17. etapa Tour patrila úniku a Carapazovi. Pogačar opäť nastúpil, ale napokon kozmeticky získal iba Evenepoel

17.7.2024, 14:30 | Preteky vo svete | Lukáš Timko
17. etapa Tour patrila úniku a Carapazovi. Pogačar opäť nastúpil, ale napokon kozmeticky získal iba Evenepoel
Jonas Vingegaard a Tadej Pogačar (© A.S.O. / Charly Lopez)

17. 17.7. rovinata etapa ciel rovina St-Paul-Châteaux > S.Dévoluy 178 km Carapaz
profil etapy, 2850 nastúpaných metrov (© letour.fr)
Čokoľvek "ľahké" na Tour skončilo a už ostali len náročné etapy. Tá číslo 17 ešte bola predohrou pred ďalšími horskými dňami, no bola ako stvorená pre triumf úniku, ktorému na tejto Tour UAE a Pogačar nedávali veľa nádeje. Všetci dúfali, že ujde skupina s väčšími stratami a UAE sa už "nebude chcieť" režírovať deň. Končilo sa troma stúpaniami vrátane krátkeho cieľového. Do etapy nenastúpili už traja šprintéri - Bauhaus, Bennett a Gaviria.
V prvej polovici sa nedalo hovoriť o úniku, stále sa bojovalo a tvorilo odznova a odznova. 123 kilometrov pred cieľom sa odpútala štvorička Tiesj Benoot (Visma), Bob Jungels (Red Bull), Romain Grégoire (Groupama) a Magnus Cort (Uno-X), ktorá zotrvala vpredu dlhší čas. Nepodarilo sa im vybudovať vyše minúty náskoku na klasický balík, pretože za nimi sa stále nastupovalo.
- reklama -
- reklama -
- reklama -
- reklama -
UAE s Tadejom Pogačarom mali čo robiť, aby mali prehľad, čo sa deje. Bolo tam viacero momentov, keď sa ani nedalo hovoriť o tom, že situáciu majú pod kontrolou. Pogačar sa tam pohyboval občas aj úplne sám a Visma skúšala nastupovať. Z dôvodu vysokej rýchlosti sa aj pelotón často delil a znova spájal.
Napokon sa to ale upokojilo a pelotón prišiel po šprintérsku prémiu spoločne, špurtovalo sa tak o piate miesto. Bol to podľa očakávania špurt prvých dvoch mužov bodovacej súťaže a Biniam Girmay prešpurtoval Jaspera Philipsena.
Čelná štvorka musela byť veľmi frustrovaná, keď sa za nimi neustále bojovalo a nevedeli získať viac ako 50 sekúnd. Napokon sa to ale zlomilo a odišlo viac ako 40 ľudí. Pelotón zastal a bolo vymaľované, no zasa pre ľudí na absolútnom čele to bola zlá správa - taká obrovská skupina v pätách. Bolo zrejmé, že zrejme napokon poslúžia iba ako domestici pre oddýchnutejších kolegov.
Kto tam bol? Laporte, Van Aert (Visma), Sivakov, Soler (UAE), Yates, Juul Jensen, Matthews, Mezgec (Jayco), De Plus, Thomas (Ineos), Bernard, Gibbons, Skujins, Stuyven (Lidl-Trek) , Armirail, Godon (Decathlon), Haig, Mohorič, Poels (Bahrain-Victorious), Hirt (Soudal), Denz, Haller (Red Bull), Gaudu, Küng, Pacher, Madouas (Groupama-FDJ), Carapaz (EF), Vanhoucke (Lotto), Williams (Israel), Martin (Cofidis), Mas, Aranburu (Movistar), Vauquelin, García Pierna, Rodríguez (Arkea), Meintjes, Zimmermann (Intermarche), Bardet, Barguil, Onley (dsm), Tejada (Astana), Abrahamsen, Eiking, Kulset (Uno-X), Cras, Dujardin a Jegat (TotalEnergies).
Na prvom kopci Col Bayard (dĺžka 6,8 km; sklon 7,3 %) ostávalo vpredu pôvodné kvarteto, no za ním sa už blížili rozbití prenasledovatelia. Ako prví šli Francúzi Guillaume Martin (Cofidis) - Valentin Madouas (Groupama). Do vrcholu sa ale dopredu nedostali, a tak museli zjazdovať vo dvojici medzi skupinami. Vpredu ale Grégoire neťahal, takže duo sa stále blížilo. Ďalšia skupina strácala 45 sekúnd.
Krátko po začiatku stúpania Col du Noyer (dĺžka 7,5 km; sklon 8,1 %) s vrcholom 11 km pred páskou, sa skupiny vpredu spojili, takže viedlo šesť ľudí. Netrvalo to ale dlho, pretože bolo to prudké stúpanie, kde keď nastúpil Simon Yates (Jayco) v skupine prenasledovateľov, za dve minúty bol na čele. Zareagovať sa snažili Richard Carapaz (EF Education) a Stephen Williams (Israel).
- reklama -
- reklama -
- reklama -
- reklama -
Yates okamžite šiel cez unavených pretekárov z úniku a viedol sólo. Carapaz ale šľapal výborne a podarilo sa mu priblížiť k Britovi na päť sekúnd. Za sebou ťahal ako prilepeného Williamsa. Mladý Brit to napokon nevydržal a Carapaz sa dotiahol k Yatesovi sám tri kilometre pred vrcholom. Po štyroch minútach Ekvádorčan nastúpil a hoci sa chvíľu zdalo, že Yates bol na to pripravený a zvládne to, napokon stratil kontakt. Za nimi sa už plížil smerom k vrcholu kopca Enric Mas (Movistar).
Odstupy na vrchole: prvý Carapaz, Yates +14 sek, Mas +34 sek, De Plus a Onley + 64 sek. Ďalších šesť prenasledovateľov +1:40. Po krátkom zjazde sa všetci pustili do cieľového kopca Côte de SuperDévoluy (dĺžka 3,8 km; sklon 5,9 %). Vpredu nenastávali žiadne zmeny, ale to sa nedalo hovoriť o situácii v skupine favoritov, kde opäť zaútočil Tadej Pogačar, ešte pred vrcholom predposledného kopca, keďže balík strácal osem minút.
Jonas Vingegaard nestačil na Remca Evenepoela, ale ako je o ňom známe, nasadil svoje tempo a následne mu pomohol aj Laporte, a tak sa v zjazde dotiahol na Evenepoela. Spolu potom dokázali dobehnúť aj Pogačara, ktorého celý čas videli pred sebou.

Richard Carapaz to konečne dokázal. Po viacerých druhých a tretích miestach sa mu na Tour podarilo vyhrať. Potvrdil klišé, že len treba byť aktívny a ono to raz príde. EF Education - EasyPost to najviac skúšali v únikoch počas týchto týždňov a už majú svoju odmenu. Simon Yates bral druhé, Enric Mas tretie miesto. Potom došli Onley a De Plus.
V poslednom kopci viazla spolupráca v Pogačarovej skupine, a tak situáciu využil Evenepoel, ktorý nastúpil a keď Slovinec nezareagoval, aby vykúpal Vismu, podarilo sa mu získať slušný čas. Ešte sa k nemu stiahol aj kolega Hirt z úniku. No napokon to isté platilo aj pre Vingegaarda, pri ktorom sa rýchlo zjavili Benoot a Van Aert. Keďže bol medzi nimi až dvojminútový rozdiel, nebolo to ešte zásadné. Museli by nasledovať ešte Remcove pokusy aj ďalšie dni.
Evenepoel sa zjavil v cieli s odstupom 7:13 a napokon ešte Pogačar ošpurtoval Vingegaarda. Prišli s odstupmi 7:23 a 7:25. V Pyrenejskom súboji o štvrté miesto celkového poradia sa neudialo nič. Almeida, Landa aj Rodríguez prišli do cieľa spoločne s odstupom 9:26. Napokon sa v Top 10 pozične nezmenilo vôbec nič. Rovnako ako v ostatných súťažiach, ktoré sú prakticky rozhodnuté a už bez väčšieho náboja.
video v clanku ikonka ciernaVideo záverečných kilometrov
Po tom, čo sa konečne dočkalo EF a aj Carapaz, ktorý vyhral etapy na Gire aj Vuelte, sme sledovali ďalší útok Pogačara, ktorý ale tentoraz neuspel aj vďaka tomu, že jeho súperi mali pri sebe ľudí z pôvodného úniku, čo on nie. Celkovo dnes UAE pôsobilo slabšie ako zvyčajne, no už si to v tejto fáze a za tohto stavu môžu dovoliť. Uvidíme ešte, ako budú vyzerať ďalšie dni. Evenepoel sa smypaticky snažil, ale na Vingegaarda stráca priveľa. Za to prekvapujúco vôbec nič sa neudialo v celkom tesnom súboji o štvrtú priečku, kde si pretekári došli len vo veľkej skupine.
Kolega Kamil Kaszycki pripravuje súhrn reakcií na dnešnú etapu. Zajtra príde ďalší kopcovitý deň vhodný pre únik.
vyjadrenie ikonky ciernaVyjadrenie Richarda Carapaza (víťaz)
"Bol to veľmi ťažký deň pre množstvo atakov a všade sme chceli byť. Mne sa napokon podarilo naskočiť do tej veľkej skupiny. V predposlednom kopci sa mi podarilo dobehnúť Yatesa, ktorý mi v prvom momente trochu ušiel. Ale napokon to nebol problém a môžem hovoriť o tom, že som vyrazil v správny moment. Poznal som totiž tento kopec. Som extrémne šťastný, pretože vyhrať na Tour je absolútne najvyšší level, všetky tímy tu majú najlepších pretekárov, takže je to extra ťažké. Preto je to úžasné."
Výsledky etapy
1. CARAPAZ Richard EF Education - EasyPost 04:06:13
2. YATES Simon Team Jayco - AlUla 00:37
3. MAS Enric Movistar Team 00:57
4. DE PLUS Laurens INEOS Grenadiers 01:44
5. ONLEY Oscar dsm-firmenich PostNL 01:44
6. MARTIN Guillaume Cofidis 02:36
7. CORT Magnus Uno-X Mobility 02:38
8. POELS Wout Bahrain Victorious 02:39
9. JEGAT Jordan TotalEnergies 02:39
10. ARANBURU Alex Movistar Team 02:39
Zobraziť kompletné poradie
Priebežné poradie pretekov po etape
1. POGAČAR Tadej UAE Team Emirates 70:21:27
2. VINGEGAARD Jonas Visma | Lease a Bike 03:11
3. EVENEPOEL Remco Soudal Quick-Step 05:09
4. ALMEIDA Joao UAE Team Emirates 12:57
5. LANDA Mikel Soudal Quick-Step 13:24
6. RODRIGUEZ Carlos INEOS Grenadiers 13:30
7. YATES Adam UAE Team Emirates 15:41
8. CICCONE Giulio Lidl - Trek 17:51
9. GEE Derek Israel - Premier Tech 18:15
10. BUITRAGO Santiago Bahrain Victorious 18:35
Zobraziť kompletné poradie
Priebežné poradie bodovacej súťaže po etape
1. GIRMAY Biniam Intermarché - Wanty 387
2. PHILIPSEN Jasper Alpecin - Deceuninck 354
3. COQUARD Bryan Cofidis 188
4. TURGIS Anthony TotalEnergies 163
5. DE LIE Arnaud Lotto Dstny 161
6. POGAČAR Tadej UAE Team Emirates 136
Priebežné poradie vrchárskej súťaže po etape
1. POGAČAR Tadej UAE Team Emirates 77
2. VINGEGAARD Jonas Visma | Lease a Bike 58
3. EVENEPOEL Remco Soudal Quick-Step 42
4. ABRAHAMSEN Jonas Uno-X Mobility 36
5. LAZKANO Oier Movistar Team 35
6. CARAPAZ Richard EF Education - EasyPost 34
Priebežné poradie súťaže do 25 rokov po etape
1. EVENEPOEL Remco Soudal Quick-Step 70:26:36
2. RODRIGUEZ Carlos INEOS Grenadiers 08:21
3. BUITRAGO Santiago Bahrain Victorious 13:26
4. JORGENSON Matteo Visma | Lease a Bike 17:09
5. HEALY Ben EF Education - EasyPost 34:24
6. ROMO Javier Movistar Team 51:14
Všetky prémie na trase etapy:
sprint-20 63 km - VEYNES (20-17-15-13-11-10-9-8-7-6-5-4-3-2-1)
2 20 32 km - Col Bayard: dĺžka 6,8 km; sklon 7,3 % (5-3-2-1)
1 20 11 km - Col du Noyer: dĺžka 7,5 km; sklon 8,1 % (10-8-6-4-2-1)
bonus tdf 20 11 km - Col du Noyer (bon. sek. 8-5-2)
3 20 Cieľ - Côte de SuperDévoluy: dĺžka 3,8 km; sklon 5,9 % (2-1)
ciel Cieľ - SUPERDÉVOLUY (20-17-15-13-11-10-9-8-7-6-5-4-3-2-1) + bon. sek. 10-6-4
profil záverečnej dvojice kopcov (© letour.fr)
 Vysielanie na Športe RTVS:
od 14:30 priamy prenos
komentátori: Vladimír Genda, Samuel Brečka
spolukomentátor: Michael Kolář
 
Náš eshop