4. etapa Tour: Pogačar na Galibieri zlomil súperov a v zjazde do cieľa získal vyše pol minúty

2.7.2024, 13:45 | Preteky vo svete | Lukáš Timko
4. etapa Tour: Pogačar na Galibieri zlomil súperov a v zjazde do cieľa získal vyše pol minúty
Tadej Pogačar (© A.S.O. / Pauline Ballet)

4. 2.7. rovinata etapa ciel rovina Pinerolo > Valloire 140 km Pogačar
profil etapy, 3600 nastúpaných metrov (© letour.fr)
Ešte nikdy nebola Tour de France vo svojej štvrtej etape tak vysoko ako dnes - na Galibieri v nadmorskej výške 2642 metrov nad morom, teda prakticky ako na našom Gerlachovskom štíte. Pretekárov čakala nefalšovaná alpská etapa, ktorá mala, našťastie, iba 140 kilometrov, teda sa očakávala veľká aktivita a veľmi zaujímavé súboje. Už takto skoro sme mali vidieť odhalené karty pretekárov na celkové poradie. Navyše do cieľa smeroval zradný zjazd.
Neoplatí sa vypisovať všetky pokusy o únik, ktoré v úvode etapy prišli. Vpredu sa nakrátko ocitlo aj viac ako 50 rôznych pretekárov. Už 120 km pred cieľom mali viacerí šprintéri a domestici problémy držať sa v hlavnom poli. Veľmi skoro sa stúpalo na najdlhší kopec pretekov Sestriéres (dĺžka 39,9 km; sklon 3,7 %).
V jeho prvej časti prišla rýchlostná prémia, ktorú získal Mads Pedersen pred Biniamom Girmayom. Nasledovali Bryan Coquard, Jasper Philipsen a zelený muž Jonas Abrahamsen, ktorý si tak poistil dres ešte so štvorbodovým náskokom pred Girmayom. Nasledovali ďalšie ataky. Tempo bolo obrovské. Už 110 km pred cieľom nebol v pelotóne prakticky žiadny šprintér a dokonca sa tam neudržal ani Wout Van Aert. Zdalo sa, že ak sa výrazne nespomalí, dnes bude s limitom bojovať nejeden pretekár.
Potom sa už oddelil veľký únik 17 mužov, kde to ale zvládli UAE preosiať tak, že tam chýbal ktokoľvek z najsilnejších tímov, teda Vismy, Bory či Ineosu. Z celkového poradia sa tam prepašoval len Rui Costa (EF), ale ani to nebol reálny kandidát na GC.
- reklama -
- reklama -
- reklama -
- reklama -

Boli tam David Gaudu, Romain Gregoire, Valentin Madouas (3x Groupama-FDJ), Raúl García Pierna, Cristian Rodríguez (2x Arkéa-B&B), Odd Christian Eiking, Tobias Halland Johannessen (2x Uno-X), Chris Juul-Jensen (Jayco-AlUla), Julien Bernard (Lidl-Trek), Bruno Armirail (Decathlon-Ag2r), Mathieu Van der Poel (Alpecin-Deceuninck), Stephen Williams (Israel-Premier Tech), Oier Lazkano (Movistar), Kobe Goossens (Intermarché-Wanty), Warren Barguil (DSM-firmenich), Alexej Lucenko (Astana Qazaqstan) a Mathieu Burgaudeau (TotalEnergies).
Po 40-kilometrovom martýrstve prišiel vrchol Sestriéres, kde si Williams vyšpurtoval iba päť bodov do vrchárskej súťaže, čo pôsobilo nepochopiteľne - že ten kopec bola iba dvojka. Zdolal Madouasa s Barguilom. Z hľadiska vrchárskej súťaže bol ale absolútne kľúčový Galibier. Po krátkom zjazde nasledoval Col de Montgenèvre (dĺžka 8,3 km; sklon 5,9 %).
- reklama -
- reklama -
- reklama -
- reklama -
Počas stúpania sa nič zásadné nezmenilo. Konvoj prešiel taliansko-francúzske hranice a odstup ostával približne na hranici 2:30. Na vrchole to bol opäť boj Williamsa s Barguilom a Madouasom. Dopadol v tomto poradí. Abrahamsena to stále neohrozovalo. Potrebovali aj body z Galibiera, čo ale nebolo veľmi pravdepodobné práve pre ten malý náskok. Po krátkom zjazde sa pelotón na chvíľu rozdelil. Pogačar ostal vpredu, Carapaz vzadu. Bol tam preto chvíľu boj, no všetko sa 56 km pred cieľom ustálilo.
Pred Galibierom to bolo o vyčkávaní. Únik mal stále náskok medzi 1:50 a 2:30. Všetko bolo pod úplnou kontrolou. Stúpať sa začalo 42 km pred páskou. Col du Galibier mal 23 km pri sklone 5,1 %. Jeho vrchol bol teda 19 km pred cieľom. Z vrcholu ešte čakal na pretekárov zjazd. 17-členný únik prišiel pod kopec s náskokom 2:35. Rýchlo to ale klesalo. Politt, Wellens a Soler tvrdo pracovali na čele hlavnej skupiny.
- reklama -
- reklama -
Už v prvej polovici kopca sa únik delil, jeho náskok padol k 70 sekundám, a tak nastúpil Oier Lazkano. Doplnil ho David Gaudu a neskôr aj Christopher Juul-Jensen s Tobiasom Johannessenom. Vzápätí opäť nastúpil Lazkano, ktorý chcel minimálne číslo pre najbojovnejšieho pretekára. Sedem kilometrov pred vrcholom už bolo po únikoch a Joao Almeida ťahal balík, ktorý sa poriadne riedil. Vypadol odtiaľ dokonca aj Simon Yates z Jayca či žltý dres Richarda Carapaza (EF).
Almeida narobil obrovskú paseku. Ostali mu tam len Pogačar a Ayuso a potom zo súperov Vingegaard, Rodríguez, Evenepoel, Landa a Roglič. 600 metrov pred vrcholom prišiel masívny atak Tadeja Pogačara. Roztrhal to totálne a ušiel Vingegaardovi na šesť a Evenepoelovi až na 18 sekúnd. Ostatní menovaní ostávali spolu a vrcholom Galibiera prešli s odstupom pol minúty. Na vrchole stúpania sa navyše brali bonifikačné sekundy 8-5-2.
video v clanku ikonka ciernaVideo Pogačarovho nástupu
Nasledovali zjazdárske schopnosti. Evenepoela celkom rýchlo dobehli Rodríguez s Ayusom, neskôr aj Roglič a dokonca Belgičana nechali za sebou. Nešiel mu tento zjazd. Za to Pogačarovi sedel náramne a postupne zvyšoval svoju výhodu. Dostal ju až cez pol minúty a až v závere sa za ním vytvorila koalícia súperov, ktorá začala striedať. No cieľ už bol veľmi blízko.
Tadej Pogačar sa na páske v cieľovom meste Valloire objavil v čase 3:46:38 a získal dvanásty triumf na najslávnejších pretekoch. Skupina prenasledovateľov stratila 35 sekúnd. Na pásku ju priviedol Remco Evenepoel a Primožovi Rogličovi vzal bonifikácie Juan Ayuso. Jonas Vingegaard finišoval piaty napokon až s odstupom 37 sekúnd. Vedľa neho prešiel cieľom Rodríguez. 53 sekúnd dostali superdomestici Mikel Landa s Joaom Almeidom. Carapaz finišoval až s odstupom 5:10.
video v clanku ikonka ciernaVideo záverečných momentov

Pogačar ukázal svoju extratriedu. Do etapy vstupoval v rovnakom čase ako jeho najväčší súper Vingegaard, no po dnešku má už na neho mamutí 50-sekundový náskok, ktorý mu dodá veľa sebadôvery. Medzi nimi je ešte s odstupom 45 sekúnd Evenepoel, ktorý by teoreticky mohol najlepšie zvládnuť piatkovú časovku. Preto by to mohlo byť ešte veľmi zaujímavé.
Zároveň sa ukázalo, že tu ešte boli Ayuso, Roglič i Rodríguez, no a možno aj Landa s Almeidom, no na konečné pódium už zrejme nebude mať nikto ďalší šancu útočiť. Veľké straty zaznamenali Ciccone, Buitrago, Gall, Vlasov, Bernal, Yatesovci, Jorgenson či Bilbao alebo Hindley. Zdá sa, že prvá osmička úplne odkočila od zvyšku.

Táto etapa teda vrátila Pogačara späť do žltého dresu, no paradoxne nezmenila vrchársku ani bodovaciu súťaž, kde ostal na čele Jonas Abrahamsen z Uno-X. V boji o biely dres to bude asi dlho zaujímavé, pretože do tejto klasifikácie patria s Evenepoelom aj Ayuso a Rodríguez.
vyjadrenie ikonky ciernaVyjadrenie Tadeja Pogačara (víťaz)
"Som veľmi šťastný. Bolo to presne podľa plánu, všetko to prebehlo ako zo sna. Chceli sme urobiť etapu veľmi ťažkú, presne som poznal tieto kopce, bola to akoby moja domáca etapa, veľa som tu toho odtrénoval. Cítil som sa dobre, a tak som to musel skúsiť. Vedel som, že sú tam aj bonifikačné sekundy na vrchole, takže som šiel po tom. Hore fúkal silný protivietor, no náš tím to skvelo zvládol.
V zjazde boli aj niektoré mokré úseky, čo som bol prekvapený, ale pomohlo mi aj to, že som to tu dobre poznal. Pôjdeme ďalej deň po dni a snáď sa to všetko spojí v rezultát, v ktorý dúfame."
vyjadrenie ikonky ciernaVyjadrenie Juana Ayusa (3. miesto)
"Plán bol jasný - aby získal Tadej čo najviac sekúnd. Podarilo sa to náramne, takže nemôžeme byť šťastnejší. Zjazd bol trochu nebezpečný a náročný, ale patrí to k cyklistike. Je pre mňa cťou byť súčasťou najlepšieho tímu sveta a nie len pomáhať, ale aj byť tam vysoko v poradí."
vyjadrenie ikonky ciernaVyjadrenie Maur Gianettiho (DS UAE)
"Vyšlo nám to perfektne. Náš tím odviedol neskutočnú robotu, hlavne Almeida s Ayusom. Ráno sme si na porade povedali, že potrebujeme odhaliť silu jednotlivých tímov - nie len ich lídrov, ale celkovo, kto vydrží byť so svojim lídrom dlho, kto nie. A dobre nám to vyšlo. Všetko je to veľmi dobrý signál prd zvyškom pretekov, čo sú vlastne ešte skoro celé tri týždne. Zjavne máme teraz aj Juana s Joaom vysoko v GC, takže budeme mať možnosť hrať výbornú hru."
vyjadrenie ikonky ciernaVyjadrenie Toma Steelsa (DS Soudalu)
"Pre nás to zatiaľ ide dobre. Prvé etapy vždy bývajú zradné pre pády, našim lídrom sa vyhli, aj keď Casper musel skončiť. Pogačar ukázal, že je úplne mimo, ale v rámci zvyšku sveta sme si viedli dobre. Na vrchole Galibiera bol každý na úplnom limite. Vidíme, že nás čaká veľmi bojovná Tour. Nás teší, že Mikel ostal s Remcom takmer až do úplného konca, je to skúsený pretekár, ktorý nám dodáva aj pokoj v autobuse či hoteli. Tešíme sa na ďalšie etapy."
Výsledky etapy
1. POGAČAR Tadej UAE Team Emirates 03:46:38
2. EVENEPOEL Remco Soudal Quick-Step 00:35
3. AYUSO Juan UAE Team Emirates 00:35
4. ROGLIČ Primož link ikonka Red Bull-BORA-hansgrohe 00:35
5. VINGEGAARD Jonas Visma | Lease a Bike 00:37
6. RODRIGUEZ Carlos INEOS Grenadiers 00:37
7. LANDA Mikel Soudal Quick-Step 00:53
8. ALMEIDA Joao UAE Team Emirates 00:53
9. CICCONE Giulio Lidl - Trek 02:41
10. BUITRAGO Santiago Bahrain Victorious 02:41
Zobraziť kompletné poradie
Priebežné poradie pretekov po etape
1. POGAČAR Tadej UAE Team Emirates 19:06:38
2. EVENEPOEL Remco Soudal Quick-Step 00:45
3. VINGEGAARD Jonas Visma | Lease a Bike 00:50
4. AYUSO Juan UAE Team Emirates 01:10
5. ROGLIČ Primož link ikonka Red Bull-BORA-hansgrohe 01:14
6. RODRIGUEZ Carlos INEOS Grenadiers 01:16
7. LANDA Mikel Soudal Quick-Step 01:32
8. ALMEIDA Joao UAE Team Emirates 01:32
9. CICCONE Giulio Lidl - Trek 03:20
10. BERNAL Egan INEOS Grenadiers 03:21
Zobraziť kompletné poradie
Priebežné poradie bodovacej súťaže po etape
1. ABRAHAMSEN Jonas Uno-X Mobility 87
2. GIRMAY Biniam Intermarché - Wanty 83
3. PEDERSEN Mads Lidl - Trek 79
4. VAUQUELIN Kévin Arkéa - B&B Hotels 60
5. COQUARD Bryan Cofidis 45
6. POGAČAR Tadej UAE Team Emirates 42
Priebežné poradie vrchárskej súťaže po etape
1. ABRAHAMSEN Jonas Uno-X Mobility 24
2. POGAČAR Tadej UAE Team Emirates 20
3. MADOUAS Valentin Groupama - FDJ 16
4. VINGEGAARD Jonas Visma | Lease a Bike 15
5. EVENEPOEL Remco Soudal Quick-Step 12
6. WILLIAMS Stephen Israel - Premier Tech 10
Priebežné poradie súťaže do 25 rokov po etape
1. EVENEPOEL Remco Soudal Quick-Step 19:07:23
2. AYUSO Juan UAE Team Emirates 00:25
3. RODRIGUEZ Carlos INEOS Grenadiers 00:31
4. JORGENSON Matteo Visma | Lease a Bike 02:36
5. BUITRAGO Santiago Bahrain Victorious 03:25
6. VAN WILDER Ilan Soudal Quick-Step 04:56
Všetky prémie na trase etapy:
sprint-20 121 km - CASTEL DEL BOSCO (20-17-15-13-11-10-9-8-7-6-5-4-3-2-1)
2 20 89 km - Sestriéres: dĺžka 39,9 km; sklon 3,7 % (5-3-2-1)
2 20 68 km - Col de Montgenèvre: dĺžka 8,3 km; sklon 5,9 % (5-3-2-1)
hc 20 19 km - Col du Galibier: dĺžka 23 km; sklon 5,1 % (20-15-12-10-8-6-4-2)
bonus tdf 20 19 km - Col du Galibier (bon. sek. 8-5-2)
ciel Cieľ - VALLOIRE (20-17-15-13-11-10-9-8-7-6-5-4-3-2-1) + bon. sek. 10-6-4
profil záverečného kopca (© letour.fr)
 Vysielanie na Športe RTVS:
od 14:30 priamy prenos
komentátori: Vladimír Genda, Martin Pohanič
spolukomentátor: Peter Privara
 
Náš eshop