6. etapa Tour: Druhá šprintérska etapa v rade - Dylan Groenewegen víťazí vo fotofiniši

6. etapa Tour: Druhá šprintérska etapa v rade - Dylan Groenewegen víťazí vo fotofiniši
Dylan Groenewegen (© A.S.O. / Billy Ceusters)

6. 4.7. rovinata etapa ciel rovina Macon > Dijon 163 km Groenewegen
profil etapy, 1000 nastúpaných metrov (© letour.fr)
Po historickom víťazstve Marka Cavendisha v stredajšej piatej etape, ktorým sa osamostatnil na čele rebríčka v počte vyhraných etáp na TdF pred Eddie Mercxom nasledovala vo štvrtok opäť šprintérska etapa. Mala dať jazdcom na celkové poradie trochu vydýchnuť a nachystať sa na piatkovú časovku. 
Mark Cavendish pred etapou avizoval, že aj keď "Misiu 35" spolu s tímom Astana-Qazaqstan splnil,  Tour sa pre neho rozhodne nekončí a je pripravený zabojovať o posunutie rekordu. Na štart sa postavil aj Mads Pedersen (Lidl-Trek), ktorý mal v závere piatej etapy tvrdý pád. Podľa vyjadrenia tímu má udretú ľavú lopatku, vyšetrenie ale neodhalilo zlomeninu a tak sa o jeho pokračovaní v pretekoch rozhodne až na základe stavu po šiestej etape.
Krátko po štarte pelotón začal v miernom daždi stúpať na jedinú horskú prémiu dňa. Tá sa nachádzala na 8 kilometri. Na vrchole Col du Bois Clair (štvrtá kategória, 1,6 km, 6%) bol prvý Jonas Abrahamsen (Uno-X). Zobral tak jediný dnešný vrchársky bod, čím si upevnil vedúcu pozíciu v súťaži o bodkovaný dres. Pridal sa k nemu Axel Zingle (Cofidis) a spolu vytvorili únik.
- reklama -
- reklama -
- reklama -
- reklama -
Náskok pomaly narastal. V pelotóne ale zjavne bol záujem o body zo šprintérskej prémie a dvojica bola pohltená zhruba tri kilometre pred prémiou. Tú ovládol Jasper Philipsen (Alpecin) pred Biniamom Girmayom (Intermarché), Madsom Pedersenom (Lidl-Trek), Arnaudom Démarom (Arkéa) a Bryanom Coquardom (Cofidis).
Vyzeralo to, že sa nikomu nechce do úniku. Pelotón išiel dlho pokope a ani tempo nebolo nijako závratné. Prvú hodinu prešiel pelotón priemernou rýchlosťou 42,5 km/h. Opäť začalo pršať a to aj v cieľovom Dijone. Jazdci v kľude prešli tisícim kilometrom tohtoročnej Tour de France. Aspoň teda pobavila nasledujúca "zaručená" správa zo zákulisia.
Na chvíľu to vyzeralo, že Victor Campanaerts s Arnaud de Liem (2x Lotto) sa pokúsia rozvíriť pokojné vody, bol to ale planý poplach. Aspoň sa zrýchlilo. Drobné vzrušenie priniesli technické problémy Marka Cavendisha (Astana), ktorý musel meniť bicykel a musel sa vracať späť. Stalo sa to v dosť nevhodný moment, keďže vpredu na vetre začali pracovať tímy Visma a EF.
Pelotón sa rozdelil, favoriti síce všetci boli vpredu, ale niektoré tímy delenie nezvládli a napríklad viacerí jazdci UAE ostali v druhej skupine. Okrem Almeidu (UAE) sa tam nachádzal aj Soler (UAE) a Buitrago (Bahrain-Victorious). Delenie najlepšie zvládli jazdci Visma - Lease a Bike a RedBull-Bora. Vzadu ale ostalo aj veľa šprintérov, čo viedlo k spojeniu skupín. Niektorí športoví riaditelia si oddýchli. Do balíka sa vrátil aj Mark Cavendish (Astana).
- reklama -
- reklama -
- reklama -
- reklama -
Mark Cavendish (Astana) opäť menil bicykel, zrejme chcel na šprint svoju "jednotku". Tentoraz to bolo v kľudnej pasáži a tak mu nerobilo žiadny problém vrátiť sa späť. 44 kilometrov pred cieľom došlo v pelotóne k pádu. Vyzeralo to, že sa nikomu nič nestalo, vzadu ostalo zopár pretekárov vrátane bodkovaného Jonasa Abrahamsena (Uno-X), všetci sa veľmi rýchlo vrátili.
Posledných päť šprintov pelotónu na Tour de France malo piatich rôznych víťazov -  Pedersen, Philipsen a Meeus vyhrali ešte vlani, Girmay a Cavendish už v tohtoročnej edícii. Boli sme zvedaví, či "tradícia" bude pokračovať, adeptov bolo viac než dosť - de Lie, Jakobsen, Groenewegen, Bennet, Kristoff, Gaviria, BauhausCoquard alebo Démare.
- ponuka ehopu -
- ponuka eshopu -
Na čele balíka sa začali objavovať šprintérske tímy. Záver nebol veľmi náročný, napriek tomu tam zhruba tri kilometre pred cieľom boli nejaké zákruty a samotný cieľ potom do veľmi mierneho kopca. Jazdci museli byť veľmi pozorní a zároveň nezačať špurtovať príliš skoro.
Najaktívnejším jazdcom etapy bol vyhlásený Mads Pedersen (Lidl-Trek). Zrejme ako motivácia, aby neodstúpil po páde z predchádzajúcej etapy. Rozhodcovia to ale mali ťažké, keďže sa skoro celý deň nič nedialo.
Vpredu sa opäť zoradila Astana. Sedem kilometrov pred cieľom došlo k pádu. Zo šprintérov tam ostal Marijn van den Berg (EF), jeho ambície pre túto etapu skončili. Vyzeralo to, že na šprint sa chystal aj Wout van Aert (Visma).
video v clanku ikonka ciernaVideo záveru etapy
Astana sa trochu vytratila. Oprate prevzali jazdci Uno-X, ale ani im to nevyšlo. V šprinte boli najlepší Dylan Groenewegen (Jayco) a Jasper Philipsen (Alpecin). Nakoniec rozhodol fotofiniš v prospech Dylana Groenewegena. Tretí opäť výborný Biniam Girmay (Intermarché). Jasper Philipsen bol po dojazde relegovaný na posledné miesto v skupine za nedodržanie línie šprintu, keď zatvoril Wouta van Aerta pri pravej bariére.
Vrchári zvládli ďalší deň bez ujmy a budeme sa tešiť na ich výkony v dôležitej piatkovej časovke. Šprintéri opäť ukázali, že v dojazdových chaosoch je všetko možné a každý deň sadne niekomu inému. Groenewegen bol šiestym rôznym šprintérom, ktorý vyhral posledných šesť etáp. Philipsenovi zatiaľ nie je súdené uspieť. Za to Girmay bol opäť vysoko a aj pre Pedersenov včerajší pád má v bodovačke veľmi slušný náskok. Keďže Philipsen zatiaľ nevíťazí, Eritrejčan môže reálne bojovať o zelený dres. Bodkovaný ostal Abrahamsenovi, biely Evenepoelovi.
vyjadrenie ikonky ciernaVyjadrenie Dylana Groenewegena (víťaz)
"Som šťastný. Mám na sebe holandský majstrovský dres, hneď som si vravel, že to bude dobrá fotografia zo stupňa víťazov. Včera som bol trochu sklamaný, takže dnešné víťazstvo pre mňa veľa znamená. Dúfam, že prídu aj ďalšie."
vyjadrenie ikonky ciernaVyjadrenie Jonasa Vingegaarda (3. miesto v GC)
"Ešte som podrobne nevidel trasu zajtrajšej časovky, len na videu. Myslím, že je jemne zvlnená, nie veľmi technická. Bude to rýchla časovka. Tadej je dobrý časovkár, takže bude dobrý aj zajtra. Favoritom, možno pre mňa najväčším je Remco. Ja tam určite nechám všetko."
vyjadrenie ikonky ciernaVyjadrenie Madsa Pedersena (najbojovnejší jazdec)
"Radšej by som išiel teraz do sprchy a nechal si vymeniť obväzy, vidno, že mi to už začína mokvať. Ale dostal som zlaté čísla, tak dúfam, že vyhlásenie bude rýchle. Dnes som chcel šprintovať, aby som nestratill šancu na zelený dres. Nakoniec tých bodov veľa nebolo, ale Tour je ešte dlhá."
Výsledky etapy
1. GROENEWEGEN Dylan Team Jayco - AlUla 03:31:55
2. GIRMAY Biniam Intermarché - Wanty 00:00
3. GAVIRIA Fernando Movistar Team 00:00
4. BAUHAUS Phil Bahrain Victorious 00:00
5. DE LIE Arnaud Lotto Dstny 00:00
6. VAN AERT Wout Visma | Lease a Bike 00:00
7. DÉMARE Arnaud Arkéa - B&B Hotels 00:00
8. KRISTOFF Alexander Uno-X Mobility 00:00
9. ACKERMANN Pascal Israel - Premier Tech 00:00
10. ALLEGAERT Piet Cofidis 00:00
Zobraziť kompletné poradie
Priebežné poradie pretekov po etape
1. POGAČAR Tadej UAE Team Emirates 26:47:19
2. EVENEPOEL Remco Soudal Quick-Step 00:45
3. VINGEGAARD Jonas Visma | Lease a Bike 00:50
4. AYUSO Juan UAE Team Emirates 01:10
5. ROGLIČ Primož link ikonka Red Bull - Bora 01:14
6. RODRIGUEZ Carlos INEOS Grenadiers 01:16
7. LANDA Mikel Soudal Quick-Step 01:32
8. ALMEIDA Joao UAE Team Emirates 01:32
9. CICCONE Giulio Lidl - Trek 03:20
10. BERNAL Egan INEOS Grenadiers 03:21
Zobraziť kompletné poradie
Priebežné poradie bodovacej súťaže po etape
1. GIRMAY Biniam Intermarché - Wanty 149
2. PEDERSEN Mads Lidl - Trek 111
3. ABRAHAMSEN Jonas Uno-X Mobility 87
4. PHILIPSEN Jasper Alpecin - Deceuninck 85
5. COQUARD Bryan Cofidis 75
6. GAVIRIA Fernando Movistar Team 73
Priebežné poradie vrchárskej súťaže po etape
1. ABRAHAMSEN Jonas Uno-X Mobility 26
2. POGAČAR Tadej UAE Team Emirates 20
3. MADOUAS Valentin Groupama - FDJ 16
4. VINGEGAARD Jonas Visma | Lease a Bike 15
5. EVENEPOEL Remco Soudal Quick-Step 12
6. WILLIAMS Stephen Israel - Premier Tech 10
Priebežné poradie súťaže do 25 rokov po etape
1. EVENEPOEL Remco Soudal Quick-Step 26:48:04
2. AYUSO Juan UAE Team Emirates 00:25
3. RODRIGUEZ Carlos INEOS Grenadiers 00:31
4. JORGENSON Matteo Visma | Lease a Bike 02:36
5. BUITRAGO Santiago Bahrain Victorious 03:25
6. VAN WILDER Ilan Soudal Quick-Step 04:56
Všetky prémie na trase etapy:
4-20 153 km - Col du Bois Clair: dĺžka 1,6 km; sklon 6 % (1)
sprint-20 132 km - CORMATIN (20-17-15-13-11-10-9-8-7-6-5-4-3-2-1)
ciel Cieľ - DIJON (50-30-20-18-16-14-12-10-8-7-6-5-4-3-2) + bon. sek. 10-6-4
 Vysielanie na Športe RTVS:
od 15:00 priamy prenos
komentátori: Vladimír Genda, Martin Pohanič
spolukomentátor: Ján Valach
 
Náš eshop