14. etapa Tour: V prvej pyrenejskej etape druhé víťazstvo pre Pogačara, zlomil súperov a získal čas

13.7.2024, 13:00 | Preteky vo svete | Kamil Kaszycki
14. etapa Tour: V prvej pyrenejskej etape druhé víťazstvo pre Pogačara, zlomil súperov a získal čas
Tadej Pogačar (© A.S.O. / Billy Ceusters)

14. 13.7. rovinata etapa ciel rovina Pau > St-Lary-Soulan 152 km Pogačar
profil etapy, 4000 nastúpaných metrov (© letour.fr)
Keď sa Tour de France dostane do Pau pelotónom koluje jasný odkaz: Pyreneje sú tu! Týmto víkendom Tour prešla do fázy, kde sú pre jazdcov až na jednu výnimku pripravené samé náročné etapy s množstvom výškových metrov. Už v sobotu ich bolo 4000 a odštartoval to Col du Tourmalet (dĺžka 19 km; sklon 7,4 %). Záujemci o únik dostali ešte pred nájazdom na túto legendu k dispozícii 60-kilometrovú falošnú rovinu, kde mohli sformovať skupinu. Ak chcel únik mať šancu na víťazstvo potreboval si nahnať dostatočný náskok už v prvej fáze etapy. 
Po Tourmalete už bola každá aktivita veľmi bolestivá, hneď po zjazde sa začalo stúpať na Hourquette d'Ancizan (dĺžka 8,2 km; sklon 5,1 %), ktorý mal miernejšie sklony a neposkytoval veľa možností na útok. Zato bol ideálnym rozohriatím pred cieľovým Pla d'Adet, s dĺžkou 10,6 km a priemerným sklon 7,9 % mal tento kopec parametre narobiť paseku aj skupine favoritov.
Ak by Pogačarovo UAE zvolilo obrannú taktiku a do úniku sa dostali kvalitní vrchári so stratou v poradí (a že ich teda bolo) mohli by sa úvodnej pyrenejskej etape pobiť o víťazstvo. Z doteraz aktívnych sa dali vypichnúť Bardet, Carapaz či Grégorie alebo sa práve na dnešok šetrili Gaudu, Gall, Buitrago či Geraint Thomas. Svojich jazdcov mohli chcieť dostať dopredu aj Visma, Ineos či samotné Emiráty, ale to by predurčovalo, že bude jednať o GC deň a etapu chcú brať hlavní favoriti.
- reklama -
- reklama -
- reklama -
- reklama -
Na štarte chýbali Tom Pidcock (Ineos Grenadiers) kvôli pozitívnemu testu na COVID a Guillaume Boivin (Israel). Pre oba tímy to bol prvý odstupujúci jazdec, polovica tímov vrátane Vismy bola ešte v plnom počte. Už po šiestich kilometroch sa k odstupúcim pridal Amaury Capiot z Arkéy, bol obviazaný a hneď po štarte začal strácať. Nakoniec to, po diskusii s tímovým autom, zabalil.
Od začiatku bol veľký záujem o únik, dopredu sa snažil dostať Van der Poel, Campenaerts, Geschke a všetko sa snažil nasledovať Abrahamsen v bodkovanom. Aktívne boli najmä tímy EF, Jayco, Lotto, Red Bull - Bora, Uno-X a Total Energies. Vpredu sa objavil aj Cavendish (Astana), do úniku sa snažili dostať aj šprintéri, aby si vytvorili nejaký náskok pred kopcami a mali ľahší boj s limitom. Po 30 kilometroch od štartu sa odtrhla nádejná 12-členná skupina s borcami ako Simon Yates (Jayco), Gaudu (Groupama), Philipsen (Alpecin) či Kwiatkowski (Ineos), ale aj tá bola pohltená neustálimi nástupmi.
Na čele ich vystriedala štvorica v zložení Van der Poel (Alpecin), Coquard (Cofidis), De Lie a Beullens z Lotta. Vypracovali si menší náskok pred balíkom, ale nič ešte nemali isté. Pelotón zvoľnil tempo, zdalo sa, že UAE je spokojné so skupinkou vpredu. Politt s Wellensom to však nezavreli dokonale a to bol signál pre ďaľších záujemcov o strávenie dňa pred kamerami. Skupina s Van der Poelom mala v tom čase náskok 30 sekúnd. 
Až tesne pod Tourmaletom sa situácia upokojila do čela si doskočili aj Lazkano (Movistar), víťaz druhej etapy Vauquelin s kolegom Gárcíom (obaja Arkéa) a Cort (EF) teda vytvorili 8-člennú partiu, ktorú ešte stíhala 15 členná skupina s Girmayom (Intermanché) a Philipsenom, tí by to radi rozdali na špritérskej prémii. Táto skupina strácala na Van der Poela a spol necelú pol minútu a nedarilo sa im približovať, čelná osmička ich vôbec nečakala. Do šprintérskej prémie sa skupiny nespojili, vyhral ju Coquard pred De Liem, v druhej skupine súboj o 9. miesto a sedem bodov vyhral Girmay proti Philipsenovi.
Po prémii sa všetci štyria šprintéri z čela porúčali a na Tourmalet začala stúpať 16-členná skupina v zložení Costa, Healy, Quinn (všetci EF), Van der Poel (Alpecin), Kwiatkowski (Ineos), Juul-Jensen (Jayco), Armirail (Decathlon), Gaudu (Groupama), Geschke (Cofidis), Lazkano (Movistar), Meintjes (Intermanché), Raúl García (Arkéa), Lutsenko (Astana), Cort (Uno-x), Campanaerts (Lotto), Grellier (Total).  Pelotón vedený UAE mal stratu štyroch minút.
Na Tourmalete (19 km; 7,4 %) sa skupina okresávala, vypadli Costa, Campenaerts aj Vauquelin. Z pelotónu si v tom čase vystúpil Van Aert (Visma), ale aj Abrahamsen, bolo mu jasné, že jeho dni v bodkovanom drese sú spočítané. Boli sme zvedaví kto z dnešného úniku bude mať záujem o body do vrchárskej súťaže. Kilometer pred vrcholom ťahal čelnú skupinu Sean Quinn pre Heallyho. Súboj o body na prémii nakoniec zviedli Gaudu a Lazkano s víťazným koncom pre Španiela v službách Movistaru. Vrcholom Tourmaletu za nimi prešli Amirail, Heally, Meintjes, Kwiatkowski, Lutsenko a Van der Poel.
- reklama -
- reklama -
- reklama -
- reklama -
Z pretekov odstúpili aj Alberto Bettiol (EF) a Luis Vervaeke (Soudal), Evenepoel prišiel už o druhého pomocníka. Talian zase mohol využiť svoje tempárske schopnosti v etapách tretieho týždňa. Únik zozjadoval s náskokom tri a pol minúty na hlavnú skupinu, ktorú stále viedol Nils Politt (UAE). Ten si vystúpil z tempa až v polovici Hourquette d'Ancizan (dĺžka 8,2 km; sklon 5,1 %), na čele balíka strávil skoro celú etapu, úžasný výkon! Na čele hlavnej skupiny ho vystriedal Marc Soler (UAE), vypadol z nej Enric Mas, lídrovi Movistaru táto Tour vôbec nevychádza.
V tom čase mal únik náskok len niečo cez dve minúty. Na čele bola už len pätica v zložení Michal Kwiatkowski (Ineos), David Gaudu (Groupama), Ben Healy (EF), Oier Lazkano (Movistar), Louis Meintjes (Intermanché). Vrchársku prémiu vyhral tentoraz Gaudu pred Lazkanom. V pelotóne nastavil Soler svižné tempo a rýchlo okresával z náskoku vedúcej pätice. Pogačar mal pred cieľovým kopcom k sebe ešte štyroch ľudí, Vingegaard a Evenepoel už len po dvoch kolegoch.
- reklama -
- reklama -
Na čele sme mali silnú päticu, ale náskok minúty a pol na rozbehnuté UAE nevyzeral veľmi sľubne. V tom čase malo grupetto s Girmayom stratu 18 minút, držiteľ zelého dresu by teda nemal mať problém s limitom. Únik začal stúpať na Pla d'Adet (dĺžka 10,6 km; sklon 7,9 %) a hneď odspodu si nastúpil Healy a chytil sa ho Gaudu, Kwiatkowski mal problémy. Ír po chvíli odpáral aj Gaudua, Lazkano s Meintjesom strácali 20 sekúnd.
Francúz sa prepadol k Lazkanovi, Kwiata a Meintjesa precedila skupina favoritom na čele s Almeidom. Z nej sa porúčal Kelderman, Vingegaardovi ostal len Jorgenson. Ten musel byť hneď v pohovosti, pretože z hlavnej skupiny vystrelil Adam Yates! Rýchlo približoval k Healymu a štyri kilometre pred cieľom sa zo skupiny favoritov sa dvihol Tadej Pogačar a upaľoval za kolegom!
Pogačar sa naozaj za chvíľu spojil s kolegom a prehltli Healyho. Po dvoch kilometroch mal už osamotený Slovinec náskok 25 s na Vingegaarda a 40 na Evenepoela. Kilometer pod vrcholom bol už víťaz etapy jasný, išlo o to koľko získa na konkurentov, tí šli už každý za seba. Nakoniec to v cieli bolo 39 s na Vingegaarda, 1:10 na Evenepoela a 1:20 na ostatných počnúc Rodríguezom, samozrejme plus bonusové sekundy. Jazdci z úniku dnes vyšli naprázdno.
video v clanku ikonka ciernaVideo posledných kilometrov
Pyreneje nám hneď v sobotu ponúkli etapu ako sa patrí, bolo sa načo pozerať. Už od štartu v Pau sa chcelo množstvo pretekárov dostať do úniku, ten sa vytvoril až na úpätí Tourmaletu. Bol plný kvalitných jazdcov, ale ani najsilnejší z nich Ben Healy nedostal šancu na úspech. UAE priebeh etapy kontrolovalo a na cieľovom Pla d'Adet vyslali najprv do útoku Adama Yatesa a napokon sa zdvihol zo sedla aj Tadej Pogačar, tentoraz na neho nemal nárok ani Vingegaard a počítal stratu rovnako ako Evenepoel. Slovinec získal epickým spôsobom už svoje 13. víťazstvo na Tour, druhé tento rok.
Tadej si zvýšil náskok na 1:57 pred Vingegaardom, ktorý preskočil Evenepoela, ten je po novom tretí a stráca 2:22. Remcovi ostáva biely dres, Rodríguez na neho stráca takmer štyri minúty a v celkovom poradí je piaty za Almeidom. V Top 10 sa držia ešte Ciccone (Lidl - Trek) a Derek Gee (Israel), taktiež pomocníci A. Yates, Landa a Jorgenson. V zelenom drese ostáva Girmay, ktorý si dnes polepšil o symbolický bodík a pred Phlipsenom vedie o 76 bodov. Bodkovaný dres drží aj po dnešku Pogačar, zajtra si ho oblečie Vingegaard ako druhý muž tejto klasifikácie, ale záujem o vrchárske body dnes prejavili Gaudu a Lazkano.
vyjadrenie ikonky ciernaVyjadrenie Tadeja Pogačara (víťaz a držiteľ žltého dresu)
"Chceli sme vyhrať etapu, skúsili sme to na útok s Adamom. Visma musela ťahať a ja som vedel, že keď sa dotiahnem na Adama, tak mi môže trochu potiahnuť, tak som to skúsil. Vyšlo to perfektne a musím poďakovať celému tímu, boli dnes úžasní. Dnešné víťazstvo im chcem venovať. Chceli sme to spraviť  ťažké a v šprinte získať nejaké sekundy, ale vyšlo to takto a je to oveľa lepšie. Som veľmi šťastný. Skúsime držať tento trend a dobrú formu v tíme a udržať túto pozíciu."
vyjadrenie ikonky ciernaVyjadrenie Joa Almeidu (UAE) pre Eurosport
"Bola to naša etapa. Mali sme v pláne ísť tvrdé tempo a zaútočiť na Vingegaarda. Adamov útok bol jednou z možností, záviselo to od vývoja etapy. Plán nám vyšiel perfektne, takže sme radi."
video v clanku ikonka ciernaVideosumár etapy
Výsledky etapy
1. POGAČAR Tadej UAE Team Emirates 04:01:51
2. VINGEGAARD Jonas Visma | Lease a Bike 00:39
3. EVENEPOEL Remco Soudal Quick-Step 01:10
4. RODRIGUEZ Carlos INEOS Grenadiers 01:19
5. CICCONE Giulio Lidl - Trek 01:23
6. BUITRAGO Santiago Bahrain Victorious 01:23
7. YATES Adam UAE Team Emirates 01:23
8. GALL Felix Decathlon Ag2r La Mondiale 01:26
9. JORGENSON Matteo Visma | Lease a Bike 01:29
10. GEE Derek Israel - Premier Tech 01:29
Zobraziť kompletné poradie
Priebežné poradie pretekov po etape
1. POGAČAR Tadej UAE Team Emirates 56:42:39
2. VINGEGAARD Jonas Visma | Lease a Bike 01:57
3. EVENEPOEL Remco Soudal Quick-Step 02:22
4. ALMEIDA Joao UAE Team Emirates 06:01
5. RODRIGUEZ Carlos INEOS Grenadiers 06:09
6. LANDA Mikel Soudal Quick-Step 07:17
7. YATES Adam UAE Team Emirates 08:32
8. CICCONE Giulio Lidl - Trek 09:09
9. GEE Derek Israel - Premier Tech 09:33
10. JORGENSON Matteo Visma | Lease a Bike 10:35
Zobraziť kompletné poradie
Priebežné poradie bodovacej súťaže po etape
1. GIRMAY Biniam Intermarché - Wanty 353
2. PHILIPSEN Jasper Alpecin - Deceuninck 277
3. COQUARD Bryan Cofidis 147
4. DE LIE Arnaud Lotto Dstny 142
5. TURGIS Anthony TotalEnergies 141
6. ABRAHAMSEN Jonas Uno-X Mobility 133
Priebežné poradie vrchárskej súťaže po etape
1. POGAČAR Tadej UAE Team Emirates 56
2. VINGEGAARD Jonas Visma | Lease a Bike 43
3. ABRAHAMSEN Jonas Uno-X Mobility 36
4. EVENEPOEL Remco Soudal Quick-Step 30
5. LAZKANO Oier Movistar Team 27
6. RODRIGUEZ Carlos INEOS Grenadiers 22
Priebežné poradie súťaže do 25 rokov po etape
1. EVENEPOEL Remco Soudal Quick-Step 56:45:01
2. RODRIGUEZ Carlos INEOS Grenadiers 03:47
3. JORGENSON Matteo Visma | Lease a Bike 08:13
4. BUITRAGO Santiago Bahrain Victorious 08:52
5. HEALY Ben EF Education - EasyPost 13:23
6. ROMO Javier Movistar Team 18:31
Všetky prémie na trase etapy:
sprint-20 82 km - ESQUIÈZE-SÈRE (20-17-15-13-11-10-9-8-7-6-5-4-3-2-1)
hc 20 62 km - Col du Tourmalet: dĺžka 19 km; sklon 7,4 % (20-15-12-10-8-6-4-2)
2 20 28 km - Hourquette d'Ancizan: dĺžka 8,2 km; sklon 5,1 % (5-3-2-1)
hc 20 Cieľ - Pla d'Adet: dĺžka 10,6 km; sklon 7,9 % (20-15-12-10-8-6-4-2)
ciel Cieľ - SAINT-LARY-SOULAN (20-17-15-13-11-10-9-8-7-6-5-4-3-2-1) + bon. sek. 10-6-4
profil prvého kopca (© letour.fr)
profil druhého kopca (© letour.fr)
profil záverečného kopca (© letour.fr)
 Vysielanie na Športe RTVS:
od 14:50 priamy prenos
komentátori: Vladimír Genda, Martin Pohanič
spolukomentátor: Peter Zánický
 
Náš eshop