Mark Cavendish v 5. etape napísal históriu Tour de France rekordným 35. víťazstvom

3.7.2024, 15:00 | Preteky vo svete | Lukáš Timko
Mark Cavendish v 5. etape napísal históriu Tour de France rekordným 35. víťazstvom
Mark Cavendish (© A.S.O. / Charly Lopez)

5. 3.7. rovinata etapa ciel rovina St-Jean-Maurienne > St-Vulbas 177 km Cavendish
profil etapy, 1050 nastúpaných metrov (© letour.fr)
Nepamätáme si Tour, kde by mali už po prvých štyroch etapách až ôsmi pretekári v celkovom poradí stratu väčšiu ako hodinu a pol.  Táto Tour začala veľmi tvrdo, no šprintéri a pomocníci sa tešia, že nastane mierne uvoľnenie stresu i náročnosti. V stredu prišla druhá etapa pre šprintérov. Tú prvú drvivá väčšina rýchlikov pokazila, takže boli hladní po úspechu.
Už začína byť zvykom, že v rovinatých etapách nie je záujem o únik, čo je v tejto marketingovej ére trochu prekvapujúce. Síce to v úvode zo zvláštnych dôvodov skúšal štvrtý muž celkového poradia Juan Ayuso (UAE), ale po štyroch kilometroch ho, samozrejme, dobehli. Potom sporadicky niekto nastupoval až sa podarilo odísť Clémentovi Russovi (Groupama). Keď už bolo zjavné, že odchádza, útočili ďalší. Opäť ich ale Alpecin s Lidlom chytali a napokon pustili iba Mattéa Verchera z TotalEnergies. Ten po pár kilometroch dobehol krajana a vytvorili klasický únik dňa.
- reklama -
- reklama -
- reklama -
- reklama -
Je až neuveriteľné, že prvá hodina sa šla iba rýchlosťou 38 km/h, hoci terén vyzeral byť v miernom zjazde. Profesionáli dnes už na pretekoch vedia, kedy šetriť a kedy pretekať. Bol to teda dlhý deň do cieľového Saint-Vulbas. Ani v druhej hodine sa tempo nedokázalo dostať cez 40 km/h a ešte prišlo aj neklasifikované stúpanie, ktoré všetko ešte viac spomalilo.
V hlavnej skupine všetko režíroval Alpecin. 59 kilometrov pred cieľom došlo k najväčšiemu pádu dňa. Spôsobil ho Tadej Pogačar, ktorého súperi nechtiac mierne vytlačili k stredovému ostrovčeku s dopravnou značkou, ktorej sa v poslednej sekunde vyhol, ale spôsobil kolíziu Mateja Mohoriča, ktorý šiel za ním. Ten hneď stiahol na zem za ním idúceho kolegu Pella Bilbaa a ďalších asi šesť pretekárov. Šlo sa ale v nízkej rýchlosti, a tak sa nikomu nič nestalo.
Nasledovala šprintérska prémia. Ako prví ňou prešli ešte jazdci z úniku, ktorí mali v tom čase náskok 70 sekúnd. Nebojovali. Z balíka špurt vyhral Mads Pedersen pred Samom Bennettom a Biniamom Girmayom. To znamenalo, že sa virtuálne do zeleného dresu dostal Pedersen s rovnakým počtom bodov ako Girmay. Bolo teda jasné, že ten, kto skončí lepšie v cieli, bude na pódiu oblečený do zelenej.
Následne začalo pršať a Russo s Vercherom boli dobehnutí 36 km pred cieľom. Práve vtedy začínal krátky kopec Côte de Lhuis (dĺžka 3 km; sklon 4,8 %), kde však bolo tempo nízke, takže žiadne prekvapenia sa nekonali. Pribúdali pády, na zemi skončili Christophe Laporte či Alexander Kristoff. Skúsení borci, ktorým táto sezóna príliš nevychádza.
- reklama -
- reklama -
- reklama -
- reklama -
Postupne sa tvorili šprintérske vlaky, kde sa klasicky motali aj tímy pre celkové poradie. Tie vypadli štyritisíc metrov pred páskou, kde už bola ochranná zóna. Celý čas tam bola výborne Astana a Mark Cavendish v záverečnom kilometri skvelo prekľúčkoval súperov, nastúpil (zdalo sa, že skoro), no obrovskú šancu z rúk nepustil a pripísal si 35. víťazstvo. V priamom súboji ho nedokázal zdolať druhý Jasper Philipsen, ktorý bol v kľúčový moment mierne zavretý a už potom nemal šancu. Tretí skončil Alexander Kristoff pred De Liem i Jakobsenom.
video v clanku ikonka ciernaVideo posledných kilometrov
V samom závere bol vo vysokej rýchlosti do bariéry zrámovaný Mads Pedersen. Vyzeralo to s ním zle a môže to zmeniť podobu boja o zelený dres. Podľa prvých informácií si nič nezlomil, no jeho pokračovanie na Tour určí noc. Nevyšlo to vôbec ani Biniamovi Girmayovi, no pri Dánovom páde mu stačilo na dres aj deviate miesto. Je prvým pretekárom čiernej pleti, ktorý si obliekol špeciálne tričko. V ostatných súťažiach sa nič nezmenilo.
Mark Cavendish dokázal to, v čo už takmer nikto neveril. Sezóna mu nevychádzala, všade počúval, že je už starý a pomalý, ale Vinokourovi a spol padol veľký kameň zo srdca. Sezónu podriadili tomuto útoku na rekordný 35. triumf a ako sa ukázalo, zvládli to skvelo. V absolútnom závere urobili všetko správne. Manxman nie len, že prekonal Eddyho Merckxa v počte triumfov, ale vo veku 39 rokov je vôbec druhým najstarším víťazom etapy. Bol veľmi šťastný aj preto, že priamo s ním tam bola celá jeho rodina a verný súputník Mark Renshaw už v pozícii športového riaditeľa.
vyjadrenie ikonky ciernaVyjadrenie Marka Cavendisha (víťaz)
"Asi to malo tak byť, že bola moja kariéra ako na húsenkovej dráhe. Nemôžem tomu uveriť. Bolo už hazardom vôbec to, že som sa ešte rozhodol pokračovať v kariére. Pre Alexandra Vinokourova to bol veľký risk, že to ešte so mnou skúsil. Chceli sme presne toto dosiahnuť. Všetko sme tomuto prispôsobili a radujeme sa. Tour začala veľmi ťažko, no začiatky mi nesedia, ale poznám seba, svoje telo a veril som, že sa do toho dostanem. Chlapci to skvelo zvládli. Bolo to náročné, pretože už nie som fyzicky tak dobre na tom ako súperi, no rozhodla hlava."
vyjadrenie ikonky ciernaVyjadrenie Marka Renshawa (DS Astany)
"Ja to ani neviem opísať. Stalo sa niečo neuveriteľné. Ešte nám ani v aute nefungovala televízia, a tak sme chvíľu nevedeli, či vyhral alebo nie. Infarktové stavy sme prežívali. Mark nestrácal nádej, práveže sa neustále zlepšoval a cielil na tento deň. Vyžarovala z neho sebadôvera, ktorá sa preniesla na celý tím. Chcem aj ja poďakovať Alexandrovi, že nám veril a vybudoval tento tím okolo Marka pre túto Tour. Veľmi, veľmi sa na to zameral a zvládol to úžasne. Poviem pravdu, že som tomu viac veril zajtra, ale on skrátka do toho dal všetko a videli sme, ako to dopadlo."
vyjadrenie ikonky ciernaVyjadrenie Alexandra Vinokourova (šéf Astany)
"Bola to veľmi dlhá práca. Vlani som v deň odstúpenia Markovi povedal, že je to na ňom. Ak sa rozhodne pokračovať, hneď zajtra mu dám zmluvu a budeme na tom robiť. Argumentoval som tým, že takáto legenda nemôže takto skončiť s cyklistikou a najmä s Tour ako sa to stalo vlani. Rozhodol sa to prijať. Verili sme tomu celý čas a teraz tu stojí ako rekordér. Ale nebral by som to ako modlu. Bol by menšou legendou len s 34? Chceli sme skrátka dokázať, že stále môže byť najlepší, vyhrať. No a teraz, keď poznáte Marka, viete, že sa bude snažiť pridať ešte niečo ďalšie."
vyjadrenie ikonky ciernaVyjadrenie Tadeja Pogačara (líder pretekov)
"Bol to pokojný deň a bolo skvelé vidieť to Markovo 35. víťazstvo. Je úžasné, čo dosiahol. My sme boli celý deň v pohode."
Výsledky etapy
1. CAVENDISH Mark Astana Qazaqstan 04:08:46
2. PHILIPSEN Jasper Alpecin - Deceuninck 00:00
3. KRISTOFF Alexander Uno-X Mobility 00:00
4. DE LIE Arnaud Lotto Dstny 00:00
5. JAKOBSEN Fabio dsm-firmenich PostNL 00:00
6. ACKERMANN Pascal Israel - Premier Tech 00:00
7. DÉMARE Arnaud Arkéa - B&B Hotels 00:00
8. THIJSSEN Gerben Intermarché - Wanty 00:00
9. GIRMAY Biniam Intermarché - Wanty 00:00
10. VAN DEN BERG Marijn EF Education - EasyPost 00:00
Zobraziť kompletné poradie
Priebežné poradie pretekov po etape
1. POGAČAR Tadej UAE Team Emirates 23:15:24
2. EVENEPOEL Remco Soudal Quick-Step 00:45
3. VINGEGAARD Jonas Visma | Lease a Bike 00:50
4. AYUSO Juan UAE Team Emirates 01:10
5. ROGLIČ Primož link ikonka Red Bull - Bora 01:14
6. RODRIGUEZ Carlos INEOS Grenadiers 01:16
7. LANDA Mikel Soudal Quick-Step 01:32
8. ALMEIDA Joao UAE Team Emirates 01:32
9. CICCONE Giulio Lidl - Trek 03:20
10. BERNAL Egan INEOS Grenadiers 03:21
Zobraziť kompletné poradie
Priebežné poradie bodovacej súťaže po etape
1. GIRMAY Biniam Intermarché - Wanty 102
2. PEDERSEN Mads Lidl - Trek 94
3. ABRAHAMSEN Jonas Uno-X Mobility 87
4. PHILIPSEN Jasper Alpecin - Deceuninck 78
5. VAUQUELIN Kévin Arkéa - B&B Hotels 60
6. COQUARD Bryan Cofidis 58
Priebežné poradie vrchárskej súťaže po etape
1. ABRAHAMSEN Jonas Uno-X Mobility 25
2. POGAČAR Tadej UAE Team Emirates 20
3. MADOUAS Valentin Groupama - FDJ 16
4. VINGEGAARD Jonas Visma | Lease a Bike 15
5. EVENEPOEL Remco Soudal Quick-Step 12
6. WILLIAMS Stephen Israel - Premier Tech 10
Priebežné poradie súťaže do 25 rokov po etape
1. EVENEPOEL Remco Soudal Quick-Step 23:16:09
2. AYUSO Juan UAE Team Emirates 00:25
3. RODRIGUEZ Carlos INEOS Grenadiers 00:31
4. JORGENSON Matteo Visma | Lease a Bike 02:36
5. BUITRAGO Santiago Bahrain Victorious 03:25
6. VAN WILDER Ilan Soudal Quick-Step 04:56
Všetky prémie na trase etapy:
4-20 73 km - Côte du Cheval Blanc: dĺžka 1,5 km; sklon 4,3 % (1)
sprint-20 54 km - AOSTE (20-17-15-13-11-10-9-8-7-6-5-4-3-2-1)
4-20 35 km - Côte de Lhuis: dĺžka 3 km; sklon 4,8 % (1)
ciel Cieľ - SAINT-VULBAS (50-30-20-18-16-14-12-10-8-7-6-5-4-3-2) + bon. sek. 10-6-4
 Vysielanie na Športe RTVS:
od 15:00 priamy prenos
komentátori: Vladimír Genda, Martin Pohanič
spolukomentátor: Ján Valach
 
Náš eshop