12. etapa Tour: Fantastický hetrik pre Girmaya

11.7.2024, 15:00 | Preteky vo svete | Jozef Klačan
12. etapa Tour: Fantastický hetrik pre Girmaya
Biniam Girmay (© A.S.O. / Billy Ceusters)

12. 11.7. zvlnena etapa ciel rovina Aurillac > Villeneuve-sur-Lot 204 km Girmay
profil etapy, 2220 nastúpaných metrov (© letour.fr)
Po horskej bitke prišla dvanásta etapa, ktorej profil bol pomerne členitý. Napriek trom kategorizovaným a niekoľkým nekategorizovaným stúpaniam sa očakával šprintérsky dojazd. Istú šancu na úspech mohol mať aj únik, pokiaľ by si vypracoval v prvej často etapy dostatočný náskok.
Etapa začala v svižnom tempe. Viacerí z jazdcov mali záujem dostať sa do úniku. Jednalo sa aj o "veľké" mená ako Louis Mentjes (Intermarché), Magnus Cort (Uno-X) alebo Richard Carapaz (EF). Tempu pelotónu naopak nestačil Fabio Jakobsen (dsm - firmenich), ktorý mal dnes zjavne nejaké problémy a napokon zosadol z bicykla. 
- reklama -
- reklama -
- reklama -
- reklama -
Finálny únik nakoniec utvorila štvorica Valentin Madouas, Quentin Pacher (2x Groupama - FDJ), Jonas Abrahamsen (Uno-X) a Anthony Turgis (Total Energies). Náskok sa vyšplhal až na tri a pol minúty, potom ale začal pomaly klesať. Prvé dve vrchárske prémie podľa očakávania zobral Abrahamsen, ktorého dnešným cieľom bolo zjavne dorovnať Tadeja Pogačara (UAE) vo vrchárskej súťaži. V tejto chvíli mu chýbal ešte jeden bod, ten bol k dispozícii na poslednej vrchárskej prémii.
Z balíka odpadol aj Pello Bilbao (Bahrain-Victorious), nasledne sa dotiahol späť ale potom opäť nestačil a nakoniec tiež vzdal. Tadej Pogačar dnes oslávil tridsiaty deň v žltom drese.
Únik na čele pelotónu kontrolovali jazdci Alpecinu, zjavne si dnes robili zálusk na ďalšie víťazstvo s Jasperom Philipsenom. Šprintérsku prémiu na 94-tom kilometri vyhral Turgis pred Abrahamsenom a Pacherom. Z pelotónu vyhral špurt do stúpania Girmay pred Philipsenom, takže svôj náskok v bodovacej súťaži navýšil o bod, čím si poistil zelený trikot minimálne do ďalšej etapy.
Ďaleko za pelotónom trpela dvojica Jonas Rickaert (Alpecin) a Jevgenij Fedorov (Astana). Balík znížil odstup na únik na niečo vyše minúty, na definitívne pohltenie ale ešte bolo priskoro.
- reklama -
- reklama -
- reklama -
- reklama -
V stúpaní na poslednú horskú prémiu si z úniku vystúpil Turgis. Abrahamsen si s prehľadom prišiel po jeden bod a dorovnal v horskej súťaži Pogačara. Bodkovaný dres oblečie aj v trinástej etape, v poradí ale pri rovnosti bodov ostane na druhom mieste, keďže Pogačar vyhral na Galibieri, najvyššie klasifikovanej horskej prémii.
Pelotón predsa len prestal sťahovať náskok a odstup sa ustálil na hranici jednej minúty. Alpecinu začali dochádzať domestici, na čele balíka už pracoval iba osamotený Silvan Dillier. Ostatné šprintérske tímy sa zatiaľ nezapájali.
- reklama -
- reklama -
- reklama -
- reklama -
Priemerná rýchlosť po troch hodinách etapy bola 47,2 km/h, slušné tempo. V pelotóne boli zatiaľ pekne zabudovaní dnešný favoriti - Jasper Philpsen (Alpecin), Dylan Groenewegen (Jayco AlUla), Pascal Ackermann (Israel - Premier Tech), Arnaud de Lie (Lotto) aj Mark Cavendish (Astana). Cavendish dnes prišiel o svojho dvorného rozbiehača Michaela Morkova, ktorý už na dnešnú etapu vďaka pozitívnemu testu na Covid nenastúpil.
Odstup dosť nepochopiteľne klesal a únik sa stal minulosťou už viac ako štyridsať kilometrov pred cieľom. Situácia v balíku bola dosť nervózna. Ochranná zóna bola aj v tejto etape rozšírená na päť kilometrov, jazdci na celkové poradie teda ešte museli prežiť nejakých tridsať kilometrov.
Abrahamsen prešiel v únikoch už 761 kilometrov, druhý v poradí Madouas 497 kilometrov a tretí Pacher 454 kilometrov. Situácia v balíku sa upokojila, jazdci dostali príležitosť sa občerstviť, doplniť bidóny a trochu si vydýchnúť pred dojazdom. To určite potešilo Romaina Bardeta (dsm - firmenich), ktorý riešil defekt.
Dnešný dojazd bol pomerne technický na príjazde do mesta, potom sa v druhom kilometri pred cieľom prechádzal most, prišiel kruhový objazd a následne úplne rovný posledný kilometer. Bolo teda otázkou nakoľko sa na nohách šprintérov podpísalo rýchle tempo etapy ako aj teplé počasie.
Najbojovnejším pretekárom etapy bol vyhlásený Quentin Pacher (Groupama - FDJ). Dvanásť kilometrov pred cieľom došlo k hromadnému pádu v pomerne vysokej rýchlosti, na zemi ostali viacerí jazdci. Smolu mal opäť aj Primož Roglič (RedBull-Bora), ktorý menil bicykel a musel s pomocou tímu doťahovať stratu. Tempo pelotónu už ale bolo vysoké a jeho ambície skončili.
Zo špice išli jazdci dsm - firmenich, aj keď už svojho šprintéra nemali. Ani jazdci Astany sa nedali zahanbiť. Vpredu bol aj Girmay. Výborne išla Arkéa. 
Nakoniec neuveriteľne vyhral Biniam Girmay (Intermarché). Tretia etapa pre tohto jazdca. Druhý Wout van Aert (Visma) a tretí Arnaud Démare (Arkéa). Rozhodcovia nakoniec ešte preskúmali šprint a odsunuli na koniec skupiny Arnaud Démara (Arkéa) a Marka Cavendisha (Astana).
Videli sme svižnú etapu. Štvorčlenný únik bojoval, pelotón vedený jazdcami Alpecinu bol ale proti a doviedol etapu do šprintérskeho dojazdu. Tú im ale vyfúkol fantastický Girmay.
video v clanku ikonka ciernaVideo - posledné kilometre etapy

 
Jonas Abrahamsen sa vo vrchárskej súťaži dorovnal na Tadeja Pogačara, pri rovnosti bodov na základe doplňujúcich kritérií ostáva druhý, bodkovaný dres si ale oblečie aj v trinástej etape. Zelený dres si už na rýchlostnej prémii poistil Biniam Girmay no a víťazstvom v cieli už možno zasadil Philipsenovi poslednú ranu. V celkovom poradí sa stal obeťou pádu Primož Roglič, ktorý musel meniť bicykel a už sa nedokázal vrátiť, klesoll o dve miesta. Ostatní ostali na svojich pozíciách, ale v tom obrovskom tempe si určite veľmi neoddýchli.

Michael Morkov vďaka pozitívnemu testu na Covid nenastúpil na štart, čím Mark Cavendish prišiel o svojho kľúčového muža. Fabio Jakobsen a Pello Bilbao odstúpili v priebehu etapy - tímy dsm - firmenich a Bahrain-Victorious tak stratili svoje najväčšie želiezka v boji o etapy.
vyjadrenie ikonky ciernaVyjadrenie Biniam Girmay (víťaz)
"Chcel by som poďakovat Bohu, ktorý mi dodáva veľa sily a energie. Opäť musím poďakovať aj tímu, bez nich by som to nedokázal. Vedel som od začiatku Tour, že mám dobrú formu a ukazuje sa, že keď mám dobrú pozíciu, dokážem vyhrať. Odkedy som obliekol zelený dres, cítim sa rýchlo, verím si a dokazujem, že som šprintérom. Záver bol dnes hektický, musel som sa koncentrovať, výborne zapracoval Mike Teunissen, ktorý ma vytiahol dopredu, no a keď dojazd stúpa, tak mi to naozaj vyhovuje."
vyjadrenie ikonky ciernaVyjadrenie Wout van Aert (druhý v poradí)
"Som sklamaný, pretože som bol zatvorený medzi Démara a bariéru. Chcem si pozrieť, čo sa vlastne stalo. Víťazstvo som mal strašne blízko. Musím si z dneška zobrať pozitíva, dúfam, že to takto ostane a na včerajšie zranenia zabudne čo najskôr."
vyjadrenie ikonky ciernaVyjadrenie Fabio Jakobsen (odstúpil)
"Necítil som sa dobre už včera. V noci som sa celkom vyspal, aj som sa najedol, ale už ráno som cítill veľkú únavu a mal veľmi ťažké nohy. Už od štartu som išiel úplne naplno a nebol schopný držať tempo balíka. Musel som ho nechať odísť a to bol koniec. Necítim sa chorý, ale ani dobre a keď chcete pretekať na Tour, musíte byť stopercentný."
Výsledky etapy
1. GIRMAY BINIAM Intermarché - Wanty 04:17:15
2. VAN AERT WOUT Visma | Lease a Bike 00:00
3. ACKERMANN PASCAL Israel - Premier Tech 00:00
4. PHILIPSEN JASPER Alpecin - Deceuninck 00:00
5. DE LIE ARNAUD Lotto Dstny 00:00
6. KRISTOFF ALEXANDER Uno-X Mobility 00:00
7. BAUHAUS PHIL Bahrain Victorious 00:00
8. COQUARD BRYAN Cofidis 00:00
9. GROENEWEGEN DYLAN Team Jayco - AlUla 00:00
10. GIBBONS RYAN Lidl - Trek 00:00
Zobraziť kompletné poradie
Priebežné poradie pretekov po etape
1. POGACAR TADEJ UAE Team Emirates 49:17:49
2. EVENEPOEL REMCO Soudal Quick-Step 01:06
3. VINGEGAARD JONAS Visma | Lease a Bike 01:14
4. ALMEIDA JOAO UAE Team Emirates 04:20
5. RODRIGUEZ CARLOS INEOS Grenadiers 04:40
6. ROGLIC PRIMOZ Red Bull - Bora 04:42
7. LANDA MIKEL Soudal Quick-Step 05:38
8. YATES ADAM UAE Team Emirates 06:59
9. AYUSO JUAN UAE Team Emirates 07:09
10. CICCONE GIULIO Lidl - Trek 07:36
Zobraziť kompletné poradie
Priebežné poradie bodovacej súťaže po etape
1. GIRMAY BINIAM Intermarché - Wanty 328
2. PHILIPSEN JASPER Alpecin - Deceuninck 221
3. TURGIS ANTHONY TotalEnergies 141
4. ABRAHAMSEN JONAS Uno-X Mobility 124
5. COQUARD BRYAN Cofidis 117
6. DE LIE ARNAUD Lotto Dstny 114
Priebežné poradie vrchárskej súťaže po etape
1. POGACAR TADEJ UAE Team Emirates 36
2. ABRAHAMSEN JONAS Uno-X Mobility 36
3. VINGEGAARD JONAS Visma | Lease a Bike 28
4. EVENEPOEL REMCO Soudal Quick-Step 18
5. MADOUAS VALENTIN Groupama - FDJ 16
6. RODRIGUEZ CARLOS INEOS Grenadiers 12
Priebežné poradie súťaže do 25 rokov po etape
1. EVENEPOEL REMCO Soudal Quick-Step 49:18:55
2. RODRIGUEZ CARLOS INEOS Grenadiers 03:34
3. AYUSO JUAN UAE Team Emirates 06:03
4. JORGENSON MATTEO Visma | Lease a Bike 07:50
5. BUITRAGO SANTIAGO Bahrain Victorious 08:35
6. HEALY BEN EF Education - EasyPost 11:02
Všetky prémie na trase etapy:
4-20 141 km - Côte d’Autoire: dĺžka 2,7 km; sklon 5,9 % (1)
4-20 119 km - Côte de Rocamadour: dĺžka 2 km; sklon 5,8 % (1)
sprint-20 94 km - GOURDON (20-17-15-13-11-10-9-8-7-6-5-4-3-2-1)
4-20 68 km - Côte de Montcléra: dĺžka 2 km; sklon 4,6 % (1)
ciel Cieľ - VILLENEUVE-SUR-LOT (50-30-20-18-16-14-12-10-8-7-6-5-4-3-2) + bon. sek. 10-6-4
 Vysielanie na Športe RTVS:
od 14:50 priamy prenos
komentátori: Vladimír Genda, Samuel Brečka
spolukomentátor: Ján Valach
 
Náš eshop