7. etapa Tour: Boj veľkej štvorky pre Evenepoela, Pogačar ostáva pohodlne v žltom

5.7.2024, 14:00 | Preteky vo svete | Jozef Klačan
7. etapa Tour: Boj veľkej štvorky pre Evenepoela, Pogačar ostáva pohodlne v žltom
Remco Evenepoel (© A.S.O. / Charly Lopez)

7. 5.7. rovinata etapa ciel rovina Nuits-Georges > G.-Chambertin 25 km Evenepoel
profil etapy, 300 nastúpaných metrov (© letour.fr)
V piatok bola na programe prvá individuálna časovka. Merala 25,3 kilometra a ako sa vyjadril Jonas Vingegaard (Visma) trasa bola "mierne kopcovitá" a nie veľmi technická. Čiže o výkone. Od štartu jazdci stúpali do najvyššieho bodu trasy - obce Curley, odtiaľ potom viac menej klesali až do cieľa.
Určite všetkých zaujímalo, ako prehovorí do celkového poradia. Či niekto zo štvorky hlavných favoritov ukáže slabinu, prípadne ako bude vyzerať prvá desiatka poradia. Okruh favoritov sa dal rozdeliť na dve skupiny - jazdcov na celkové poradie (Tadej Pogačar, Remco Evenepoel, Jonas VingegaardPrimož Roglič) a potom skupinu výborných časovkárov - Stefan Bissegger (EF), Stefan Küng (Groupama - FDJ), Wout van Aert (Visma), Bruno Armirail (Decathlon - Ag2r) alebo Jonathan Castroviejo (Ineos). Niektorí jazdci z druhej skupiny mali pred sebou aj úlohy pomocníkov v ďalšom priebehu pretekov, bolo teda otázne, akú voľnosť dostanú.
Jazdci štartovali najprv v intervaloch jednej minúty, ten sa od 59-ho jazdca zvýšil na poldruhaminútu a posledná osmička mala rozostupy dve minúty. Ako prvý na trať vyrazil Mark Cavendish (Astana). Od neho sa určite neočakával nejaký super čas. V prvej skupine boli zaujímavými menami úradujúci majster Ázie Jevgenij Fedorov (Astana), bývalý masjter sveta do 23 rokov Søren Waerenskjold (Uno-X) a aktuálny švajčiarsky šampión Silvan Dillier (Alpecin).
- reklama -
- reklama -
- reklama -
- reklama -
Na trať sa postupne vyrazili aj dnešný oslávenec Alexander Kristoff (Uno-X) a držiteľ zeleného dresu Biniam Girmay (Intermarché). Do cieľa dnes ako prvý dorazil Mark Cavendish (Astana), hneď nasledujúci jazdec - jeho tímový kolega Mikael Mørkøv ho prekonal o 26". Na kvalitnejšie časy sme si ešte museli počkať. Nádejne vyzeral až čas Lennyho Martineza (Groupama - FDJ) 31'40".
Ďaľšími slušnými časovkármi boli Yves Lampaert (Soudal Quick-Step) a Luke Durbridge (Jayco AlUla).
Lenny Martinez prešiel trať primernou rýchlosťou 47,9 km/h. Veľmi slušné, experti ale odhadovali, že najlepší výrazne prekročia 50 km/h. Priebežné medzičasy ukazovali veľmi slušný výkon Luka Durbridga (Jayco). Odštartoval aj jeden z favoritov Stefan Bissegger (EF).
vyjadrenie ikonky ciernaVyjadrenie Jensa Voigta (Eurosport expert a bývalý výborný jazdec)
"Prešiel som si trať a keď som videl, ako je postavená, myslím si, že dnes kompletné stupne víťazov obsadia jazdci na celkové poradie."
Stefan Bissegger (EF) začal tiež pekne zostra. Medzitým Luke Durbridge (Jayco AlUla) zosadil časom 31'14" Lennyho Martineza z priebežnej vedúcej pozície. Priemer 50 km/h bol ale stále poriadne vzdialený. Na trati sme videli aj Christopha Laporta (Visma), ktorý zjavne šetril sily do ďalšieho priebehu. Durbridga prekonal Nils Politt (UAE), do horúceho kresla sa ale asi ani nestihol usadiť, keďže chvíľu za ním finišoval Stefan Bissegger časom 30'06".
Veľmi slušne prešiel trať Michael Matthews (Jayco AlUla), zaradil sa priebežne na druhé miesto. Tohtoročný belgický majster Tim Wellens (UAE) sa tiež šetril na ďalšie etapy. Výborne ale išiel Raúl García (Arkéa), stratil len 38" a zaradil sa priebežne za Bisseggera
- reklama -
- reklama -
- reklama -
- reklama -
Zábery z trate ukázali, že časovka nakoniec bola dosť technická. Predovšetkým druhá klesajúca časť sa točila vpravo-vľavo a jazdci nemohli veľmi šliapať do pedálov. 
Aj mierne zarastený Mathieu van der Poel (Alpecin) vyrazil. V Alpecine sa údajne rozhodli neholiť pokým nevyhrajú etapu. Poriadny tlak na Jaspera Philipsena. Medzitým prichádzali z trate zprávy o slušnej jazde Kévina Vauquelina (Arkéa), víťaza druhej etapy. V cieli Oier Lazkano (Movistar). Ten má formu ako hrom, priebežne druhý.
Do cieľa prišiel Jan Hirt (Soudal Quick-Step), jeho úlohou bolo prežiť v kľude, ďalšie vysoké kopce sú ešte ďaleko. Kévin Vauquelin (Arkéa) ešte pred koncom stúpania neskutočne zrýchlil, na druhom medzičase mal na Bisseggera náskok 30", v cieli má čas 29'44". Prvý jazdec s priemerom nad 50 km/h.
Odštartoval Stefan Küng (Groupama - FDJ) s jednoznačným cieľom vyhrať dnešnú časovku. Etapu z Grand Tour ešte nemá, na Tour bol dvakrát druhý. Nešetril sa ani bývalý rekordér v hodinovke Victor Campanaerts (Lotto). Na prvom medzičase ale kraľoval Stefan Küng, idúci na novom špeciály, na ktorého vývoji sa podieľal.
Stefan Küng mal technické problémy. Vyzeralo to, že zasekol reťaz a po uvoľnení si musel pomôcť rukou, aby prehodil na veľký prevodník. Statil určite nejaké sekundy a na druhom medzičase bol až tretí so stratou 18". To využil majstrovsky Victor Campanaerts (Lotto), ktorý zmazal v klesajúcej časti drobnú stratu a v cieli mal čas 29'44". Bolo to o stotinkách, presnejšie o 76 stotinkách, ktoré ho posadili do horúceho kresla.
Na trať medzitým vyrazil aj Wout van Aert (Visma). Smoliarovi Küngovi ani výborný záver nakoniec nestačil, stratil 8 sekúnd. Wout van Aert priebežne na najlepších strácal. Zmeny na medzičasoch ustali, špecialisti už prešli, takže sa čakalo na lídrov pre celkové poradie. Wout van Aert stratil skoro minútu a zaradil sa na priebežné šieste miesto. Ťažko povedať, či forma ešte negradovala alebo mal v hlave úlohy do nasledujúcich etáp. Podľa prejavu to vyzeralo, že to nevypúšťal. Na piate miesto sa zaradil portugalský časovkár Nelson Oliveira (Movistar).
Slušnú časovku prešla budúcnosť tímu Groupama - FDJ Romain Grégoire. Priebežne bol šiesty. Odštartoval aj Richard Carapaz (EF). Inokedy výborní časovkári Ineosu Tom Pidcock a Geraint Thomas veľa vody nenamútili. Pravdepodobne sa šetrili. Výborne sa rozbehol Ben Healy (EF), na prvom medzičase vyrovnal najrýchlejší čas.
Medzitým sa už začali zahrievať favoriti na celkové poradie. Healy bol najrýchlejší aj na druhom medzičase, odstup ale nebol veľký a malá Írova postava bola do klesavého úseku nevýhodou. Veľmi pekne začal aj Derek Gee (Israel Premier Tech). Ben Healy nakoniec priebežne tretí, chýbalo sedem sekúnd.

Prvú desiatku celkového poradia otvoril Egan Bernal (Ineos), potom Giulio Ciccone (Lidl), Joao Almeida (UAE), Mikel Landa (Soudal Quick-Step), Carlos Rodriguez (Ineos), Primož Roglič (RedBull-Bora) a Juan Ayuso (UAE).

Do cieľa prišli jazdci z druhej a tretej desiatky, ktorí sa určite budú posúvať v celkovom poradí, aj keď v časovke to na najlepších nestačilo - Ilan Van Wilder (Soudal Quick-Step) a Derek Gee (Israel Premier Tech).

No a nakoniec odštartovala prvá trojka - Jonas Vingegaard (Visma), Remco Evenepoel (Soudal Quick-Step) a Tadej Pogačar  (UAE). Všetci na trati. Remco Evenepoel s 62-zubovým prevodníkom. Vedúca štvorica začala naozaj zostra, všetci začali rýchlejšie ako priebežný líder Campanaerts. Zmeny na prvom medzičase - najrýchlejší Evenepoel, potom Pogačar, VingegaardRoglič. Odstup medzi prvým a štvrtým bol dvadsať sekúnd.

Medzitým prišli do cieľa na dobrých pozíciách Aleksandr Vlasov (RedBull-Bora) a Matteo Jorgenson (Visma). Dosť stratil Egan Bernal (Ineos). Ineosu časovka nevyšla, poslednou nádejou tímu ostal Carlos Rodriguez. Do cieľa prišiel na slušnom priebežnom štvrtom mieste Joao Almeida.
Boj o pódium sa podľa predikcií Jensa Voigta zúžil na posledných štyroch štartujúcich. Na druhom medzičase bolo poradie Evenepoel, PogačarVingegaard a Roglič. Primož Roglič strácal 38 sekúnd. Evenepoel išiel fantasticky a smeroval k víťazstvu. Na žltý dres to nevyzeralo. Všetci išli naplno, nádherný pohľad. Carlos Rodriguez (Ineos) nejakú stratu nabral, určite ho to ale nevyradilo z boja o prvú päťku.
V cieli Roglič, priebežne prvý. Vingegaard ho nepredbehol, buď mu došlo, alebo mal Primož vynikajúci záver. Dva a pol kilometra pred cieľom mal technické problémy Evenepoel, vyzeralo to na pomalý defekt. Náskok mal veliký, takže v cieli bol priebežne prvý. Pogačar nakoniec na Remca nestačil, stratil dvanásť sekúnd. 
Videli sme nádhernú časovku. Podľa predpokladov sa bojovalo medzi jazdcami "veľkej štvorky", zvíťazil dnes najsilnejší Remco Evenepoel. V celkovom poradí sa v žltom bez problémov udržal Tadej Pogačar, navyše získal ďalšie sekundy na Jonasa Vingegaarda. Ani štvrtý Primož Roglič nie je odskočený. Spokojní môžu byť v UAE, v desiatke majú dvoch ďalších jazdcov aj v RedBull-Bora, ktorí tam dostali Vlasova. V ostatných súťažiach sa nič nezmenilo.
video v clanku ikonka ciernaVideo - posledné kilometre favoritov
vyjadrenie ikonky ciernaVyjadrenie Remco Evenepoel (víťaz)
"Začal som rýchlo, kopec bol naozaj tvrdý, potom prišla technická pasáž, užil som si to, naozaj krásna trať. Víťazstvo je skvelé, som veľmi šťastný. V závere som si myslel, že mám defekt, ale nemal som a mohol som pokračovať, možno iba niekto vedľa trate niečo hodil. Bohužiaľ stále to máte v hlave a tak som išiel opatrne, na druhú stranu mi bolo jasné, že Tadej je blízko a musím ísť na limite. Chceli sme tu získať etapu, to sa podarilo - skvelé pre tím aj pre mňa. Čo sa týka celkového poradia, myslím, že Tadej je odskočený, ale nikdy neviete, čo sa môže stať. V ďalšom priebehu sa zameriam na pódium, dúfam, že sa budem zlepšovať a nohy ma podržia."
Ďalšie vyjadrenia po časovke doplníme v samostatnom článku.
Výsledky etapy
1. EVENEPOEL Remco Soudal Quick-Step 00:28:52
2. POGAČAR Tadej UAE Team Emirates 00:12
3. ROGLIČ Primož link ikonka Red Bull - Bora 00:34
4. VINGEGAARD Jonas Visma | Lease a Bike 00:37
5. CAMPENAERTS Victor Lotto Dstny 00:52
6. VAUQUELIN Kévin Arkéa - B&B Hotels 00:52
7. JORGENSON Matteo Visma | Lease a Bike 00:54
8. ALMEIDA Joao UAE Team Emirates 00:57
9. HEALY Ben EF Education - EasyPost 00:59
10. KÜNG Stefan Groupama - FDJ 01:00
Zobraziť kompletné poradie
Priebežné poradie pretekov po etape
1. POGAČAR Tadej UAE Team Emirates 27:16:23
2. EVENEPOEL Remco Soudal Quick-Step 00:33
3. VINGEGAARD Jonas Visma | Lease a Bike 01:15
4. ROGLIČ Primož link ikonka Red Bull - Bora 01:36
5. AYUSO Juan UAE Team Emirates 02:16
6. ALMEIDA Joao UAE Team Emirates 02:17
7. RODRIGUEZ Carlos INEOS Grenadiers 02:31
8. LANDA Mikel Soudal Quick-Step 03:35
9. JORGENSON Matteo Visma | Lease a Bike 04:03
10. VLASOV Aleksandr Red Bull - Bora 04:36
Zobraziť kompletné poradie
Priebežné poradie bodovacej súťaže po etape
1. GIRMAY Biniam Intermarché - Wanty 149
2. PEDERSEN Mads Lidl - Trek 111
3. ABRAHAMSEN Jonas Uno-X Mobility 87
4. PHILIPSEN Jasper Alpecin - Deceuninck 85
5. COQUARD Bryan Cofidis 75
6. GAVIRIA Fernando Movistar Team 73
Priebežné poradie vrchárskej súťaže po etape
1. ABRAHAMSEN Jonas Uno-X Mobility 26
2. POGAČAR Tadej UAE Team Emirates 20
3. MADOUAS Valentin Groupama - FDJ 16
4. VINGEGAARD Jonas Visma | Lease a Bike 15
5. EVENEPOEL Remco Soudal Quick-Step 12
6. WILLIAMS Stephen Israel - Premier Tech 10
Priebežné poradie súťaže do 25 rokov po etape
1. EVENEPOEL Remco Soudal Quick-Step 27:16:56
2. AYUSO Juan UAE Team Emirates 01:43
3. RODRIGUEZ Carlos INEOS Grenadiers 01:58
4. JORGENSON Matteo Visma | Lease a Bike 03:30
5. BUITRAGO Santiago Bahrain Victorious 05:20
6. VAN WILDER Ilan Soudal Quick-Step 06:10
Všetky prémie na trase etapy:
ciel Cieľ - GEVREY-CHAMBERTIN (20-17-15-13-11-10-9-8-7-6-5-4-3-2-1)
 Vysielanie na Športe RTVS:
od 15:00 priamy prenos
komentátori: Vladimír Genda, Martin Pohanič
spolukomentátor: Martin Fraňo
 
Náš eshop