8. etapa Tour: Klasikársku etapu vyhral v šprinte v neskutočnej forme jazdiaci Girmay

6.7.2024, 15:00 | Preteky vo svete | Jozef Klačan
8. etapa Tour: Klasikársku etapu vyhral v šprinte v neskutočnej forme jazdiaci Girmay
Biniam Girmay (© A.S.O. / Billy Ceusters)

8. 6.7. zvlnena etapa ciel rovina Semur-Auxois > Colom.-Églises 183 km Girmay
profil etapy, 2400 nastúpaných metrov (© letour.fr)
Sobotňajšia etapa mala klasikársky profil, s niekoľkými krátkymi, ale strmými stúpaniami. Špekulovalo sa, či vyhrá únik alebo si všetko postrážia šprintérske tímy a uvidíme klasický hromadný dojazd. Situáciu na trati mal komplikovať aj silný bočný vietor. Predovšetkým jazdci UAE nechceli dopustiť opakovanie situácie zo štvrtka, keď sa ich líder po rozdelení balíka na vetre ocitol na chvíľu vpredu sám.
Krátko po štarte sa odpútala trojica Stefan Bissegger, Neilson Powless (2x EF) a Jonas Abrahamsen (Uno-X) a získala mierny náskok. Držiteľ bodkovaného dresu Abrahamsen si ho zjavne plánoval udržať. To sa mu podarilo ziskom dvoch bodov hneď na prvej prémii, keďže po nej zostalo k dispozícii v etape už iba päť vrchárskych bodov a náskok na druhého Tadeja Pogačara v tej chvíli bol bodov osem.
Bissegger s Powlessom sa rozhodli vrátiť do balíka a tak Abrahamsen pokračoval sám. Chvíľu síce boli na čele pelotónu nejaké ataky, potom ale bodkovaného muža pustili, sám nepredstavoval veľké nebezpečenstvo. Zbieral teda všetky vrchárske body.
Jazdci prešli aj jedinou šprintérskou prémiou dňa. Vyhral ju Abrahamsen, z balíka šprintovali Biniam GirmayGerben Thijssen (2x Intermarché). Jasper Philipsen (Alpecin) bol až štvrtý. Girmay si upevnil vedenie v súťaži o zelený dres a bolo jasné, že ak dôjde do cieľa, zajtra bude pokračovať ako líder bodovačky. 
- reklama -
- reklama -
- reklama -
- reklama -
V pelotóne už chýbal Mads Pedersen (Lidl - Trek), ktorému bolesť a opuch spôsobené pádom v šprinte piatej etapy zabránili pokračovať. Po tom, čo si pretrpel etapy šesť a sedem, sa zranenia nezlepšovali, skôr naopak. Preto sa tím Lidl - Trek rozhodol stiahnúť ho pred etapou z pretekov, podrobiť detailnejším vyšetreniam a dopriať mu oddych, tak aby bol pripravený na zvyšok sezóny.
Trať bola v týchto pasážach mokrá a veľmi technická, v pelotóne sa rozhodli pre kľud zbraní. Na čele pracovali jazdci tímov IntermarchéLotto a Cofidis. Jonas Abrahamsen bol prvý aj na prémii Côte de Santenoge.
- reklama -
- reklama -
- reklama -
- reklama -
V pelotóne začal pracovať aj tím Alpecin. Jonas Abrahamsen sa môže smelo hrdiť titulom "Pán Únik", veď v doterajšom priebehu Tour v únikoch strávil viac ako tretinu všetkých kilometrov. Za balíkom sa po defekte ocitol Geraint Thomas (Ineos) a vzhľadom k zvýšenému tempu s návratom celkom bojoval. V pelotóne došlo k pádu a jeho rozdeleniu na dve časti. Ešte ďalej vzadu ostal Warren Barguile (dsm - firmenich).
Skupiny sa spojili. Jonas Abrahamsen potom, ako prešiel poslednou vrchárskou prémiou dňa Côte de Giey-sur-Aujon zobral v etape maximálny počet bodov do bodkovanej súťaže. Jazdci mali dosť defektov, s následkami bojovali aj Alberto Bettiol (EF) a Giulio Ciccone (Lidl-Trek).
Náskok Abrahamsena postupne klesal. Počasie sa zhoršilo, z cieľa bol hlásený silný dážď a vietor. V horskej súťaži mal Abrahamsen v tejto chvíli náskok, ktorý mu zaistil bodkovaný dres nielen na nedeľnú etapu, ale minimálne aj na tú utorkovú po voľnom dni. Je to už štyridsať rokov, čo jeden jazdec nosil bodkovaný dres v prvých desiatich etapách.
- reklama -
- reklama -
- reklama -
- reklama -
Pelotón stiahol medzeru pod tri minúty. Nachádzali sa v ňom všetci šprintéri, po absolvovaní 2400 výškových metrov sa ale nečakalo, že všetci budú mať dosť síl. Medzi favoritov sa radili samozrejme tí odolnejší ako Arnaud de Lie (Lotto), Jasper Philipsen (Alpecin), Bryan Coquard (Cofidis) alebo Biniam Girmay (Intermarché). Tomu odpovedala aj zostava dresov na čele balíka.
Na mokre a v daždi sa začal boj o pozície. Náskok okamžite klesol pod dve minúty. Jazdci, ktorí mali odpracované už ostali vzadu, vrátane Marca Solera (UAE) alebo Simona Geschkeho (Cofidis). Na výkon začali odpadať ďalší jazdci, dosť prekvapivo aj Michael Matthews (Jayco AlUla) a David Gaudu (Groupama - FDJ).
Prestalo pršať, cesty ale ostávali mokré. Štrnásť kilometrov pred cieľom sa Abrahamsenov únik stal minulosťou. V jednej zo zadných skupín ostal aj Phil Bauhaus (Bahrain-Victorious), naopak na čele bolo vidieť Marka Cavendisha (Astana).
Vystúpil si aj Fabio Jakobsen (dsm - firmenich). Na čele jazdil Ben Healy (EF) pre svojho kolegu Marijna van den Berga. Balík prešiel bránou troch kilometrov, favoriti na celkové poradie si mohli oddýchnúť. Tesne za bránou skoro došlo k pádu, našťastie to jazdci ustáli.
Špurt začal trochu chaoticky, dobre to rozbehol Cofidis. Nakoniec víťazí Biniam Girmay (Intermarché) pred Jasperom Philipsenom (Alpecin) a Arnaudom de Lie (Lotto).
Videli sme etapu, ktorá mala zaujímavú technickú trasu, ale veľa akcie nepriniesla. V podstate celý deň bol vpredu Jonas Abrahamsen, ktorý si upevnil vedenie vo vrchárskej súťaži. Šprintérske tímy boli určite spokojné s hromadným dojazdom. Ten bol do stúpania a výborne sadol Binimu Girmayovi, ktorý tento rok jazdí vo výnimočnej forme. Vo vrchárskej a bodovacej súťaži logicky vedú dnešní hrdinovia. Jazdci na celkové poradie etapu prežili bez komplikácií a môžu sa tešiť na pavé sektory v nedeľu.
video v clanku ikonka ciernaVideo - posledné kilometre etapy
vyjadrenie ikonky ciernaVyjadrenie Biniam Girmay (víťaz)
"Je neuveriteľné vyhrať tu druhýkrát. Chcem sa poďakovať Bohu a venovať toto víťazstvo rodičom, ktorí ma podporili v sne stať sa profesionálnym cyklistom. Tento typ šprintu preferujem, keďže na úplnej rovine sú ťažší šprintéri rýchlejší. Kolegovia spravili neuveriteľnú robotu, posadili ma na správne koleso. Nohy ma v závere strašne boleli, ale vedell som, že aj ostatní sú na limite a nakoniec to bol krásny súboj s Philipsenom. Je skvelé vyhrať v zelenom drese. Budem takto pokračovať až do Nice a ak aj už nič nedosiahnem odídem spokojný."
vyjadrenie ikonky ciernaVyjadrenie Tadej Pogačar (žltý dres)
"Som spokojný ako sme to dnes zvládli. Zajtra to bude určite horšie, nervozne celý deň. Nesmieme poľaviť v koncentrácii od štartu do cieľa. Trasu sme si prešli, je to skrátka gravelová etapa, skomplikovať ju môže aj dážď, uvidíme."
vyjadrenie ikonky ciernaVyjadrenie Michael Matthews (jeden z porazených favoritov)
"Celý deň to bolo náročné a ja som proste nemal dosť síl. Na vetre som sa ocitol vzadu a potom už iba zapadol do skupiny a nejako došiel. Možno pred pár týždňami by to pre mňa bol ideálny dojazd, ale od štartu Tour de Suisse som na tom zle. Neviem prečo. Mám nejaké bolesti chrbta, možno to je príčina. Škoda, túto etapu som si vybral a výsledok je škoda komentovať."
Výsledky etapy
1. GIRMAY Biniam Intermarché - Wanty 04:04:50
2. PHILIPSEN Jasper Alpecin - Deceuninck 00:00
3. DE LIE Arnaud Lotto Dstny 00:00
4. ACKERMANN Pascal Israel - Premier Tech 00:00
5. VAN DEN BERG Marijn EF Education - EasyPost 00:00
6. GIBBONS Ryan Lidl - Trek 00:00
7. TURGIS Anthony TotalEnergies 00:00
8. WRIGHT Fred Bahrain Victorious 00:00
9. ARANBURU Alex Movistar Team 00:00
10. EVENEPOEL Remco Soudal Quick-Step 00:00
Zobraziť kompletné poradie
Priebežné poradie pretekov po etape
1. POGAČAR Tadej UAE Team Emirates 31:21:13
2. EVENEPOEL Remco Soudal Quick-Step 00:33
3. VINGEGAARD Jonas Visma | Lease a Bike 01:15
4. ROGLIČ Primož link ikonka Red Bull - Bora 01:36
5. AYUSO Juan UAE Team Emirates 02:16
6. ALMEIDA Joao UAE Team Emirates 02:17
7. RODRIGUEZ Carlos INEOS Grenadiers 02:31
8. LANDA Mikel Soudal Quick-Step 03:35
9. JORGENSON Matteo Visma | Lease a Bike 04:03
10. VLASOV Aleksandr Red Bull - Bora 04:36
Zobraziť kompletné poradie
Priebežné poradie bodovacej súťaže po etape
1. GIRMAY Biniam Intermarché - Wanty 216
2. PHILIPSEN Jasper Alpecin - Deceuninck 128
3. ABRAHAMSEN Jonas Uno-X Mobility 107
4. DE LIE Arnaud Lotto Dstny 92
5. COQUARD Bryan Cofidis 86
6. DÉMARE Arnaud Arkéa - B&B Hotels 73
Priebežné poradie vrchárskej súťaže po etape
1. ABRAHAMSEN Jonas Uno-X Mobility 33
2. POGAČAR Tadej UAE Team Emirates 20
3. MADOUAS Valentin Groupama - FDJ 16
4. VINGEGAARD Jonas Visma | Lease a Bike 15
5. EVENEPOEL Remco Soudal Quick-Step 12
6. WILLIAMS Stephen Israel - Premier Tech 10
Priebežné poradie súťaže do 25 rokov po etape
1. EVENEPOEL Remco Soudal Quick-Step 31:21:46
2. AYUSO Juan UAE Team Emirates 01:43
3. RODRIGUEZ Carlos INEOS Grenadiers 01:58
4. JORGENSON Matteo Visma | Lease a Bike 03:30
5. BUITRAGO Santiago Bahrain Victorious 05:20
6. VAN WILDER Ilan Soudal Quick-Step 06:10
Všetky prémie na trase etapy:
3 20 159 km - Côte de Vitteaux: dĺžka 2 km; sklon 7,3 % (2-1)
4-20 151 km - Côte de Villy-en-Auxois: dĺžka 2,4 km; sklon 5,5 % (1)
3 20 145 km - Côte de Verrey-sous-Salmaise: dĺžka 2,9 km; sklon 6 % (2-1)
sprint-20 124 km - LAMARGELLE (20-17-15-13-11-10-9-8-7-6-5-4-3-2-1)
4-20 87 km - Côte de Santenoge: dĺžka 1,1 km; sklon 8,1 % (1)
4-20 61 km - Côte de Giey-sur-Aujon: dĺžka 1,2 km; sklon 8,4 % (1)
ciel Cieľ - COLOMBEY (50-30-20-18-16-14-12-10-8-7-6-5-4-3-2) + bon. sek. 10-6-4
 Vysielanie na Športe RTVS:
od 15:00 priamy prenos
komentátori: Vladimír Genda, Samuel Brečka
spolukomentátor: Martin Fraňo
 
Náš eshop