (Visma) či Mathewsa (Jayco). Nebol vylúčený ani úspech úniku, ak sa doň dostanú muži, ktorí nebudú hrozbou pre vedúceho muža z Dsm.
- naše najprestížnejšie preteky -
- naše najprestížnejšie preteky -
- naše najprestížnejšie preteky -
- naše najprestížnejšie preteky -
Na 200-kilometrové dobrodružstvo sa dnes vydali desiati jazdci. Okrem dvojice z Arkéy Cristián Rodríguez - Kévin Vauquelin tam boli aj odolní šprintéri Mike Teunissen (Intermanché) a Axel Laurance (Alpecin), tiahli to s nimi ešte Nelson Oliviera (Movistar), Quentin Pacher (Grupama), Harold Tejada (Astana), držiteľ bodkovaného dresu Jonas Abrahamsen (Uno-X), Hogo Houle (Israel), Jordan Jegat z Total Energies. Všetko to boli ľudia mimo poradia so stratami okolo 20 minút na Bardeta, teda mohli dostať šancu od Dsm. Otázne bolo či si budú brúsiť zuby na etapu iné tímy.
Abrahamsen vyhral prvé dve horské prémie a poisťoval si pozíciu na čele vrchárskej súťaže. Medzičaom v balíku došlo k pádu, na zemi skončili De Plus (Ineos) či dôležití muži pre Vismu Van Aert, Jorgenson. Všetci traja s odreninami pokračovali. 
Rýchlostnú prémiu asi v polovici trasy vyhral Abrahamsen pred Tejadom. Z pelotónu bodovali Demáre (Grupama), Coquard (Cofidis), Girmay (Intermanché), Pedersen (Lidl) a Philipsen (Alpecin), v tomto poradí. Po nej sa náskok úniku začal rapídne zvyšovať. Na Côte de Botteghino di Zocca (1,9 km; 6,9 %) si prišiel bez boja po bod Abrahamsen. Z pelotónu po tomto stúpaní vypadli Cavendish (Astana), Jakobsen (Dsm) a Gaviria (Movistar). V tomto čase už 9-minútový náskok brejku začal mierne klesať, pracovali na tom najmä jazdci Dsm.
- reklama -
- reklama -
- reklama -
- reklama -
Vrcholom Côte de Montecalvo (2,7 km; 7,7 %) prešiel opäť muž v bodkovanom. V pelotóne začal strácať medzi inými aj majster sveta Van der Poel (Alpecin). Bol to výsledok zvýšeného tempa Lotta, ktoré zrejme verilo De Liemu v drese majstra Belgicka. V priebehu pár kilometrov stiahli borci belgického tímu náskok úniku na päť minút. Pretekári už sa blížili k záverečnému okruhu so stúpaním Côte de San Luca (1,9km, 10,6%), čakali ich dva prejazdy.
Na prvý prejazd týmto strmým kopcom s krásnou scenériou nabehol únik s náskokom štyroch minút, v balíku odvádzal výbornú prácu Campenaerts (Lotto). Na najstrmších pasážach kopca nastúpil Axel Laureance, udržali sa ho Pacher, Tejada, dvojica Arkéy a nakoniec aj Abrahamsen, ktorý zobral na vrchole ďalšie vrchárske body a splnil tak dnešnú misiu dokonale. V pelotóne prebral taktovku Van Aert (Visma) a odtiahol kopec v brutálnom tempe, po ňom si z toho vystúpil. Na čele si to kontroloval už aj Tadej Pogačar.
V meste sa únik znova spojil, hneď na to sa dvihol zo sedla Oliviera chytili sa ho Abrahamsen a Vauquelin. Pri nájazde do posledného okruhu mala trojica náskok 20 sekúnd pred zvyškom brejku. V pelotóne si nastúpili Heally (EF), Lutsenko (Astana), Eiking (Uno-X), tienoval ich Barguil (Dsm) pre Bardeta. Získali mierny náskok, jazdec Dsm, samozrejme, nestriedal.
- reklama -
- reklama -
- reklama -
- reklama -
Na druhom a poslednom prejazde cez Côte de San Luca (1,9km, 10,6%) to zobral za svoje Kevin Vauquelin a odpútal sa od zvyšnej dvojice. Ostatní z celodenného úniku už boli s vyššou stratou mimo boja o viťazstvo. V hlavnom poli sa chopil tempa Benoot (Visma) po ňom Adam Yates (UAE), ktorý pripravil útok Pogačarovi 13 kilometrov pred cieľom! Držať sa dokázal len Vingegaard (Visma).
Tri kilometre pred cieľom už bolo jasné, že druhá etapa bude korisťou úniku. Vauquelin mal skoro minútový náskok pred prenasledovateľmi a rútil sa v ústrety životnému úspechu.  Tretiu skupinu tvorili Pogačar s Vingegaardom, ktorí sa odpútali od hlavnej skupiny na 30 sekúnd, v nej boli Roglič aj Bardet v žltom. Medzi nimi sa ešte pohybovali Evenepoel s Carapazom (EF). 
Kevin Vauquelin doviedol svoje 12-kilometrové sólo do víťazného konca, úžasný úspech mladého Francúza, ktorý na Tour debutuje. Je to druhé francúzske víťazstvo z dvoch šancí, tento ročník domácim zatiaľ praje. Druhý prišiel Abrahamsen, ktorý bol dnes veľmi aktívny a napriek tomu, že mu ušla etapa nemusí smútiť, pretože si poistil bodkovaný dres minimálne na ďalšie dva dni, okrem toho sa obliekol aj do zeleného, ktorý si zajtra oblečie. Šprint o tretie miesto vyhral Pacher pred Rodríguezom a Tejadom.
Medzi zbytok denného úniku sa zamiešali už útočiaci GC jazdci. Prvých dvoch mužov posledných troch edícií dobehli pred cieľom Evenepoel s Carapazom. Ekvádorčan vyhral šprint tejto skupiny a skončil desiaty. Za neho sa vopchal ešte Jegat z úniku, následne došli Evenepoel, Vingegaard Pogačar. Na konkurentov v skupine Bardeta a Rogliča získali 21 sekúnd.
Celkové poradie sa po ataku na Côte de San Luca opäť prekopalo. Tadej sa teda už po druhom dni oblieka do žltého dresu, podobne ako na Gire. Remco je po dnešku druhý a oblečie si biely dres. Na tretie miesto sa dostal Vingegaard a zmietol zo stola pochybnosti o svojej forme, dnes jediný v priamom súboji vzdoroval Pogačarovi. Na štvrtú priečku sa prebojoval Carapaz, všetci štyria majú rovnaký čas a delí ich len súčet umiestnení. Piate miesto ostalo Bardetovi, stráca šesť sekúnd. Ostatní favoriti vrátane Rogliča strácajú po 21 sekúnd. Do Top 10 sa vošli Van Gils (Lotto), Bernal (Ineos), Bilbao (Bahrain-Victorious), Pidcock (Ineos) a Ciccone z Lidlu.
vyjadrenie ikonky ciernaKevin Vauquelin (víťaz etapy)
"Je to šialené. Zažil som dva týždne plné sklamania na Okolo Švajčiarska aj francúzskych majstrovstvách. Musím sa poďakovať Cristianovi Rodríguezovi. Bol veľmi silný, v úniku užasne ťahal a kontroloval pre mňa situáciu v závere, patrí mu veľká vďaka. Na predposlednom prejazde kopcom som cítil, že možem zrýchliť ešte viac, ale bolo to príliš ďaleko do cieľa, tak som sa rozhodol počkať. Potom som sa chytil Olivieru a Abrahamsena a vedel som, že v kopci budem lepší. dokázal som im újsť a to bolo perfektné. Stále som sa pýtal na rozostupy. Tesne pred cieľom som si uvedomil, že môžem vyhrať. Vedel som, že idú za mnou veľmi dobre, preto som sa bál. Našťastie som bol dosť dobrý na to, aby som dokončil prácu. Je to úžasné."
vyjadrenie ikonky ciernaJonas Abrahamsen (druhý v etape, zelený a bodkovaný dres)
"Bol to dobrý deň. Získal som ďalšie body do vrchárskeho dresu a navyše mám zelený dres. Tiež som bol druhý v etape, takže sa teším. Nebol som dnes dosť silný na to, aby som vyhral, tak som spokojný s druhým miestom. Uvidíme ako to všetko pôjde teraz, po dvoch ťažkých dňoch. Možno som nemal po včerajšku také dobré nohy, ale snáď to zajtra bude trocha lahšie."
vyjadrenie ikonky ciernaTadej Pogačar(žltý dres)
"Dobrý deň? To teda. Keď odišiel únik vedeli sme, že majú dobrú šancu udržať to do cieľa. Na cieľovom okruhu som sa cítil veľmi dobre a tempo Vismy bolo veľmi vysoké už pri prvom prejazde cez San Luca. Podruhýkrát sme sa rozhodli, že sa trochu odtestujem. Jonas bol hneď na mojom kolese. Nie som prekvapený jeho formou. Spolupracovali sme dobre, ale Remco a Richard asi tiež a na konci sa k nám vrátili. Atmosféra na kopci bola úžasná a celý okruh bol plný fanúšikov! Toto je cyklistika, ktorú milujeme. Či idem udržať žltý dres nadlho? No, radšej to budem brať deň po dni a držať sa pôvodného plánu..."
vyjadrenie ikonky ciernaRemco Evenepoel (biely dres)
"Myslím, že tieto prvé dva dni dopadli pre mňa a môj tím dobre. Dokázali sme, že forma tam je. Potrebujem ešte viac sily v nohách, ak chcem nasledovať zrýchlenia ako to Tadejove, ale to príde postupne s ďalšími pretekárskymi dňami. Nohy by tam boli - bol som za začiatku kopca príliš vzadu a zalepenie diery medzi skupinami mi ubralo energiu, ktorá mi neskôr chýbala. Som veľmi šťastný, že som dokázal vrátiť na Tadejove a Jonasove koleso. Bolo to veľmi ťažké, ale makal som, lebo som videl, že odstup sa zmenšuje. Pre moje sebavedomie je veľmi dobré, že som sa dokázal k nim vrátiť. Na druhej strane vieme, že to bola špecifická etapa a Tadej je dobrý v takýchto dojazdoch. Bol to dobrý GC deň a teraz sa cítim trochu ako Tadej, keď obliekam ten istý dres, v ktorom on pretekal roky. Je to česť viesť túto súťaž."
Výsledky etapy
1. VAUQUELIN Kévin Arkéa - B&B Hotels 04:43:42
2. ABRAHAMSEN Jonas Uno-X Mobility 00:36
3. PACHER Quentin Groupama - FDJ 00:49
4. RODRIGUEZ Cristian Arkéa - B&B Hotels 00:49
5. TEJADA Harold Astana Qazaqstan 00:49
6. OLIVEIRA Nelson Movistar Team 00:50
7. LAURANCE Axel Alpecin - Deceuninck 01:12
8. TEUNISSEN Mike Intermarché - Wanty 01:33
9. HOULE Hugo Israel - Premier Tech 01:36
10. CARAPAZ Richard EF Education - EasyPost 02:21
Zobraziť kompletné poradie
Priebežné poradie pretekov po etape
1. POGAČAR Tadej UAE Team Emirates 09:53:30
2. EVENEPOEL Remco Soudal Quick-Step 00:00
3. VINGEGAARD Jonas Visma | Lease a Bike 00:00
4. CARAPAZ Richard EF Education - EasyPost 00:00
5. BARDET Romain dsm-firmenich PostNL 00:06
6. VAN GILS Maxim Lotto Dstny 00:21
7. BERNAL Egan INEOS Grenadiers 00:21
8. BILBAO Pello Bahrain Victorious 00:21
9. PIDCOCK Tom INEOS Grenadiers 00:21
10. CICCONE Giulio Lidl - Trek 00:21
Zobraziť kompletné poradie
Priebežné poradie bodovacej súťaže po etape
1. ABRAHAMSEN Jonas Uno-X Mobility 67
2. VAUQUELIN Kévin Arkéa - B&B Hotels 60
3. PACHER Quentin Groupama - FDJ 35
4. VAN DEN BROEK Frank dsm-firmenich PostNL 33
5. TEJADA Harold Astana Qazaqstan 33
6. BARDET Romain dsm-firmenich PostNL 30
Priebežné poradie vrchárskej súťaže po etape
1. ABRAHAMSEN Jonas Uno-X Mobility 23
2. MADOUAS Valentin Groupama - FDJ 11
3. VAN DEN BROEK Frank dsm-firmenich PostNL 9
4. IZAGIRRE Ion Cofidis 8
5. BARDET Romain dsm-firmenich PostNL 3
6. RODRIGUEZ Cristian Arkéa - B&B Hotels 3
Priebežné poradie súťaže do 25 rokov po etape
1. EVENEPOEL Remco Soudal Quick-Step 09:53:30
2. VAN GILS Maxim Lotto Dstny 00:21
3. PIDCOCK Tom INEOS Grenadiers 00:21
4. RODRIGUEZ Carlos INEOS Grenadiers 00:21
5. JORGENSON Matteo Visma | Lease a Bike 00:21
6. AYUSO Juan UAE Team Emirates 00:21
Všetky prémie na trase etapy:
3 20 125 km - Côte de Monticino: dĺžka 2 km; sklon 7,5 % (2-1)
3 20 110 km - Côte de Gallisterna: dĺžka 1,2 km; sklon 12,8 % (2-1)
sprint-20 91 km - DOZZA: (20-17-15-13-11-10-9-8-7-6-5-4-3-2-1)
4-20 61 km - Côte de Botteghino di Zocca: dĺžka 1,9 km; sklon 6,9 % (1)
3 20 48 km - Côte de Montecalvo: dĺžka 2,7 km; sklon 7,7 % (2-1)
3 20 31 km - Côte de San Luca: dĺžka 1,9 km; sklon 10,6 % (2-1)
3 20 13 km - Côte de San Luca: dĺžka 1,9 km; sklon 10,6 % (2-1)
bonus tdf 20 13 km - Côte de San Luca: (bon. sek. 8-5-2)
ciel Cieľ - BOLOGNA: (30-25-22-19-17-15-13-11-9-7-6-5-4-3-2) + bon. sek. 10-6-4
 Vysielanie na Športe RTVS:
od 15:00 priamy prenos
komentátori: Vladimír Genda, Martin Pohanič
 
Náš eshop